Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 10:26


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Čtyřpásmová výhybka
PříspěvekNapsal: 18 zář 2018 23:30 

Registrován: 12 čer 2018 20:01
Příspěvky: 17
Kraj: ČR - Plzeňský
Ahoj všichni kolegové ,
chtěl bych poprosit o radu. Mám doma celou řadu tesláckých reproduktorů i nějakých prázdných skeletů. Uvažuji o stavbě čtyřpásmové soustavy - z výrobků Tesla. Dám samozřejmě na rady Thalese , v minulosti se k této problematice vyjadřoval. Chtěl bych použít tato repra : ARN 8604 , ARE 667 , ARO 364 , ARV 3604 . Mohu použíti i osmiohmovou variantu (u ní bych vsadil basák ARN 738) . Dělící kmitočty cca 500 Hz , 1500 Hz , 4500 Hz.
Korpusy uvažuji použít z ARS 1054 (nová čelní deska). Jsem si vědom všech rizik při stavbě (výhybka nebude nasimulovaná , fázové posuvy , ohyby vlnění , ...) , ale chci si je postavit jen tak pro radost (a trochu z nostalgie). Nebudu ani zkoušet je někam dodat k měření mikrofonem .Když to bude špatně hrát (je to dosti pravděpodobné) , tak korpusy spálím a reproduktory prodám , nejde o nic (jen snad o ten čas , práci a úsilí).
Matematicky samozřejmě mohu výhybku nějak navrhnout (vzorečky nejsou až tak složité) , ale to je stejně obvykle zavádějící , praxe bývá značně odlišná. Na internetu je k tomuto tématu velice málo informací. Můžete někdo poradit , čeho bych se měl v principu držet a čeho vyvarovat ? (Last Unicorn , Thales , Ransom , Lukyss , ... ) . Budu rád za jakoukoliv radu , abych nebyl vyloženě průkopníkem slepých uliček :-) . Moc děkuji.

Keja


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřpásmová výhybka
PříspěvekNapsal: 19 zář 2018 00:09 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Vyser se na to.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřpásmová výhybka
PříspěvekNapsal: 19 zář 2018 01:06 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
Pěkně, jasně stručně řečeno. Pokud to nechceš vzít jako učební materiál pro další konstrukce, tak to nemá cenu s tím začínat. Tady na fóru najdeš dost informací o tom, co měřit, jak měřit a jak simulovat výhybku, ale to ti asi nikdo nenaservíruje na podnose, a tím pádem "na internetu" to teda je.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřpásmová výhybka
PříspěvekNapsal: 19 zář 2018 06:24 

Registrován: 02 led 2011 12:53
Příspěvky: 854
Kraj: SR - Trenčianský
Ak 4-pásmo, tak toto:
viewtopic.php?f=61&t=7042

_________________
4xJPA50, 2xJPA250, 2xJPA250, DPA223, Harrison X1000, Teson A2200, A2400, Luxman L-430, Dual CV1462, CS704, DAC MagicPlus, Senn HD558, Golem II


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřpásmová výhybka
PříspěvekNapsal: 19 zář 2018 06:54 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Ta kombinace repráků nedává smysl.

ARV 3604 nestojí za nic.
ARN 8604 je snad nejhorší basák, po kterém se dá sáhnout.
ARO 364 zbytečně srazí citlivost celý bedny.
ARE 667 je fajný jako retro širokopásmo, na opravy starých beden, ale tady nevím-nevím...

Pokoušet se tohle oživovat vzorečkovými výhybkami dolaďovanými podle ucha je cesta do pekel.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřpásmová výhybka
PříspěvekNapsal: 19 zář 2018 10:16 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Keja: Myslím, že můžu podepsat předchozí příspěvky. Udělat rozumně fungující 4-pásmovou výhybku je fuška i pro zkušené měřiče-ladiče, kor když se jedná o ne moc dobré měniče. Udělat jí funkční pomocí vzorečků a uchometrickýho doladění je v podstatě nemožné a nepovede se to ani blbou náhodou. U dvoupásma se to občas náhodně může povést a nějak se to sejde, ale u čtyřpásma, kde jsou tři děličky a každá od vedlejší vzdálená 1,5 oktávy - tam z toho vznikne jedině paskvil, jaký známe třeba u "kabuki" beden (japonská produkce převážně 70-tých let, námatkově třeba JVC SK15, Kenwood KL-777 apod.).
Ale pokud máš čas, materiál a chuť...klidně si hraj. Přijdeš na to všechno sám.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřpásmová výhybka
PříspěvekNapsal: 19 zář 2018 22:32 

Registrován: 12 čer 2018 20:01
Příspěvky: 17
Kraj: ČR - Plzeňský
Ahoj chlapi ,

děkuji vám všem za cenné informace . Buď toho nechám (té varianty s původně uvažovanými repoduktory ) , nebo zkusím ten projekt čtyřpásma podle TLU (ARN738 + ARO 6608 + ARO 388 + ARV 165 - děkuji Penjovi za odkaz).

