Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 08:23


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 34 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: jak zapojit vyhybku?
PříspěvekNapsal: 14 pro 2012 19:41 

Registrován: 07 dub 2010 18:37
Příspěvky: 117
Kraj: ČR - Jihomoravský
Dobrý den. Narazil jsem na vyhybku u které mě není jasné jak ji zapojit. Má na vstupech označení M,T,E,W a na výstupu je označení E a IN. Ale pro každý reproduktor vždy jen jeden vstup. Chápu to tak,že se připojí vždy minus kabel od každého reproduktoru na svůj vstup a plus kabel od všech reproduktorů se svede do jednoho a připojí se na vstup označený E? Zatím na všech vyhybkách které jsem byly pro každý reproduktor normálně dva vstupy + a -. U této vyhybky je jen jeden. Děkuju za případné vysvětlení.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: jak zapojit vyhybku?
PříspěvekNapsal: 14 pro 2012 20:17 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 říj 2012 22:07
Příspěvky: 265
Kraj: ČR - Plzeňský
S identifikací by pomohlo foto :?

_________________
Stále není potřeba měnit nick.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: jak zapojit vyhybku?
PříspěvekNapsal: 14 pro 2012 20:41 

Registrován: 07 dub 2010 18:37
Příspěvky: 117
Kraj: ČR - Jihomoravský
Příloha:
spa0064.jpg
tak snad to ted bude ono.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: jak zapojit vyhybku?
PříspěvekNapsal: 14 pro 2012 20:43 

Registrován: 07 dub 2010 18:37
Příspěvky: 117
Kraj: ČR - Jihomoravský
Je to půjčená fotka,ale je to přesně tato vyhybka. Ještě jsem se stakovým zapojením nesetkal. Děkuju.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: jak zapojit vyhybku?
PříspěvekNapsal: 14 pro 2012 22:31 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
M - middle - středy
T - tweeter - výšky
W - woofer - basák
In - input - vstup
E - nevim z čeho to je ale je to společná elektroda. Tam tedy připojíš všechny zbývající vývody od repro a druhý vodič vstupu. Problém je že nikdo ti neřekne správnou polarizaci repro. není tam žádné zatlumení jednotlivých pásem - nic. Prostě nějaká "univerzálka". Co s tím chceš dělat?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: jak zapojit vyhybku?
PříspěvekNapsal: 14 pro 2012 23:38 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 říj 2012 22:07
Příspěvky: 265
Kraj: ČR - Plzeňský
Taky mam něco podobnýho v šuplíku, je to vůbec ještě k něčemu použitelné?
Ty kondy mi přijdou jak elektrolyty, jsou?

_________________
Stále není potřeba měnit nick.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: jak zapojit vyhybku?
PříspěvekNapsal: 15 pro 2012 01:28 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
E = Earth?

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: jak zapojit vyhybku?
PříspěvekNapsal: 15 pro 2012 02:04 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
No vidíš to, to mě taky mohlo napadnout. Mě napadlo Ground a přitom se to tu tak půl roku či rok zpět řešilo.

Ano, je to dobré na to abys to prodal někomu blbějšímu než ty, který neví že pro seriozní účely je to na prd ;) Nesmíš ale dopadnout jak Svěrák v tom filmu když prodával Škodovku. Sám si na ní nacházel nějaké vady a sám nabízel kupujícímu slevu, za což ho pak manželka (fúrie) následně pěkně pochválila do idiotů :lol: . To se mi bohužel občas stává. Holt nejsem obchodník ale technik a pak to dopadne tak že danou věc kupujícímu sám div nevymluvím :|


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: jak zapojit vyhybku?
PříspěvekNapsal: 15 pro 2012 06:55 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Amatér16:
Ty kondy jsou radiální bipoláry. Vzhledem k ukrutně mrňavému provedení si domysli kvalitu a vzhledem k většinou udávanému napětí 35V je dost na pováženou i slibovaný příkon.


