Poslední návštěva: Právě je 05 kvě 2024 02:10


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: jaký procesor s autoEQ?
PříspěvekNapsal: 21 dub 2012 10:56 

Registrován: 08 pro 2011 22:44
Příspěvky: 12
Kraj: ČR - Jihočeský
Zdravím,
chtěl bych koupit nové DSP. Vím, že je tady takových témat dost, ale žádné mi 100% neodpovědělo na moje otázky/potřeby.
Rozhoduji se víceméně mezi DR 260, VSX26 a RPM-26z. Pojedou přes to dvoupásma 15+1,4 a SB15 od beymy, akce všehochuť. Jde mi o to, že se stále více setkávám se špatnou akustikou sálu (naposled 200Hz o 12dB!) a hodilo by se mi autoEQ. Z toho plynou otázky:
Máte někdo zkušenosti s použitelností AutoEQ na procesorech? Jak moc má v praxi vliv zpožďování středobasu vůči horně? Zasahujete během akce do nastavení DSP?

Děkuji a omlouvám se, pokud tady již podobné téma je :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: jaký procesor s autoEQ?
PříspěvekNapsal: 21 dub 2012 12:45 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
AutoEQ je blbost, to schopný jít klidně o 12dB do plusu, to můžeš udělat do mínusu ale ne do plusu. Takže změřit a srovnat si sám.
Z těch DSP z kterých vybíráš bych šel rozhodně do Rane, určitě bych do výběru zařadil také Ashly Protea 3.6SP.
Zpožděním časově i fázově srovnáš středobas s driverem, stejně tak můžeš srovnat středobas s basákem. Což má samozřejmě vliv na výslednou kvalitu, ale je samozřejmě třeba měřit, od oka nic nestavíš. Máš-li správně laděný preset, tak není důvod do toho během akce šahat, maximálně tak na úroveň subbasu, případně udělat nějaké ekvalizace na vstupu, pokud dělá sál někde bordel, nicméně nebudu si šahat na odladěný preset.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: jaký procesor s autoEQ?
PříspěvekNapsal: 21 dub 2012 14:21 

Registrován: 08 bře 2009 11:10
Příspěvky: 230
Bydliště: Přelouč
autoEQ ti fakt nepomůže, musíš použít svoje uši a slušné třetinkové grafiky, vyplatí se udělat si na to čas a nastavit před příjezdem kapel, http://www.ulozto.cz/xk3aWft/test-cd-zip já např. používám na (nejvíc zlobivé) pásmo 0,16 až 1,6 KV2 2. skladbu (Paul Simon) - první minutu, jestli jsi hluchý jako já, tak je lepší jezdit s centrálními frekvenci do plusu a tak lépe poznáš, kde je/jsou chyby (160, 315, 400, 630, 1k, všude je to jinde). To jenom pro ilustraci, samozřejmě můžeš používat nahrávku, na kterou jsi zvyklý. Někdo to dokonce nastavuje na svůj hlas od pultu, taky možnost. Nezapomenout bypassem porovnat, co jsi tam nastavil, čím menší korekce, tím lépe, ale v blbých sálech se někdy opravdu dostaneš daleko za 6 dB. To samé i u monitorů, pokud tam máš eq.
AutoEQ: pohni s mikrákem v sále o kousek a hned máš jiný sál, nemůžu z těch zvukařů, co tomu věří.
260 hraje narozdíl od PA a PX slušně, zbytek neznám, ale o Rane se říká, že je slušný, taky doporučuji vyzkoušet ovládání, je praktické, pokud ti DSP chodí po wifi, můžeš s tím blbnout i během hraní, když se nudíš :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: jaký procesor s autoEQ?
PříspěvekNapsal: 21 dub 2012 14:59 
Řádný člen