Jinak mám ještě prosbu na Last Unicorna - buď se vrhnu na výrobu výše uvedeného čtyřpásma , nebo na modifikovanou variantu 1PF 067 08 (výškáče Dayton ND25fW-4 mám od Lukysse) .
Poraď - která varianta mé větší smysl (potažmo která lépe hraje) ? Reproduktory mám v zásadě na oba projekty . Jsi přece jen autor obou projektů ...

Ještě jednou všem díky a hezké dny .

Keja


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřpásmová výhybka
PříspěvekNapsal: 19 zář 2018 22:53 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
I když nejsem autor, tak bych si dovolil koment k tomu, že teslácký repráky nikdy nebyly z těch nejlepších, nehledě k tomu, že už 40 let neprobíhal prakticky žádnej rozumnej vývoj směrem k lepšímu zvuku, jenom se snažili řešit vzhled membrán. Vejškáče dobrý od tesly neznám žádný, basy co uhraje ARN8604 uhrajou při pokojové hlasitosti 9cm Dayton ND91 ve dvoulitrovejch krabičkách, a pokusit se srovnat ARN6614 třeba s daytonem RSS210 asi snad ani nejde...
Pokud chceš něco hodně levně, co má dobrej poměr výkon/cena, tak postav TM380, pokud chceš co nejlepší zvuk, tak na Teslu zapomeň a běž do projektu LSM nebo URS3100


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřpásmová výhybka
PříspěvekNapsal: 19 zář 2018 23:50 

Registrován: 12 čer 2018 20:01
Příspěvky: 17
Kraj: ČR - Plzeňský
Pro : Kodl
Díky za zprávu.
O penězích to není , spíše o "veteranismu" a o nostalgii . Možná také o iracionální inklinaci k Tesle ...

Ahoj a hezké dny ,
Keja .


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřpásmová výhybka
PříspěvekNapsal: 20 zář 2018 05:58 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Poznám.
Mal som doma troje 3p Tesla (jedny vyše 30 rokov) a jednu Tesla AKR153. Za ňou je mi trocha smutno no...na reprobedne napríklad od TLU to nemá "ani po členky" :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřpásmová výhybka
PříspěvekNapsal: 20 zář 2018 06:42 

Registrován: 02 led 2011 12:53
Příspěvky: 854
Kraj: SR - Trenčianský
Prikláňam sa ku stavbe 4-pásma od TLU - T4110. 1PFky majú malý objem, nevhodne zapustené reproduktory. Zmenou výšky a novou výhybkou sa z nich stanú počúvateľné bedne, ale tie nedostatky tam ostanú. Preto ak chceš poriadne bedne s Tesla osadením, tak si postav tie 4-pásma a určite nebudeš sklamaný. Vzhľadom na použité repráky sú to plnohodnotné bedne s "neserúcim" prednesom a prekvapivým rozsahom smerom dolu.

_________________
4xJPA50, 2xJPA250, 2xJPA250, DPA223, Harrison X1000, Teson A2200, A2400, Luxman L-430, Dual CV1462, CS704, DAC MagicPlus, Senn HD558, Golem II


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřpásmová výhybka
PříspěvekNapsal: 20 zář 2018 10:13 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Keja: V podstatě tu už bylo řečeno vše. Dayton použitý v modifikaci 1PF06708 je samozřejmě lepší reproduktor, než ARV165 v T4110, no celkově ta bedna bude horší i v případě, že se postaví nanovo s větším objemem.
T4110 působí na první dojem trochu zastřeně a poddekově (což je daný tím, čím je osazená), ale zase jí lze poslouchat velmi dlouho a i při vyšších hlasitostech bez toho, aby po půl hodině začala jít nervy. Basový fundament je skutečně dobrý, především když člověk uváží datum produkce ARN738. Že to samozřejmě nemůže konkurovat lepším současným basákům je jasný...ale i věhlasný "carbon fiber blended" Pioneer 40-802a již dneska po basové stránce snese srovnání tak leda s nejlevnější čínou.
Z mých tesláckých projektů pak můžu doporučit ke stavbě i zmíněné TM380 (asi nejlepší rácio cena/výkon) a dobrý jsou taky TM3110.
Z dvoupásma pak především TM265 (speciálně pak TM265BR), avšak výškáč DT-300 si dnes už musí každý modifikovat na vlastní pěst. Poslední kusy, co jsem držel v rukou však už byly velmi špatné a u některých tuning v podstatě neproveditelný. Jaký je DT-300 aktuálně nevím.
Co podle mně nemá smysl stavět je TM280 (tento projekt v podstatě sloužil pro majitele monologů) a TM3120.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřpásmová výhybka
PříspěvekNapsal: 20 zář 2018 16:07 

Registrován: 12 čer 2018 20:01
Příspěvky: 17
Kraj: ČR - Plzeňský
Ahoj ,

moc děkuji za zprávu. Jenom mi prosím někdo poraďte , jak na těchto stránkách najdu jednotlivé projekty podle kódového označení ( TM 380 , TM 3110 ). Zkoušel jsem různě filtrovat , ale vyběhli mi vždy jen diskusní příspěvky. Nevím jak na to ...