ozak1968:
Já bych řekl, že se taková výhybka nejlépe hodí k vytěžení tlumivek, které dobře poslouží do středové či výškové větve nějaké lepší výhybky. Jen je k tomu potřeba LCRmetr, aby člověk zjistil, co to vlastně vydoloval.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: jak zapojit vyhybku?
PříspěvekNapsal: 15 pro 2012 11:15 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
RLC nemusí být, já cívky měřím přes LIMP. Je to levnější a odchylka minimální.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: jak zapojit vyhybku?
PříspěvekNapsal: 15 pro 2012 11:38 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Taktéž používám Limp, ale je třeba použít přesné měřící odpory, mít řádně nakalibrováno a mít dostatečně silný výstupní signál jinak ty hodnoty dost ujíždí.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: jak zapojit vyhybku?
PříspěvekNapsal: 15 pro 2012 13:40 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
I když to ale řádně nezkalibruješ, je tam chyba podstatně menší, než třeba při měření multimetrem. Samozřejmě je lepší to mít nakalibrovný a vyskládat přesný odpor - není to zas tolik práce a rozhodně to stojí míň, než kvalitní RLC-čko.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: jak zapojit vyhybku?
PříspěvekNapsal: 15 pro 2012 14:18 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Když to není v pořádku tak je chyba měření dost krutá. Je schopno to ujet klidně i o 15-20% což je na prd. To pak není měření ale spíš indikace. Při řádném nastavení to však měří solidně.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: jak zapojit vyhybku?
PříspěvekNapsal: 15 pro 2012 15:17 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Taková brutální chyba se mi ještě nestala ani bez kalibrace...ale u integrovaných zvukáren s málo tvrdým výstupem se to asi stát může...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: jak zapojit vyhybku?
PříspěvekNapsal: 15 pro 2012 15:27 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Stane se to i na lepších zvukovkách. Já mám třeba na svém Audiotraku sluchátkový zesilovač, který se zapíná softwarově relátkem. Když měřím mám ho zapnutý kvůli silnějšímu signálu. jenže nedávno jsem na to zapomněl a přestože bylo nakalibrováno tak to ukazovalo nějaké podezřelé hodnoty. Nechtělo se mi věřit že by kolik těch kondů bylo o tolik ujetých tak jsem začal pátrat kde je problém. Problém jsem našel a vyřešil a pak už to bylo zase OK. A to máš pasivní součástku, co to pak dělá s reprákem ti nemusím říkat.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: jak zapojit vyhybku?
PříspěvekNapsal: 15 pro 2012 17:43 

Registrován: 07 dub 2010 18:37
Příspěvky: 117
Kraj: ČR - Jihomoravský
Děkuju za vysvětlení. Já tu vyhybku nemám,jen jsem na ní narazil a nebylo mě jasný jak se zapojuje. Ted už vím co a jak. Děkuju. ;)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: jak zapojit vyhybku?
PříspěvekNapsal: 03 led 2013 02:00 

Registrován: 07 dub 2010 18:37
Příspěvky: 117
Kraj: ČR - Jihomoravský
Dobrý den. Omlouvám se,že zas otvírám téma. Našel jsem zas nějaké vyhybky a není mi něco jasné. Moc se omlovám,vím že téma vyhybek je věčný a najít a postavit správnou vyhybku pro dané reproduktory je moc složité a náročné,aspon pro mě. :oops: U tý jedný vyhybky je napsána dělící fregvence 800-4000hz,8ohm,3.pásma strmost12db. U tý druhý je dělící freg.1200-6000hz,taky 8ohm a taky 3.pásmo. Proč je ta dělící fregvence u té druhé vyhybky o tolik vyšší? Znamená to,že s tou první bude basový reproduktor bude hrát líp od spodu? Zarazil mě ten rozdíl mezi těma údajama. Děkuju moc za případné vysvětlení. A nezlobte se. :P


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: jak zapojit vyhybku?
PříspěvekNapsal: 03 led 2013 02:52 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 říj 2012 22:07
Příspěvky: 265
Kraj: ČR - Plzeňský
No, dělící frekvence znamená na jaké frekvenci přestává hrát jeden repro a začíná druhý, strmost zase udává jak velký bude pokles..... to ale asi víš.

