Poslední návštěva: Právě je 20 dub 2024 06:54


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 62 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Několik pěkných článků - pánové Dudek a Sýkora
PříspěvekNapsal: 02 led 2021 19:18 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Ransom: Už jsem to mezitím přečetl v tom odkazovaném servisním manuálu, díky. Je to tam velmi dobře popsané i vysvětlené, jsou tam i schemata. Je to zajímavé řešení, jinde jsem to neviděl. Ale je fakt, že se úroveň té zpětné vazby musí nastavit přesně pro konkrétní kus reproduktoru. Takže to ani jinde než v aktivu použít nejde. A předpokládám, že Willi Studer by snad neudělal nic, o čem by dostatečně kurevsky nevěděl co dělá! Zajímalo by mě, jaký praktický dopad na zvuk to bude mít. Willi deklaruje zlepšení perkusivních složek (potlesk etc.).


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Několik pěkných článků - pánové Dudek a Sýkora
PříspěvekNapsal: 02 led 2021 22:05 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Já jsem hluchej a skeptickej. Protože s tím asi sotva podnikneme slepej test, ponechám tuhle věc jednoznačně vyřízenou jako "nevím". A o to se budu s kýmkoli do krve hádat.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Několik pěkných článků - pánové Dudek a Sýkora
PříspěvekNapsal: 02 led 2021 23:07 

Registrován: 05 říj 2020 08:12
Příspěvky: 28
Bydliště: CV
Kraj: ČR - Ústecký
Děkuji za vysvětlení, už se na nic ptát nebudu a prču jsem si nedělal.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Několik pěkných článků - pánové Dudek a Sýkora
PříspěvekNapsal: 03 led 2021 10:39 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Ale houbeles, jen se ptej.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Několik pěkných článků - pánové Dudek a Sýkora
PříspěvekNapsal: 03 led 2021 11:58 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Ono často záleží na formulaci otázky. Ptát se je dobře. Blbý je, když člověk někde načte nějaký bludy a přijde s doplňující otázkou ke svým načteným "vědomostem". Pak prostě automaticky vypadá jako tzv. "fundovanej blbec" (bez urážky). Ono to chce prostě víc zkoušet a samostatně zkoumat, než číst nesmysly na netu. Zkuste někdo vzít zesilovač, co hrdě udává DF300 nebo 500 nebo víc a zkuste to DF změřit na přívodech samotnýho basáku (ideálně co nejblíže kmitačky). Pokud vám vyjde 20, tak jste frajeři. Navíc to musí vyjít v celým použitelným pásmu a při různých výkonech. :lol:
Pamatuju si, jak u zesilovače AU/RA byl udán DF=1000...bylo to tím, že celková NFB byla tažena až za výstupním kondem. A jak hrál ten zesilovač? Asi jako když dupete do bahna. Proč? No protože dynamické parametry se hroutily již při výstupním proudu 2A.
Naproti tomu dobře navrženej zesilovač s DF=40 s několika páry koncových trandů, půlkilowattovým trafem a baterií kondenzátorů kapacity stovky milifaradů bude hrát naprosto excelentně s perfektní kontrolou basáku...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Několik pěkných článků - pánové Dudek a Sýkora
PříspěvekNapsal: 03 led 2021 12:25 
Řádný člen

Registrován: 30 kvě 2014 01:04
Příspěvky: 2082
Bydliště: lázně PDY
Kraj:
Mesky sorry jsem už asi paranoidní...
No a pak se v tom vyznejte. :) A co tvůj názor na rozsah zesilovače? Je to s tím měřením podobný jako s Df?Většinou se dnes uvadi 20hz - 20khz. Dříve to bylo
často 5-10 hz až 50khz. Je to taky
irelevantní?... :? Když ucho jde do 20...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Několik pěkných článků - pánové Dudek a Sýkora
PříspěvekNapsal: 03 led 2021 13:29 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Na ty parametry je potřeba hledět komplexně. Jakýkoliv parametr vytrženej z kontextu samotnej nic moc neřekne. Rozsah 20Hz-20kHz pro +0 a -3dB je nedostatečný. Ne však pro ten samotný rozsah, ale proto, že s tím půjdou ruku v ruce další parametry, které budou nejspíš nic moc. Zkreslení nahoře, rychlost přeběhu...
RNDr. Sýkora myslím docela dobře definoval ten základní soubor parametrů, které by měl slušný zesilovač splňovat. Když se toho člověk podrží, určitě nebude mít doma něco, co by hrálo jako z prdele. :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Několik pěkných článků - pánové Dudek a Sýkora
PříspěvekNapsal: 03 led 2021 14:17 
Řádný člen

