Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 19:18


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: spínaný zdroj, cvaká
PříspěvekNapsal: 04 zář 2013 20:27 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 zář 2011 13:41
Příspěvky: 1165
Kraj: ČR - Moravskoslezský
zdravím.
pustil jsem se do dalších úprav mého "spíňáku" (přidání druhé kvalitní filtrace na výstupu a výměna vstupní filtrace ze 120mikro na 220mikro zn. samwha) vyrobil jsem chladič, který jsem přišrouboval k zadní stěně kam jsem pomocí asi 5cm dlouhých drátků napojil diody a mosfet, problém je ten když ho zapnu tak cykluje a cvaká/bzučí jako malé relátko, nikde zkrat vše připájené jak má být jen po vypnutí to běží asi cca půl minuty. Může tento problém vytvořit ty 5cm dlouhé drátky? v součtu je to vlastně přes 10cm.

díky za pomoc :-)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: spínaný zdroj, cvaká
PříspěvekNapsal: 05 zář 2013 20:41 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Jo, vrať to všechno zpátky tak, jak to bylo. ;)


Nahoru
Online Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: spínaný zdroj, cvaká
PříspěvekNapsal: 08 zář 2013 12:11 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 zář 2011 13:41
Příspěvky: 1165
Kraj: ČR - Moravskoslezský
asi budu muset, jen ne kondy, ten yalecon spolu s Jee asi nebudu dávat :D


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: spínaný zdroj, cvaká
PříspěvekNapsal: 08 zář 2013 21:10 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Prosím tě, co že to máš za spínák? A na co přesně?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: spínaný zdroj, cvaká
PříspěvekNapsal: 09 zář 2013 12:28 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 zář 2011 13:41
Příspěvky: 1165
Kraj: ČR - Moravskoslezský
ty nevim, je to ůplně normální spíňák, je to z nějaké lampy. 6A 12V a pomalenku ho přestavuju a upravuju, měním kondíky za kvalitnější atd... na autozesilovač


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: spínaný zdroj, cvaká
PříspěvekNapsal: 09 zář 2013 20:45 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
A proč probůh do toho hrabeš? Nefungovalo to snad?
Jestli to bylo z lampy, tak velikýho bacha. Nedovede to často chodit bez zátěže - nevybuzený zesilovač pro něj nebude dostatečná zátěž. Taky je to dělané na zátěž výhradně odporovou a konstantní (žárovky nebo LED), což zesilovač není.
Výstup je mizerně filtrovaný, ale zvětšení kondenzátoru za spínaným zdrojem NEZNAMENÁ lepší filtraci, jenom ho to může zablokovat. Musí tam být LC člen s dostatečně předimenzovanou kvalitní tlumivkou. Fakt se do toho nerejpej, pokud nevíš naprosto přesně, co děláš.
Na napájení zesilovače potřebuješ zdroj jinak koncipovaný.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: spínaný zdroj, cvaká
PříspěvekNapsal: 09 zář 2013 22:14 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 zář 2011 13:41
Příspěvky: 1165
Kraj: ČR - Moravskoslezský
ransome... kdybys viděl jak to bylo předtím udělané :-) tak bys ani nemuknul a je to klasický spíňák jak z kompu. ještě mám jednu vizi jak to udělat a pak poreferuju, ale musím se k tomu dostat. a filtrace tam byly 2x 1000mikro (ty Jee) jak jsem je vyměnil za ten jeden 4700mikro tak se pěkně prodloužil dech :-) (doba chodu bez napájení).

