Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 13:53


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 42 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Repase výhybky 1058
PříspěvekNapsal: 26 lis 2017 09:48 

Registrován: 14 čer 2017 11:47
Příspěvky: 4
Kraj: ČR - Ústecký
Nic bych nerepasoval a nechal bych si udělat nové od pana Lukáše Kosiny, budeš mít jistotu že budou na 100 % ty pravé, je to fakt odborník a má zkušenosti! Zdeněk


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Repase výhybky 1058
PříspěvekNapsal: 26 lis 2017 10:44 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
To měla být jako reklama, nebo co? Schéma je tady o pár příspěvků zpátky, na měření kapacit i indukčností stačí "328 tester" z aliexpresu za 300Kč a pokud dotyčnej udrží pájku a myšlenku, tak nemusí nic zbytečně platit, navíc ta radost, že si něco spravíš sám. Ostatně výhybky z ARS1054 jsem rozebral na prvočinitele, kondíky byly všechny KO a cívky jsem recykloval do novejch výhybek. A řekl bych, že díky novejm středům a vejškám to hraje aspoň trochu líp (RS105-4, DT300). Ale jak kdo chce.
ToPurist: ty konektory budou zlatá matička v rezavým budíku...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Repase výhybky 1058
PříspěvekNapsal: 26 lis 2017 10:49 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Purist píše:
Začnu odpovědí na otázku co očekávám. Mým cílem je dosáhnout z daných reproduktorů co nejlepšího zvuku jakého jsou schopny.


Toho se určitě nedosáhne okopírováním tovární výhybky k ARS1058, ale jen odladěním nové výhybky na míru. Jinak už bylo všechno řečeno přede mnou.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Repase výhybky 1058
PříspěvekNapsal: 26 lis 2017 11:33 

Registrován: 14 bře 2009 19:57
Příspěvky: 388
Bydliště: U Ostravy
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Asi tady opakovaně budu říkat totéž, co je psáno výše - pokud to nějak zrepasuješ, tak se stejně poslouchatelného výsledku nedočkáš. Měl jsem ARS 1058 a poslechvě se mi zcela nelíbily. Po různých pokusech na zlepšení přednesu, které nakonec k ničemu lepšímu nevedly, šly bedny z domu. Měl jsem kdysi ještě před nimi bedny s tímtéž osazením z Elektroniky Praha - RS634. Ty byly snad díky o něco většímu objemu a zcela jině výhybce o něco lepší než ARS1058, ale ideál to také nebyl.
Výhybka na obrázku se jeví jako kopie původní, takže bych jen provedl kontrolu krabicáků a tím skončil. Poslechově to bude nic moc, ale ucho si snad časem na daný přednes přivykne.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Repase výhybky 1058
PříspěvekNapsal: 26 lis 2017 12:14 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Je mi po tom houby, ale nadhodím tady jen takový tip, jak to celé rozumně využít pro parádu i pro poslech.
Basové bloky bych zachoval jak jsou a použil je s aktivní výhybkou a vlastním koncovým zesilovačem jako subbasy. To je asi jediné rozumné použití pro ARN860x, který k nižším frekvencím přestává hrát a k vyšším ztrácí život. Protože úbytek úplně dole se dá dotáhnout v cestě signálu ekvalizací a výkonovým přibuzením a nahoru nad 100Hz to už hrát nemusí. Do kisniček nad tím by se dalo vestavět nějaké osvědčené levné a zvukově neurážející dvojpásmo. Nevýhodou by samozřejmě byly o něco větší náklady (snížené odprodejem vyndaných repráků), ale aspoň by se to pak dalo i poslouchat.
Jinak samozřejmě není problém nějak pomoci i s tou původně zamýšlenou repasí.
A asi bych teď počkal, až si to tazatel celé přelouská a stráví.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Repase výhybky 1058
PříspěvekNapsal: 26 lis 2017 13:27 
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:01
Příspěvky: 2775
Bydliště: Brandýs nad Orlicí
Kraj: ČR - Pardubický
Děkuji za doporučení, bohužel v tomto případě ani já zázraky neumím a jen potvrzuji co je psáno výše. Jde z toho udělat TM3120, ale zvukově mě to nepřesvědčilo, že má smysl dokupovat chybějící repro a stavět to. Jak psal Ransom, ten basák Tesla 12" má problémy vyrovnat se slušnému 8" (třeba i Visatonu W 200 S, který je za 1080Kč/ks).