Registrován: 25 led 2010 21:57
Příspěvky: 1105
Kraj:
autoEQ jde použít venku, kde nejsou odrazy nebo pro měření v bezodrazové komoře. Uvnitř bude vždy problém a to co ti to změří, nebude sedět s tím, co slyšíš ty. Uši člověka vnímají více zvuky přicházející ze předu, mikrofon který je pro měření vhodný je všesměrový, tedy bere i zadní zvuk (odražený) a pak srovnává EQ do roviny. Což je v praxi na prd. Existuje jedna možnost jak to lekce obejít, ale nejlepší volbou je, když už teda chceš autoEQ použít, tak hned následně po něm přepnout na klasický EQ a ručně dorovnat. Určitě potáhneš basy nahoru a středy kolem 3,5kHz dolů a výšky jakbysmet. Já mám DBX PX i PA a autoEQ je sice pěkná hračka, dá se s tím leccos nastavit, co rukou neuděláš, neb nemáme v hlavě spektrum analyzér, ale stejně ucho zvítězí a podle něm si aparát donastavíš tak, že se budeš divit, kolik (málo) frekvencí autoEQ jsi nechal tak, jak byly...
Dobrou vychytávkou je taky dynamický procesor (UltraCurve, Tripple C,..) který podle síly hlasitosti ladí 3pásmový korektor. Nastavit jde kdy začne ladit, co bude ladit, jak a kdy ladění už dělat nebude. Pak aparát hraje při jakékoliv hlasitosti pořád stejně dobře-basově, neuřvaně a čistě :) Jak neuvěřitelné :lol:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: jaký procesor s autoEQ?
PříspěvekNapsal: 21 dub 2012 15:45 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Odražený zvuk ucho vnímá také. Důležitým faktorem je, jak je dlouhá doba dozvuku. Pokud má sál dlouhou dobu dozvuku, tak se slije do koule a není tomu absolutně rozumět. Ale to už žádný EQ moc nepomůže. Lidově řečeno jedná se o ozvěnu.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: jaký procesor s autoEQ?
PříspěvekNapsal: 21 dub 2012 15:53 

Registrován: 08 pro 2011 22:44
Příspěvky: 12
Kraj: ČR - Jihočeský
Děkuji všem za cenné rady a cd. Na RTA jsme před měsícem koupili beyera MM1+lexicon lambda+smaart, ale ještě jsme se nedostali na to, udělat nějaké měření...
Měl jsem možnost zvukového srovnání VSX26 vs. driverack 260 a zvukově byly velmi podobné. Na VSX se mi líbí přehledný editor, lepší než u dbx. Na druhou stranu peavey neumožňuje nějakou rozsáhlejší fázovou nebo časovou korekci, pouze čas od 3ms a fázi 0 nebo 180. (offline editor)
U RANE se mi nelíbí, že bych musel přidělat do racku konektory a vozit další NB v případě jakéhokoli přenastavení...
Chtěl bych ty vršky na bi-amp a vytáhnout z nich trochu víc, než s pasivní výhybkou.
Pro VSX hraje roli i cena, rovnou bych koupil 2 (mám racky se zesilovačema pro každnou stranu zvlášť), teď jde o to, jestli obětovat zpoždění a fázi...

Děkuji moc, Jakub


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: jaký procesor s autoEQ?
PříspěvekNapsal: 21 dub 2012 16:34 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Otáčení fáze 0° nebo 180° je běžné, jemné doladění fáze se dělá právě tím delay. Pokud chceš vrchy v bi-ampu tak je třeba odladit preset, vzhledem k tomu, že se v tom asi příliš nevyznáš, tak si to nech změřit od někoho, kdo ví co dělá. Rane k těm konektorům dává protikusy, takže maximálně si udělat redukce na XLR, tam kde se bude rozpojovat, na spoje v racku není třeba, ty tam budou natrvalo.
Pokud procesor umí zpozdit od 3ms a více, tak je to procesor na hovno. Kupovat dva je zbytečné, raději kup jeden lepší, stejně bys musel do toho druhého racku přivést signál, takle tam tedy potáhneš 3 signály, nicméně dá se stejně vyřešit jedním kabelem a vícepinovým XLR.
Na co další NTB? připojit se k Rane dá bezdrátem. A ono něco nastavovat z panelu DSPčka je dost krkolomný.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: jaký procesor s autoEQ?
PříspěvekNapsal: 21 dub 2012 16:46 

