Poslední návštěva: Právě je 26 dub 2024 17:06


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Zatlumeni vyskove reproduktoru
PříspěvekNapsal: 11 lis 2008 13:53 

Registrován: 11 lis 2008 13:48
Příspěvky: 3
Zdravim,

vybavil jsem auto novymi reproduktory. Vepredu i vzadu jsou klasicke 2 pasma, vyskovy reproduktor je resen obycejnym orezavacim kondezatorem. Problem je ten, ze vysek je v aute tolik, ze i kdyz dam vysky na autoradiu na nejmin, je to stale moc. Uz je to dlouho co sem resil veci jako vyhybky delice atd, tj. bych mel dotaz jak nejlepe zatlumit vyskovy reproduktor.

Vepredu jsem to prozatim vyresil takto, protoze sem se nechtel dobyvat do plastovych vyhybek (v kterych stejne krome kondiku nic nebude).
Obrázek
Kdyz odmyslim, ze 4Ohm je stalo malo a vyskac je na muj vkus stale dost nahlas, je mi jasne, ze takto menim impendanci reproduktoru, tj. se mi posouva delici kmitocet (mam pocit, ze smerem dolu).

Tj. vhodnejsi by to bylo spise takto:

Zde by se mi myslim delici frekvence posouvat nemela, takto to bez problemu muzu vyresit u zadnich reproduktoru, kde je orezavaci kondezator volne pristupny.
Obrázek

Dotaz mam ale tento - v dobach kdy jsem se jeste zabyval reproktory, vyhybkama atd jsem myslim narazil na moznost zatlumeni vyskoveho reproduktoru pomoci odporoveho delice. Tj. nejak takto
Obrázek
Preci jenom uz nejaka doba uplynula a ja nevim, zda si to pamatuju presne, jakym stylem by se to pocitalo pro utlum 3 nebo napr. 6dB, jak je to potreba zapojit, aby se mi neposouvala delici frekvence atd. Na internetu jsem hledal, ale v souvislosti s timto clovek stejne vygoogli maximalne nejake internetove obchody. Repraky jsou 4Ohm, diky za reakce.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zatlumeni vyskove reproduktoru
PříspěvekNapsal: 11 lis 2008 18:42 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Nejčastěji se používá odporový dělič. Nejjednodušeji to spočítáš nějakým prográmkem, na tohle by měl úplně stačit HellishPoints, stáhnout můžeš tady http://www.edisk.cz/stahnout-soubor/512 ... .69KB.html. V prográmku dáš snížení citlivosti, tam napíšeš o kolik dB chceš snížit citlivost a odpor reproduktoru (pro větší přesnost místo jmenovité impedance zadávej Re, tedy odpor který naměříš multimetrem). Dělící frekvence se posune směrem dolu, bude tedy zapotřebí kondenzátor s menší kapacitou.

A pokud Ti v tom něco nebrání (např.: anglická klávesnice), tak piš prosím s diktaturou. Viz.: pravidla

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zatlumeni vyskove reproduktoru
PříspěvekNapsal: 11 lis 2008 19:02 

Registrován: 11 lis 2008 13:48
Příspěvky: 3
Děkuju, ten program je přesně to, co potřebuju. V nápovědě se píše
Citace:
Vypočtěte hodnotu odporů R1 a R2 za podmínky, aby byl výsledný odpor vetně odporu reproduktoru roven původní hodnote odporu reproduktoru.
Tj. z toho vyplývá, že hodnota odporu celého děliče včetně reproduktoru se nemění, proto pokud bych tedy uvažoval, že reproduktor představuje pouze ohmickou zátěž, dělicí frekvence by se změnit neměla, ne?


PS: Psaní s diakritikou mi brání právě anglická klavesnice, nic mi ale nebrání si ji pro přispívání na tomto foru změnit :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zatlumeni vyskove reproduktoru
PříspěvekNapsal: 03 bře 2009 17:33 

Registrován: 27 říj 2008 19:36
Příspěvky: 25
Caleb, je jedno, či je R pred C alebo naopak. Vždy spolu s reprákom vytvoria RLC člen so zhodnými vlastnosťami...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zatlumeni vyskove reproduktoru
PříspěvekNapsal: 03 bře 2009 17:57 

Registrován: 11 lis 2008 13:48
Příspěvky: 3
To jako ze se obvod uzavira pres koncovy stupen zesilovace a je jedno v jakem poradi tam ty soucastky jsou? Takhle na to koukat me nikdy nenapadlo :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group