Poslední návštěva: Právě je 26 dub 2024 06:09


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 67 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 16 lis 2011 18:44 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Tak hlavně že si spokojený. Kdybys vyměnil ty středy a výhybku mohlo to být i lepší.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 16 lis 2011 18:52 

Registrován: 15 říj 2011 14:00
Příspěvky: 19
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Určitě by tam šlo vylepšit ještě hodně věcí ;) .


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 16 lis 2011 18:56 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Ono by v základu stačilo toto.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 16 lis 2011 19:17 

Registrován: 15 říj 2011 14:00
Příspěvky: 19
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Jistě, ovšem nemyslím si, že by to udělalo nějakou zásadní změnu v podání zvuku. Učínnější mi spíše příjdou akustické úpravy místnosti.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 16 lis 2011 19:41 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Jo to si musí každý přebrat sám.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 17 lis 2011 08:36 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5957
Kraj: SR - Trenčianský
A ten bassreflex tam zůstal? Nebylo by lepší ho zacpat? Co to proboha musí dělat...ARN664 v 20L s BR? To musí být hučák-bučák jak prase. :lol:
Tedy, nemám TS-ka k ARN664...ale s ARN6614 to vypadá nějak takhle a s 664 to zas tak moc lepší asi nebude:
Obrázek
To asi nemá nic společnýho s přesnými a nedunícími basy.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 17 lis 2011 09:31 
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:01
Příspěvky: 2775
Bydliště: Brandýs nad Orlicí
Kraj: ČR - Pardubický
Tak jsem rád, že STEREO je spokojen, ono totiž nic jiného při rozpočtu 380Kč na jednu výhybku, vymyslet nešlo.
Ta kopie výhybky TS330 by vyšla po propočtech skoro jednou tolik na součástkách. A když už by se to dělalo, tak bych doporučil i tu druhou výhybku přeosadit na MKP kondíky. Takže to nakonec dopadlo tak jak vidíte.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 17 lis 2011 20:42 

Registrován: 15 říj 2011 14:00
Příspěvky: 19
Kraj: ČR - Moravskoslezský
To jsem zapomněl uvést. BR mám ucpaný molitanem.

Jinak používáte nějaké korekce zvuku? Třeba něco jako loudness nebo basy a výšky na zesilovači, případně nějaké x pásmové ekvalizery? Ono je totíž rozdíl mezi LP/CD/MP3.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 17 lis 2011 22:16 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
>TheLastUnicorn
To je automatická kompenzace bafflestepu :lol:
Jinak 664 má o něco lepší parametry ale jinak se chová podobně.

Aha, takže problém není ve zvukaři ale ve finančním tlaku na zvukaře.

Molitanem BR pořádně neucpeš. Jen se změní ladění a Q akustického obvodu.

Jistě že je "drobný" rozdíl mezi MP3 a LP, případně debilně zmasterovanými CD. Korekčák nepotřebuju a nepoužívám. Když laboruju tak si sem tam zapnu buď mnohapásmový nebo parametrický EQ v PC. Základem je správně nastavená a kvalitní fyziologická regulace hlasitosti.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 19 lis 2011 08:37 

Registrován: 15 říj 2011 14:00
Příspěvky: 19
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Thales píše:
...Základem je správně nastavená a kvalitní fyziologická regulace hlasitosti.