mi to je jasné, ale v tom zesilovači je další měnič, tlumivku už jsem tam prásknul tu největší, vinutou nejhrubším drátem.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: spínaný zdroj, cvaká
PříspěvekNapsal: 10 zář 2013 16:25 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Pokud na tlumivce vyzdvihuješ tlustý drát, evidentně nevíš, o čem je řeč. Tím zásadním je její jádro a vzduchová mezera, sycení, samozřejmě indukčnost...
Eh co, hrej si. Ale používej aspoň obličejový štít - mohl by ti třeba některý kondenzátor bouchnout.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: spínaný zdroj, cvaká
PříspěvekNapsal: 11 zář 2013 13:48 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 zář 2011 13:41
Příspěvky: 1165
Kraj: ČR - Moravskoslezský
tak to zas takové tele nejsem :D
tlumovku jsem tam dal kvůli vysokám vlnám které kondíkům nesvědčí jestli tam bude mnoho jiných zádrhelů tak asi poputuje teda pryč, protože není respektive nebyla osazena, byly místo ní drátovky.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: spínaný zdroj, cvaká
PříspěvekNapsal: 11 zář 2013 14:21 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Vysokým vlnám? :lol:


Nahoru
Online Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: spínaný zdroj, cvaká
PříspěvekNapsal: 11 zář 2013 15:15 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Venouši, používej ochranné pomůcky. Asi jsi toho ještě dost neopravil a nezkonstruoval, aby se ti stalo to, že bouchne zdánlivě bezchybný produkt. Dobrý brejle stojej třeba 200, a oči máš jenom jedny.

To, že vylepšíš pár komponentů nemusí znamenat, že jsi vylepšil celý stroj. Někdy je to i naopak. Pokud Ti vadí přetížení kapacitorů, tak je dimenzuj na dvojnásobné napětí, jestli se vejdou....
A do třetice - zevšeho nejhorší je, vrtat do něčího smysluplného nějak fungujícího engineeringu. Nevěřím, že jsi problémy toho zdroje vyřešil nějakou tlumivkou, takže pokud ten zdroj "stojí za to", stálo by opravdu za to upgradovat na vyšší řady Seasonicu.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: spínaný zdroj, cvaká
PříspěvekNapsal: 11 zář 2013 22:04 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 zář 2011 13:41
Příspěvky: 1165
Kraj: ČR - Moravskoslezský
do řiti... vy si o mě pořád myslíte že jsem nějaké supertele co o elektronice nezná ani páru, TheLastUnicorn... víš jak funguje spínaný zdroj? a co je u něho neduhem? proč tam ty tlumivky jsou? proč tam jsou nízkoimpedanční kondy?

ten zdroj byl původně zabalený do krabičky stejně velké jak je brabka od napájení (nabíječka) od noťasu = stejný prachobyčejný ojeb + mučení elytů. Petře, kdyby sis přečetl co jsem psal výše tak už jsem to o filtračních kondech psal. jak to bylo původně sestavené, zdroj ze sebe ani těch 6,7A nevypotil, spíš vytopil, těpnul jsem ho do krabice, vyměnil filtrace za lepší NÍZKOIMPEDANČNÍ kondenzátory dal větší chladič a citelně se zvýšil výkon a teplota zdroje se razantně snížila.

P.S. TheLastUnicorn ještě jsem si vzpoměl na jeden příklad (nebavme se teď o značkách, výrobcích atd.) v jednom PC zdroji taky byly vynechány tlumivky = všechny filtrace (po cca7 letech) nafouklé a vyteklé, druhý zdroj, stejně starý stejně používaný a ani jeden nebyl nafouknutý, v jednom kondy Canicon a v druhém jak jinak Jee. žádné rubycony, nichicony, chemicony atd.

tu je o spíňákách pěkný pokec :-)
http://trodas.wz.cz/index.php?act=ST&f=16&t=325&s=


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: spínaný zdroj, cvaká
PříspěvekNapsal: 11 zář 2013 23:39 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Venouši nevím...sice jsem 10 let opravoval fekvenční měniče pro serva, ale jak funguje spínaný zdroj, to teda fakt nevim...
Obrázek


Nahoru
Online Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: spínaný zdroj, cvaká
PříspěvekNapsal: 12 zář 2013 06:32 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
venouš píše:
do řiti... vy si o mě pořád myslíte že jsem nějaké supertele co o elektronice nezná ani páru


