Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 21:58


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 67 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 15 říj 2011 14:36 

Registrován: 15 říj 2011 14:00
Příspěvky: 19
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Dobrý den, koupil jsem starší bedny AQ Toba 328. Osazeny jsou následujícími reproduktory: Hlubokotonový: YDA200 8'' 300W 4Ohm, středový ARP 150-05/4 50W, u výškového píše pouze 8Ohm/15W. Vyhýbka viz obrázek. Potřeboval bych nějakou jinou vyhýbku, protože ta na obrázku vypadá na nějaký bastl. Nevím kolik to má odpor, ani dělicí frekvence atd. Proto bych potřeboval poradit, jakou sehnat vyhýbku, připadně co koupit na její stavbu aby měla dělicí frekvenci cca 700 a 4500, 4Ohm a aby propoštěla dobře i nízké frekvence(>30Hz). Ještě jsem přemýšlel zkusit vyměnit ten basový reproduktor za ARN 226-05/4. Ty YDA mají závěsy z impregnované látky a basy jsou dost ostré. Zvuk do toho posílám ze zesilovače Onkyo A-9211(MP3,CD,LP).


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 15 říj 2011 15:26 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 pro 2008 12:58
Příspěvky: 446
Bydliště: Máslojedy u Hradce Králové
Kraj: ČR - Královéhradecký
Ahoj. Ta výhybka je ukrutnej bastl. Už jen kvůli naprosto nevhodným elektrolytickým kondenzátorům. Ve výhybce by měly být svitkové nebo alespoň bipolární kondíky. Vyfotíš prosím ještě ty reproduktory a celkový pohled na bednu, abychom měli představu o objemu? Nevypadá to moc na tovární výrobek, takže přečtení hodnot na kondenzátorech bude asi dost naprd.
Máš několik možností jak to vyřešit: 1)Koupit univerzální hotovou výhybku pro třípásmo, která nezohledňuje charakteristiky jednotlivých reproduktorů (mj. citlivost a průběh impedanční křivky, fáze atd.) a spíše funguje jen jako "ochrana" jednotlivých reproduktorů před zničením. Nebo jí spočítat podle předpokládáných dělících frekvencí a jednotlivých impedancí.
2)Okopírovat nějakou výhybku, kde jsou reproduktory s podobnými vlastnostmi, jako ve Tvé reprosoustavě (s tím Tesla osmipalcem je to pravděpodobné). A konečně třetí a nejlepší možnost je se s někým domluvit na odladění nové výhybky - pokud to ale má s danými reproduktory smysl ;)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 15 říj 2011 17:45 

