Poslední návštěva: Právě je 20 dub 2024 01:52


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Výhybky Elektronika Praha-kondenzátory.
PříspěvekNapsal: 21 říj 2014 15:30 

Registrován: 14 bře 2009 19:57
Příspěvky: 388
Bydliště: U Ostravy
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Dostal jsem se k provedení kontroly výhybek reprosoustavy od Elektroniky RS 334. Elektronika tehdy použila zcela totožné výhybky i v modelech RS534 a 634 a jejich varianty v osmiohmových modelech. Jak je všeobecně známo, tak v době vzniku této řady reprosoustav byly používány ve výhybkách tohoto výrobce běžné elyty podle zásady, že pokud tam osadíme elyt na několikanásobně větší ss napětí, než je očekávaná úroveň signálu, tak je toto řešení možné.
Byl jsem tudíž zvědavý, co s elyty učinil věk (asi 30 let) a ne zcela vhodný pracovní režim. V obvodech středů a hloubek jsou elyty Tesla 50 a 100M /250V, kompenzace středů Jamicon 10M/350V, výšky ROE 2x 4M7/250V. Elyty na pozici výšek jsem u této výhybky viděl poprvé, běžně tam bývá sestava hnědých svitků po 2M.
Po vyjmutí a změření jsem zjistil, že kondenzátory 4M7 a 10M jsou zcela v pořádku a kapacita je blízká jmenovité, elyty 100M a 50M měly kapacitu asi o 80% větší než nominální (ale to je v přípustné toleranci), jinak rovněž vyhověly (ESR, svod).
Je jasné, že použití běžných elytů vzhledem k velikému tolerančnímu rozptylu kapacity nebylo zcela vhodné, ale na druhé straně jsem byl docela překvapen jejich trvanlivostí a pokud by byla kapacita obou Tesla kondenzátorů v nominální velikosti, tak by vlastně výhybka i po třiceti letech byla beze změn stále funkční.
Diskutéři - co vy na použití běžných elytů vzhledem k ceně a dostupnosti říkáte dnes? Je mi jasné, že současné čínské smetí dlouho nevydrží, ale jako přechodná náhražka by to snad šlo.
Tyto konkrétní výhybky budou samozřejmě osazeny bipoláry a svitky Benic (až mi dorazí), se kterými mám dobrou zkušenost.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Naposledy upravil elyt dne 30 lis 2014 18:23, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybky Elektronika Praha-kondenzátory.
PříspěvekNapsal: 21 říj 2014 16:13 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Polarizované elyty nedávat ani náhodou. Proč taky. Snad jedině jako kompenzační, ale zapojené dva do série s polarizačním obvodem. Jinam ne.

Zajímalo by mě čím měříš, při jakém napětí měříš svod a jestli jsi zkoušel kondy naformovat. Taky je zajímavé kondy do výhybek změřit při různých frekvencích. Třeba malé bipoláry Tesla mají někdy až 50% změnu kapacity mezi 1 a 10kHz. Což ukazuje, že něco není v pořádku. Zajímavé je, že u hodnot nad cca 12uF jsem se s tím nesetkal nikdy, jen u těch malých. A ty malé taky mívají velké (až 120%) tolerance do plusu.
80% plusová tolerance je ve výhybce naprosto nepřípustná. Kdyby nic jiného, může udělat nepěkné impedanční minimum.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybky Elektronika Praha-kondenzátory.
PříspěvekNapsal: 21 říj 2014 19:55 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
+80% je naprostá šílenost.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybky Elektronika Praha-kondenzátory.
PříspěvekNapsal: 21 říj 2014 21:15 

