Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 18:14


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: ARA9918 v aute ?
PříspěvekNapsal: 29 kvě 2012 13:30 
Uživatelský avatar

Registrován: 25 říj 2009 11:12
Příspěvky: 828
Bydliště: Spišská Nová Ves
Kraj: SR - Košický
Keďže sa mi tu ARA9918 povaľuje už cca rok a moje zámery sa zmenili, rozmýšľam ako využiť tento reproduktor. Mám kombi do ktorého nemám problém vopchať i 120L ozvučnicu. Ahifiki ma nezaujali a len pre pokus nebudem kupovať nový PA reproduktor.

1) Áno viem ARA sa celkom iste v aute tešiť nebude ba dokonca niektorý ste názoru že skôr patrí do múzea než do aktívnej služby no rád by som počul na môj zámer vaše názory.

2) Zároveň sa týmto pýtam aký zosilňovač by mohol byť k tomuto reproduktoru adekvátny.

3) Plánujem objem cca 115 až 125 L BR 45 HZ - ďalšia otázka bude mať nejaký prínos ak urobím BR z väčšou plochou ? Okrem pozitív pri vent air.

4) Mal by som sa báť o reproduktor počas zimného obdobia a radšej ho na zimu nechať doma ? Samozrejme plánujem sa k tomu správať ako biely.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARA9918 v aute ?
PříspěvekNapsal: 29 kvě 2012 20:59 
Uživatelský avatar

Registrován: 25 říj 2009 11:12
Příspěvky: 828
Bydliště: Spišská Nová Ves
Kraj: SR - Košický
Nikto neodporučí zosilnovač ? Alebo je to podla vás nezmysel a môj príspevok nieje hodny komentára ? :roll:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARA9918 v aute ?
PříspěvekNapsal: 29 kvě 2012 21:31 

Registrován: 18 pro 2011 00:37
Příspěvky: 158
Kraj: ČR - Pardubický
Já bych do auta jen používal repro jen k tomu určené - moc velké rozdíly teplot a dost času až příliš vysoká vlhkost (a to i v případě, že za běhu motoru ti stále vzduch proudí přes výparník). PAčko k tomu sice bude o něco tolerantnější než hifíci, ale i tak je pravděpodobnost, že by se mu něco stalo, vcelku dost velká. Za mě tedy ne...
Pak návrh bedny bych dělal jinak - jednak u Tesel je ten rozptyl parametrů ohromný a za druhé v autě nemáš PA zařízení, takže veškeré možnosti nastavení zvuku žádné.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARA9918 v aute ?
PříspěvekNapsal: 29 kvě 2012 22:10 
Uživatelský avatar

Registrován: 25 říj 2009 11:12
Příspěvky: 828
Bydliště: Spišská Nová Ves
Kraj: SR - Košický
TSka mám zmerané tam problém nieje i tak je to v aute zložitejšie . Bojove podmienky v aute sú mi jasne ale na druhej strane i z PAčkami sa hraje v exteriéri a to niekedy tesne po daždi, inokedy zasa za horúceho dna kedy i na repro pečie slnko. Áno auto je trochu extrémnejšie no myslím že počas leta by nemal byť problém. Príklad také ARO9408 má membránu fakt krehkú oproti ARA9918 tam by som sa už bal. Reproduktor by bol pod plátnom.

Čo sa týka nastavovania atď nevidím dôvod prečo. . Mal by stačiť filter nie ?. Ak to nebudem hnať do krvi tak... Alebo sú moje predstaví scestné ?

