Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 09:55


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Výhybka ARN8604 ARZ4608 ARV3604
PříspěvekNapsal: 14 črc 2011 12:10 

Registrován: 03 lis 2008 02:18
Příspěvky: 45
Bydliště: klec , jizni cechy
Zdravím. Kdysi sem se tu ptal na výhybku do reprosoustavy, avšak byla opatřená nevhodným ART481 a ARE4604. teď sem sehnal středák a vejškáč dle nadpisu ( ARZ4608 ARV3604), a vnitřek ozvučnice zmenšil na 72L. Byla by situace spro vyřešení výhybky schůdnější? Dík za rady.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybka ARN8604 ARZ4608 ARV3604
PříspěvekNapsal: 14 črc 2011 14:07 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Byla a nebyla. Výhybka dle současných znalostí a postupů není volně k dispozici ale můžeš alespoň okopírovat výhybku z ARS1054 která má stejné osazení a k dispozici je. Pořád lepší jak drátem do oka.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybka ARN8604 ARZ4608 ARV3604
PříspěvekNapsal: 14 črc 2011 15:17 

Registrován: 03 lis 2008 02:18
Příspěvky: 45
Bydliště: klec , jizni cechy
OK, tu vyrobit zvládnu, jen ohledně střeďáku, použiju normálně hodnoty pro 8ohmů středák, a pro basák a vejškáč hodnoty ke 4ohmům? nebo je v tom nějaká záludnost? ještě sem narazil na doporučení ohledně použití výhybky CN 03-3-12/4 od TVM, ale to asi nebude vhodná volba vzhledem k rozdílné impedanci střeďáku, nebo se mílím?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybka ARN8604 ARZ4608 ARV3604
PříspěvekNapsal: 15 črc 2011 15:00 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Thales asi přehlédl rozdílné impedance. To máš sakra nějaký zásadní problém ty osmiohmové střeďáky prodat a koupit si čtyřohmové?

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybka ARN8604 ARZ4608 ARV3604
PříspěvekNapsal: 26 črc 2011 21:00 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Pravda přehlédl jsem rozdílnou impedanci střeďáku, děkuji za opravu. Výhybku od BSA nemůžu doporučit.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybka ARN8604 ARZ4608 ARV3604
PříspěvekNapsal: 03 led 2012 00:40 

Registrován: 03 lis 2008 02:18
Příspěvky: 45
Bydliště: klec , jizni cechy
Zdravím,
Tak jsem zas po dlouhé době napravil nějaký drobnosti. Střeďáky už mám správné. Nakonec sem se rozhodl použít schéma zapojení výhybky z 1PF 067 71. Cívky i kondenzátory mám ze Speakerschopu.

Mám více méně poslední možnost truhlářských úprav, a tak bych se chtěl zeptat jak na rozmístění středového a výškového reproduktoru. Díky menší výšce přední stěny - nutnost - nelze reproduktory dát v jedné ose nad sebe. jaké by bylo nejlepší rozložení středového a výškového reproduktoru vedle sebe nad basovým? co nejblíže u sebe, či třeba středový ve svislé ose na basovým reproduktorem a výškový od něj bokem?

A poslední dotaz, při této možnosti bych mohl snížit objem z těch 72l na 55l jako má originál 1PF06771, a to zaříznutím bočních stěna následném snížení hloubky ozvučnice? bude to mít nějaký přínos, či naopak negativní důsledek?

Děkuji za rady, a trpělivost.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybka ARN8604 ARZ4608 ARV3604
PříspěvekNapsal: 03 led 2012 02:37 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
72 litrů nech, to je v pořádku. Tedy pokud ten basák nechceš trápit velkou výchylkou. Pozice basového a výškového reproduktoru ve třípásmové soustavě je celkem jedno, podstatné je aby osa výškáče a střeďáku byly co nejblíže u sebe. Problém může (ale nutně nemusí) být ten výškáč mimo osu. Záleží na umístění beden a vzdálenosti a zvycích posluchače, jelikož to mění směrovou charakteristiku bedny. Při poslechu v dostatečné vzdálenosti a pokud kolem nebudeš zbytečně chodit to nutně vadit nemusí. Nicméně uspořádání nad sebou je přeci jen lepší jelikož je v horizontální rovině (kde jsou přeci jen o cosi větší nároky) symetričtější.

