Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 07:22


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Nějaká zkušenost s DAB?
PříspěvekNapsal: 17 bře 2019 20:56 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Už jste někdo zkoušel digitální rádio? Pokud ano, tak
1) jak se to dá poslouchat, a
2) dá se sakra dostat i něco jinýho pro příjem DAB než tranzistoráky a rádia do kuchyně? Jeden tuner jsem našel u Onkya a dva hnusné u Hamy. A nějaká autorádia samozřejmě.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nějaká zkušenost s DAB?
PříspěvekNapsal: 17 bře 2019 21:21 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
osobně na příjem čehokoliv od 50MHz do bezmála 2GHz doporučuju tohle:
rtl2832 usb stick
a už je jenom věcí software, jestli je to SSB radioamatérskej přijímač, AM, FM, nebo DVBTII televize, nebo DAB... Chyba je jenom to, že u nás v dolině nic takovýho nehraje, ještě se sem nějak protlačí 40 tej kanál, ale DAB vysílá jenom z barvičky, ne z kojálu, takže tohle nepřekročí úroveň šumu. Jestli si vzpomenu na kopci, tak to můžu odzkoušet, ale asi to bude taky bez signálu, jak pásmo 230MHz, tak 1400MHz...
Momentálně mám na vyzkoušení tohle, prej o třídu lepší citlivost, stabilita, šum.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nějaká zkušenost s DAB?
PříspěvekNapsal: 17 bře 2019 22:38 
Uživatelský avatar

Registrován: 21 bře 2010 13:03
Příspěvky: 262
Kraj: ČR - Olomoucký
https://zesilovace.heureka.cz/pioneer-sx-s30dab/?gclid=CjwKCAjw4LfkBRBDEiwAc2DSlD3k_g4tibeSWGJ5DbNaTQBfLF7bvu9FnQQzbz8Azb3BzPR9_sL9IxoCTFEQAvD_BwE#
Tohle umí i DAB, známej to kupoval, ale zatím nejsou nikde recenze, a od něj taky ještě info nemám.
Ale vypadá to hezky a za ty prachy umí snad všechno....


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nějaká zkušenost s DAB?
PříspěvekNapsal: 17 bře 2019 22:55 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Overený USB tuner na DVB-C by bodol. Nemáš tip?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nějaká zkušenost s DAB?
PříspěvekNapsal: 18 bře 2019 00:47 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
Mám v merku VSX-S520D , ten DAB umí taky, je ale o dost dražší než stejnej bez písmenka d na konci, tak aby to nebylo stejný i u toho sterea...
to Tatko Tom:
A ty dva, co jsem popsal, jsou ti málo? Ladí to od 27MHz (ten druhej podmínečně od 500kHz) do 1.3GHz, některý kusy až do 1.7GHz. Takže jedinej tvůj problém je software. Kabel nemám, ale na linuxu to normálně chodí s VLC a s novějším jádrem chodí i DVB-T2 (nemám zatím ověřeno, nic mě k tomu netlačí a rok ještě nebude). Kdysi jsem to provozoval na WIN7 + mediacentr, programy to naladilo, tak proč by je to nenaladilo v kabelovým pásmu?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nějaká zkušenost s DAB?
PříspěvekNapsal: 18 bře 2019 07:16 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Ja sa v tom nevyznám, len viem, že susede na televízore s DVB-T nešli niektoré TV kanály, lebo máme káblovku DVB-C
Preto som sa pýtal na DVB-C


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nějaká zkušenost s DAB?
PříspěvekNapsal: 18 bře 2019 11:16 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Kodl: Hračka pěkná, ale já měl na mysli něco jako HiFi komponent.

Lad2000: A zeptáš se?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nějaká zkušenost s DAB?
PříspěvekNapsal: 18 bře 2019 11:54 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Ségra má nějaký minisystém od Yamahy s DAB. Mají v nabídce i tuner.
Já mám DAB jen v autorádyju a tam mě pěkně sere, což není vinou DAB ale časového posunu mezi FM a DAB, díky čemuž často přijdu o polovinu dopravního hlášení.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nějaká zkušenost s DAB?
PříspěvekNapsal: 18 bře 2019 13:41 
Uživatelský avatar

Registrován: 21 bře 2010 13:03
Příspěvky: 262
Kraj: ČR - Olomoucký
Zeptám se, taky mě to zajímá, měl ho objednaný v Elektroworldu s dodací dobou cca měsíc, snad uz ho má.
Jinak, má to déčkový konec, kdyby to někomu vadilo?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nějaká zkušenost s DAB?
PříspěvekNapsal: 09 dub 2019 18:22 
Uživatelský avatar

Registrován: 21 bře 2010 13:03
Příspěvky: 262
Kraj: ČR - Olomoucký
Tak už jsem s ním mluvil, je spokojený, "strašně moc funkcí", komunikace přes HDMI (takže TV), zkoušel to zatím na starší 3P tesla konstrukci podle AR, prý by to chtělo lepší bedny. Doporučil jsem mu, ať se tady porozhlédne a uvidí....


