Poslední návštěva: Právě je 24 dub 2024 05:51


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Meranie výkonu zosilňovačov
PříspěvekNapsal: 03 čer 2011 20:01 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 kvě 2009 12:03
Příspěvky: 107
Bydliště: Topoľčany
Kraj: SR - Nitrianský
Zdar chlapi.
Už dávnejšie som chcel vedieť ako merať výkon zosilňovačov.Google pomocník mi poradil že je k tomu potreba osciloskop aspoň multimeter a umelú záťaž.Keď som videl ceny osciloskopov hneď ma nadšenie z merania prešlo,ale predsa som niečo našiel.Pridávam link:http://www.dealextreme.com/p/ds0201-2-8-lcd-pocket-mini-oscilloscope-v1-5-complete-kits-39753 meria síce iba do 1Mhz ale na meranie Nf techniky postačujúce.Za tú cenu skvelý osciloskop.Má prehľadný farebný displej z množstvom funkcií (niektoré ani neviem čo merajú).Neviem ako je to s ostatnými,ale k tomuto osciloskopu nieje potrebné mať multimeter pretože ten je zahrnutý v jeho funkciách.Nejak som sa rozpísal ale som z neho za tú cenu nadšený.
Ďalej som potreboval umelú záťaž.Samozrejme mohol som použiť aj reproduktor ale nechcel som prísť o sluch a ani vyplašiť vtáctvo v okruhu 10Km :D .A to veľký problém.Niekde som sa dočítal že stačia výkonové rezistory pospájať paralelne a ponoriť do vody ale to sa mi zdalo dosť nepraktické.Inde som sa zas dočítal že sa môže použiť špirála z bojleru a to ma dosť inšpirovalo.Prehľadal som celú garáž a našiel som postarší vyhrievač.Bol zložený zo štyroch odporových drôtov.A čo ma najviac potešilo keď som ich paralelne zapojil mali odpor 7.5 ohmov čiže paráda.Konečne som mohol začať merať.Len pre info:skúšal som najsôr hifi zosiky čo sa mi doma povaľujú.Na prekvapenie starý zosilňovač Fisher CA9040 má písaný výkon 80W-8ohm a ja som mu z prehľadom nameral 100W (signál som generoval cez soft SCOP) a na frekvencii 1Khz nedalo mi a skúšal som aj nižšie frekvencie 40-50Hz a stále dá sa povedať rovnaké výsledky.(inak moja ,,umelá zaťaž" sa pekne zahrievala) všetko prebehlo bez problémov tak prišiel na rad Tapco -J1400 taktiež všetko bez problémov.Nameral som mu niečo cez 340W až 350W a potom už začínal svietiť CLIP.V pláne mám premerať aj Crest CPX 2600 ale nebolo času.Keď bude čas doplním výsledky.Ak som niekde robil chybu v meraní prosím skúsenejších o radu resp. o odpoveď.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Meranie výkonu zosilňovačov
PříspěvekNapsal: 03 čer 2011 21:21 
Uživatelský avatar

Registrován: 08 kvě 2009 21:57
Příspěvky: 354
Bydliště: LC
Kraj: SR - Banskobystrický
V podstate sa to meria tak ako si písal, ale osciloskop je viacmenej nevyhnutnosť pre presné meranie. Ten z DX kvalitný nie je, niekde na nete je s ním meranie a fakt ho veľmi nedoporučujem, je to len taká hračka (zdá sa mi, že už pri sin 100kHz bolo meranie skreslené). Za +- takú cenu sa dá zohnať napríklad BM566A, alebo ak by nevadila veľkosť, tak napríklad autobus BM464, prípadne ruské C1-102... K samotnému meraniu len toľko, že osciloskopom treba kontrolovať výstupné napätie, keď začne zosilňovač limitovať, tak znížiť zosilnenie trochu pod limitáciu (niekedy sa udáva nameraný výkon 1dB pod limitáciou). Potom len zmerať napätie na záťaži, samozrejme nie obyčajným multimetrom (veľa z nich už pri 1kHz ukazuje zlý údaj), ale milivoltmetrom príp. tým osciloskopom.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Meranie výkonu zosilňovačov
PříspěvekNapsal: 04 čer 2011 09:12 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Co se vybavení týče: Vzhledem k tomu, že nejde o přesné laboratorní měření, navíc na relativně nízké frekvenci, tak není potřeba kupovat mašinu, podle mě postačí USB osciloskop k počítači, nebo jen zvukovka, jednoduchý prográmek a odporový dělič. Jde vlastně jen o to, vidět, kdy se začne signál limitovat, nebo jinak deformovat. Multimetrem většinou nezměříš přesně napětí při frekvencích nad dejme tomu 200Hz, ale můžeš si pomocí něj zkalibrovat měření zvukovkou. Není to nijak složité a na doma to zcela postačí.