A ako je to z tím BR ?
Prípadne aký zos ?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARA9918 v aute ?
PříspěvekNapsal: 29 kvě 2012 22:31 

Registrován: 18 pro 2011 00:37
Příspěvky: 158
Kraj: ČR - Pardubický
Nejde jen o absolutní teploty, ale také o jejich výkyvy. Auto máš jako skleník, takže v létě se na parkovišti vyhřeje jak prdel po fazolích. Pak nasedneš, auto vyvětráš, vychladíš (pochopitelně bez vynálezu typu klimatizace nemožný úděl) a reálně se dostaneš během krátkého úseku o 30°C dolů. Pak je tu problém s kondenzující vlhkostí - v autě máš nehybný vzduch, takže to tomu dost napomáhá. Ano, oboje jsou to úkazy, co se dějí i venku, jen v autě opravdu budou o něco extrémnější. Pak taky otázka, jestli chceš mít repro ve vertikální nebo horizontální poloze - pro druhou jmenovanou není vůbec stavěný a časem by mu to mohlo udělat problém.
BR nevím, podle fyziky musí fungovat stejné zákonitosti jako v PA či hifi, ale je pravda, že jelikož mi do hlavy nelezou věci typu SPLdrag a podobný chujoviny pro nedorosty s éčkem v držce, tak asi nejsem na to ten nejpověřenější.
U zesu těžko říct, ono pokud jde o výkon, tak ty bys ho ani nepotřeboval - citlivost někde v rozmezí 96-100dB, kor v pár kubíkách, se sama postará o to, že dodávaný výkon netřeba velký. Pochopitelně najít autorádio se zvukově kvalitním výstupem není zrovna nejjednodušší úkol. Se zesíkama ti nepomůžu - něco mi sice rukama prošlo, ale nebylo toho až tak moc - a co kvalitní bylo, tak mělo datum výroby již pár let dozadu a nejsou to věci běžně k dostání (snad kromě Sencorů SCA, hlavně zlatá řada byla super (což moc nesedí k brandu Sencor, ale světe div se - něco se jim i povedlo!)).


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARA9918 v aute ?
PříspěvekNapsal: 29 kvě 2012 23:04 
Uživatelský avatar

Registrován: 25 říj 2009 11:12
Příspěvky: 828
Bydliště: Spišská Nová Ves
Kraj: SR - Košický
Tak uvidíme snáď to vydrží bez ujmi veď napokon nebude tam niekoľko rokov. Nechcem to na žiadne SPL drag a podobne chu*oviny. Reproduktorov a i do auta mám doma kopec no ich zvuk mi nesedí, skôr tieto PAčka mi vyhovuju viac. Nepočúvam rap takže 30 hz tóny mi netreba. Skôr konkrétnosť, razanciu, údernosť. Radio tam na zatial bude to čo je nejakí Panasonic staršieho dátumu výroby no z CD. Samo auto už hnije tak nebudem tam pchať drahé rádia, reproduktory atď. Zas až tak náročný niesom len tie chrchlatka mi už lezú na nervy a zas nejaký 8" na basoch ma tiež neosloví. Ešte budem musieť doriešiť stredo-výšky. Nejdem ale s toho robiť nejakú zvukovú raketu len keď mi tu padá prah na tú aru a v aute chrchlátka..

Reproduktor bude vo vertikálnej polohe, box asi multiplex a povrch asi štrukturovaní lak alebo niečo podobné. V zime to bude hrať v skúšobni ( ak sa do vtedy dokončí)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARA9918 v aute ?
PříspěvekNapsal: 29 kvě 2012 23:37 

Registrován: 18 pro 2011 00:37
Příspěvky: 158
Kraj: ČR - Pardubický
Tak hlavně pozor, aby ti kusy rezavýho plechu nezačaly odlítat, až tomu dáš trochu sodu... :D
Ale jinak na to jdeš rozumně, pokud ti nevadí v kufru almara, tak asi proč to nezkusit. Nezapomeň ale na to, že pokud ti to teď pojede jen z rádia, tak se dostaneš na rozdíl citlivosti oproti zbytku třeba 15dB.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARA9918 v aute ?
PříspěvekNapsal: 30 kvě 2012 06:46 
Uživatelský avatar