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nějaká zkušenost s DAB?
PříspěvekNapsal: 10 dub 2019 19:47 
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2017 13:04
Příspěvky: 81
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Ten Pioneer SX-S30DAB je včetně zesilovače, ale nemá klasický analogový FM tuner (VKV), o AM (SV) nemluvě. Nemá tedy "strašně moc funkcí". :)

Samostatný tuner FM/AM/DAB bez dalších funkcí do velké věže (šířka cca 432 mmm) v prodeji v ČR je snad jen Yamaha T-D 500 (11 tis. Kč) a Onkyo T-4030 (7 tis. Kč, nemá AM). Yamaha má kromě III. pásma i L-Band (pásmo, které se u nás již nepoužívá - používalo se dokud III. pásmo nebylo volné).

Před pár lety jsem si koupil samotný přijímač z minivěže Denon F109 (celkem 3 komponenty), ale ten již není v prodeji (z této minivěže se doprodává již jen přehrávač CD). Ten přijímač má zesilovač 2×65W (D), 2 tunery (FM a DAB+) a řadu vstupů (analog. i dig.).

Tunery se přepínají přepínačem vstupů, takže se dá na obou naladit stejná stanice a přepínat mezi FM a DAB (je tam ale nějaký drobný časový posuv). Se svýma ušima však žádný ohromující rozdíl v kvalitě zvuku neslyším.

Při nízké kvalitě (úrovni) signálu: FM šumí a chrčí, zatímco DAB vypadává. DAB tedy vždy hraje v plné kvalitě i na kus drátu (používá opravný kód), pokud hraje. To může být výhodné pro příjem v automobilu (někdo ale může dát přednost kolísavému šumu před výpadky).

Co se týče nabídky stanic, to musí každý posoudit sám. Když jsem si ten přijímač koupil, Radio Beat vysílalo i na DAB a dokonce úplně bez reklam (místo reklamního bloku hráli nějaké náhodně vybrané písničky), ale jak začali vysílat přes internet (včetně reklam :( ), tak kanál DAB zrušili, což je škoda. Takže teď poslouchám Beat na FM (ty reklamy jsou opravdu otravné).

Většina stanic (nebo snad každá) používá AAC, bitrate od 32k (např. ČRo Retro) až po 80k (jen pár stanic ČRo: Jazz, D-Dur, Vltava, Wave, ...). Jestli je to dostatečné nebo ne, nedokáži kvalifikovaně posoudit, ale těch 80k mi bohatě stačí.

DAB je většinou zavrhováno pro nedostatečný výběr stanic ve srovnání s internetovým radiem. Co se týče kvality reprodukce, ta je různá, stanice od stanice - vysoký bitrate je drahý, na tom se často šetří. DAB by ale nemělo vypadávat (je-li v místě kvalitní signál z vysílače).


Nahoru
Offline Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nějaká zkušenost s DAB?
PříspěvekNapsal: 10 dub 2019 20:02 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Yamaha, Onkyo i Pincek jsou široké přesně 435 mm. Naštěstí se dokázali sjednotit, v minulosti jsem si několikrát nekoupil komponent Pyjoneer kvůli nekompatibilní šířce 420 mm.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nějaká zkušenost s DAB?
PříspěvekNapsal: 10 dub 2019 20:04 
Uživatelský avatar

Registrován: 21 bře 2010 13:03
Příspěvky: 262
Kraj: ČR - Olomoucký
https://www.basys.cz/pioneer-sx-s30dab-s.html

Tohle Ti přijde jako málo funkcí?, neznám moc lidí co poslouchají AM na "stereu" a FM je v podstatě před smrtí.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nějaká zkušenost s DAB?
PříspěvekNapsal: 10 dub 2019 20:21 
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2017 13:04
Příspěvky: 81
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Je tam smilík. :)

BTW, v ložnici a na chalupě poslouchám zejména FM. Na chalupě ani nic jiného nechytím, občas z nostalgie si tam ladím i na SV a KV (na "stereu").


Naposledy upravil deaf-layman dne 10 dub 2019 21:09, celkově upraveno 2

Nahoru
Offline Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nějaká zkušenost s DAB?
PříspěvekNapsal: 10 dub 2019 20:23 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Lad2000: FM je před smrtí asi tak stejně, jako padesátník, těšící se dobrému zdraví. Všichni jsme před smrtí.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nějaká zkušenost s DAB?
PříspěvekNapsal: 10 dub 2019 20:41 
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2017 13:04
Příspěvky: 81
Kraj: ČR - hl. m. Praha
S tou šířkou máš pravdu, byl jsem líný to hledat.

