Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 07:33


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 50 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 30 led 2020 21:23 

Registrován: 29 led 2020 01:59
Příspěvky: 59
Kraj: ČR - Ústecký
Jo už ten čtvrtý také vidím, jinak jak tam ty kondíky a rezistory nainstaloval? To vyvrtal nové díry nebo jak to tam připájel? Z pohledu ze shora té fotky to nepoznám :/


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 31 led 2020 18:32 

Registrován: 29 led 2020 01:59
Příspěvky: 59
Kraj: ČR - Ústecký
Teďka trochu odbočím od tématu. Asi před měsícem jsem si pořídíl subwoofer Magnat XBass 1200, 32cm, 300W RMS, byl skoro zadarmo a tak jsem ho musel vzít. Udělal jsem pro něj ozvučnici ze smrkového dřeva, má 40x40cm a tloušťku 1,8cm (cca má 64litrů). Jenomže při 20-30Hz se mi bedna strašně klepe, myslím, že kdybych sundal nožičky, tak mi bude jezdit po podlaze... Jde vidět prostě jak si sní subwoofer hraje a to asi není dobře. Přitom mám bednu na každe straně 3x prošroubovanou a zevnitř jsem dal i výztuže. Je to normální? Neměl bych tam přidat ještě jednou desky 1,8cm aby tloušťka byla 3,6cm nebo to nepomůže? Kdyžtak Vám jsem dám odkaz na videa, kde jsem zkusil natočit jak se bedna klepe.

Odkazy: https://www.youtube.com/watch?v=98LDsea0OkY
https://www.youtube.com/watch?v=nNtyd2Is7yg


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 31 led 2020 20:00 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Tak když si udělal ozvučnici z papíru, tak to se nediv. :) 18mm smrk pro objem 64L...to je velmi slabá bedna.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 31 led 2020 20:44 

Registrován: 29 led 2020 01:59
Příspěvky: 59
Kraj: ČR - Ústecký
Jasný no :/ a pomůže když na to dám další desky? Popřípadě z jakého dřeva aby to mělo lepší účinek?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 31 led 2020 22:34 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Bedny se nedělají z masivu, ten je na to nevhodný. V pravěku se dělaly z tlustě dýhované laťovky. Dnes z MDF nebo DTD, úplně nejlepší jsou z multiplexu. Na tohle radši tlustší matroš, MDF/DTD tak 22mm nebo 19mm multiplex a všude výztuhy. Komu se líbí masiv, může ho třeba 10mm vrstvu nalepit navrch pro parádu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 31 led 2020 22:48 

Registrován: 29 led 2020 01:59
Příspěvky: 59
Kraj: ČR - Ústecký
Dobře, seženu si někde pár desek a nalepím další vrstvu :) Mám do vnitř šoupnout i vatelín pro výtlum? Nebo je to zbytečné?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 01 úno 2020 01:06 
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:01
Příspěvky: 2775
Bydliště: Brandýs nad Orlicí
Kraj: ČR - Pardubický
Tlumení ano, optimální množství potřeba zkoušet a poslouchat...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 01 úno 2020 09:50 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Pokud sedí katalogové údaje výrobce, ten reprák patří do správně naladěného basreflexu. Objem kolem 60l je vyhovující, ladění cca 25Hz. To se moc netlumí, někdy vůbec ne.
Ty rozměry jsou vnější nebo vnitřní? Pokud to je vnější rozměr, tak máš objem nějakých 47 litrů.

Sakra, teď na to koukám... To je on, že jo?
https://elektro.bazos.cz/inzerat/115367 ... m-300w.php

Vidím tam 100mm trubku. Jenomže ta by při 60l/25Hz vycházela půlmetrová, při 50l/25Hz ještě delší. Což v žádném případě není. Pokud jsou vnější rozměry 40cm a objem je tedy opravdu pod 50l, máš ladění odhadem kolem 50Hz, což je úplně špatně. V tom případě ti při 30Hz bude ten reprák lítat jako splašenej, ale skoro bez účinku a při větším vybuzení ho můžeš i poškodit.

Zesilovač do toho někdo vestavěl z aušusovýho domácího kina. Je v tom TDA7296, bez jakýchkoli ochran. Pokud pominu, že to má stěží 50W, tak je tu reálná hrozba, že až to budeš chvíli honit na plný výkon, ten šváb umře a vezme s sebou vcelku slušný reprák.
Navíc to nemá žádný automatický vypínání. Jenom umlčení bez signálu. Všecko zůstává trvale pod napětím.