Registrován: 25 říj 2009 11:12
Příspěvky: 828
Bydliště: Spišská Nová Ves
Kraj: SR - Košický
Tak to áno doriešiť stredy-výšky bude ďalší oriešok. Budem musieť zohnať buď niečo citlivé alebo to hnať výkonom. Najprv spravím sub a potom ( i z finančných dôvodov) uvidím čo k tomu bude treba. V dverách je myslím miesto pre 8" predné i zadné dvere. Tiež je tam miesto pre výšky smerujúce do uší. Bude potrebné kúpiť asi aj 4 kanal zos. No to uvidím vlastne skôr budem počuť. Teraz sú tam len 2 reproduktory v palubovke asi 4 ". Počúvam rock a podobné žánre a len výnimočne ! disko, pop. Ináč simulácia tejto ARA9918 je aj na viewtopic.php?f=9&t=2701&hilit=+ara9918

V aute je to zložitejšie a trochu sa bojím toho aby sa to v aute nechovalo ináč než si predstavujem predsa len auto je už iní priestor.

Ináč ak ta napadá čo použiť na stredy príp. výšky môžeš dať tip. Samozrejme niečo citlivejšie nech to nemusím hnať výkonom. Samozrejme budem musieť pozrieť/zmerať čo sa tam bude dať napchať. Možno by som spravil aj obruč ak by chýbal na hĺbku nejakí ten centimeter
Auto je VW golf III variant.

EDIT: ako by bolo najrozmunejšie ladiť subsonic ? Dajme tomu strmosť 24dB/okt a napr 35 HZ ? Alebo rezať strmejšie ?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARA9918 v aute ?
PříspěvekNapsal: 30 kvě 2012 19:10 

Registrován: 18 pro 2011 00:37
Příspěvky: 158
Kraj: ČR - Pardubický
Máš tam místo na 6,5" a vzhledem k montážní hloubce a potřebným parametrům mě nenapadá nic, co by se tam dalo dát (problémy s teplotou a vlhkostí absolutně vypouštím). A to ani z hifi ani z autohifi. PAček v tomhle rozměru není mnoho a budou už nějaký peníz stát. Navíc by tam už mohl opět vzniknout problém s onou montážní hloubkou.
Na výšky jediné citlivé, co mě napadá (a navíc to stojí pár korun), jsou Monacory DT-74/8. Jejich problém je, že se opravdu musí dělit dost vysoko, což v domácím 3p nemusí vadit až tak moc, v autě je to problém vcelku dost zásadní. Že to nahoře ztrácí citlivost bych neviděl jako primární problém, ono beztak ty frekvence nad 16-17kHz (kam to hraje dobře) jsou ti v daném umístění celkem k ničemu. Do palubky by se vešly, ale problém s tím, co k tomu, to vůbec neřeší, takže se obávám, že to bude silně slepá kolej.
(možná 6ti palce od BSA (vím, že stály nějak přes pětistovku; patří mezi menší 6,5", takže by se ti do dveří vejít měly), sice je to lemtání všeho možného, ale asi by to účelu posloužilo - směrovky budeš mít v autě vždycky na hovno, ve dveřích ti to hluboko stejně nezahraje, takže ta ARA bude muset hrát cca do těch 100Hz, trocha z citlivosti se v kufru ztratí, takže... to je asi tak jediné levné citlivé osazení, co mě napadá (neznamená, že neexistuje jiné))

EDIT: subsonic? k čemu? :) při tom jednom wattu, co do toho budeš posílat si nemyslím, že by to mělo mít nějaký účel... vyprdnul bych se na to a místo toho si uvařil něco dobrého k večeři :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARA9918 v aute ?
PříspěvekNapsal: 30 kvě 2012 21:55 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Přijde mi to jako zhůvěřilost vozit něco takového v kufru. Po většinu času to bude jen zbytečná zátěž a nebo to budeš využívat tak na 2%, jinak ti bude v autě nevolno.
Citlivější 6.5" s karbonovou membánou měl monacor - něco jako 170C, ale v PRO řadě (6PRO-100 nebo tak něco)...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARA9918 v aute ?
PříspěvekNapsal: 31 kvě 2012 07:38 
Uživatelský avatar