Registrován: 30 kvě 2014 01:04
Příspěvky: 2082
Bydliště: lázně PDY
Kraj:
Díky.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Několik pěkných článků - pánové Dudek a Sýkora
PříspěvekNapsal: 03 led 2021 15:11 

Registrován: 05 říj 2020 08:12
Příspěvky: 28
Bydliště: CV
Kraj: ČR - Ústecký
V rychlosti jsem prolitnul odpovědi, jsem nyní mimo ale večer rád napíšu moje zkušenosti se zesikama


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Několik pěkných článků - pánové Dudek a Sýkora
PříspěvekNapsal: 03 led 2021 17:50 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Scarabeovi jsem na dálku odmítl na tuhle otázku odpovědět.
Co vlastně na dvou kmitočtových rozsazích porovnávám, když jeden byl udaný v roce 75 a druhý o deset roků později? Jeden je udaný pro pokles 3dB, druhý pro 0,5dB, jeden podle staré metodiky při výkonu 100mW, druhý jako výkonový rozsah při jmenovitém výkonu 130W a pro zkreslení pod 0,05%? Bez toho, aby člověk viděl naměřenou křivku, ze které je rozsah odměřený - jak strmě to pod a nad mezními kmitočty klesá, se z těch čísel nelze dozvědět zhola nic. Kromě toho že oba přístroje jsou v akustickém pásmu rovné. Jak daleko za akustické pásmo sahá potřebná rezerva rozsahu, to není jak vyčíst. Dvě naprosto rozdílné křivky mohou být popsány jako stejný rozsah. Ta mnohem horší může být klidně interpretovaná jako mnohem širší rozsah.
Pravda, Scarabeovi šlo konkrétně o dva typy zesilovačů z jedné řady (konkrétně Yamaha AX-730 a AX-930). Dalo by se předpokládat, že ve stejné době budou udávané parametry zjištěné stejnou metodikou. Na HiFiengine jsem našel, že rozsahy jsou (bez jakéhokoli dalšího upřesnění) skutečně udané 20Hz-20kHz a 10Hz-50kHz. Za jedno to může být informační šum. Za druhé, a to se mi zdá jako klidně možné, to může být pouze marketingové protlačování vyšší řady. AX-930 má totiž naprosto shodný koncák, kromě toho, že má o pár voltů vyšší napájecí napětí a na místě koncových trandů jsou o stupeň výkonnější typy s vyšším závěrným napětím. Potom má trochu jinak řešený předzesilovač, respektive buffer navíc plus subsonic filtr. Vsadil bych se, že to bude hrát stejně. Kdyby byl někde v předzesilovači té AX-730 ještě navíc filtr nadzvukový (nehledal jsem), znamenalo by to, že sice nadzvukové kmitočty neprojdou až ke koncáku, ale zvuk koncáku samotného se tím nijak nemění. Pak by údaj o rozsahu byl pravdivý, ale bylo by ho dosaženo filtrem, nikoli špatnou konstrukcí zesilovače. Mohl by tak být ošetřený třeba zrovna výskyt nějakých reliktů D/A převodníku levnějšího CD v sestavě s levnějším zesilovačem (o čemž zrovna shodou okolností je zmínka i v těch odkazovaných článcích). Ale o zvuku zesilovače by to stejně neřeklo nic podstatného.

