Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 13:14


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: QSC RMX 1450 - šmejdský ventilátor
PříspěvekNapsal: 27 led 2009 11:21 
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:01
Příspěvky: 2775
Bydliště: Brandýs nad Orlicí
Kraj: ČR - Pardubický
Dlouho jsem se snažil hlučnost tohoto zesilovače nevnímat, ale právě mě došla trpělivost a zesilovač půjdu pod kudlu :) respektive ventilátor. Horší ventilátor jsem snad ještě nikdy neměl, i ty nejlevnější ventilátory do PC jsou tišší :), je to ostuda to co tam dávají. Zesilovač používám převážně doma na kinobedny takže hluk ventilátoru mě opravdu hodně ruší při poslechu.

V manuálu se píše, že se otáčky mění dle teploty, tak aby se zesilovač nepřehřál. Ovšem realita je jiná, ventilátor fučí na plné otáčky i při minimálním odevzdaném výkonu. Hluk je slyšet i přes hudbu na středni hlasitost v pokoji. Zkoušel jsem to i na PA venku a ventilátor se točil stále stejnými otáčkami. Rozhodl jsem se proto ten větrák vyměnit za poněkud kvalitnější. Dočetl jsem se, že tam je ventilátor na 24V, zesilovač jsem ještě nerozebíral, ale vypadá to na 8cm ventilátorek. Takže budu hledat vhodné kandidáty. Cena do 500,- Kč.

Ještě mě napadlo snížit napětí na 12V a dát tam tento tichý kvalitní větráček Noctua NF-R8-1800 - Otáčky větráku (ot/min): 1800, Průtok vzduchu (CFM): 39, Úroveň hluku (dB): 17.

Dále přemýšlím, zda nedobastlit regulátor otáček závislej na teplotě chladiče - mělo by to být v zesilovači již zabudované, ale buďto to nefunguje, nebo výrobce v manuálu lže.

Tuším, že Crashpc má stejný problém s ventilátorem, můžeš mi napsat nějaké postřehy? Případně jak jsi to řešil?


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: QSC RMX 1450 - šmejdský ventilátor
PříspěvekNapsal: 27 led 2009 13:57 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Jojo, ještě jsem to nedořešil, protože zesilovač není u mě doma. Ale schyluje se.
Předem bych chtěl potvrdit tvá slova o hlučnosti větráčku. Je to zlé.
Probíral jsem to na prodance. Koukni se na schéma RMX2450. Bude to tam dobře vidět. RMX850 má určitě minimálně sepnutí "druhého rychlostního stupně".

Jako stálá zátěž by tam měl být jistý Rezistor, překlenutý tranzistorem spínaný právě když se zesilovač přehřeje. Stačí vyměnit rezistor za vyšší hodnotu (nejlépe odzkoušet). Každopádně když už se dám/dáš do tohohle, výměna větráčku je nevyhnutelná. Zkoušel jsem ho zpomalovat ještě víc, a nemá tendenci ztichnout, nýbrž jen zpomalit frekvenci vrkotu a snížit tón, což vyjde prakticky stejně otravně. Rozhodně se ještě ozvi jak jsi pokročil, já taky napíšu až se zas k tomu zesíku dostanu.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: QSC RMX 1450 - šmejdský ventilátor
PříspěvekNapsal: 27 led 2009 14:02 
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:01
Příspěvky: 2775
Bydliště: Brandýs nad Orlicí
Kraj: ČR - Pardubický
V blízké době zesilovač rozeberu a kouknu jak to tam mají řešené. Neměl bys tip na kvalitní (tichý) ventilátorek na 24V? Na http://www.ezk.cz mají pouze ventilátory značky SUNON, nevím jestli bych si přilepšil.

