Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 07:28


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Experiment s basovou výhybkou, vaše rada.
PříspěvekNapsal: 12 čer 2023 16:49 

Registrován: 18 lis 2022 13:10
Příspěvky: 61
Kraj: ČR - Středočeský
Ahoj. Zbyly mi basáky 8" basáky STX. (Projekt sice byl, ale nějak mi to neladilo.) Pokusil jsem se do Amplionu dotlačit parametry a vyšla mi spodní frekvence pro - 3 dB: 45 Hz ve 30 ti litrech uzavřených. Sestavil si pak pasívní výhybku o L=10 mH a C bipolar 2x47 M. Tu jsem zatížil R=5 Ohm.(nenapadlo mne, že mám repro s 8 Ohmy). Předřadil zesilovač s vypnutými korekcemi , do něho generátor, na zátěž osciloskop. Generátor dával cca stejné napětí 0,6V. Vyšlo mi to takhle: 60Hz/8 dílků (na rastru), 70/7, 100/6, 150/5, 250/3. Co jsem vlastně změřil, nesmysly? Hledám vztah 12 dB/oct. Dík.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Experiment s basovou výhybkou, vaše rada.
PříspěvekNapsal: 12 čer 2023 17:58 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Tak tohle bude na velice dlouho...

1) Co měla ta výhybka přesně dělat?
2) Jak jsi došel k jejím hodnotám?
3) Je ti jasný, že F3 z Amplionu nemá s výhybkou vůbec, ale vůbec nic do činění?
4) Co to je za tlumivku, těch 10mH? Jakej drát? Jádro?
5) Co vlastně hledáš na vztahu 12dB/oct?
Oktáva je dvojnásobný nebo poloviční kmitočet.
12 dB je čtvrtinové nebo čtyřnásobné napětí. Znamená to, že každé zdvojnásobení kmitočtu přinese pokles napětí na čtvrtinu (u dolní propusti). Nebo že při každém snížení kmitočtu na polovinu poklesne napětí na čtvrtinu (u horní propusti).
6) Jak mnoho víš o RLC obvodech?
7) Je ti jasné, že takto použitelná výhybka nevzniká?

Zkus odpovědět bod po bodu.

Nenapsal jsi, jestli máš ty dva kondy paralelně. Vytvořil jsi ale každopádně propust s mezním kmitočtem kolem 80Hz, která bude až někam do 300Hz klesat se směrnicí cca 6dB/okt a teprve nad 500Hz začne postupně klesat strměji. 12dB/okt to dosáhne někde nad 1kHz. Takže jsi to asi naměřil plus minus správně. Jenom ty hodnoty součástí jsou totální blbost. (Viz bod 2).


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Experiment s basovou výhybkou, vaše rada.
PříspěvekNapsal: 13 čer 2023 11:04 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Asi nějaký pokus o suphofler. Ale napětí na svorkách reproduktoru není bohužel totéž, jako vyzářený spl...akusticky to stejně bude všechno jinak...
A amplion umí jen chování reproduktoru na úrovni ozvučnice, navíc výsledek je interpretován pro poloprostor.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Experiment s basovou výhybkou, vaše rada.
PříspěvekNapsal: 14 čer 2023 20:01 
Řádný člen

Registrován: 02 pro 2012 15:54
Příspěvky: 1049
Kraj: ČR - Liberecký
Doporucuji usili vrhnout napr. do simulace "basaku" a "suphopleru" v programu Basta! (nyni uz plne gratis). Tam lze simulovat i chovani repraku pri pripojenych pasivnich filtrech. Stejne tak i chovani pri vyzarovani do realneho (360 deg) prostoru - vliv bafflestepu dle plochy membrany a rozmeru celni steny repro).