Registrován: 14 bře 2009 19:57
Příspěvky: 388
Bydliště: U Ostravy
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Těch 80% kapacity navíc je v dovolené výrobní toleranci, otázkou ovšem je, jestli při výrobě výhybek v Elektronice Praha tyto elyty někdo měřil, anebo se tam nic neřešilo a osazovalo se cokoliv. Je jasné, že za takových podmínek jsou deklarované dělící kmitočty této řady výhybek 600 Hz a 7kHz i jejich celkové parametry pouze zbožným přáním výrobce.
Na druhé straně po prvním vyzkoušení reprosoustav před demontáží nebyl jejich zvukový projev nějak odpuzující. Abych to uvedl na správnou míru, tak solidně hrála jen jedna bedna, druhá drnčela jelikož ARZ 4604 měl obvyklou vadu-ze 2/3 odlepený gumový závěs od membrány.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybky Elektronika Praha-kondenzátory.
PříspěvekNapsal: 21 říj 2014 22:47 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Ale to, že je výrobní tolerance kondenzátoru +80/-20% ještě vůbec neznamená, že se kondík s touhle reálnou tolerancí může použít kamkoli! To je dobrá tolerance pro filtraci ve zdroji, ale v žádném případě ne tam, kde se jaksi počítá s jeho konkrétní reaktancí při konkrétním kmitočtu. Takový kondík prostě nemá ve výhybce co pohledávat. Hraje nebo nehraje, skoro dvojnásobná kapacita u kondu, který je paralelně k repráku ve výhybce druhého řádu znamená, že v určitém pásmu bude zesilovač proudově přetížený. Krom toho, že to rozhodí i dělicí kmitočet. Zkus si tam dát kondenzátor správné velikosti a paralelně k němu připojovat přepínačem ještě jeden. Nevěřím, že to nebude slyšet, protože to je dost zásadní změna, ne drobný detail.
I u kompenzačních nebo rozběhových kondenzátorů se musí dodržovat tolerance podstatně menší (do +/- 20%, většinou ale +/- 10%). Ze stejného důvodu - konkrétní reaktance při konkrétním kmitočtu. Ve výhybce by měly být tolerance do 10% i při nenáročném použití. Proto se taky součásti s menší tolerancí vyrábějí a používají.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybky Elektronika Praha-kondenzátory.
PříspěvekNapsal: 22 říj 2014 11:04 

Registrován: 14 bře 2009 19:57
Příspěvky: 388
Bydliště: U Ostravy
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Ransom: kdybych měl momentálně k dispozici potřebné hodnoty kondenzátorů, tak bych samozřejmě ze zvědavosti porovnal repasovanou bednu s původní, ale objednané kondy zatím nedorazily. Tak jsem zatím aspoň vše rozebral, změřil původní kondy, opravil středové repro a tapetování. Momentálně se snažím vydolovat kovové piliny z výškáče, jelikož kdosi kdysi zvětšoval otvory v tom černém plechu a piliny se dostaly až dovnitř. Je na to nějaká metoda?

Je škoda, že se nenachází někdo, kdo byl přímo ve výrobě těchto reprosoustav. Bylo by docela zajímavé znát podrobnosti z průběhu výroby.
Na druhé straně vlastně z těchto skutečností plyne, že jen málokterá z dosud provozovaných reprosoustav z Elektroniky bude "díky" rozptylu parametrů výhybky, v důsledku použití elytů s velikými odchylkami od jmenovité kapacity, odpovídat deklarovaným parametrům.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybky Elektronika Praha-kondenzátory.
PříspěvekNapsal: 22 říj 2014 11:50 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
No jo, to bylo prostě dobové šetření kde se dalo. Bohužel to dělali a dělají i renomovanější výrobci.
Tady to bylo jasné, jsou to poměrně velké kapacity. Nechápu ale používání elytů před výškama ve spoustě jiných bedýnek.

elyt píše:
Momentálně se snažím vydolovat kovové piliny z výškáče, jelikož kdosi kdysi zvětšoval otvory v tom černém plechu a piliny se dostaly až dovnitř. Je na to nějaká metoda?


Odšroubovat čela, opatrně vyjmout kmitačky. Z kmitaček opatrně piliny a prach vyfoukat, ze vzduchové mezery magnetu vybrat piliny samolepící páskou. Pak znovu smontovat. Při opatrnosti není co zkazit. Tedy krom toho, že občas při skládání udloubneš šponku ze šroubu a můžeš to celé opakovat.
Po složení je vhodné změřit impedanční křivku. Všelijaké šišatosti ukážou na váznoucí kmitačku.