Mohl byste tu větu trochu rozvést?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 19 lis 2011 10:10 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5957
Kraj: SR - Trenčianský
Fyziologická regulace hlasitosti/ loudness je záležitost, která zdůrazňuje hloubky (popřípadě i výšky) přibližně tak, jak pro ně při nízké hlasitosti klesá citlivost sluchu. Takže čím nižší "volume", tím větší zdůraznění. Jak už uvedl Thales, předpokladem dobrého výsledku je slušné naladění loudnessu. Bohužel, obvykle bývá fyziologie naladěná na 100Hz a to je pak lepší to raději nechat vypnutý.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 19 lis 2011 12:20 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11105
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Fyziologie HLAVNĚ narozdíl od všelijakých Megabasů, Superbasů nebo Dynamicsoundgenerátorů pouze plynule koriguje okraje pásma jen a pouze v závislosti na poloze regulátoru hlasitosti. Některé systémy třeba na věžích pracují s obálkou a mění dynamiku - zesilují slabé pasáže na hloubkách a výškách. Dotahuje se tím zvuk jinak mizerných zařízení. Na první poslech to zní monumentálně, ale po chvíli člověk zjistí, že to zvuk neskutečně kurví.
Fyziologie prostě při stahování hlasitosti směrem k nule postupně přidává na hloubkách a na výškách. A musí být dobře odladěná.
Tesla používala v některých gramofonech, rádiích a zesilovačích tříodbočkové potenciometry RFT. Proto tyhle přístroje hrály dobře i potichu - pokud zrovna při výrobě nedošly součástky a nepřemundili to nebo úplně nevynechali.
Kdysi jsem se inspiroval jednou sovětskou konstrukcí (bylo to myslím v knize Radioamatérské konstrukce 2) a postavil si na hlasitost dvacetipolohový otočný přepínač se třemi odbočkami a proměnným krokem od 1,5 do 4 dB. Nedávno jsem našel na netu podobnou konstrukci z AR, jen měla odbočky dvě.
Thales: Ta fyziologie s potenciometrem bez odbočky, co jsem tu někde zahlíd, je od tebe?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 19 lis 2011 14:03 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5957
Kraj: SR - Trenčianský
ransom: Rozhodně nejlíp vyřešenou fyziologii jsem viděl v magnetofonu B73. Její účinnost je na začátku dráhy poťáku masakrální a ten magneťák díky tomu umí hrát i s malými 5L bedýnkami. Točit tam s korekcemi a přidávat basy nebo výšky pak už bude výhradně jen milovníci bum-cink projevu.
Obrázek
Jinak viděl jsem už i slušně pracující obvod dynamickýho loudnessu, který zesiloval hloubky podle skutečné úrovně signálu. Ono určitou nevýhodou potenciometru s odbočkou je to, že ta fyziologie pak pracuje různě s různými zdroji signálu - čím slabší je totiž zdroj signálu, tím víc musíme vytočit knoflík "volume" a tím menši je pak účinnost fyziologie.
Tu fyziologii s poťákem bez odbočky používám u svýho PC zesu. Je to zapojení myslím převzato ze zesáku AuRa a chodí to celkem fajn.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 19 lis 2011 15:39 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11105
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
To zapojení z B73 znám, tam jsou pro změnu trojodbočkové tahové potenciometry. Kdysi dávno jsem je dostal v nějakém výprodeji a pokusil jsem se je spojit do tandemu, přičemž jsem je zničil...
Jeden problém je ještě v tom, že každý regulátor by měl být přizpůsobený i konkrétnímu zesilovači, aby fyziologie nasadila právě při hlasitosti, kdy je potřeba. Tedy při výkonnějším zesilovači až při nižší úrovni.
Jinak proti dynamickým obvodům jsem naprosto zásadně. Rozumné by bylo použít ve vstupních obvodech regulaci zisku a za tím VU-metr, aby se signál z jakéhokoli vstupu srovnal na standardní úroveň. Dynamické obvody reagují kromě síly vstupního signálu taky nepatřičně na jeho dynamiku- prostě přidají v tiché pasáži a v silné pasáži zase uberou.
Úplně strašná byla regulace u dederonského radiomagnetofonu SKR701. Sice tam použili dvouodbočkový potenciometr, ale obvody okolo zapojili tak blbě, že měl v půli dráhy útlum jen 6dB! Vypadalo to sice úchvatně, když při hlasitosti na polovic řval jak o život, ale nedal se vůbec nastavit na tichou reprodukci. Přitom stačilo vynechat v každém kanálu dva rezistory.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 19 lis 2011 15:49 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5957
Kraj: SR - Trenčianský
Právě proto mám i ten PC zes vybaven dvěma ručkovými budíky, abych si na něm mohl hlídat vstupní úroveň.
Ale u zesilovače na "normální" poslech (Luxman L-410) žádný vstupní gain není a indikátory už vůbec ne. Ale tam tu fyziologii ani nemám zapnutou. Jednak to zvedá na 100Hz, jednak moje bedny to až tak nepotřebují...používám to výhradně při poslechu v noci.
Když si u toho SKR-701...starý receiver SONY STR-11L jsi asi v ruce neměl, že? Tam šel poťák skokovitě a už asi v 1/3 dráhy dosahoval zesilovač plného výkonu. Tichý poslech s tím ani nebyl možný. Podobně se chová zesilovač Nordmende PA1100 co má brácha. Už se mi mockrát stěžoval, abych s tím něco provedl.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 19 lis 2011 16:34 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Kvalita výsledku obvykle odpovídá složitosti řešení. Má to ale dva háčky - složitá řešení mají obvykle problém v dostupnosti potřebných komponent a v budoucí servisovatelnosti. Potenciometry s více odbočkami už nebudou, mají moc vysoké hodnoty, přepínače na regulátor od Moskaly se blbě shání, je babračka je dát do nějakého časově stálého stavu (zlacení, nastavení aretace atd.), obcházení pomocí signálových relátek je drahé. Pokud někdo přesně ví že tohle je to co chce a je ochotný do toho investovat peníze a svou práci pak je to naprosto v pořádku a bude odměněn královským výsledkem. Domnívám se že většině lidí však stačí jednodušší a levnější a přitom stále slušné řešení. Není to ale obvyklý potenciometr s jednou odbočkou a RC členem, ten mi nesedí.