Registrován: 15 říj 2011 14:00
Příspěvky: 19
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Díky za informace. Bedna je udělána z MDF-ka, objem 20l, bassreflex š46mm d65mm. Jinak je to tato bedna http://www.aq.cz/obchod/aq-toba-line-51 ... a-328-206/ Výškový reproduktor(kalotový) jak jsem psal má zadní straně napsáno jen 8Ohm/15W. Ještě foto toho basového reproduktoru.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 15 říj 2011 17:46 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Vikhore bohužel tě zklamu - toto JE tovární výhybka AQ (AQ = Audio Quality kdyby někdo nevěděl) a bohužel jsem měl nějaké bedny od nich rozebrané a byl tam ojeb tohotio druhu. Nějaká schemata jsem si i vykreslil a i kdyby tam byly svitkáče určitě to nedoporučuju k okopírování. Je to ojeb. Podle toho to i hrálo. Reproduktory Tesla nejsou žádný zázrak, ale v takových ojebaných bedných neukážou ani to málo co umí.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 15 říj 2011 18:29 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Thales: Jsi si jistý, že to CELÉ je originál? Tu růžovou špulku znám. V sedmdesátých letech se na takových prodával rybářský vlasec ze Silonu Planá nad Lužnicí (hlava štiky a psacím písmem Silon). To přeci není možný...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 15 říj 2011 20:46 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 pro 2008 12:58
Příspěvky: 446
Bydliště: Máslojedy u Hradce Králové
Kraj: ČR - Královéhradecký
Ty brďo! On má ten kluk Thalesácká asi pravdu. Na těch stránkách AQ se píše, že se reprosoustavy vyrábí v Čechách. No a na jednom místě píšou, že co kus, to originál :lol: Buď koupili za korunu vagon těhle špulek nebo je v každém kuse jiná šarže - podle toho co vytáhnou z popelnice. Já jsem jeden čas vlastnil starší baskytarový reprobox značky Wagner (taky zdejší provenience) a tyhle špulky ve výhybce byly taky. Ovšem spolu s kvalitními Teslami MKT 205 a hezkým plošňákem. A s tou strmostí 6, 6 a 12 bych se, být jimi, moc v dnešní době nechlubil. Proto jsem furt marně hledal další cívky! Nevím co s tim dělat.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 15 říj 2011 21:36 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Fakt je ta výhybka origo. Čím si ale "nejsem jistý" že je origo ten basák. Takto značené repráky jsem viděl v různých čínských šmejde, PC speakerech a ve volném prodeji tuším v Hadexu nebo Tipě. AQ osazovala basy a případné středy nízkých řad reproduktory TVM, u hodně starých sérií i výšky TVM, v pozdějších verzích už osazovali výšky jiné. V originále je na basech totiž ARN6618, na středech ARX130-20/8 a výšky asi zas ty jejich jakoby Harmann-Kardon (co to s tím má v reálu společného nevím). Přikládám i schema originální výhybky, ale jak tak koukám na obrázek tak to na fotce je nějaký ještě větší ojeb než to vykreslené schema jelikož chybí cívka na výškách.

http://thales.analog.cz/Repro/Tesla-TVM ... 27_sch.pdf

Pro představu přidávám i fotografii výhybky jiného modelu s obdobným osazením ARN226-05/8, ARP150-00/8 a ARV104-00/8 přeznačená jako Westra XDT-25-908. Korpusy beden jsou vyrobené z poměrně tenkého a nepříliš kvalitního lamina. Výhybku mám vykreslenou (ale někde zabordelenou, kdyžtak pak doplním) a je to stejný xindl jako tohle. Hraje to fakt špatně, podstatně hůř než origo bedny TVM/Tesla, natož pak nějaký vyladěný projekt.

http://thales.analog.cz/Repro/Tesla-TVM ... 31_vyh.jpg

Na fotce je opět vidět ta kostřička basové cívky od nylonu ale zrovna tohle bych jim nezazlíval.

Co se rady týče - nezkoušel jsem s tou výhybkou něco dělat, nebylo to moje a pokud bych s ní něco dělal tak by šla rovnou do koše. Nicméně ve tvém případě jsem vyčetl že tam někdo zkoušel narvat univerzálku od BS Acoustic CN 03-3-12/08 s následujícími úpravami:

[cite]
- Po několika pokusech a poslechových zkouškách jsem upravil odpory R1 = R2 = 5,6 ohm.
- C1 jsem nahradil fóliovým typem.
- Bedny jsem více vytlumil vatelínem (od výrobce ho tam bylo minimálně).
- BR o rozměrech prům. 46 × 65 mm jsem zachoval.
Bedny po úpravě znějí přirozeněji s basy konečně úměrnými objemu beden a použitému basáku. Pouze výšky (na můj vkus) jsou poněkud nezřetelné a lehce šustivé, poplatné opět použitému výškáči.
[/cite]

Je sice smutné že tzv. univerzální výhybka zahraje lépe než originální tovární výhybka ale vyloučit to nemůžu i když jsem to neslyšel.


