Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 04:53


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Stereopřijímač Tesla 820A - "přeladění" rozsahu CCIR
PříspěvekNapsal: 22 črc 2019 12:17 
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2017 13:04
Příspěvky: 81
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Zkusil jsem roztáhnout pásmo CCIR přes celou stupnici. V přijímači jsem upravil obvod ladicího napětí tak, aby napětí odpovídalo frekvencím 87 až 104 MHz v krajních polohách stupnice. V Praze je první naladitelná stanice Radio Blaník 87,8 MHz (úplně vlevo na stupnici), poslední Radio Oldies 103,7 MHz (úplně vpravo). Ve skutečnosti se nejedná o přeladění vstupní jednotky, ale o úpravu obvodu ladícího napětí pro varikapy vstupní jednotky. Tím, že se pásmo CCIR roztáhne přes celou stupnici, je ladění snazší a jemnější. Nevýhodou je, že přeladění z Blaníku na Radio Oldies trvá věčnost, a také po úpravě nesouhlasí popis stupnice.

K úpravě postačí páječka, voltmetr a napsat si frekvence několika stanic, zejména na krajích pásma.

Přijímač má vstupní jednotku VKV 1PN 051 29 laděnou varikapy v pásmu 65,6 až 104 MHz, přičemž nezajímavé pásmo 73 až 87,5 MHz se přeskočí (ze schematu je zřejmé jak).

Ve schematu jsem přeškrtl součástky, které způsobují přeskočení mezipásma. Není třeba je vyletovat všechny, jen tolik, aby obvod byl odpojen. Vstupní jednotka pak přelaďuje průběžně od 65 do 104 MHz včetně mezipásma. Potom jen stačí nastavit minimální napětí tak, aby odpovídalo frekvenci 87,5 MHz (přibližně Radio Blaník v Praze).

Na stupnici jsem pak nalepil značky na cca 90, 95 a 100 MHz. Dále je tam pravítko s 15 dílky. Na doladění středu stupnice je tam také trimr.

Doladění trimry:

0 ..... 87,5 MHz ... R95
7 ...... 95 MHz ..... R137
15 .... 104 MHz .... R81

Ideální by ovšem bylo přeladit vstupní jednotku tak, aby se celý rozsah 87,5 až 108 MHz dostal do lineární části charakteristiky varikapů. Na to si ovšem netroufnu.

V poslední příloze je původní rozložení stupnice. Obrázek jsem si vypůjčil od uživatele Thomase DJ.

Kompletní schéma najdete zde: http://www.oldradio.cz/radtes.htm


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Naposledy upravil deaf-layman dne 20 srp 2019 19:09, celkově upraveno 2

Nahoru
Offline Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stereopřijímač Tesla 820A - "přeladění" rozsahu CCIR
PříspěvekNapsal: 23 črc 2019 12:34 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
A nebylo by lepší, když už si s tím beznadějným šumítkem dáváš tolik práce, převzít zapojení z novější verze, která ladila až do 108 MHz a v NF části méně šuměla?

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stereopřijímač Tesla 820A - "přeladění" rozsahu CCIR
PříspěvekNapsal: 23 črc 2019 14:26 
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2017 13:04
Příspěvky: 81
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Novější verze ladila od 65 do 108 Mhz. Musela ale mít jinou vstupní jednotku, nebo alespoň jiné varikapy. Vstupní jednotka je pro mne černou skříňkou, na kterou se bojím i jen podívat, natož ji otevřít. Mně stačí, že vím, že v ní jsou 4 páry varikapů, což je dioda, která mění svou kapacitu v závěrném směru v závislosti na přiloženém napětí (jako ostatně každá dioda).

Zjednodušeně (když zanedbáme AFC): ladicí potenciometr je připojen na zdroj "stabilizovaného" napětí (rádoby, ujíždí to o sto šest), z běžce jde ladicí napětí do vstupní jednotky na varikapy. Zdroj má dostatečnou rezervu napětí. Dolů se pochopitelně dostanu až na 65 MHz. Nahoru není problém naladit 105 MHz (ČR Vltava v Praze). Problém je, že předchozí stanice Oldies (103,8 MHz) je pak rozplizlá na čtvrtině stupnice. Napětí na varikapech je již za ohybem charakteristiky, mimo lineární část. S tím nic nenadělám, pokud si netroufnu na vstupní jednotku VKV.

Kdybych uměl přeladit vstupní jednotku (nejlépe asi snížit indukčnosti příslušných cívek) tak, aby celé pásmo CCIR i s reservou bylo v lineární části charakteristiky varikapů, pak bych mohl pohodlně a jemně ladit třebas od 85 do 110 MHz. Měnit rozsah ladicího napětí je hračka. To se dělá třemi trimry (min R95, max R81 a pak střed R137 ... to se opakuje podle potřeby).

V příloze je na neumělém obrázku vidět, že při napětí odpovídající zhruba 103 MHz jsme již v ohybu charakteristiky varikapů. Stanice Oldies zabírá 2 dílky z 15-ti dílkové stupnice. Nad 104 MHz i malá změna kapacity již vyžaduje velkou změnu napětí.

Co se týče šumu nf části, tak to není tak strašné. Mně to spíš bručí než šumí, ale jen nepatrně. Reprobedýnky 1PF 067 62 (neupravené) slušně basují, byl jsem příjemně překvapen. Jen nesnášejí větší hlasitost, to pak velmi zřetelně protestují.

Jinak je ten stroj úděsně složitý. To je všude samý elektronický přepínač či spínač. Údajně to měli připraveno pro další verzi s dálkovým ovládáním.

EDIT: na obrázku mám chybu, s rostoucím napětím se hradlová vrstva rozšiřuje, zatímco kapacita přechodu klesá (závislost je inverzní).

EDIT2: Novější verzi lze pochopitelně upravit podobným způsobem. V pásmu OIRT stejně nic není (údajně ho má obsadit DRM).


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group