Zde je schema kdyby na to ještě někdo chtěl kouknout.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: QSC RMX 1450 - šmejdský ventilátor
PříspěvekNapsal: 27 led 2009 15:07 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Ta regulace otáček tam opravdu je, ale je nastavena že i minimální otáčky jsou hodně vysoké (toto se vyřeší výměnou rezistoru, jak píše Kreš, probíralo se na to na Prodace - E-mi to tam psal přesně, který rezistor se má vyměnit)

Větrák: taky jsem po nějakých slušných 24V koukal a samý šmějdy, takže asi bych snížil napětí na 12V a dal tam "PC" větrák.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: QSC RMX 1450 - šmejdský ventilátor
PříspěvekNapsal: 27 led 2009 19:43 

Registrován: 27 říj 2008 17:00
Příspěvky: 112
Hlučnost u RMX 2450 mě taky jako první bouchla do uší. Ještě jsem to neřešil a ani mě to moc nevadí, protože to při zapnutém PA ani neslyším. Nuctoa je nejlepší a taky to bude nejlepší řešení.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: QSC RMX 1450 - šmejdský ventilátor
PříspěvekNapsal: 27 led 2009 19:49 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 18:57
Příspěvky: 639
Bydliště: Trenčín city, Slovakia
Kraj: SR - Trenčianský
Bacha, aby PC ventilátory mali dobrú životnosť a hlavne mali dostatočný prietok vzduchu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: QSC RMX 1450 - šmejdský ventilátor
PříspěvekNapsal: 28 led 2009 00:21 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Takhle to shote nepůjde. Respektive jde všecko, ale nerad bych, aby se to řešilo "po Rusku" nebo také "nahusto"...

Zařadil jsem před ventilátor jednoduše stabilizátor 7812CV (12V), čímž jsem větráček ztišil jen mírně, a hlavně jsem tím uplně zabil to přepnutí na rychlejší chod když se zesilovač přehřeje, protože ten stabilizátor tam těch 12V podrží ať je na vstupu co chce (těch 24V při plných točkách). Takže zrovna když je potřeba nejvíc chladit, tak se nic neděje :D

Druhá možnost je ta, že si tedy vybereš 12V ventilátor, dodáš správný odpor, a až ho ten "ochranný" tranzistor překlene, tak do něj pustí těch 24V, a větráček ti prozměnu rovnou shoří.

Cesta mezi je, že nehledě na konstrukci zesilovače dáš na jeden šlahoun větráčku nějaký odpor, který napětí sníží až dodatečně, takže až ten tranzistor zas ten svůj rezistor v zesilovači překlene, budeš mít ten bastlenej rezistor nezávisle stále napojenej na větráčku. To bych ale dělal jenom v případě, kdyby fakt nešel sehnat 24V větráček. Zkrátka to není korektní, a je to cesta mezi tím uplně praseckým stabilizátorem a korektním řešením v podobě výměny rezistoru v zesilovačí a výměny lepšího 24V větráčku.

Lukyss: jinak na schématu je to u RMX1450 obdobné.
Na straně tři dole zleva doprava:
20V AC (rovnou z primáru) jde na pojistku, a na grétz. Z něj po filtaci za pomocí C6 leze 28V(asi 28.8V početně bez ztrát na diodách v tom usměrňovači), a pak to jde na ten spínaný tranzistor překlenující 120 Ohm 2W rezistor R17. Tento rezistor je potřeba vyměnit za jiný, s větším odporem... Výkonově nebude potřebovat dymenzovat nějak lépe Díky nižšímu protékajícímu proudu.
Pokud se použije 12V větráček, je potřeba ještě minimálně mezi něj zařadit další rezisotr, jinak se při sepnutí tranzistoru Q3 větráček usmaží. No zkrátka to už pak nebude elegantní, ani jednoduché řešení.

pepeq: tady jde spíš o domácí použití.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: QSC RMX 1450 - šmejdský ventilátor
PříspěvekNapsal: 28 led 2009 13:25 
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:01
Příspěvky: 2775
Bydliště: Brandýs nad Orlicí
Kraj: ČR - Pardubický
Citace:
E-Mi: Ziaden stabilizator, ziaden dalsi odpor tam nepridavaj. Minimalne otacky
ventilatora su dane odporom R17= 120ohm / 2W. Skus tam dat niekolko-krat
vacsi (ohmicky, nie vykonovo), ale zase aby sa ten ventilator spolahlivo
roztocil po zapnuti...
Ak sa zosilnovac zohreje, zacne sa viac otvarat tranzistor Q3, ktory
otacky ventilatora zrychli az na maximalne, ktore zostanu nezmenene...