Jo.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: spínaný zdroj, cvaká
PříspěvekNapsal: 12 zář 2013 15:17 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
ransome, ty jeden rozvraceči hodnotných uživatelů fóra!.... :lol: :lol: :lol:

venouš: k tvému prvnímu příspěvku - když nevíme, co jsi tomu zdroji opravdu provedl, jak Ti asi můžem smysluplně radit? Normální zásahy Tvého popisu by pravděpodobně škodu udělat neměly, a z našeho pohledu bez dostatku informací vyplývá, žes musel něco podělat, zkratovat, přetížit (za to můžou někdy i festovnější součástky), a můžeš být rád, že po tvém konání zdroječek, který asi nebyl spokojený sám se sebou již od výroby (když jsi do něj musel zasahovat), svou situaci nevyhodnotil třeba explozí... :twisted:
Delší drátky pravděpodobně na onom místě vadit nebudou, ale možné je všechno. Neviděli jsme ani obrázek, neumíme věštit. Když jsi tak dobrej ve spínákách, tak vem škopek, a doměř si, kde se co neděje. Nemáš schéma? No to je blbý. Smeťák čeká s otevřenou náručí.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: spínaný zdroj, cvaká
PříspěvekNapsal: 12 zář 2013 15:27 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 zář 2011 13:41
Příspěvky: 1165
Kraj: ČR - Moravskoslezský
JO... za fotku se omlouvám, za nedostatečný popis taky, kondíky na tom vinu nemají, bavil jsem se o tom včera s člověkem který v tom chodí jak ve svých botech a drátky na tom vinu mít budou, teď ale nic, kdy se k tomu dostanu nevím...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: spínaný zdroj, cvaká
PříspěvekNapsal: 12 zář 2013 19:33 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Petře, dej mi ban, třeba na týden, moc prosím... Já se nedovedu vovládnout a skoro furt šmejdím po fóru, nic doma neudělám, nejím, nespím. Je to hrozně návykový.
A kdybych sebevíc prosil, nesmíš povolit!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: spínaný zdroj, cvaká
PříspěvekNapsal: 17 zář 2013 01:32 
Uživatelský avatar

Registrován: 25 zář 2008 15:51
Příspěvky: 950
Bydliště: Holomóc-Mrsklesy
Kraj: ČR - Olomoucký
Na tom fóru trodas, co tady pověsil drobek jsem ztrávil asi dvě hodiny jako odregování po registraci bakalářky a ten člověk má taky nějakou úchylku. Považuje se za totálního znalce, ale nezdá se mi. Uniká mu jaksi komplexní znalost elektroniky. Totálně všechny závady řeší výměnou kondenzátorů. Nejdřív vymění všechny kondíky ve spínaném zdroji za kvalitní rychle se nabíjející kondíky o větší kapacitě a pak se diví, že mu exploduje PTC na vstupu, který má sloužit jako softstart pro tovární kondíky a tak velké proudy nevydrží...označí za šmejda a nahradí novým. Osazování prázdných míst na DPS náhodnými kapacitami je taky super. Dá se tohle někde léčit? :D mimochodem...nechte venouše si hrát. Má snad rodiče ne, ti ho kdyžtak utrhnou, až se chytne živýho drátu :D

_________________
http://mbelektronika.cz/
http://www.sound-agency.cz

Pronájem a prodej ozvučovací techniky.
Ozvučování a technické zajišťování akcí, DJ's.
Návrhy ozvučovacích systémů.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: spínaný zdroj, cvaká
PříspěvekNapsal: 17 zář 2013 16:40 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 zář 2011 13:41
Příspěvky: 1165
Kraj: ČR - Moravskoslezský
tyole, a ty jsi asi pako!!! přečti si laskavě celé vlákno od začátku! takové odpovědi fakticky nesnáším!!! a asi opravdu nevíš co dokáže vadný kondenzátor, a ještě k tomu nízkoimpednační, BOŽE!!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: spínaný zdroj, cvaká
PříspěvekNapsal: 17 zář 2013 16:42 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 zář 2011 13:41
Příspěvky: 1165
Kraj: ČR - Moravskoslezský
toto vlákno by se mělo zamknout protože takové odpovědi mě mohou MAXIMÁLNĚ nasrat!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group