EDIT:
Doplněna výhybka na tu AQ131 ale znovu připomínám nekopírovat - hraje špatně:
http://thales.analog.cz/Repro/Tesla-TVM ... yhybka.gif


Naposledy upravil Thales dne 15 říj 2011 22:29, celkově upraveno 3

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 15 říj 2011 21:40 

Registrován: 15 říj 2011 14:00
Příspěvky: 19
Kraj: ČR - Moravskoslezský
A ty reproduktory se taky montovaly do těch AQ? Vyhýbku bych chtěl každopádně vyměnit. Kdybych sehnal ARN 226-05/4 nebo ARN 6614(+ ty stávajicí středové a výškové), tak nemáte nějaké schéma na tuto kombinaci repro, popřípadě tip na nějakou hotovou 3 pásmovou. Našel jsem třeba tuto: http://www.stualarm.cz/produkt/74623-3- ... bka-150-w/


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 15 říj 2011 22:23 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Přečti si ještě jednou můj předchozí příspěvek. Když to nepochopíš tak ještě jednou. Když to opět nepochopíš vyspi se na to a zítra s čerstvou hlavou zase.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 15 říj 2011 22:48 

Registrován: 15 říj 2011 14:00
Příspěvky: 19
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Tvůj příspěvek rozumím. Ty BS Acoustic CN 03-3-12/08 jsem nikde nenašel. Rádší bych udělal novou nebo koupil hotovou, místo těch úprav. Ten basový reproduktor mi spíše vypadá, že to originál není, ale středový taky né. A co říkáte na tu vyhýbku co jsem uvedl v odkaze? Je to stejná ''kvalita'' jako ten originál? Jinak toho vatelínu tam opravdu moc není, ale chtěl bych vytlumit jen stěny 3-4cm vatou.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 15 říj 2011 22:56 
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:01
Příspěvky: 2775
Bydliště: Brandýs nad Orlicí
Kraj: ČR - Pardubický
stereo - nové ARN 226-05/4 už nemám, ale mám verzi ARN-226-03/4. Ale spěchej s koupí, nejdéle v pondělí udělej objednávku, jde to šíleně na dračku a mám tu poslední 4 kusy. Zítra už může být pozdě, proto nezaručuji, že budou až si jednou vzpomeneš.

Pokud se nechceš patlat s výhybkou a stačí ti mírný posun v kvalitě, tak kup nějakou "uni" 3p se svitkovýma kondíkama. Případně s elytama a přeosadit za svitky značky Bennic či ES Ostrava, ve všem mohu poradit, pomoci, vysvětlit, kdyžtak na mail. Pochybuji totiž, že by jsi přesně na tvou sestavu našel už hotové schéma výhybky, kterou někdo ladil. A rovněž pochybuji, že by sis ji nechal vyrobit na zakázku, to by převýšilo cenu celých soustav a to už by se vyplatilo udělat něco úplně jiného.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 15 říj 2011 22:59 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Pořád ještě si můj příspěvek četl nedostatečně, na tvé otázky ohledně originality najdeš odpovědi tam.

Na tu autovýhybku se vykašli.

NELŽI že si tu výhybku CN 03-3-12/8 nikde nenašel! Je to hned první odkaz v Googlu! :evil:

Lukáši tys také nečetl můj příspěvek - ta bedna má v originále jiné osazení. na basech je ARN6618 který speciálně u těchto ojebových výhybek hraje subjektivně lépe než lakované verze řady 226. Ale s těmi čtyřmi 226tkami by byl zajímavější projekt a odladěný:

http://mirulu.borec.cz/Sloupy/sloupy.htm

Rozdíly mezi 226-03 a 05 lze ignorovat. Výškáč mají v Dexonu pod novým označením tuším GDWK110 nebo tak nějak - je to totéž.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 15 říj 2011 23:25 

Registrován: 15 říj 2011 14:00
Příspěvky: 19
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Pokud zkopiruješ BS Acoustic CN 03-3-12/08 tak to nenajde opravdu nic. Až bez toho BS Acoustic to najde nějaké stránky. To je ale 8Ohm, já potřebuji 4Ohm.