Jenomže když laik položí jednoduchou otázku "mám dva zesilovače, jeden s rozsahem 20-20, druhej 10-50, kterej bude hrát líp?", co na to má člověk sakra odpovědět?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Několik pěkných článků - pánové Dudek a Sýkora
PříspěvekNapsal: 03 led 2021 17:59 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
"Ani srnky v lese netušia"


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Několik pěkných článků - pánové Dudek a Sýkora
PříspěvekNapsal: 03 led 2021 19:03 
Uživatelský avatar

Registrován: 21 bře 2010 13:03
Příspěvky: 262
Kraj: ČR - Olomoucký
Třeba v uživatelském manuálu mají obě Yamahy stejný výkonový kmitočtový rozsah 10-50k, 730 pro 55W a 930 pro 65W výkonu

https://www.hifiengine.com/manual_library/yamaha/ax-930.shtml


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Několik pěkných článků - pánové Dudek a Sýkora
PříspěvekNapsal: 03 led 2021 19:14 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Asi jediné "pseudoobjektívne" (a aj to len pre konkrétneho poslucháča) - je odskúšanie u neho doma v konkrétnom priestore na konkrétnych bedniach - nanajvýš bude "chyba kompenzovať chybu" - no ak ON bude s výsledkom spokojný - "VO CO GO?"
Áno, viem... Roky som počúval sračky v presvedčení, že...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Několik pěkných článků - pánové Dudek a Sýkora
PříspěvekNapsal: 03 led 2021 19:34 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Lad2000:
Takže jsi Scarabeovi relevantně odpověděl Ty! V důsledku tedy budou (až na výkon) oba typy zvukově stejný. Já čuměl podle svého zvyku jenom do schémat. V tom základním popisu tedy bude chybka.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Několik pěkných článků - pánové Dudek a Sýkora
PříspěvekNapsal: 03 led 2021 19:52 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Já ale nevěděl, kam Scarabeo směruje.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Několik pěkných článků - pánové Dudek a Sýkora
PříspěvekNapsal: 03 led 2021 20:01 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Protože to tady nenapsal.
Já byl na něj asi trochu protivnej, protože jsem i na potřetí odmítl odpovědět, jestli 930 bude hrát líp. Tak šel hledat někoho chytřejšího.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Několik pěkných článků - pánové Dudek a Sýkora
PříspěvekNapsal: 03 led 2021 20:24 
Řádný člen

Registrován: 30 kvě 2014 01:04
Příspěvky: 2082
Bydliště: lázně PDY
Kraj:
Odpověděl jsi naprosto dostatečně a moc děkuju za podrobné vysvětlení.
A i za další názory. Já našel právě tohle
Ale pochopil jsem hlavně, že to nemá valný smysl moc prožívat!
Díky všem. Už s tím nebudu zlobit. ;)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Několik pěkných článků - pánové Dudek a Sýkora
PříspěvekNapsal: 03 led 2021 20:40 
Uživatelský avatar

Registrován: 21 bře 2010 13:03
Příspěvky: 262
Kraj: ČR - Olomoucký
Já se občas dívám i do uživatelských manuálů, a ještě jedna perlička, v dobách, kdy začínalo CD se občas ve specifikacích zesilovačů uváděl rozsah 20-20k standartně, i když byl větší, tak nebyl důvod uvádět vyšší (asi CD). Hold byla to taková doba.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Několik pěkných článků - pánové Dudek a Sýkora
PříspěvekNapsal: 03 led 2021 20:43 

Registrován: 05 říj 2020 08:12
Příspěvky: 28
Bydliště: CV
Kraj: ČR - Ústecký
Zdravím, teď jsem porovnával ty dvě yamahy na schéma, tak je to přesně jak psal ransom,, koncové zesilovače jsou úplně shodné, krom napájecí napětí, stejně použité kompenzační kapacity, stejná zpětná vazba, prostě ve všem shodné. Vyšší model má větší filtrační kondy ve zdroji 22 000 mikro F, a ten nižší 18000 mF takže je o fous na tom hůře.
Za mě jinak zvukove stejné i rychlost bude stejná.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Několik pěkných článků - pánové Dudek a Sýkora
PříspěvekNapsal: 03 led 2021 22:19 
Řádný člen

Registrován: 30 kvě 2014 01:04
Příspěvky: 2082
Bydliště: lázně PDY
Kraj:
Aukce už skončila. Upgrade by tady teda nemělo smysl. Projednou jsem zase ušetřil...
Díky všem!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 62 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group