Alchewy: Měřil jsi oba kanály zároveň??? Myslím tím oba současně vybuzené se zátěží. Protože jestli ne, pak je v pořádku, že jsi naměřil větší výstupní výkon - menší zátěží zdroje došlo k menšímu poklesu jeho napětí a tudíž k limitaci při větším výstupním napětí. Takhle mimo jiné vznikají nadhodnocené výkony vícekanálových zesilovačů. Každý jednotlivě dá 20W RMS, ale všecky najednou už ne.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Meranie výkonu zosilňovačov
PříspěvekNapsal: 04 čer 2011 10:43 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 kvě 2009 12:03
Příspěvky: 107
Bydliště: Topoľčany
Kraj: SR - Nitrianský
Ten osciloskop je jednokanálový tak som meral každú stranu zvlášť.Len pre upresnenie,v príspevku som aj písal že som multimeter nepotreboval pretože ten obsahuje osciloskop ktorý meria napätie pri všetkých frekvenciách.Meria Vrms-AC a aj Vrms-DC aj Vmax ale to už nameral skôr hudobný výkon ako sínusový.Meral som pri doporučenej frekvencii 1Khz a len som skúšal či ,,dodá" totožný výkon aj pri nízkych frekvenciách.Ten modul z vyhrievaču dobrý nápad nie?Chcel by som však vedieť či sa mu náhodou nemení odpor pri zahriatí.(bezpečnosť merania nadovšetko).


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Meranie výkonu zosilňovačov
PříspěvekNapsal: 05 čer 2011 11:12 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Topná tělesa jsou z odporového drátu s minimálním teplotním součinitelem, takže zahřátím se jejich odpor nemění. Nápad dobrý, jen to musí zabrat dost místa, ne? Já to řešil kusem odporového drátu namotaným na destičku z pertinaxu, hozeným do kelímku s vodou. Snese to hodně.
Nemyslel jsem, že máš měřit oba kanály naráz, ale že máš měřit při současném vybuzení a zatížení obou, aby byl naplno zatížený zdroj.
Přeju mnoho radosti a zábavy.

Jo, ještě mě napadlo, kdybys náhodou měřil výkon při vyšších frekvencích (nad 4kHz), tak opatrně, hlavně u nejstarších zesilovačů s germaniovými koncovými tranzistory. Nemusely by to snést.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Meranie výkonu zosilňovačov
PříspěvekNapsal: 15 črc 2011 19:27 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 kvě 2009 12:03
Příspěvky: 107
Bydliště: Topoľčany
Kraj: SR - Nitrianský
Konečne som sa dostal aj k premeranie Cresta.Len jedna vec mi vŕta hlavou.Meranie opäť sínusovým signálom nastaveným na frekvenciu 1Khz.Teraz k otázke.Pri výstupnom napätí približne 22V začínal svietiť klip,ale akonáhle som zvýšil vstupnú úroveň signálu,clip pomaly zhasínal a zvovu sa rozsväcoval pri výstupnom napätí približne 50V.Maximálne výstupné napätie som nameral 70V všetky merania boli pri záťaži 7 ohmov a zaťaženom druhom kanále.Chcem vedieť či je to normálne že clip mal takýto ,,dvojaký priebeh".
Ďakujem za odpovede a pripomienky.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Meranie výkonu zosilňovačov
PříspěvekNapsal: 15 črc 2011 20:40 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Nenapadá mě nic, co by toto mohlo u zdravého stroje způsobovat. Přebuzený může být buď vstup, nebo výstup. Pokud jsi měl na vstupu málo, a gain koncáku byl menší než 1, nenapadá mě proč to ten zes dělá.
Tedy napadají mě různé kraviny, jako dosažení H-step (pokud je zes ve třídě H/G), který těsně před přepnutím může rozsvítit clip kontrolku nepřesně seřízeného zesilovače, ale to je jen polemika. Zajímaly by mě názory fachmanů kteří vědí o co běží…

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Meranie výkonu zosilňovačov
PříspěvekNapsal: 15 črc 2011 20:48 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 kvě 2009 12:03
Příspěvky: 107
Bydliště: Topoľčany
Kraj: SR - Nitrianský
Presne to isté napadlo aj mňa ale nechcel som machrovať :) som zvedavý čo napíšu skúsenejší elektrotechnici....


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Meranie výkonu zosilňovačov
PříspěvekNapsal: 15 črc 2011 21:01 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
A měřil jsi to při vypnutém limiteru? Ten může přirozeně zabírat trošku dříve, a tam to něco jistě udělá.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Meranie výkonu zosilňovačov
PříspěvekNapsal: 15 črc 2011 21:11 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 kvě 2009 12:03
Příspěvky: 107
Bydliště: Topoľčany
Kraj: SR - Nitrianský
Skúšal som všetky možnosti.Aj bez zapnutého limiteru.On-Off Subsonic ,On-Off Crossover.Stále to isté žiadna zmena.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group