Zatím to vypadá, že tam nechám 24V, ale vyberu jiný ventilátor a dám vyšší odpor.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: QSC RMX 1450 - šmejdský ventilátor
PříspěvekNapsal: 28 led 2009 13:46 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Žádné zatím. Tohle je "konečné" a nejlépe provedené řešení. Nic jinýho nekoumej.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: QSC RMX 1450 - šmejdský ventilátor
PříspěvekNapsal: 28 led 2009 14:22 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Jenom najít nějaké slušné 24V ventilátory...

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: QSC RMX 1450 - šmejdský ventilátor
PříspěvekNapsal: 28 led 2009 21:05 
Uživatelský avatar

Registrován: 25 zář 2008 15:51
Příspěvky: 950
Bydliště: Holomóc-Mrsklesy
Kraj: ČR - Olomoucký
Sunon mám v zesu a jsou kvalitní, kdybys ale přece jenom nesehnal 24V stabilizoval bych to na 12V a udělal novou regulaci otáček. Buďto pomocí trandu a termistoru nebo něco propracovanějšího. Na internetu se najde hodně schémat a nebylo by to vůbec prasácky ;)

_________________
http://mbelektronika.cz/
http://www.sound-agency.cz

Pronájem a prodej ozvučovací techniky.
Ozvučování a technické zajišťování akcí, DJ's.
Návrhy ozvučovacích systémů.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: QSC RMX 1450 - šmejdský ventilátor
PříspěvekNapsal: 29 led 2009 00:18 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Tam jde o to, že nejlepší by bylo, aby dobastlenina nebyla vidět, což výměnou rezistoru zařídíš bezproblémově. na nějaký další termistory a udělátka se vykašli. To je ještě hloupější možnost. Kam dáš termistor a jak ho nastavíš? Když už bych to takhle prasil, tak bych jednoduše za ten grétz umístil ten stabilizák, díky němuž bych stahnul napětí na 12V, a přitom zanechal stávající funkci. Pak bude ale potřeba i ostatní rezistory kolem Q3 vyměnit kvůli plnému otevření spínacích polovodičů, no a to už bych se na to vys... a uplně jednoduše prásknul mezi ten 12V větráček a regulaci správný rezistor - podotýkám JEDINÝ REZISTOR, se kterým to taky bude fungovat poměrně korektně.

Ale všecko všecičko, co tam uděláte s jiným ventilátorem než 24V, je BASTL prachmizernej. Je to jako když před technickou natíráte rezivé blatníky auta Balakrylem aby jste prošli. Je to dost korektní na to aby jste tou technickou prošli, ale jestli necejtíte něco při vyřčení sousloví "AUTO NATŘENÉ BALAKRYLEM", tak se na tu elektroniku taky raději vykašlete...

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: QSC RMX 1450 - šmejdský ventilátor
PříspěvekNapsal: 29 led 2009 23:39 
Uživatelský avatar

Registrován: 25 zář 2008 15:51
Příspěvky: 950
Bydliště: Holomóc-Mrsklesy
Kraj: ČR - Olomoucký
Kreši, asi seš větší odborník, ale nemůžu s tebou souhlasit. Nevím jak ten zesik vypadá zevnitř, ale určitě se na chladiči někde najde místo a když uděláš pěknou DPS a nejseš levej nebo hovado tak se ti povede udělat pěknou regulaci zá málo peněz, která funguje a jejiž DPS nezabere víc než 4x4cm , max o nějakej cm větší. Sice to nebude tak jednoduchy, jak jenom vyměnit ventilátor , ale je to taky jedno z řešení. A vůbec né prasácky. Všechno záleží na tom, kdo to dělá a jak mu na tom záleží.