Jak se ti to vlastně povedlo když sis mohl bednu rozvrhnout jak si chtěl? Proč si to neudělal jako pěkné štíhlé moderní sloupky?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybka ARN8604 ARZ4608 ARV3604
PříspěvekNapsal: 03 led 2012 12:51 

Registrován: 03 lis 2008 02:18
Příspěvky: 45
Bydliště: klec , jizni cechy
No, bylo to složitý, dostal sem plánek a částečně i osazení beden, tzn ART481, ARE mi chyběli, ARN8604, a jednu pochybnou výhybkuvýhybku. součástí byly i nařezaný desky, prostě nedodělaný bedny. Kdysi sem stavěl reprobedny taky podle podobnýho plánku, jen dvoupásma, ty se povedli, tak sem se jal stavby těhle těch, ikdyž sem se vždy spíš zajímal o zesilovače a podobně, o reprobednách sem toho moc nevěděl. no a jak sem sem se začal ptát, začali postupně vylejzat různý souvislosti, podle kterých se to upravovovalo a upravovalo. teď už je to víceméně hotový, čekám jen na kondíky ze speakerschopu, abych mohl složit výhybky. vzhledem k tomu že že je utěsněnou příčkou do L v reprobedně oddělená část o objenu asi 8L, můžu tedy kdykoliv snadno pomocí výměny části přední desky změnit rozmístění středu a výškáče, avšak na výšku už se nad sebe nevejdou. kdybych to tenkrát věděl, že to budu desetkrát předělávat, tak bych radši postavil rovnou kopii těch 1PF... no dopadlo to jak to dopadlo. nároky na místo mi nevadí, čelní deska má prakticky podobnej rozměr jako ostatní skříňky v obýváku, takže rozměrově se tam i hodí.

Až to složím, vyfotím to, ať se maj z čeho ostatní poučit :-)

No a poslední dotaz. Nakonec bych přes čelní stěnu použil nějakou tkaninu alá stará tesla (šedivo černý obdelníčky, např) ale daleko radši třeba černě nastříkanej jemnej tahokov s velkýma okama. ovšem u tahokovu bych se bál, aby neměl nějakej výraznější vliv na středový a výškový reproduktor. to buď ješte odskouším, nebo použiju radši látku. aby byly vidět repráky nechci, případně jen lehce prosvítali, návštěvy a podobně to jinak láká k různýmu nebezpečnýmu osahávání membrán :-)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybka ARN8604 ARZ4608 ARV3604
PříspěvekNapsal: 03 led 2012 23:00 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Tahokov se používá u PA, tam se neduhy které má ztratí. U HiFi můžeš použít tu průzvučnou tkaninu, dá se celkem běžně koupit, obvykle v černém provedení. Některé ty ze syntetických vláken zas tak moc zvuk neovlivňují ale zase nejsou tak pěkné jako klasika co používala Tesla (ta novější černá verze, tu kostičkovanou moc nemusím).

Zajímalo by mě co všichni mají s tím ošaháváním repráků. Pokud je člověk opatrný a nemá umatlané ruce tak bych v tom neviděl až takový problém, ale většina lidí zcela neomylně jako první zamačkne vrchlíky. Jediné co mě napadá je nějaký hluboko zakořeněný reflex kde v tom oblém vrchlíku lidé vidí ženská ňadra.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybka ARN8604 ARZ4608 ARV3604
PříspěvekNapsal: 04 led 2012 17:43 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
To mi také není jasné. Už čtrnáct dnů po té, co jsem prodal jednomu borcovi svou Emi Delta12LF, měl vrchlík promáčklý, a všichni nadávali na to, že je to z papíru. Prostě vůbec netušej, všecko zničej.
Zpět k tématu:

