Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 20:26


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Šunt
PříspěvekNapsal: 04 dub 2021 16:42 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Není to audio, ale neva. Hezky to ilustruje vývoj fabrické kvality spotřebního zboží.
Fulgur by měla být taková značka nižší střední třídy mezi svítidly. To znamená ne úplná sračka
Když se ze svítidel LED (po pár letech předraženého mžourání) staly plnohodnotné a použitelné věci, začali jsme s velkou slávou používat řadu Aneta právě od Fulguru. Za rozumnou cenu, svítí to dobře; malé, střední, velké; studené, teplé; interiérové nebo s krytím. Nic krásného, ale takové nenápadné, funkční bílé pralinky.
Po asi tak stovce namontovaných Anet začaly první reklamace. A od té doby to měníme jako na běžícím pásu. V podstatě už držíme skladem od každého typu jeden nebo dva kusy jako náhradní a zrovna to posíláme na reklamaci.
Jednu Anetu jsem si dal aj domů nad stůl. Větší půlmetrové provedení, 36W v LEDkách. Světlo zheblo asi tak dva měsíce po záruce, stejné se od té doby nekupovalo a tak se ani nedala záruka přenést (tolerovali nám to).
Objednal jsem si z Aliexpressu za 80Kč náhradní driver, že se v tom nemíním rejpat (a chodí to). Ale nakonec mi to stejně nedalo a starý driver jsem otevřel.
Deska nejlevnějšího provedení je halabala osazená, všecko našišato. Je zkroucená do vrtule. Původně jsem myslel, že vydoutnaly SMD součásti naspodku. Ale houby. Pod lupou je vidět, že to je krusta nějakého bordelu, snad neočištěná ztvrdlá pájecí pasta. Řada pájecích bodů u THT součástí byla velice nevzhledně přesmrkaná ruční páječkou a oblemcaná tavidlem. No a dva filtrační elyty na výstupu byly zapájené tak, že při otočení desky prostě vypadly.
Cena stejného náhradního driveru u dodavatele je kolem 650Kč...

https://ransom.rajce.idnes.cz/Driver_Fulgur/


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šunt
PříspěvekNapsal: 04 dub 2021 23:19 