Celé je to jaksi špatně...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 01 úno 2020 11:28 
Řádný člen

Registrován: 02 pro 2012 15:54
Příspěvky: 1049
Kraj: ČR - Liberecký
Sub udelat ze smrkovych prkynek...pekne :) Mel bych pro ne lepsi vyuziti - kamna.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 01 úno 2020 14:10 

Registrován: 29 led 2020 01:59
Příspěvky: 59
Kraj: ČR - Ústecký
Rozměry jsou vnější, trubku jsem tam šoupnul 125mm, ale při větší hlasitosti mi ani ona nestačí, jde z ní strašně moc vzduchu, že mi to tlačí ruku. Ano je to on na tom inzerátu, zkusím jestli by ho třeba někdo nechtěl, protože nevím jestli ho mám dodělat nebo ne :/ . Ten zesilovač, jsem k němu dal já, vzal jsem ho od Subwooferu Accura 5.1A. Taky jsem se bál ho k tomu Subwooferu připojit, ale psal jsem na různý fora, četl nějaké podobné články a tam psali, že to vadit nebude když na něj dám silnější reproduktor, ale že je možné, že při větší hlasitosti mi ten zesilovač nemusí stíhat a bude do subwooferu pouštět chrčení a podobně, což já naplno tenhle subáč ani nevyužiju.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 01 úno 2020 14:44 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Ježíšmarjá ta trubka tam neni na to aby tlačila vzduch. To je rezonátor a jako takový musí mít konkrétní rozměry dané objemem ozvučnice a potřebným laděním. Tohle je prostě špatně.
Je úplně jedno jak výkonným zesilovačem budíš reprák. Tady je podstatný to, že až se ti podaří ten zesilovač odkouřit (jako že ty TDAčka odcházejí velmi rády), tak bez výstupních ochran ti může ten reprák odprásknout.
Účelem repráku v basreflexu není zběsile lítat a foukat vzduch, jak občas nějaký vymaštěný pako ukazuje na Youtube. Reprák má hrát. V subu má hrát nejnižší slyšitelné tóny. Což tady bohužel nemá jak. Tady ti bude jen bezcílně honit průvan. Na to stačí mávat větví.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 01 úno 2020 15:18 

Registrován: 29 led 2020 01:59
Příspěvky: 59
Kraj: ČR - Ústecký
Chápu, tak já už to nechám bejt... akorát bych do toho vrážel ještě peníze a pak by mi to k tomu odešlo, to rači nechám jiným. Ale také jsem zkusil jak to hraje bez bassreflexu, vyndal jsem trubku a zadělal něčím díru a co hned šlo poznat že subwoofer hrál míň tvrdě, ale zas měl docela o dost víc důraznější hlubší tony, takové více přesné a výrazné.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 01 úno 2020 15:39 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Pokud si necháš poradit, dá se z toho udělat s nevelkými náklady celkem slušný sub. Ale tu kisnu asi bude lépe úplně nahradit.
Ta elektronika musí mít svou vlastní komoru oddělenou od prostoru pro reprák. To taky asi nemá?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 01 úno 2020 15:41 

Registrován: 29 led 2020 01:59
Příspěvky: 59
Kraj: ČR - Ústecký
To jsem chtěl udělat, ji oddělat od prostoru kde je repro, ale bál jsem se, aby se to moc nepřehřívalo, když to bude uzavřené v malém prostoru. Jinak pokud by se musela nahradit tak čím?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 01 úno 2020 15:46 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Teď zase hrozí že ulítají součásti z desky. Ono to žádné velké výkony nemá a ta komora se dá udělat odvětraná. Klidně i ventilátorkem. Ale větrací spáry stačí.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 01 úno 2020 15:55 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Nová bedna. Přijde na to jakou chceš povrchovku. Ze surové 22mm DTD vyjde nejlevnější. Pak MDF, multiplex, lamino. Může být z 19mm desek a lamino nebo dřevo navrch nalepené. Záleží na vkusu a možnostech. Bedna musí být bytelná a tuhá. Na poklep stěny nesmějí dunět. To se dosáhne silou stěn a výztuhami.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 01 úno 2020 16:04 

Registrován: 29 led 2020 01:59
Příspěvky: 59
Kraj: ČR - Ústecký
Dobře a z týhle by už nic nešlo udělat teda jo? Bude mi líto ji vyhodit, navíc mě vyšla víc jak za repro :lol:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 01 úno 2020 20:51 

Registrován: 29 led 2020 01:59
Příspěvky: 59
Kraj: ČR - Ústecký
Jinak bez trubky se i při těch 30Hz neklepe, jen s trubkou, což taky moc nechápu :?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 01 úno 2020 21:13 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Jo. Kdybys četl a snažil se pochopit co jsem psal výše, tak to melduju furt kolem dokola.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak spočítat Dělící Frekvenci Výhybky?
PříspěvekNapsal: 01 úno 2020 23:12 

Registrován: 29 led 2020 01:59
Příspěvky: 59
Kraj: ČR - Ústecký
Zkusil jsem hledat náhradu za tu elektroniku a na eshopech jsou docela za ranec... ale našel jsem jeden inzerát, kde někdo prodává Modul od Subwooferu Elac. Našel jsem si o něm info a měl by mít výkon 150W ten už by stačil nebo ne?

Zde inzerát: https://elektro.bazos.cz/inzerat/114389 ... r-elac.php
Je to od Elac Sub 101


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 50 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group