Poslední návštěva: Právě je 04 kvě 2024 17:46


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Výhybka zalitá v pryskyřici
PříspěvekNapsal: 23 bře 2014 15:08 

Registrován: 23 říj 2011 09:02
Příspěvky: 10
Kraj: ČR - Středočeský
Ahoj,

dostaly se mi do rukou hornové reproboxy Orbid sound a při rozebrání jsem zjistil, že výhybka je ve formě válečku z pryskyřice z níž vede několik drátů. Chtěl jsem se proto zeptat zda jste se již s takovýmto řešením setkali. Existuje možnost zjistit zapojení výhybky bez rozbití pryskyřice respektive jde vůbec tato pryskyřice rozbít tak aby bylo poznat co bylo vevnitř jak zapojeno? Vím který kabel má kam vést ale jinak nemám potuchy jaká je výhybka uvnitř. Jde o čtyřpásno s basovým konusem, středovou kalotou a výškovou a supervýškovou hornou. Bas je zapojen přepólovaně.

Schéma zapojení ja takovéto, ZŽ je společný studený pól a veskutečnosti je tento vývod z výhybky pouze jeden:
Obrázek

Za reakce díky :D


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybka zalitá v pryskyřici
PříspěvekNapsal: 23 bře 2014 15:25 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
To ti asi neporadím. Máš nějaký důvod se v tom nimrat a zkoumat jak je to zapojené, nebo jen tak ze zvědavosti? Vsadím se ale že ta výhybka bude něco velmi jednoduchého protože jinak by se to jen tak do nějakého válečku nevešlo.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybka zalitá v pryskyřici
PříspěvekNapsal: 23 bře 2014 16:08 

Registrován: 23 říj 2011 09:02
Příspěvky: 10
Kraj: ČR - Středočeský
Tak na půl - zvědavost samozřejmě je. Horší je, že dva dráty jsou nalomené přímo u válečku a tak by oprava rozhodně neuškodila - sice je to pro výškovou sekci ale i tak se mi to příliš nelíbí, repra totiž hrajou fakt slušně a tak se renovace/repase podle mě vyplatí.

Zkoušel jsem měřit odpor mezi všemi vývody ale nikdy jsem nic nenaměřil kromě horkého přívodu do výhybky a studeného přívodu k basáku, které jsou na sebe uvnitř napojené napřímo.

Ještě jsem zkusil napsat výrobci a uvidíme.

Ještě poznámka - výška je kontruována tak, že k odlitku ve taru horny je zezadu přišroubován klasický reproduktor a za ním je malý plastový kalíšek zřejmě koncipovaný jako ozvučnice - pokud poklepi na zadní čelo kalíšku tak se ťukání přes membránu reproduktoru zesiluje - ale otázka je, jedná se stále o hornu? Předpokládal jsem, že horna by měla mít kovovou membránu a hlavně silný magnet, kdežto tento reproduktor má poměrně malý magnet


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybka zalitá v pryskyřici
PříspěvekNapsal: 23 bře 2014 23:47 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
A co to je za výtvor (značka-typ), že jsem tak smělý?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybka zalitá v pryskyřici
PříspěvekNapsal: 24 bře 2014 12:43 

Registrován: 23 říj 2011 09:02
Příspěvky: 10
Kraj: ČR - Středočeský
Výrobce orbid sound, ozvučnice dřevotřísková, tloušťka 25mm, dva basreflexy vzadu ale teď chybí tudíž znám jen průměr a ten je 68mm. Osazení: basák (bez označení) 300mm, střed kalota (bez označení) 120mm, středovýška horna SEAS (průměr cca 5cm) - respektive SEAS je pouze repro - horna je hliníkový odlitek a repro je na něj zezadu našroubováno) a výškáč electrovoice T350. Reprosoustava je 4 ohmová a rozměry jsou (ŠxHxV) 35x35x70cm. Objem je cca 80l a vytlumeno rozpadající se skelnou vatou. Vnitřek ozvučnice je jednoprostorový bez přepážek, jen středovýškáč má svou ozvučnici z plastového válečku o objemu asi 200ml.

FOTO:
Obrázek


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybka zalitá v pryskyřici
PříspěvekNapsal: 24 bře 2014 12:54 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5320
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Hm, zajímavé. Orbid Sound budou asi jen ty štítky. Našel jsem si web www.orbid-sound.de ale tam píšou, že dělají jen HiFi bedny, ne takovéhle zrůdy. I když takové Mini Galaxis vypadají mít podobnou filosofii jako tohle.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybka zalitá v pryskyřici
PříspěvekNapsal: 24 bře 2014 13:24 

Registrován: 23 říj 2011 09:02
Příspěvky: 10
Kraj: ČR - Středočeský
Jsou sešlé, špinavé, krapítek porezlé a chybí krycí mřížky ale zcela jistě se jedná o tovární výrobky - má to vzadu štítky - ten říká, že impedance soustavy jsou 4 ohmy, zatížitelnost 90/110W a že se jedná o čtyřpásmo (překvapivě) Dále jsem zjistil, že měly být vyráběny kolem roku 1979 a citlivost má být 101 dB/m. Informací je na netu ale poskrovnu a tak toho víc nevím.