Edit: koukam, ze timto jsem dosahnul na svuj tisici prispevek na RM; to si musim zapsat do denicku :-D


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Experiment s basovou výhybkou, vaše rada.
PříspěvekNapsal: 15 čer 2023 12:57 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Nebo otevřít flašku... :lol:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Experiment s basovou výhybkou, vaše rada.
PříspěvekNapsal: 26 čer 2023 08:21 

Registrován: 18 lis 2022 13:10
Příspěvky: 61
Kraj: ČR - Středočeský
Tak to necháme být. Nebudeme řešit nesmysly.
Jen pro vysvětlení myšlenkových pochodů na úrovni kroužku "elektrotechnika" v Pionýru:
1. pokus o využití nepotřebného basáku
2. co dům dal s tím, že si hraju a poznávám
3. jasný, že Amplion mi ukázal, co můžu očekávat od basáku STX v doporučených uzavřených 30 ti litrech
4. 1 mm, ferit, kondiky paralelně
5. jestli dokážu změřit pokles této výhybky v její udávané strmosti
6. už je to dávno pozapomenuto
7. samozřejmě. Budiž omluvou vědomost, že u třípásma se používají cca 5 mH cívky, tak jsem chtěl jít níž. A přidávat si k regálovkám basy dle potřeby.
Pozn2: HRAJU SI a moc nestíhám. Proto ta slabá teorie.
Závěr: Kouknu na ten program nebo si postavím místo toho aktivní výhybku pro subwoofer.
.....by mne zajímalo, kolik je zrovna zde součástek:https://www.lhotsky-elektro.cz/subwoofer-crossover-4ohm-150W-d11121.htm#detail-anchor-description


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Experiment s basovou výhybkou, vaše rada.
PříspěvekNapsal: 26 čer 2023 09:49 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 21 lis 2013 20:38
Příspěvky: 1529
Bydliště: Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
Podľa mňa tento večne riešený problém, kedy ľudia začínajúci v tejto sfére stále robia tie isté chyby a treba im vysvetľovať tie isté veci, má nejaký koreň. A tým koreňom je to, že jednoducho ich nemajú odkiaľ vedieť. Nikto, kto si chce proste niečo zbastliť si nebude 2 dni vkuse čítať všetky možné príspevky fóra len aby našiel nejaké súvislosti a potom ďalšie dva dni čítať články a poučky aby to celé pochopil. A keby aj áno, tak proste nemá ako vedieť, kde začať, čo potrebuje vedieť, čo nie, atd. Absolútne najlepšie by bolo na to mať nejakú mini wikipédiu, ale to je samozrjeme utopia. Druhá možnosť je spraviť nejakú “úvodnú stránku”, ktorú každý hneď uvidí a ľahko na ňu ľudí odkázať a na nej napísať aspoň zoznam základných vecí, čo si má človek dohľadať a naštudovať skôr, ako sa začne pýtať otázky. Podľa mňa by to výrazne znížilo vyťaženosť znalých, lebo miesto opakovania sa môžu človeka proste vyriesit jedným linkom a miesto hlúpych otázok môžu riesit otázky znalé. Znalí budú mať menej práce a nervov, neznalí sa zas stanú znalejšími a všetci tým len získajú :D

_________________
Gdy ci smutno, gdy ci źle, jebnij format dysku C.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Experiment s basovou výhybkou, vaše rada.
PříspěvekNapsal: 26 čer 2023 10:20 

Registrován: 02 led 2011 12:53
Příspěvky: 854
Kraj: SR - Trenčianský
A potom narazíme na problém dnešnej dobe - neochota väčšiny ľudí vôbec niečo si naštudovať, aj keď ich niekto usmerní a navedie na správnu teóriu a uzavrú to tým, že "nepotrebujú" alebo "nechcú" vedieť viac, lebo veď oni si spravia len jeden pár/jednu bedničku (sub). A najlepšie, aby každý napísal svoje know-how, lebo dotyčný vie how-no a to mu stačí.

Trochu odbočím, ale zároveň nadviažem na to, čo si písal vyššie - študovanie si teórie pár dní dopredu a potom sa pustiť do práce. Síce mám paragraf 23, ale nikdy som nerobil napr. domový rozvádzač ani elektroinštaláciu v dome, vždy len nejaké drobné opravy/úpravy - také veci, v ktorých som mal jasno a vedel som, čo robím. Skôr, než som začal robiť elektroinštaláciu vo vlastnom dome, vrátane rozvádzača, predchádzali tomu mesiace, odhadom až pol roka, kedy som si študoval vyhlášky, zákony a konzultoval každú moju nejasnosť nezávisle s tromi revíznymi technikmi. Až potom som sa pustil do samotnej elektroinštalácie. Berte to len ako príklad. Teória je základ.