Registrován: 08 bře 2009 11:10
Příspěvky: 230
Bydliště: Přelouč
Martin S: Ale pomůže, i v sálech (sokolovnách) se 3 s to lze udělat se slušnejma kapelama tak, aby bylo rozumět zpěvům, jde o to, že, že pokud to vykucháš extrémně hodně, zpěvy a vše ztratí barvu, ale osobně raději oželím toto, než přijít o srozumitelnost textů, to je priorita. Mimochodem, kvůli tomu se mi povedlo získat už několik kšeftů, ne, že by vždy bylo o co stát, ale když tě několikrát ocení, že to je poprvé, co je "tady tomu rozumět", tak to potěší. Další věcí je třeba dát bedny výše, natočit je trochu do středu a sklopit dolů, lidi taky něco pohltí. U LA taky, nejen správně naúhlovat, ale i sklopit banán, je-li to možné.

ještě k tomu bi-ampu: určitě pomůže dát na driver silnější zesilovač (klidně přes 400W do jmenovité impedance), a správně ho zalimitovat jednak na průměrný příkon (proti tepelnému přetížení cívek), tak na krátké špičky, aby propustil tranzienty i s několikrát vyšší úrovní, dobře se to děla třeba na XTA, kde jsou dva limitery, bedna pak dělá lepší dojem. Zesilovač pro 15" může i lehce limitovat, ale pro driver by neměl vůbec.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: jaký procesor s autoEQ?
PříspěvekNapsal: 21 dub 2012 16:54 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Hlavně na ten driver nedávat zesilovače v H třídě, jako třeba RMX2450, tím by se to celé zabilo. Na výšky AB nebo slušné D.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: jaký procesor s autoEQ?
PříspěvekNapsal: 21 dub 2012 16:58 
Řádný člen

Registrován: 25 led 2010 21:57
Příspěvky: 1105
Kraj:
Martin S.
Takže mám-li pasivní výhybku a provozuji bednu na jakémkoliv jiném zesáku než ve třídě AB nebo D tak výšky budou vždy na prd? Není jedno, zda jsou biamp či v pasivu??


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: jaký procesor s autoEQ?
PříspěvekNapsal: 21 dub 2012 17:46 
Uživatelský avatar

Registrován: 25 zář 2008 15:51
Příspěvky: 950
Bydliště: Holomóc-Mrsklesy
Kraj: ČR - Olomoucký
H zesilovače jsou na výšky obecně horší, nicméně je důležité podchytit podstatu funkce H třídy. Je to vlastně obyč AB s rozdílem, že se na koncové stupně přivádí napájecí napětí , které je odstupňováno. Při přecházení mezi jednotlivými hladinami dochází k menšímu zkreslení signálu. Pokud ovšem přes zesilovač prochází basy a středy a né jen čisté výšky, tak se celková amplituda drží docela solidně na stejné úrovni a nedochází k častému přepínání mezi napájecími větvemi.

_________________
http://mbelektronika.cz/
http://www.sound-agency.cz

Pronájem a prodej ozvučovací techniky.
Ozvučování a technické zajišťování akcí, DJ's.
Návrhy ozvučovacích systémů.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: jaký procesor s autoEQ?
PříspěvekNapsal: 21 dub 2012 18:57 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Zkoušel jsem to na Crestu CPX2600 a bylo to znát i při velmi malé hlasitosti, tedy rozhodně to ještě nespínalo další napětí. Není to samozřejmě extrémní průser, ale slyšet to prostě je. RMX2450 je známý zvukokurvič a to se fakt poslouchat nedá.
Když bi-amp tak si na ty výšky dám zesilovač k tomu hodný a to prostě Hčkové zesy nejsou.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: jaký procesor s autoEQ?
PříspěvekNapsal: 21 dub 2012 21:17 
Uživatelský avatar