Mimochodem tuhle jsem dostal funglové a nepoužité TVM ARV078 a hrály divně, impedančka jak vrchovina a zaboha jsem nemohl přijít na příčinu. Nakonec se ukázalo, že se kaloty zevnitř dotýkaly difuzorů. Což by ale znamenalo, že byla takhle zmrvená minimálně celá série, protože ty plastové díly neseděly rozměrama a musel jsem to o 0,5 mm vypodložit.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybky Elektronika Praha-kondenzátory.
PříspěvekNapsal: 29 lis 2014 23:04 

Registrován: 14 bře 2009 19:57
Příspěvky: 388
Bydliště: U Ostravy
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Tak abych toto vlákno uzavřel:
výšková repra ARZ 3604 byla (snad zdárně) zbavena většího množství kovových špon podle Ransomovy rady - za pomoci lepivé pásky. Původní běžné elyty Tesla byly nahrazeny bipoláry Bennic, které mají poměrně přesně dodrženou jmenovitou kapacitu. Do obvodu výšek místo dvou původních elytů dosazen svitek 8M2. Svitek by slušel i obvodu středů, ale potřebná kapacita 47M vychází cenově velmi draze, takže je tam rovněž bipolár.
Reprosoustavy po repasi výhybky hrají velmi solidně a snad vydrží tak dlouho, jako původní osazení. I když nevím, jakou mají použité bipoláry Bennic životnost, tak provedením a přesností kapacity budí důvěru.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybky Elektronika Praha-kondenzátory.
PříspěvekNapsal: 30 črc 2019 10:48 

Registrován: 09 dub 2019 22:41
Příspěvky: 5
Kraj: ČR - Vysočina
trošku to oživím po létech, pánové, vysvěštlí mi někdo, na co je na tišťákové straně ta volba A nebo B ? mám RS634 a nevím která volba je správná.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybky Elektronika Praha-kondenzátory.
PříspěvekNapsal: 30 črc 2019 12:52 

Registrován: 02 led 2011 12:53
Příspěvky: 854
Kraj: SR - Trenčianský
Obkresli schému a potom zistíme. Kľudne to môže byť len nejaký delič pre výškový reproduktor, alebo čokoľvek podobné.
http://www.angelicaaudio.cz/reproduktor ... y-no-2772/

_________________
4xJPA50, 2xJPA250, 2xJPA250, DPA223, Harrison X1000, Teson A2200, A2400, Luxman L-430, Dual CV1462, CS704, DAC MagicPlus, Senn HD558, Golem II


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybky Elektronika Praha-kondenzátory.
PříspěvekNapsal: 30 črc 2019 13:22 

Registrován: 09 dub 2019 22:41
Příspěvky: 5
Kraj: ČR - Vysočina
schema je tady,na těch angelika fotkách je taky přerušené A tak to mám i já,ale tu na webu jsou i fotky s přerušeným B, mělo by to být mezi tlumivkama 1 a 2 a je to na basáku


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybky Elektronika Praha-kondenzátory.
PříspěvekNapsal: 30 črc 2019 14:56 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Přepínač útlumu středů a výšek.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybky Elektronika Praha-kondenzátory.
PříspěvekNapsal: 30 črc 2019 14:57 

Registrován: 09 dub 2019 22:41
Příspěvky: 5
Kraj: ČR - Vysočina
ne to určitě není, jednak ty jsou oba ve schematu nakresleny a na vyhybce k nim vedou vespod ke každému přepínači tři dráty, tohle je něco jiného


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybky Elektronika Praha-kondenzátory.
PříspěvekNapsal: 30 črc 2019 16:40 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Bylo by dobré, kdybys zakreslil do schématu, odkud a kam ty pájecí plošky vlastně vedou. Je taky možné, že používali pro různé výhybky univerzální tišťák.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výhybky Elektronika Praha-kondenzátory.
PříspěvekNapsal: 30 črc 2019 17:46 

Registrován: 09 dub 2019 22:41
Příspěvky: 5
Kraj: ČR - Vysočina
noo,kdybych to věděl kam to zakreslit , tak se tu nebudu ptát,proto jsem se tu ptal jestli to někdo netuší a nemá s tím zkušenosti. Až to znovu rozdělám tak zkusím vysledovat kam to vede.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group