Každopádně součástky i na repas původních výhybek dle schématu můžu nachystat. Cívky by to chtělo přeměřit, zda jsou stejné jako ve schématu, pokud ano, bylo by zbytečné kupovat nové.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Repase výhybky 1058
PříspěvekNapsal: 26 lis 2017 14:03 

Registrován: 14 čer 2017 11:47
Příspěvky: 4
Kraj: ČR - Ústecký
Nemůžu než jenom souhlasit s panem Lukášem Kosinou, taky jsem repasoval staré repro, bylo mi líto původních vyhýbek, vybral jsem si reproduktory které se zdály mě vhodné ale po konzultaci a hlavně doporučení pana Kosiny který mě navrhnul a zhotovil vyhýbky k reproduktorům Visaton a rozměrům původních reprosoustav, jsem spokojený a reprosoustavy opravdu hrají pěkně a co je hlavní že jsem spokojený a stále neřeším to o čem nemám zkušenosti! Zdeněk


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Repase výhybky 1058
PříspěvekNapsal: 26 lis 2017 18:33 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Zdeněk Novák:
Je zbytečné chválit Pana Lukysse K. zrovna tady, kde Ho všichni již dávno dobře známe. Vlastně jen díky Jeho blahosklonnosti funguje zdejší fórum a všichni tady jsme Jeho dlužníci nadosmrti a ještě dál.
Jméno Jeho buď velebeno na věky.
Chceš-li (a já věřím, že chceš), buď spolu s námi Jeho následovníkem.
Amen.

A nyní se vraťme k tématu a počkejme, co poví tazatel.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Repase výhybky 1058
PříspěvekNapsal: 26 lis 2017 21:07 

Registrován: 14 čer 2017 11:47
Příspěvky: 4
Kraj: ČR - Ústecký
Jo jo, je to tak , jen jsem chtěl taky napsat , že když někdo chce poslouchat trochu kvalitněji hudbu tak si musí i trochu připlatit a né čekat, že se dějí zázraky , Zdeněk


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Repase výhybky 1058
PříspěvekNapsal: 26 lis 2017 21:13 

Registrován: 18 lis 2017 18:58
Příspěvky: 4
Kraj: ČR - Jihočeský
Především díky všem za ohnivou diskuzi. Naprosto souhlasím s většinovým názorem na tuto sestavu reproduktorů, že zvuk nebude nikdy stát za nic. Zcela zásadní informací v tomto ohledu je, že pro standardní každodenní poslech mám v plánu pořídit nové a opravdu kvalitní reprobedny a tyto staré zrenovovat a občas když dostanu chuť si je pustit a zavzpomínat na staré časy nebo při případne demonstraci podobně postiženým jedincum z našich řad. A chci, aby případný poslech nebyl vyloženým utrpením, jakým je momentálně. V podstatě mé záměry pochopil a výstižně vyjádřil ransom v poslední větě prvního příspěvku kde píše ''Čili bych takové bedny zrenovoval a pak s láskou opečovával ve sbírce, ale na poslouchání bych pořídil něco líp hrajícího''. Přesně to je mým záměrem. Proto také nechci ve stávajících bednách jít cestou výměny části nebo všech reproduktorů a případnému ladění kmitočtové charakteristiky na výhybkách a dalších náročných a nákladných operacích, což logicky někteří navrhují. Proč však považuji za nutné řešit výhybku? Jak jsem výše zmínil, veřím, že tyto reproduktory jsou schopny hrát mnohem lépe než hrají momentálně a také proto, že hodnoty součástek na výhybce, které zhotovitel instaloval se někdy diametrálně rozcházejí s hodnotami z návrhu Tesly pro dané reproduktory. Věřím, že přiblížení se k navrhovaným hodnotám zvuk zlepší v každém případě. Pro zajímavost uvedu porovnání hodnot cívek a kond. které uvedl na součástkách autor mé výhybky s hodnotami ze schématu Tesla ARS 1058.

Stávající výhybka Výhybka Tesla Rozdíl

bass cívka 2,35 mH 3 mH 22%
bass kond 20,24 uF 20 uF 1,5%
střed cívka 2,30 mH 3 mH 23%
střed kond 20,39 uF 10 uF 102%
střed cívka 0,45 mH 0,7 mH 36%
střed kond 3,945 uF 4 uF 2%
výšky cívka 0,285mH 0,2 mH 44%
výšky kond 3,94 uF 1 x 2 uF 2 x 2%

Prosím o odborný názor, jak zásadně je tímto ovlivněna výsledná kvalita zvuku a zda je z tohoto
důvodu nutno řešit výhybku.

Purist


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Repase výhybky 1058
PříspěvekNapsal: 26 lis 2017 22:49 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
mám podezření, že L a C u středu jsou v podstatě ze 4 ohm varianty, zbytek bych asi neřešil, spíš je potřeba proměřit ty krabicový kondenzátory, v mejch výhybek ARS 1054 byly rozdíly proti štítkům až +100 procent, elektrolyty u basů -80 procent...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Repase výhybky 1058
PříspěvekNapsal: 27 lis 2017 01:03 