_________________
4xJPA50, 2xJPA250, 2xJPA250, DPA223, Harrison X1000, Teson A2200, A2400, Luxman L-430, Dual CV1462, CS704, DAC MagicPlus, Senn HD558, Golem II


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Experiment s basovou výhybkou, vaše rada.
PříspěvekNapsal: 26 čer 2023 12:28 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 21 lis 2013 20:38
Příspěvky: 1529
Bydliště: Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
penjo píše:
A potom narazíme na problém dnešnej dobe - neochota väčšiny ľudí vôbec niečo si naštudovať, aj keď ich niekto usmerní a navedie na správnu teóriu a uzavrú to tým, že "nepotrebujú" alebo "nechcú" vedieť viac, lebo veď oni si spravia len jeden pár/jednu bedničku (sub). A najlepšie, aby každý napísal svoje know-how, lebo dotyčný vie how-no a to mu stačí.
No pokial niekto odmieta niečo si naštudovať, lebo sa mu nechce, tak je problém vyriešený a môže si miesto vedomostí hľadať niekoho, komu za to zaplatí. Na druhú stranu niekedy na konkrétnu špecifickú otázku dá napísať konkrétna odpoveď, poprípade odkázať na nejaký konkrétny článok a naozaj netreba študovať celú problematiku okolo, aj keď takých prípadov je málo, keďže väčšinou treba pre úplne pochopenie vedieť aj hromadu vecí okolo.

penjo píše:
Trochu odbočím, ale zároveň nadviažem na to, čo si písal vyššie - študovanie si teórie pár dní dopredu a potom sa pustiť do práce. Síce mám paragraf 23, ale nikdy som nerobil napr. domový rozvádzač ani elektroinštaláciu v dome, vždy len nejaké drobné opravy/úpravy - také veci, v ktorých som mal jasno a vedel som, čo robím. Skôr, než som začal robiť elektroinštaláciu vo vlastnom dome, vrátane rozvádzača, predchádzali tomu mesiace, odhadom až pol roka, kedy som si študoval vyhlášky, zákony a konzultoval každú moju nejasnosť nezávisle s tromi revíznymi technikmi. Až potom som sa pustil do samotnej elektroinštalácie. Berte to len ako príklad. Teória je základ.
Príklad je to pekný, ale je rozdiel legislatívne podmienená životu nebezpečná práca a šolichanie s káblikmi, pri ktorom sa dá učiť aj interaktívne popri robení hotovej veci. Ku tomu mi napadlo, že kazdý poskytnutú informáciu môže plánovať využiť ináč. Niekto len chce radu, ako zbúchať búdku, tak jednoduchšie mu odpovedať čo najkonkrétnejšie pre jeho prípad. Niekto si zas chce niečo vyrobiť a pritom sa aj to aj skutočne naučiť a všeobecná odpoveď bez vysvetlenia mu nepomôže s ani jednou z tých vecí.

_________________
Gdy ci smutno, gdy ci źle, jebnij format dysku C.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Experiment s basovou výhybkou, vaše rada.
PříspěvekNapsal: 27 čer 2023 18:53 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Keď chceš radu, ako programovať PLC-čka, tak sa Ti dostane odpovede: "zaplať si školenie". Tiež tu už bolo 100x povedané, že nikto nie je povinný dávať inštantné rady. Nedostal som ich ani ja. Musel som sa proste učiť. Roky mi trvalo, kým som zbúchal niečo, čo malo hlavu a pätu. A strávil som stovky hodín čítaním. Že sa to niekomu z vás vážení nechce, to mňa s prepáčením vôbec nejebe. Penjo to napísal veľmi dobre.
Nemáme problém niekoho nakopnúť, dať mu nejaký hint. Ale na striebornom podnose mu tu nikto nič priamo nevyklopí. Chceš sa hrať? Jasné, hraj sa. Ale so všetkým, čo k tomu patrí. Či už sa to pojme seriózne a začne štúdium, alebo sa ide triafať naslepo (pokus-omyl). Chceš si postaviť jednu bedničku a nechceš študovať? Nech sa páči, na nete je hromada vyladených projektov. Stačí si len vybrať.
Ale prísť štýlom "mám také a také meniče, chcem si postaviť také a také repráky, povedzte mi rozmery bedničiek, nakreslite schému výhybky a ideálne dajte aj súpisku materiálu"...tak to nechcite vidieť, akými slovami a kopancami do riti by som bol schopný dotyčného počastovať.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Experiment s basovou výhybkou, vaše rada.
PříspěvekNapsal: 27 čer 2023 20:55 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
"niečo, čo malo hlavu a pätu" je to, čo je u mňa? Ak áno - to má podstatne viac.