Registrován: 25 zář 2008 15:51
Příspěvky: 950
Bydliště: Holomóc-Mrsklesy
Kraj: ČR - Olomoucký
U 2450 je to způsobeno samotnou topologií konce, která je zvláštní. Myslím je tam nějaká prasárna s plovoucí zemí. Pokud se zesilovač nepřepíná mezi napájecími hladinami, tak by měl mít vlastnosti obyčejného AB a na zvuku by se H třída neměla projevit. Dalšími faktory jsou právě ty topologie samotných konců a předzesilovačů. Budiče, invertory a vstupní OZ bývají většinou tuctové levné OZ a to se projeví. Další věc jsou vazební kondíky alá elyt a všechno co stojí v cestě samotného signálu, než se vůbec dohrabe do koncových tranzistorů. Tohle možná stojí za samostatný thread :) .

_________________
http://mbelektronika.cz/
http://www.sound-agency.cz

Pronájem a prodej ozvučovací techniky.
Ozvučování a technické zajišťování akcí, DJ's.
Návrhy ozvučovacích systémů.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: jaký procesor s autoEQ?
PříspěvekNapsal: 21 dub 2012 22:39 
Řádný člen

Registrován: 25 led 2010 21:57
Příspěvky: 1105
Kraj:
A otázka do kotle, od kolika % jste schopni to zkreslení poznat (podloženého adekvátním měřením), neb každý má jiné uši a to že "většina" lidí říká... není pro mne adekvátní agrument :)
Ostatně DEMO3 toho bylo důkazem, každému se líbilo něco jiného,ale všichni jsme se shodli, že smečka 12" EAW hrála suprově a proč? Bylo jich nejvíce, tedy nejvíce SPL, nejvíce WATT a nejvíce ozářené plochy,... Každý člověk je originál. :)
A odcházíme od tématu, takže podotknu, že nejlépe ať si autor nějaký autoEQ půjčí a odzkouší a to bude asi nejlepší co mu můžeme doporučit. Ať sám zjistí, zda to jde použít nebo ne, ať si na to odzvučí kapelu...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: jaký procesor s autoEQ?
PříspěvekNapsal: 21 dub 2012 23:22 

Registrován: 08 pro 2011 22:44
Příspěvky: 12
Kraj: ČR - Jihočeský
Díky, kluci. Já si systém naladím, ale nejezdím na všechny kšefty, o to mi šlo.. Jdu do rane, časem koupim ještě jeden. Add NB: jeden MB pro studiolive, na rane je asi potřeba win a i kdyby, tak současně by to nešlo, VSL žere strašně výkonu... :)

A omlouvám se za některé neznalosti, jsem zvyklý na hotová řešení :roll:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: jaký procesor s autoEQ?
PříspěvekNapsal: 22 dub 2012 01:26 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Topologie RMX by u všech měla být podobná a u 850 a 1450 se tento problém nevyskytuje. Navíc při živé hudbě, která má velmi slušnou dynamiku, bude k přepínání napětí docházet velmi často a u reprodukované také za předpokladu že je to slušně nahrané.
Kdysi jsem RMX1850HD připojil na výšky, byl to takový hnus, že jsem to po minutě odpojil.
Jirko, nebudu se tím nadále zabývat, vím co slyším, nepotřebuji k tomu žádná měření, nepotřebuji stejně tak o tom nikoho zde přesvědčovat, pokud se někomu Hčkový zesilovač na výškách líbí, ať si ho tam používá. Svým zákazníkům vždy doporučuji dát z výšek Háčka pryč, zatím tam, alespoň podle svých slov, každý ten rozdíl slyšel.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group