Registrován: 03 led 2020 19:30
Příspěvky: 176
Bydliště: Benešov
Kraj: ČR - Středočeský
Bohužel mám s jejich svítidly podobnou zkušenost před nějakou dobou jsem koupil a dobrý a cca 3 měsíce jsem zakoupil další a v podstatě jedno vyhořelo protože to bylo blbě zapájené.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šunt
PříspěvekNapsal: 05 dub 2021 15:47 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
fulgur má u mě těžký mínus díky 10W/3hodiny nouzákům podobným těmto: https://eshop.fulgur.cz/produkt/eye-3w- ... 103038.htm, dnes už jsou jiný, je to pár let zpátky.
Bylo to namontovaný v hale, cca 12m vysoko, a když jsem je chtěl vyzkoušet, tak jich víc než polovina nesvítila, po připojení 230V na tom blikala červená LED , podle manuálu "vadná baterie"
Tak jsem jich pár sundali, a zjistili, že část světel má elektroniku pro NIMH baterky, a část pro LI-ion, ale nějak nesedí elektroniky k baterkám... Chtěl bych vidět tu výstupní kontrolu. Podle nějakejch indicí byla země konečné montáže Polsko - nic proti polákům, ale tohle se fakt nepovedlo.
Svítidla je lepší kupovat od Emosu, ty si na nic nehrají a hned řeknou, že je to levná čína...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šunt
PříspěvekNapsal: 05 dub 2021 16:40 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
U mě má těch minusů taky víc. LED reflektory se senzorem i bez měly úmrtnost kolem 30%/3roky. A to nebyly zrovna levný.
Poslal jsem obchoďákovi našeho dvorního velkoobchodu odkaz na fotky s patřičným komentářem, ať to omlátí dealerovi o hlavu, až se u něj zase ukáže.
EMOS cenově taky žádnej zázrak, pokud jde o obyčejná svítidla. Ale zase mají poštovné grátis i u zboží za desetikorunu.
Náročnějším zákazníkům montujeme Steinel. Ani si nevzpomínám, kdy odešlo něco od něj. Taky si ale za to samozřejmě nestydí vzít patřičnou sumu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šunt
PříspěvekNapsal: 06 dub 2021 10:04 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Bohužel, takhle začíná vypadat téměř všechno, pokud se nejedná zrovna o nějaký hájend.
A to jsem doufal, že na LED člověk něco ušetří. Ve skutečnosti nepůjde na LED svícení moc ušetřit, jak si lidi mysleli. Základní pořizovací náklady jsou vyšší, životnost LED svítidla stejná ne-li kratší, jako u klasické žárovky...úspora na proudu je tedy tatam a vlastně to už žádnou další výhodu nemá...možná krom toho, že jeden jistič B10 utáhne světla v celým baráku... :roll:
Ono kdysi ty LED-ky nesvítily nevímjak...ale zrovna, co nesvítily nevímjak mám už asi 8 let. Ty, co svítí fakt slušně odchází asi rychle...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šunt
PříspěvekNapsal: 06 dub 2021 10:24 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
já už jsem tak daleko, že si většinu předřadníků k LED dělám sám (48V DC rozvod) ale i tak, odchází ledky, hlavně 10W COB co se používají v reflektorech, i když jsem na ně mírnej, 700mA při katalogovým prudu 1A, 200mA při katalogovým proudu 300mA, tak obvyklá životnost je cca rok až dva. Samozřejmě led philips s cri>95 na hliníkové dps s kusem chladiče mi svítí nad stolem už pátou nebo šestou sezónu, a že se něco naponocuju, navíc musím svítit i přes den...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šunt
PříspěvekNapsal: 06 dub 2021 13:20 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Po několika letech jsem dospěl k tomu, že LED osvětlení má pouze dvě pozitiva.
1) Možnost volby barvy světla, a
2) Netopí.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šunt
PříspěvekNapsal: 06 dub 2021 15:07 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Já jsem věrný LED žárovkám s klasickými paticemi. Svítidlům, kde nejde zdroj světla jednoduše vyměnit, se snažím vyhýbat, právě z těchhle důvodů. A zatím jsem nejlepší zkušenost udělal s LED žárovkami z IKEA, pro mě nejlepší poměr cena/kvalita a fungují roky bez poruchy.
Místy mám ještě i "zářivkové" úsporky, nechce se mi je měnit a vyhazovat, když ještě bez problémů fungují.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šunt
PříspěvekNapsal: 06 dub 2021 15:10 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Já jsem na venkovní osvětlení a do koupelen tahal na světla už jen 24VDC. Výběr je sice mizerný, ale lze koupit konvenční světlo se závitem E27 a do toho se 24V žárovky sehnat dají. Ne všude, ale dají.
Jinak musím říct, že jsem očekával v dnešní době víc světel určených pro 12-24-48V...a ono pořád nic. Furt všechno na síťový napětí.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šunt
PříspěvekNapsal: 06 dub 2021 15:12 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
... a co se výhod týče - možnost volby barvy mi jako nějaká extra výhoda nepřipadá (všechny ty Hue systémy). Já svítím všude teplou bílou, studená bílá mi přijde hnusná, to bych si připadal jak na vězeňském dvoře nebo operačním sále. A proč bych měl svítit červeně nebo zeleně, to už vůbec nechápu.
Pro mě je výhoda menší spotřeba (=> netopí) a okamžitý nástup světla.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šunt
PříspěvekNapsal: 06 dub 2021 16:01 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
na aliexpresu prodávají pěkný E27 žárovky 12-85V AC/DC https://www.aliexpress.com/item/3296031 ... web201603_
a celkově je tam větší výběr - prostě i ve slumech v indii a v africe chtějí z té vydechlé autobaterky nějak svítit...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šunt
PříspěvekNapsal: 06 dub 2021 16:08 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Proměnlivé strakaté barvy jsou dobré leda na kolotoče nebo na party reproboxy, ale ta možnost vybrat si barvu světla podle potřeby je dobrá. Potřebuješ třeba různá spektra pro akvária, terária, rostliny, exponáty na výstavě a podobně.
Já zase všude upřednostňuju barevnou teplotu kolem 4000K, protože teplá bílá mi přijde ospalá a nic pořádně nevidím. Nad stolem v pracovně mám Trevos Futura - 85W v LEDkách, dává to nějakých 12000lm a je to na to moje šťourání právě akorát.
Jinak souhlas, patice E27 a LED žárovka je rozumná volba. Třeba Emos má žárovky za pár korun a poštu grátis. Nehodí se to ale úplně na všechno a všude.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šunt
PříspěvekNapsal: 06 dub 2021 17:55 
Uživatelský avatar

Registrován: 25 říj 2009 11:12
Příspěvky: 828
Bydliště: Spišská Nová Ves
Kraj: SR - Košický
Pracoval som nejaký čas vo firme ktorá robila dizajnové osvetlenie.. ale i osvetľovanie barov, herní, ale i hotelov a aquaparkov a podobne. LED Žiarovky/bodovky na "230"su často citlivé aj na malé prepätia v sieti ( čím bližšie k trafačke tým horšie ) . Na trhu su aj schopne a trvácne produkty. Uvediem malí príklad - led pás ( priamo od výrobcu - čína) no 3 úrovne záruky 2,4 alebo 7 rokov ! Samozrejme na prvý pohľad ten istý pás no cena dvoj-troj násobná. Prevádzka 365 dní v roku 24h a ono to aj po 10 r svieti ( ano aj RGB ktoré sa cyklicky mení a teda nejedná sa len o ustálenú prevádzku, alebo len biela ale v nejakej scéne ) . A bodovky to isté ale len tie na 12V. Nevýhoda ťahania množstva hrubých káblov k svetlam ak je zdrojová časť centralizovaná - opačne - ak je to rozokruhované 230V a zdroje su pri svietidlách tak stúpajú nároky
na spínače (vypínače ) keďže taký napr LPV150-12 ma "COLDSTART" 75 Amper. Pre B16 istenie je možné použiť max 2ks, tretí už zhadzuje a je potrebna char. C ... no zo skúsenosti - dostáva na frak pekne aj vypínač.

