Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 05:20


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: audio manager v linuxe
PříspěvekNapsal: 17 lis 2018 14:36 
Uživatelský avatar

Registrován: 25 říj 2009 11:12
Příspěvky: 828
Bydliště: Spišská Nová Ves
Kraj: SR - Košický
Viem že poniektory ste tu Linuxari.

Je pre linux MINT niečo podobné ako audiomanager vo Win. pre napr realtek HD alebo niečo z čím viem doladiť zvuk (EQ,delay,a pod.) napr. aj pri prehrávaní z youtube ?

Ak áno ako to najnštalovať ? Viem inštalovať len z predvoleních


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: audio manager v linuxe
PříspěvekNapsal: 17 lis 2018 16:44 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2028117
https://askubuntu.com/questions/72679/i ... -equalizer
Inak - mal som nejaký čas UbuntuStudio (...) je priamo zamerané na Audio-video-fotky.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: audio manager v linuxe
PříspěvekNapsal: 17 lis 2018 18:49 

Registrován: 26 bře 2013 14:37
Příspěvky: 85
Kraj: ČR - Středočeský
V Linuxu je řada možností jak pracovat se zvukem (Par.EQ, Delay, ....), spíš je problém se v nich vyznat a vybrat si vhodnou variantu. To ovlivňuje například zda preferuješ nějakou distribuci. Pokud ne, tak za úvahu stojí Ubuntu Studio, které (jak zmiňuje i tatko Tom) je zaměřené na media a většinu toho už obsahuje a je docela intuitivní. Pokud chceš používat jinou distribuci (např. Mint), tak si budeš muset vybrat sám.

Většina přehrávačů také obsahuje zvukové efekty, například Audacious obsahuje oktávový (10 pásem) tahový EQ a různé opičárny typu: rozšíření stereo báze, krystalyzér, ozvěnu a pod. Kromě toho ale umožňuje i vazbu na LADSP Host. Problém může být někdy přehrávání z YT nebo externího zdroje přes LineIn (např. z TapeDecku).

Dokonalejší jsou systémy pro hudebníky, například mnou používané Calf Studio, viz snímek na viewtopic.php?f=16&t=7761. V něm je několik parametrických EQ, několik typů Delay efektů, celkem cca 40 komponent používaných hudebníky, vše plně parametrizovatelné, spíš je problém se to naučit používat. Více na http://www.calf-studio-gear.org . Takových balíků je několik, mě Calf připadal nejsnazší na naučení.

Calf musí být vhodně zapojen do systému, já používám JackAudio, další rozšířenou možností je LV2 rack. Jde to i přes PulseAudio, ale to nemá možnost virtuálních kabelů a standardně podporuje jen 16-bit. Lze nastavit na 24 bit, popisuji to na https://premsvo.wordpress.com/linux-audio-testy-2/ .

To by snad zatím stačilo, rozhodující je jakou distribuci chceš používat a co přesně potřebuješ.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: audio manager v linuxe
PříspěvekNapsal: 17 lis 2018 21:20 
Uživatelský avatar

Registrován: 25 říj 2009 11:12
Příspěvky: 828
Bydliště: Spišská Nová Ves
Kraj: SR - Košický
V podstate je mi jedno či to ma byť MINT alebo niečo iné. Vyrastal som na WIN (od95) takže linux je pre mna trochu iní svet i keď veľa veci dnes vyzerá podobne no funguje ináč. Aspon ja mam ten pocit.

Linux momentálne používam na stolnom PC ktoré som už asi 30 x dotiahol zo záhrobia k životu, Najnovšie som už musel vyradiť graficku kartu ( odišla, tak idem cez integrovanú) Linux preto lebo už ani WIN-XP neberie pre poškodení HDD no kým ide na hudbu tak stačí ( a deťom rozprávky z YT) No hnevá ma že si tam neviem pri prehrávaní okrem hlasitosti nič nastaviť i keď viem že sa to dá no ja to neviem :-) . No budem si musieť preštudovať čo ste mi poposielali, snáď to nejak dám.

Na NTB mi zas už nefunguje výstup zvukovky ( poškodení plochy foliovy kábel do MB) A externá zvukovka mi nechce na danom NTB fungovať. Nech je tam WIN akýkoľvek,


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: audio manager v linuxe
PříspěvekNapsal: 17 lis 2018 21:34 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Idú mu USB porty?
Ak aj áno - či má aspoň USB2...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: audio manager v linuxe
PříspěvekNapsal: 17 lis 2018 22:09 
Uživatelský avatar

Registrován: 25 říj 2009 11:12
Příspěvky: 828
Bydliště: Spišská Nová Ves
Kraj: SR - Košický
Myslíš teraz na tom NTB ? USB porty idu ale ta zvukovka nechce spolupracovať z NTB na iných PC ide ... NTB ju ani nezaregistruje. Ovladače a pod som skúšal, skušal som aj WIN 7,8 a 10 nepodporuje ale dal som nakoniec ten keďže ten NTB z 10 ide asi najrýchlejšie.

Linu; mam na starom stolnom PC a ten riešim.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: audio manager v linuxe
PříspěvekNapsal: 17 lis 2018 22:25 

Registrován: 26 bře 2013 14:37
Příspěvky: 85
Kraj: ČR - Středočeský
mereksk: Pokud máš na PC Mint, tak na tvoje požadavky by mělo stačit PulseAudio, které pravděpodobně bude součástí Mintu (pozná se to podle ovladače hlasitosti). Existuje pro něj doplněk PulseEffects, už si ale nepamatuji detaily a nyní nemám žádnou instalaci, kde bych to mohl vyzkoušet, všude jedu přes Jack.
Možná se ozve nějaký uživatel Mintu, nebo prohledej fóra Mintu.
----------
Doplněno: stručný popis PulseEffects je na: https://www.linuxuprising.com/2018/05/p ... -wide.html , kde se mimo jiné uvádí (volný překlad citace):
PulseEffects je systémový ekvalizér, který může být užitečný v situacích, kdy aplikace nemá vlastní ekvalizér, jako je Spotify na stolních počítačích, pro weby jako YouTube nebo Soundcloud, hry a tak dále.

Obsahuje řadu efektů, jak je vidět např. na snímku obrazovky:
Obrázek


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: audio manager v linuxe
PříspěvekNapsal: 19 lis 2018 00:43 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
Pulse audio equalizer je součástí všech verzí linux mint, co jsem měl možnost vyzkoušet, od 16. až po 19.
A nebo jsem si jej doinstaloval, přes "správce software" na pár kliků, stačí hledat "equalizer".
Mám dojem, že se dá zadat někde v konfiguráku, co přesně se má stát na kterým kmitočtu, ale zatím jsem po tom moc nepátral, nepoužívám to moc často.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group