Registrován: 25 říj 2009 11:12
Příspěvky: 828
Bydliště: Spišská Nová Ves
Kraj: SR - Košický
Včera som meral koľko miesta to zaberie, heh tak teda bude to riadna almara no je to kombík a v kufri nevozím skoro nič. Je to 1.9tdi a mám odskúšané že pár kg naviac sa v spotrebe neodzrkadlí.
Jednoducho som tvrdohlavý a ten sub spravím :lol: V najhoršom ho vyberiem a bude k satelitom ako podpora, pre tento prípad prispôsobím aj vzhľad tj. budu aj madla atď.
Alebo keďže nemáme na záhrade elektrinu tak to využijem aspoň tam, nebudem musieť kupovať centrálu :D

Tak bude to asi riadny oriešok ale nemám čo stratiť, vyskúšam a uvidím. Zladiť to sa dá aj hlasitosťami no potom by to bolo dosť krkolomné, stred-výšky vypečené pomalí na maximum ( berte z rezervou, ilustračne) a ARA ešte len pošteklená nejakým tím wattíkom :roll: .

Ďalšia vec je ale že ARA tam bude jedna no v dverách 4 x stredy a 4 x výšky + niečo v palubovke takže ak by sa použilo niečo citlivejšie mohlo by to ísť či *?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARA9918 v aute ?
PříspěvekNapsal: 01 čer 2012 15:39 
Uživatelský avatar

Registrován: 25 říj 2009 11:12
Příspěvky: 828
Bydliště: Spišská Nová Ves
Kraj: SR - Košický
Takže pozeral som po tých Monacor. Len neviem teraz čo by bolo lepšie ( rozmery som ešte nekontroloval no mohol by som prispôsobiť dvere)

Čo skôr ?
Monacor SP-6/100PA cena 23,50 eur
alebo
Monacor SP-6/100PRO cena 39 eur


Ten druhý ma udávaní menší rozsah. Ten prvý je podla údajov aj o čosi citlivejší, lacnejší a rozsah je podla údajov až 8khz i keď tam už to má hrby, i tak by to hralo do nôch takže..

Kvôli čomu musí byť PRO verzia ? Kvôli materiálu membrány ?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARA9918 v aute ?
PříspěvekNapsal: 09 lis 2012 22:29 
Uživatelský avatar

Registrován: 25 říj 2009 11:12
Příspěvky: 828
Bydliště: Spišská Nová Ves
Kraj: SR - Košický
Keďže som pre tu ARA99918 našiel iné využitie tak hľadám iné repro vhodne do auta. zakúpil som si zosilnovač mac z2200. Ponuka ahifi je široká a ja sa neviem rozhodnúť pre niečo čo zahrá dobre aj Rock ale i Dubstep, disco a pod. Rád by som ale niečo o rozmere 15", viete poradiť ? Pozeral som po reproduktoroch od Selenium Ako 15PW ale niesom si istí či je to správna cesta. Momentálne idem núdzovo cez ARN8608 ktorí už ale chcem dotiahnuť naspať do bytu lebo vonku začína byť zima a i tak tam je skôr týraní a nerád by som ho odsral . Základ je u mna ale cena max 80-100 eur. Nájade sa niekto skúsení čo mi neodporučí repro za 300 eur alebo necitlivú potvoru ? Zatažitelnost okolo 400-500 w RMS je prínosom ako aj imp. 4 ohm.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARA9918 v aute ?
PříspěvekNapsal: 12 lis 2012 11:16 

Registrován: 25 zář 2008 21:01
Příspěvky: 60
Bydliště: hradec králové
Mě se v autě osvědčil Fane Sovereign 15-600LF, mam v kombíku dva ale asi to vyndám, je to trochu moc.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARA9918 v aute ?
PříspěvekNapsal: 12 lis 2012 19:18 
Uživatelský avatar

Registrován: 25 říj 2009 11:12
Příspěvky: 828
Bydliště: Spišská Nová Ves
Kraj: SR - Košický
No a odskúšal si toho v aute už viac ? Premýšľam či tam PAčko nájde uplatnenie, bojím sa či to nebude bieda smerom k nižším frekv..