Z těch jednoduchých řešení se mi zatím nejvíc osvědčilo toto:

http://svetelektro.com/modules.php?name ... 27&t=10597

Výhoda je že je v tom stejný poťák jako v tom nejjednodušším řešení, dá se stále sehnat (za nevelkou cenu) ať už ze starých tesla zásob nebo lépe nový, protože ho stále vyrábí v ES Ostrava. Doporučuju si nechat vybrat kusy se soubehem 1dB což za příplatek na zakázku dělají, minimální objednávka je pak ale 10ks což lze vyřešit grupáčem (už se dělalo několik kol na celé sety součástek). Má to jedinou chybku - hlasitost nelze ztlumit úplně na nulu, ale při správném nastavení to nevadí protože úroveň hlasitosti je při minimálním nastavení tak nízká že neruší. Pokud by to někomu přesto vadilo (nemyslím) není problém mít v zařízení tlačítko mute.

Vyzkoušejte, myslím že při správném nastavení úrovní vás příjemně překvapí.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 19 lis 2011 16:49 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11105
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
To znám, ale hádám, že Ty máš nejlíp vypiplané hodnoty součástí.
A co TP169 s odbočkou uprostřed (průběh L) v podobném zapojení?
Jinak se taky ještě používala funkce INTIM (mělo to různé názvy). Přepínač pro útlum dejme tomu 25dB s přidáním na basech a výškách pro přepnutí do "režimu pokojové hlasitosti" či jak to nazvat. Ve spojením s potenciometrem s jednou odbočkou to docela ušlo. Kde já to jenom viděl?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 19 lis 2011 16:56 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Y má tu odbočku tam kde jí má zcela úmyslně.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 20 lis 2011 01:00 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5957
Kraj: SR - Trenčianský
Y by měl mít odbočku zhruba v 1/3 dráhy pokud se nemýlím. A řekl bych, že v rámci jedné odbočky je to asi nejlepší řešení.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké vyhýbky?
PříspěvekNapsal: 24 lis 2011 11:10 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 pro 2008 12:58
Příspěvky: 446
Bydliště: Máslojedy u Hradce Králové
Kraj: ČR - Královéhradecký
A jak řešíte ty poťáky? Máte nějaký jiný nápad než ESO Ostrava? Vyrábí lakosazové poťáky s jednou a více odbočkami, ale prodávají to jen po 10 kusech na serii. Bohužel výprodej poťáků kusově se narozdíl od kondenzátorů nekoná. Až budu dělat fyziologii, tak s mnohonásobným přepínačem a odpory a nechám se inspirovat třeba Lukešem.
I když musím přiznat, že Thalesovo řešení je elegantní a když se třeba domluví víc lidí, můžem si ty poťáky objednat hromadně.
Ježiš sorry, napsal jsem už řečené o několik příspěvků výše...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 67 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group