Děkuji a hezké dny.
Keja


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřpásmová výhybka
PříspěvekNapsal: 20 zář 2018 16:30 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Obsah fóra - HiFi - Reprosoustavy navržené od TLU.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřpásmová výhybka
PříspěvekNapsal: 20 zář 2018 19:25 

Registrován: 12 čer 2018 20:01
Příspěvky: 17
Kraj: ČR - Plzeňský
Laminat :

Moc děkuji.
Keja.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřpásmová výhybka
PříspěvekNapsal: 20 zář 2018 20:32 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Za sebe jako startovací projekt každýmu radím TM-380. Dá se to postavit opravdu za suchý z nosu a zatím každý kdo to slyšel, žasnul (samozřejmě v souvislosti s cenou a s tím, jak prapodivně to vypadá). Kdo má k dispozici ARN738, může si bez váhání postavit TM-3110. Je to de facto totéž s větším/lepším basákem. Oboje jsem dělal, opakovatelnost je zaručená.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřpásmová výhybka
PříspěvekNapsal: 20 zář 2018 21:29 

Registrován: 12 čer 2018 20:01
Příspěvky: 17
Kraj: ČR - Plzeňský
Pro Ransoma :

díky za zprávu, omrknu to. Startovací projekty jsem realizoval už opravdu dávno (to jsem byl ještě členem HiFi klubu ve Smečkách). Tak se teď vracím do dob bujaré mladosti a z nostalgie a lásky ke starým časům chci postavit něco z Tesláckých reproduktorů /asi už senilním .... :-) / .
Můžu si samozřejmě koupit slušné bedny za odpovídající částku , které budou dobře hrát. Ale ta sentimentální radost se jaksi nedostaví ...

Nevíš ještě o nějakám projektu s ARO 835 (také je mám) ?

Dík a měj se ,
Karel


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřpásmová výhybka
PříspěvekNapsal: 20 zář 2018 22:26 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Vím, ale musíš k tomu mít i ARO6604, ART581 a ART481. Ladil to "godz" a hraje to taky super.
Jinak TM380 je sice bedna, která původně vznikla z potřeby nějakých bedýnek na chlastačky a různé akce a je defacto postavená z odpadu ze sběrného dvoru (2ks ARN668 z nějaký rozpadlý Dixiny, ARE5808 z televizorů tesla color a první použitelné výšky za směšné peníze)...no garantuju Ti, že v případě nových soustav bys musel slušně zaplatit, abys dostal adekvátní zvuk. A to se nechci nijak vychloubat, protože na těch bednách jsem si nenechal nijak extra záležet. Prostě se to tak nějak sešlo a ARE5808 + Vifa D19TD je velmi dobře hrající kombinace a skoro zadáča. ;)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřpásmová výhybka
PříspěvekNapsal: 20 zář 2018 23:00 

Registrován: 12 čer 2018 20:01
Příspěvky: 17
Kraj: ČR - Plzeňský
Last Unicorn :

ahoj , díky za zprávu. Ty tlakáče nemám. Budu tedy rozjímat nad doporučenými možnostmi ...

Dík , měj se a světu mír ! :-)

Keja


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřpásmová výhybka
PříspěvekNapsal: 01 říj 2018 19:48 

Registrován: 12 čer 2018 20:01
Příspěvky: 17
Kraj: ČR - Plzeňský
Ahoj chlapi ,

tak jsem se přece jen rozhodl pro to čtyřpásmo od TLU .
Jenom prosím poraďte (primárně prosím Last Unicorna) - mám takové dilema.
Pro dané čtyřpásmo mám správné basáky i výškáče , ale pro nižší i vyšší středy mám místo potřebných osmiohmových repráků jejich čtyřohmové ekvivalenty. Můžu je použít s nějakým sériovým odporem , aniž by to způsobilo velké škody ? Event. lehce modifikovat tu odladěnou výhybku od TLU ? Druhá varianta je , že budu na webu usilovně hledat a čekat , až se ty správné reproduktory objeví ...

Díky všem za radu a hezké dny .

Keja


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group