_________________
http://mbelektronika.cz/
http://www.sound-agency.cz

Pronájem a prodej ozvučovací techniky.
Ozvučování a technické zajišťování akcí, DJ's.
Návrhy ozvučovacích systémů.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: QSC RMX 1450 - šmejdský ventilátor
PříspěvekNapsal: 30 led 2009 00:02 
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:01
Příspěvky: 2775
Bydliště: Brandýs nad Orlicí
Kraj: ČR - Pardubický
Neboj udělám detailní fotky, snad se k tomu dokopu zítra.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: QSC RMX 1450 - šmejdský ventilátor
PříspěvekNapsal: 30 led 2009 00:14 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
kalvoji o provedení tu nejde. Ať se každej staví třeba na hlavu, a předělá chlazení na peltiera....
Uděláš řízení ventilátoru. Kam ho dáš? na chladič? jak? přivrtáš? znehodnotíš ten chladič dírou v něm, nebo to jen přitáhneš stahovacím páskem? a až to někdo otevře a uvidí to???

Rozhodně nechci podtrhnout něčí šikovnost, ale uvědom si, že mnoho lidí si není ochotno vytunit auto rozříznutím motoru na dvě půlky a slepením s jiným motorem, byť to pak může šlapat dýl a stabilněji....

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: QSC RMX 1450 - šmejdský ventilátor
PříspěvekNapsal: 30 led 2009 00:30 
Uživatelský avatar

Registrován: 25 zář 2008 15:51
Příspěvky: 950
Bydliště: Holomóc-Mrsklesy
Kraj: ČR - Olomoucký
Tady v tom ohledu to chápu. Já sem jenom reagoval na to, jak si říkal, že je to prasácky řešní. Vím že málokomu se chce navrhovat regulaci a málokdo to dotáhne k dokonalosti, ale připadlo mi to jako adekvátní řešení, ktery se dá udělat pěkně a zapracovat tak, aby vypadalo jak originální. Určitě je ale pouhá výměna ventu jednodušší a elegantnější.

_________________
http://mbelektronika.cz/
http://www.sound-agency.cz

Pronájem a prodej ozvučovací techniky.
Ozvučování a technické zajišťování akcí, DJ's.
Návrhy ozvučovacích systémů.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: QSC RMX 1450 - šmejdský ventilátor
PříspěvekNapsal: 30 led 2009 01:02 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
už uháním nějaké subjekty k nabídce tichých PAPSTů na 24V.
Je to jednodušší, elegantnější, a o co mi jde - ne tak invazivní.... Prostě na to skoro ani nešáhneš, a funguje to jako předtím, lépe k obrazu tému...

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: QSC RMX 1450 - šmejdský ventilátor
PříspěvekNapsal: 30 led 2009 15:10 

Registrován: 27 říj 2008 17:00
Příspěvky: 112
A proč si rovnou neubastlit regulátor otáček jako se dývý do počítače, s tim rozdílem, že by to byla ovládací jednotka do racku. Udělal bys třeba 5 ovládacích článků na jednom modulu a nemusel bys řešit jak si popisoval o tři příspěvky zpátky.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: QSC RMX 1450 - šmejdský ventilátor
PříspěvekNapsal: 30 led 2009 16:56 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Pepeq: blbost navíc... a koho by bavilo to štelovat... Nejlepší řešení je takový aby se dělalo co nejméně úprav, takže dát tichý 24V větrák a případně vyměnit rezistor který určuje minimální otáčky...

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: QSC RMX 1450 - šmejdský ventilátor
PříspěvekNapsal: 31 led 2009 00:16 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
další borec co si koleduje aby mu něco shořelo. Jak poznáš, že ten zesilovač zrovna potřebuje hodně chladit? že se ztlumí? a to jako budeš muset běžet k racku a okotlit ventilátory aby začly chladit? to snad ne :D
Navíc někdy ani výpadky basů nejsou slyšet, takže prozměnu necháš ten zesilovač uplně v klidu přehřívat a hořet, dokud nechytne mocným plamenem :lol:

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group