LuKyss: děkuji za nabídku, kdybych kupoval ty ARN-226-03/4 na speakershop, tak bych tam koupil už i nějaké vyhýbky.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 15 říj 2011 23:48 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
O té 8R verzi jsem psal proto že s tím má alespoň někdo zkušenosti, viz ta citace. Původní osazení beden bylo též 8R, nemůžu za to že tam teď někdo dal něco úplně jiného. Sice je určitá pravděpodobnopst že stejné úpavy (samozřejmě adekvátně změněné) budou fungovat i se 4R verzí. Otázka ale je co to udělá když budou osazené odlišné reproduktory, to jest místo ARN6614 ARN226-03/4 a místo ARX130-20 bude ARP150. To už jsou dosti velké rozdíly takže tam může být situace zcela jiná a nelze se spoléhat vůbec na nic.

Stále mi připadá že tu lidi nedostatečně čtou příspěvky.

Teď mě ještě napadlo že bych mohl mít někde vykreslenou výhybku z ARS330 což je velmi podobná soustava. Neslyšel jsem jí ale něco mi říká že i když v TVMku šetřili tak jejímu návrhu mohla být věnována přeci jen o něco větší péče. Pokud by byl zájem mohu zkusit dohledat.

EDIT:
Tak pardon, mám sice výhybku od ARS330 ale tady by byla potřeba výhybka od ARS335 a tu nemám.

EDIT2:
Tak přeci jen jsem se nespletl a paměť nezklamala! Stará verze ARS330 skutečně používala jeden upravený osmipalcový ARN226-07/8 (ale s membránou hladce lakovanou, ne do spirály) a ne dva šestapůlpalce. To znamená že stará ARS330 byla přeznačena na ARS335 (s úpravami po estetické stránce, jestli po stránce výhybky to nevím) a jako ARS330 se dál prodávalo něco jiného. To ale neřeší že mám schema 8R verze a je požadována 4R.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 16 říj 2011 13:03 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Výhybku máš přímo na stránkách BS Acoustic
http://www.bsacoustic.sk/vyhybky-hifi/cn-03-3-124/
Jednou jsem tam cosi chtěl a nemají problém něco poslat do Čech.
Stejnou, jen pod jiným označením (Q612), prodává Hadex
http://hadex.cz/ozvuceni--reprovyhybky


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 16 říj 2011 13:15 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Však mají i cz doménu

http://www.bsacoustic.cz/vyhybky/cn-03-3-128/


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 16 říj 2011 15:51 

Registrován: 15 říj 2011 14:00
Příspěvky: 19
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Takže ty basové ARN 226 se tam nevlezou. Bedna je dělaná na středy ARX130(já mám 150) a ty dva centimetry tam tudíž chybí. Jako jedinou možnost vidím výměnu basových za ARN 6618(6614 jsem nenašel.). Jenže to by asi vadilo, kdyby středy byly 4Ohm a basy+vyšky 8Ohm.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 17 říj 2011 02:35 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
No to by tak nějak nebylo zrovna košer. Proč tam nedáš to co tam patří, to jest na basy ARN6618 a na středy ty ARX130?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 17 říj 2011 06:23 

Registrován: 15 říj 2011 14:00
Příspěvky: 19
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Když už mám ty ARP150, tak je chci využít. A ARN budu shánět 6614.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 17 říj 2011 14:53 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
To chápu, jen se to k sobě vizuálně nehodí. Já na to ale koukat nebudu. Nezapomínej také že ty lakované reproduktory mají jiný charakter zvuku. No a nakonec - to ARXko hraje subjektivně lépe. A kdyby se tvé laborace nakonec nepovedly tak vždycky můžeš okopírovat tu původní výhybku i když je špatná a nebo tu od BS s úpravami dle té citace.

Mě to hlavně přijde že si nechceš nechat poradit.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 67 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group