Neraz som to skončilo tak že rozvádzače mali na výstupe 150A pri 12V (neskôr 24V teda pol.prúd) pre led a dnu hŕba DRP240tiek (MeanWell)

EDIT: Ransom ... sú aj nastaviteľné v rámci bielej teda princíp podobný ako RGB ale osadené bielymi čipmi od studenej až po teplú a teplotu si plynule nastavíš podľa svojho gusta alebo len prepneš medzi scénami napríklad : cez deň neutrál a večer k telke tepla z menšou intenzitou a tak podobne.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šunt
PříspěvekNapsal: 06 dub 2021 19:23 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Presne a sú praktické. Jednu takú, ovládateľnú mobilom mám v obývačke a paráda. Farebnú teplotu som si nastavil presne pre svoje oči, jas mení podľa potreby.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šunt
PříspěvekNapsal: 06 dub 2021 21:16 
Řádný člen

Registrován: 30 kvě 2014 01:04
Příspěvky: 2082
Bydliště: lázně PDY
Kraj:
Mám úplně stejnou zkušenost jako posluchač. Nějaký žárovky z Ikei ještě mám koupil jsem jich tam několik na zkoušku byly za pár korun a svítí už víc jak 5 let i ostatní Osramy a Philipse všechno UG patice mám jich v bytě 12.
Je fakt, že hodně žárovek které měly být teplé svítily jak v pitevně bylo to dost laborování.Kupuju max do 1900K.
Klasický žárovky jsem nahradil tímhle
i přes to , že vydržín tak rok.
Spotřeba všech starých žárovek byla cca 1000W teď jsem asi tak na stovce...Trochu to kazí 300W halogenová lampa v obýváku , ale tam využíváme reostat hodně.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šunt
PříspěvekNapsal: 06 dub 2021 21:36 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Scarabeo: co presne kupujes do 1900K? Na me je nekdy i tepla bila malo tepla, snazil jsem se najit treba do nocnich lampicek neco jeste teplejsiho, ale nasel jsem zatim jenom nejake hodne slabe 2200K zarovky na Aliexpressu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šunt
PříspěvekNapsal: 06 dub 2021 21:39 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
google - led 1900K
:)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šunt
PříspěvekNapsal: 06 dub 2021 22:05 
Řádný člen

Registrován: 30 kvě 2014 01:04
Příspěvky: 2082
Bydliště: lázně PDY
Kraj:
Taťko ono to právě v praxi vůbec tak není. Něco na ně napíšou a svítí to úplně jinak než by mělo.
Koupil jsem jich spoustu a ne zrovna levných žárovek do těch max. 2000 a skončily v koši protože svitily naprosto hrozně. Už jsem se bál tak , že jsem vžycky koupil jenom jednu a když to bylo použitelný tak jsem přikoupil další...
Posluchači přesně nevím a dnes už na to nemám sílu, ale mrknu sem Ti.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šunt
PříspěvekNapsal: 06 dub 2021 22:11 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Tak ja posledné roky kupujem výlučne Philips a Osram. Cez e-shop s možnosťou vrátenia. Vydržia pri niekoľkohodinovom dennom svietení okolo štyroch-piatich rokov, potom zdochne elektronika. Prv som chodil do malého miestneho elektra v pivnici rodinného domu, kde je ožnosť dať si každú LEDku predviesť ako svieti. Mám totiž nadmerne citlivé oči na blikanie, chvenie svetla. Tam, kde je nadmerné teplo (digestorka nad sporákom, uzatvorené svietidlo na chodbe) mám práve tie vláknové LED, iné odchádzali prehriatím.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šunt
PříspěvekNapsal: 07 dub 2021 10:31 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Ad Osram: Já jsem se nedávno šeredně napálil s tímhle:
https://www.e1.cz/produkt/1523762-led-t ... k-?t=popis
V koupelně na zrcadle máme tyhle liniové žárovky, tak jsem je chtěl vyměnit za LED a Osram jsem bral jako záruku kvality. I cena je řekněme prémiová. Bylo to něco příšerného. Uvnitř skleněné trubice strčené zády k sobě dva obyčejné LED pásky z Číny, barva světla naprosto hnusná, podání barev příšerné, blikalo to natvrdo úplně do černa. Naštěstí koupené přes eshop, takže okamžitě zpátky. Osram tím u mě skončil, připadá mi to jako přeznačená Čína s Ali kvalitou. Zůstávám věrný Ikea LED :-)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group