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARA9918 v aute ?
PříspěvekNapsal: 13 lis 2012 11:09 

Registrován: 25 zář 2008 21:01
Příspěvky: 60
Bydliště: hradec králové
Nedostatku nízkejch frekvencí bych se nebál, když je to repro do subbasu a má adekvátní krmení tak to bude šlapat jak má. Hodně toho udělá malej prostor auta ;) Předtim sem měl v autě jeden v BR(110L/40Hz), nic moc, dost to hučelo. Teď mam dva, každej ve 100L uzavřence a naprostá spokojenost. Akorát máme na sídlišti dost nenechavců a nebejt velikosti beden tak sem měl prázdný auto už dvakrát :evil:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARA9918 v aute ?
PříspěvekNapsal: 21 pro 2012 17:06 
Uživatelský avatar

Registrován: 25 říj 2009 11:12
Příspěvky: 828
Bydliště: Spišská Nová Ves
Kraj: SR - Košický
Tak nakoniec som tam teda tu ARA9918 dal. Objem 115L ladenie 42 HZ. Prvotní dojem WOW. Po dlhšom posluchu tam ale predsa len chýbajú tie nižšie frekvencie čo degraduje trochu celkoví dojem. Hlavne to zo všetkým mláti a i na cestu sa nedá pozerať bez roztraseného pohľadu no akoby tam chýbal zvuk - hlasitosť alebo ako to nazvat. Predošle úvahy že bude do dverí treba niečo silne sa nepotvrdili .. Reálna citlivosť tej ARA je pod 100 HZ menšia a dokonca sa hlasitosťou / nie kvalitov) vyrovnajú aj tie chrchlatka v palubovke. Chcelo by to o trochu väčší objem aspon 140 L a ladenie tiež o pár HZ dole. Taktiež EQ ale to už by bola na mna až príliš Almara.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARA9918 v aute ?
PříspěvekNapsal: 21 pro 2012 17:12 
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:01
Příspěvky: 2775
Bydliště: Brandýs nad Orlicí
Kraj: ČR - Pardubický
Jo je to nevýhoda, že potřebují tak velký objem, a jak sám píšeš, ve stejném objemu v autě se jim zvukově vyrovnají klidně i obyčejnější reproduktory.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARA9918 v aute ?
PříspěvekNapsal: 21 pro 2012 18:03 
Uživatelský avatar

Registrován: 25 říj 2009 11:12
Příspěvky: 828
Bydliště: Spišská Nová Ves
Kraj: SR - Košický
Ved práve to. No chcel som si to skúsiť a momentálne tam mam osadení zosilnovač 500wrms 4ohm a žiaden schopnejší reproduktor som nemal. Tak som tam zatial dal toto ale aspon som si to vyskúšal. A je fakt nejaký lepší ahifi sa v tom aute vyrovná a to za cenu menšieho objemu. Jediní plus je fakt ta o trochu lepšia razancia a konkrétnosť. Či už pri PunkRocku a pod. štýloch. Ale auto mi to rozoberá kvalitne :-)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARA9918 v aute ?
PříspěvekNapsal: 09 dub 2013 15:07 
Uživatelský avatar

Registrován: 25 říj 2009 11:12
Příspěvky: 828
Bydliště: Spišská Nová Ves
Kraj: SR - Košický
Takže chystám sa vymenit stredy a výšky. Do dverí by som možno dal to čo mi tu už bolo odporučane a iked to ma trochu nevyhovujucu mont. hlbku ( ak viete o niečom kludne o pár dB menej citlivom no z mont hlbkou vhodnou do dverí budem rád) Hlavne sa ale chcem informovat čo by sa hodilo do palubky rozmer je tam myslím pre 4". Ide mi hlavne aby to neskreslovalo ked dám tomu sodu a hlavne aby to hralo rozumne tj. nevrieskalo - hrby na ferkvenčke .. bolo to delitelné najlepšie 6dB a čo najnižšie aby sa to bolo schopné aspon ako tak naviazat na to čo bude v dverách. A samozrejme za rozumní peniaz. Napajane by to bolo len z autorádia.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group