Nahoru
Online Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Experiment s basovou výhybkou, vaše rada.
PříspěvekNapsal: 27 čer 2023 21:17 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Áno, ale aj v tých je výhybka, ktorá bola asi 2-3 roky po stavbe revidovaná.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Experiment s basovou výhybkou, vaše rada.
PříspěvekNapsal: 27 čer 2023 21:40 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Vďaka za ne (dcéra nedovolí ani požičať ich kolegovi - "už sú jej, hoci sú odložené u nás"), aj za všetko ostatné (...zlomky poznania...) :)


Nahoru
Online Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Experiment s basovou výhybkou, vaše rada.
PříspěvekNapsal: 28 čer 2023 12:36 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
občan píše:
Tak to necháme být. Nebudeme řešit nesmysly. 1 mm, ferit, kondiky paralelně
5. jestli dokážu změřit pokles této výhybky v její udávané strmosti
.....by mne zajímalo, kolik je zrovna zde součástek:https://www.lhotsky-elektro.cz/subwoofer-crossover-4ohm-150W-d11121.htm#detail-anchor-description


Tady máš hned první zásadní problém. To co jsi vyrobil, nemá žádnou udávanou strmost. Protože hodnoty součástí standardní vzorečkové výhybky (která se v seriózní praxi už stejně dlouho nepoužívá) se musejí pro požadovaný dělící kmitočet vypočítat. Potom bys i tu strmost naměřil.
Takhle jsi získal prostě obecný RLC dvojbran.

Jinak ale musím v této souvislosti připomenout:

- Tlumivka na feritu je obecně nevhodná až nepoužitelná do basové výhybky.
- Pasivní výhybka pro subwoofer je to nejblbější co se dá použít. Chybí jakákoli možnost správného navázání na reprosoustavy. Kromě srovnání úrovně, pokud má vlastní koncák.
- Subwoofer není dobrý způsob, jak u domácího hifi jednoduše zajistit chybějící basy. Smysl má v autě nebo u domácího kina.
- Tu nevýhybku od Lhotského ani nebudu komentovat. To je pro pubertální ducátko do kytem vytuněné autovraždy chudého a blbého adolescenta.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Experiment s basovou výhybkou, vaše rada.
PříspěvekNapsal: 30 čer 2023 07:48 

Registrován: 18 lis 2022 13:10
Příspěvky: 61
Kraj: ČR - Středočeský
Tak jo. Beru rady, jsou myšleny profesionálně.
AQ kdysi používal ferity u basů. Pak se nedivme, že to začátečník považuje za OK. A nevyrábím subwoofer, ale přídavnou basovou jednotku na efekt k regálkům typu ARN. To jest ,využít šuplíkové zásoby. Například tento dávný prográmek ukazuje, jak jednoduché je začátečníka zmást. https://www.slunecnice.cz/sw/vypocet-re ... e-vyhybky/. Čistý vzoreček.
Tak už dost, nechci tu být za blbce. Ale našel jsem tu ještě daleko více šokující dotazy z neznalostí, než mám já. Nebylo by marné, udělat jakýsi výtah z rad, které tu proběhly plus přidat i zahraniční. Pak byste to vy znalí mohli korigovat. Jak tu bylo výše naznačeno. Možná bych mohl...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group