Koukni Thalete ještě jednou na ta měření krytí před reproduktory v odkazech na Prodance. Paradoxně i průzvučná tkanina dělá relativně dost bordelu. Více než průzvučný molitan.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybka ARN8604 ARZ4608 ARV3604
PříspěvekNapsal: 05 led 2012 02:57 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Já to přece nijak nepopírám, vím co slyším. Průzvučná tkanina jistě dělá svoje, jen jsem chtěl říci že je to určitě ze zvukového hlediska menší zlo než tahokov protože sice tlumí (v závislosti na meteriálu ze kterého je vyrobena) a dochází k jistému ovlivňování, ale alespoň tam nevznikají difrakce. Takže když jí tam někdo musí mít tak ať si vybere nějakou rozumnou.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybka ARN8604 ARZ4608 ARV3604
PříspěvekNapsal: 05 led 2012 21:35 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
No dobře udělaný molitan taky nemůže vypadat špatně, a zvukově podle měření dopadl nejlépe. Jinak souhlasím. Prostě to jinako nejde....

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybka ARN8604 ARZ4608 ARV3604
PříspěvekNapsal: 05 led 2012 21:51 

Registrován: 03 lis 2008 02:18
Příspěvky: 45
Bydliště: klec , jizni cechy
Uvidíme, uvidíme co seženu. jinak ještě jedna drobnůstka. všude se tvrdí, že by měl bejt ARV3604 zafrézovanej do roviny s přední deskou. je to důležitý? jak je to pak v případě třeba ARN? či toho ARZ, který maj různý rantlíky. jinak Dík za rady.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybka ARN8604 ARZ4608 ARV3604
PříspěvekNapsal: 06 led 2012 00:33 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Jde o frekvence které ty reproduktory vyzařují a tedy i o vlnovou délku. U basáku to není nijak podstatné, zejména ve třípásmu. U výškáče je to však velice vhodné kvůli omezení difrakcí, u střeďáku to rovněž neuškodí. Krom toho se tím mění osa Z (hloubka) jednotlivých reproduktorů, tím pádem se mění vzdálenost jednotlivých vyzařovacích oblastí a ovlivňuje to pak fázování. U nějakých bastlů na úrovni univýhybky tě to zas až tak moc trápit nemusí, tam je stejně všechno špatně, ale u serioznějších projektů to je problém dosti zásadní.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybka ARN8604 ARZ4608 ARV3604
PříspěvekNapsal: 08 led 2012 06:09 

Registrován: 03 lis 2008 02:18
Příspěvky: 45
Bydliště: klec , jizni cechy
ták je všechno jináč, když sem vysvětli, co všechno bych chtěl na bednách předělat svýmu truhlářoví, bylo mi řečeno : "hoď to do kamen, na formátce to udělám zachvíly, je to míň práce než to opravovat, a udělá se to rovnou tak jak to má bejt. takže budu asi dělat věrnou kopii 1PF.... nebo máte někdo lepší nápad, co udělat?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybka ARN8604 ARZ4608 ARV3604
PříspěvekNapsal: 08 led 2012 07:36 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Já bych to udělal moderněji - jako štíhlejší a vyšší sloupky tak akorát těsně na šířku basáku, sražené hrany (nebo lépe zaoblené ve velkém poloměru ale to se mi esteticky moc nelíbí). A když už to budeš předělávat dej tam nějaký lepší střeďák než ARZ460x. Já vím že jsou v originále, ale vážně to není dobrý reprák. Asi se teď chytáš za hlavu co ti to tu zase říkám ale tak ber to jako dobrou radu a jestli nechceš tak jako bych nic neřekl OK?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybka ARN8604 ARZ4608 ARV3604
PříspěvekNapsal: 08 led 2012 17:35 
Zabanovaný
Uživatelský avatar

Registrován: 22 srp 2010 09:43
Příspěvky: 329
Kraj: ČR - Zlínský
úplně stačí arn 150 s přilepeným magnetem ve čtyřech ohmech.levná varianta, itonsil má dost středáků velmi dobrých kvalit ,stačí něco poslechnout.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybka ARN8604 ARZ4608 ARV3604
PříspěvekNapsal: 08 led 2012 17:45 