Registrován: 18 lis 2017 18:58
Příspěvky: 4
Kraj: ČR - Jihočeský
Jiste, proměření je dalším nezbytným krokem a hlavně konfrontací se skutečností a stavem součástek na výhybce. Hodnoty především u elektrolytických kondenzátoru se po těch letech nebudou zdaleka blížit originálním hodnotám.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Repase výhybky 1058
PříspěvekNapsal: 27 lis 2017 07:42 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Já tam vidím samý krabicový MP, elektrolyt žádnej.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Repase výhybky 1058
PříspěvekNapsal: 27 lis 2017 09:09 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Ta výhybka se bude předělávat tak, jako tak a ty součástky jsou asi tou nejnákladnější věcí. Tak proč to už krucipísek neudělat rovnou i s měřením? Ta origo výhybka z ARS1058 nefungovala dobře ani v originálních bednách pro které byla navržena. Tím pádem tady, kde jsou úplně jiné ozvučnice a rozmístění repro nebude fungovat vůbec.
Jo strkat tam drahý terminály a podobný nesmysly, který tomu vůbec nepomůžou, to není problém. Dát někomu třeba 2 litry (a možná by to někdo udělal i za míň) za seriozní změření a simulaci výhybky - což je jediná věc, která těm bídným měničům skutečně pomůže - to už problém je.
Ale komu není rady...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Repase výhybky 1058
PříspěvekNapsal: 20 úno 2018 15:51 

Registrován: 12 říj 2015 11:34
Příspěvky: 2
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Taky mne napadla jiná možnost. Výhybky pro ARS 1058 jsou totožné s výhybkou pro ARS 1038, u které je pouze navíc rezistor 2R2 pro ARZ 4608.
Podobné soustavy ARS 1038 vyráběné na Slovensku měly označení 1PF 067 67 a hrály vcelku lépe. To je ale pouze můj subjektivní názor, bez jakéhokoli měření. Možná by bylo na zvážení do ARS 1058 dát výhybky z 1PF 067 67.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Repase výhybky 1058
PříspěvekNapsal: 20 úno 2018 23:54 

Registrován: 14 bře 2009 19:57
Příspěvky: 388
Bydliště: U Ostravy
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Reprobedny 1PF067 67 hrají sice trochu jinak než ARS1038, ale dobře nehrají ani jedny. Výhybku jako je v 1PF 067 67 po letech použili i do reprosoustav AQ310 a ty rovněž nejsou moc poslouchatené. Všechny jmenované modely reprobeden vč. ARS1058 jsem během času vlastnil, žádná z nich mě nenadchla, takže nakonec z těchto modelů nezůstalo doma nic.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Repase výhybky 1058
PříspěvekNapsal: 21 úno 2018 11:53 

Registrován: 12 říj 2015 11:34
Příspěvky: 2
Kraj: ČR - Moravskoslezský
No je mi jasné, že staré třípásmové Tesly moc parády nenadělají, nicméně ke stavbě výhybek 1PF 067 67 se chystám. Nedávno jsem za kafe získal amatérské třípásma (Tesla ARN6608, ARZ4608 a ARV3608), kupodivu bedny poctivě udělané, bohužel byly bez výhybek. Také jsem rozvažoval zda stvořit ARS 1038 či 1PF 067 67, které mým uším více sedí, nakonec to byly 1PF 067 67, i když si tlumivky pápnou více mědi.
Tyto bedny bych normálně nestavěl, ale když už jsem získal všechny repra funkční, včetně hotových beden... Mám je v plánu zapojit v garáži a dvoupásma dát pryč. Určitě z nich bude příjemnější poslech, než poslouchat celé odpoledne sousedčinu sekačku.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Repase výhybky 1058
PříspěvekNapsal: 21 úno 2018 12:50 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
To už bych snad radši poslouchal tu sekačku. Tuhle jsem zase slyšel RS534 a ježily se mi chlupy. A to hrajou mezi bednami s tímhle osazením (míněno ARZ plus ARV) ještě nejlíp.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Repase výhybky 1058
PříspěvekNapsal: 21 úno 2018 13:53 

Registrován: 14 bře 2009 19:57
Příspěvky: 388
Bydliště: U Ostravy
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Pokud chceš výhybky nově vytvořit, tak bych spíše doporučil pro tuto sestavu reproduktorů výhybku od Elektroniky (RS338, 538, 638) než kopii výhybky Tesla. Je to sice něco jako jednooký mezi slepými králem, ale existuje tam možnost regulace u středů a výšek - čili aspoň nějaké přizpůsobení vlastnímu vkusu a mám zkušenost, že i když je tato výhybka o něco jednodušší než ty Tesly, tak má zvukový projev o něco lepší.
Teď zrovna ji někdo nabízí na Aukru, ale bohužel ve čtyřohmové verzi.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Repase výhybky 1058
PříspěvekNapsal: 21 úno 2018 14:17 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Když už takový paskvil, možná by lépe fungovalo tohle:
viewtopic.php?f=9&t=5621&p=65602#p65602
i s tím, že se hodnoty přepočítají na 8 ohm...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 42 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group