Např. Denon a Cambridge mají šířku o něco menší, ale ten design je natolik odlišný, že se k Y/O/P ani vzhledově nehodí.


Nahoru
Offline Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nějaká zkušenost s DAB?
PříspěvekNapsal: 10 dub 2019 21:17 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Já jsem mezitím zaexperimentoval s DAB autorádiem. Kupoval jsem stejně rádio do auta, tak jsem ten litr, nebo kolik to bylo, zrovna přihodil. Zajímá mě na tom spíš technická stránka, protože normálně rádio neposlouchám. V té souvislosti se mi tedy trochu příčí říkat tomu rádio, protože mi ta věc bude sloužit téměř výhradně jako přehrávač a handsfree. Ale oficiálně se to nazývá autorádio a tak to nebudu měnit.
Když už někdy rádio ulovím, tak výhradně ČRo, zpravidla Jazz a Vltavu. Beat už pro samé reklamy nejsem schopen poslouchat. Jiné stanice mě nezajímají. *)
Na FM u nás chytnu jen silně zašumělou Vltavu. Na telefonu mám aplikaci ČRo (použitelné na chatě či v zahraničí), doma a v práci poslouchám muziku z noťasu a není problém pustit ČRo z Internetu. Takže se jako logická volba nabízelo právě auto.
40km za humny máme Černou horu s vysílačem multiplexu ČRo. Vyjel jsem si na kopec s přímým výhledem na vysílač, bez problémů naladil a pak jsem projel svou denní cestu Náchod - Skalice. Je to tu po směru od vysílače kopcovité, takže se najdou hluchá místa. Na silnici dobré, ale hlavně v tom náchodském hustě zastavěném dolíku bych se o poslech ani nepokoušel. Kde je signál (po celé cestě na Hradec), tam jsem s tím spokojený. Minimálně do toho auta mi přijde kvalita zvuku při cca 80kBit/s AAC jako ničím neseroucí. Beru to hlavně jako možnost zaslechnout novou muziku, kterou si pak dohledám přímo u zdroje v patřičně vyšší kvalitě.
DAB přijímač jako HiFi-komponent kupovat určitě nebudu. Nebyl by mi k ničemu. Ale aspoň už nějaké minimum vím, kdyby někdo ze známých či příbuzných žádal radu.
Za vaše postřehy vřelé díky!
______________________________________________________________________
*) Kromě zcela výjimečných případů. Jako když mě kolega sral s Frekvencí 1, kterou nechal vyřvávat z otevřených dveří auta, když jsme za nádherného dne dělali venku na kopcích za zpěvu skřivánků a šumění vánku na lukách. Tak jsem mu ze msty na všechny předvolby v autě naladil polské Radio Maryja.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nějaká zkušenost s DAB?
PříspěvekNapsal: 10 dub 2019 21:50 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Deaf-layman: Já mám v hlavní sestavě kombinaci Yamaha/Philips/Grundig/AIWA, což jsou designově zcela odlišné světy ale alespoň šířky mi sedí.
Ransom: Já jsem takhle kolegovi, který poslouchal tu nejstrašnější komerci, naladil na všechny predvolby Beat a pak jsem z jeho řevu do telefonu v pět ráno pochopil, že on neumí to rádio ladit ani ukládat stanice do předvoleb.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nějaká zkušenost s DAB?
PříspěvekNapsal: 06 kvě 2020 11:39 

Registrován: 14 říj 2014 10:51
Příspěvky: 99
Kraj: ČR - Středočeský
Příspěvek po roce......Na poslech DAB jsem se moc těšil, mám Technisat 210, do zesilovače. Nakonec jsem myšlenku lepšího tuneru opustil, za ty peníze mi to nestojí, abych mohl poslouchat jen ČRO. U radia DAB Praha a Wawe se mi zdá zvuk nehezký. Naopak, radio Junior mi je sympatické,zpestření pro staršího pána. V konečné fázi jsem to úplně zrušil a poslouchám hudbu přes USB. Zatím jsem se nezajímal o to, proč FM bude končit, zdali někdo tento kmitočet potřebuje na jiné účely...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nějaká zkušenost s DAB?
PříspěvekNapsal: 06 kvě 2020 21:22 

Registrován: 03 led 2020 19:30
Příspěvky: 176
Bydliště: Benešov
Kraj: ČR - Středočeský
Fm by mělo končit za cca 5 let ale zatím to není definitivní


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group