Registrován: 03 lis 2008 02:18
Příspěvky: 45
Bydliště: klec , jizni cechy
No vzhledem kolik mě už to stálo peněz.... tak už by se to dalo udělat pořádně, no jak sem koukal na ty PFky, tak maj venkovní rozměr šířky 40cm, a basák má 31, takže zbejvá asi 4,5cm na každej straně. no vzhledem k tomu, že mám nyní možnost nechat pěkně jak basák tak vejškáč zafrézovat, možná bych ani tkaninu nikam nedával, repráky by byly vidět. pak je teda musel hlídat, ale to se dá.
cose týče zkosení hran, to už sem měl taky v plánu, pod malým úhlem, třeba kolem 30ti stupňů.
pfky jsou vysoký 66cm, a hluboký 30cm, to by mi i tak vyhovovalo, to bych celkem rád i zachoval, ty proporce se mi celkem líbí. no a co s tím střeďákem? co použít? lepe řečeno, co použít, když bych chtěl zachovat výhybku jaká tam teďka je? sehnat třeba to ARX130-20? (jsou na můj vkus dost dráhý... ale co se dá dělat... na tesle tedy v případě střeďáku netvám, stejně budu deělat desku znovu.

a jen tak mimo, mám tu tu dva kusy ARN6604, čtyři kusy ARN5604, a dvakrát ART481 a jeden ARV3604 a ještě jeden ARV104, a asi 10ks ARS276, co by se z toho dalo stvořit?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybka ARN8604 ARZ4608 ARV3604
PříspěvekNapsal: 09 led 2012 03:06 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
No to vezmeš ARN6604, nad něj z ARS276 vydloubneš střeďák a nad to dáš ARVčko a máš to. Sice žádný zázrak ale hrát to může.

K tomu stávajícímu projektu - kdybys vyměnil střeďák za ne-Teslu tak to už můžeš pokračovat rovnou dál protože rázem to bude to nejmenší zlo z té bedny. Prostě buď použiješ takové řekněme oldschool řešení a jen to popostrčíš správným směrem a nebo to celé převorej a udělej z toho něco normálního současného. Beztak je to plné kompromisů. Na původní výhybku bych se vykašlal a lepší by byla nová. A obecně takový lenivý 12" + malý střeďák to nejde moc dohromady. Nicméně v Tesle to takto zkonstruovali takto okopíruj - nějak to fungovat bude. nebo než do toho začneš rejpat tak máš i druhou možnost:
Poslední dobou mi mailem píše jakýsi Lukáš který má stejný problém jako ty. Taky chtěl stavět s 12" na basech (akorát že s ARN312 což je fuk, je to prakticky stejný reproš) + nad to nějaký takový střeďák ale na výšky byl ochotný dát alespoň DT-300. Tak jsem mu k tomu cosi řekl a nakonec došel k tomu že raději postaví sloupovky se suby. Do sloupků chce dva kusy ARN230 (protože on tam to TVMko prostě chce mít a basta), nad to nějaké středy (třeba nějaký 4" Monacor ala SPH-135KEP) a nad to se uvidí. Nechceš to udělat stejně a přidat se k němu? Měli byste to oba levnější a jednodušší - ve dvou se projekt lépe táhne.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybka ARN8604 ARZ4608 ARV3604
PříspěvekNapsal: 09 led 2012 09:18 

Registrován: 03 lis 2008 02:18
Příspěvky: 45
Bydliště: klec , jizni cechy
No, tak to vidím jednoduše, tohle asi postavím opravdu oldschool teslu, se všim, co tam tesla dala. až budu stavět něco časem jinýho, už se to pak udělá tak jak to má bejt podle nynějších poměrů. máš pravdu v tom, než tam měnit jen něco, to už je pak lepší udělat rovnou jiný bedny s jiným osazením, což zatím nechci. je pravda, že sem měl teda chuť použít místo arz třeba nějakej středobas od monacoru, ale sám si netroufám vybrat kterej, abych nevybral ještě nějakej míň vhodnej, než je ten arz. No ale díky za rady :-D


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group