Teoreticky by mělo jít o první generaci (vím ještě minimálně o dalších dvou variantách - tedy pokud zdroje na netu nelžou - většina informací je z německého ebay, kde se občas mihnou) vyráběnou ještě před např. zmiňovanými mini galaxis a postupně se dopracovali k současnému sortimentu. Zpracování není kdoví jaké ale pokud byly vepředu původně mřížky tak tahle "hrůza" nemusela být vůbec vidět nehledě na to, že řada dalších reprobeden z té doby má zpracování a určitou syrovost taky.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybka zalitá v pryskyřici
PříspěvekNapsal: 24 bře 2014 21:06 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
101dB/W/m je tak leda z říše snů.
nevim no, já bych se s tímhle už nepatlal, ale pokud se s tím chceš vyblbnout, proč ne :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybka zalitá v pryskyřici
PříspěvekNapsal: 24 bře 2014 22:29 

Registrován: 23 říj 2011 09:02
Příspěvky: 10
Kraj: ČR - Středočeský
Tak mi to nakonec nedalo a poškozenou výhybku jsem vylámal z pryskyřice a musím říci, že jsem zklamán. Uvnitř bylo jen několik elektrolytů (polarizovaných!) a nic víc, žádné odpory a ani žádné cívky. I přes malé rozměry válečku byla většina hmoty pouze pryskyřice. Schéma vypadá následovně:
Obrázek

Jak už to bývá - kapacita všech elektrolytů byla na 150% původní hodnoty, jeden téměř zkorodovaný přívod, ESR jinak jakž takž. U výšek byl svitek ale nejmenší co jsem kdy viděl. Zarazilo mě, že elektrolyty byly použity obyčejné, polarizované na 100V spájené + k sobě u dvou za sebou a nebo střídavě v paralelním zapojení.

Vidím tedy, že výhybka je to prachobyčejná a pouze pseudo 6 dB/oct. A přitom to hraje vážně dobře....

Takže nyní mám dvě možnosti - buďto se na všechno kompletně vykašlat, bedny rozštípat a zapomenout na to a nebo jako projekt obnovy, renovace a hlavně obnovení/návrhu nové pořádnější výhybky což není sranda ale láká mě to.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybka zalitá v pryskyřici
PříspěvekNapsal: 25 bře 2014 00:15 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
A je správně :D
I kdybys to nakrásně změřil a dokázal odladit skvělou výhybku, tak to bude neúměrně pracný výsledku, sorry...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybka zalitá v pryskyřici
PříspěvekNapsal: 25 bře 2014 11:52 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 zář 2009 10:51
Příspěvky: 1845
Bydliště: CV
Kraj: ČR - Ústecký
Já si to nějak nedokážu představit. Mohl by jsi prosím ten váleček vyfotit? Docela by mě zajímalo i jak vypadá ta bedna zevnitř. Díky :)

_________________
AMP: PROTON AA-1150
PREAMP: PROTON 1100
SEC: NAD T751
CD: NAD CD524
ARS 641 / ARS 844 tuned


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybka zalitá v pryskyřici
PříspěvekNapsal: 25 bře 2014 13:33 

Registrován: 23 říj 2011 09:02
Příspěvky: 10
Kraj: ČR - Středočeský
Bedna je uvnitř prázdná, bez přepážek - jen bočnice a zadní stěna je pokrytá asi 2-3cm vrstvou skelné vaty. Dva basreflexy jsou umístěny v horních rozích zadní desky ale v současnosti chybí. Dále je vzadu již jen otvor pro protažení kabelu a díra do níž byla zašroubována výhybka.

A ona výhybka má tvar přibližně jako odlitek malé krabičky od margarínu - té kulaté. uprostřed do dna je vyvrtán otvor pro připevňovací šroub a zvrchu u kraje dovnitř vedou všechny kabely. Nebyl v ní žádný plošný spoj - jen slepecec spájených kondenzátorů a na ně napájených vodičů.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybka zalitá v pryskyřici
PříspěvekNapsal: 25 bře 2014 16:18 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Vůbec mě to nepřekvapuje. Dej to nějak jakš-takš dokupy a zkus se toho zbavit.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybka zalitá v pryskyřici
PříspěvekNapsal: 25 bře 2014 16:52 

Registrován: 23 říj 2011 09:02
Příspěvky: 10
Kraj: ČR - Středočeský
Dá se ze schématu alespoň přibližně odhadnout jaké jsou dělící frekvence?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybka zalitá v pryskyřici
PříspěvekNapsal: 25 bře 2014 18:04 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Nahrubo dá. Jakou ty repráky mají impedanci?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybka zalitá v pryskyřici
PříspěvekNapsal: 25 bře 2014 18:14 

Registrován: 23 říj 2011 09:02
Příspěvky: 10
Kraj: ČR - Středočeský
4 ohmy kromě středobasu a výškáče - ty mají 8 ohmů


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group