Kdybych to měl demonstrovat, tak výhybka s vyšším děl. kmit. bude vhodnější pro menší basák, který se bez většího zkreslení může dělit výš (1200hz) jak si psal, a nad tím menší střeďák který by zase nedokázal dobře hrát v oblasti pod těch 1200hz a takhle vlastně stejně i u výškáče akorát s jinými hodnotami. Nižší dělička (800hz) by zase byla vhodnější pro větší basák s větším střeďákem a zase tak i u výškáče jen s jinými hodnotamy. Takže na otázku jestli basák bude hrát líp s první nebo druhou je jedinná odpověd: záleží na tom jaký je to basák (nejen na velikosti, ale i na ostatních parametrech)

Ještě si se ptal jestli to nějak neomezuje basy?? Ne to neomezuje, spodní pásmo (0-800, nebo 0-1200hz) tam jde tak jako tak :)

To co jsem napsal je ale jen orientační, protože každý reprák, nebo i každá kombinace repráků vyžaduje pro optimální provoz jiné hodnoty výhybky (děličku, strmost a hromadu dalšího)


Jestli to chceš nastudovat, tak by bylo lepší kdyby sis přečetl nějaký článek, nebo něco podobného (já jich ale o teorii výhybek taky moc nenašel) :|
Co s tím vlastně chceš dělat? Zajímá tě to jen teoreticky, nebo zvažuješ koupi nebo stavbu?

_________________
Stále není potřeba měnit nick.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: jak zapojit vyhybku?
PříspěvekNapsal: 03 led 2013 11:06 

Registrován: 07 dub 2010 18:37
Příspěvky: 117
Kraj: ČR - Jihomoravský
Díky za odpověd. Přiznám se,že pro mě je téma vyhybek španělská vesnice! :( Mám doma reproduktory ARN 8608,IRB 16/60/01 a DTM 10400 to vše v 8ohmové verzi. Dostal jsem je i s postavenýma bednama v-800,š-370,h-480.(paní byla ráda,že jsem jí toho zbavil),boužel bez vyhybek. Tak ted pomalu zjištuji,co by se do toho mohlo dát.Zkoušel jsem hledat trochu podle parametrů reproduktorů.ale jak říkám,španělská vesnice. Vím,že nejlepší by bylo nechat udělat vyhybky,ale boužel neznám nikoho,kdo by to zvládnul. Taky hrají roli,boužel i finance,taková vyhybka určitě něco stojí. Ani nevím jak se to měří,to by se museli poslat někomu reproduktory aby je změřil? Jednalo by se jen o domácí produkci hudby.Dokonce mám po bráchovi i zesilovač,je to Onkyo TX-7440,je starší ale plně funkční. Tak to tedy je. Myslel jsem si,že by třeba některé z vyhybek,které se prodávají daly použít,ale asi moc ne.Ještě mě napadlo,koupit starší vyhybky z reprosoustavy Tesla,kde je použitý ten ARN8608 a nechat vyhybku někde u někoho kdo tomu rozumí upravit na ty ostatní reproduktory. Ach jo,vím že to není jednoduchý. Tak se prosím nezlobte. Díky.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: jak zapojit vyhybku?
PříspěvekNapsal: 03 led 2013 13:35 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Na staré výhybky se vykašli, to je ti k ničemu. Když vyměníš ten výškáč (protože ten je tam největší brzda) a necháš na míru odladit novou výhybku tak tato kombinace může fungovat velice rozumně.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 34 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group