Poslední návštěva: Právě je 20 dub 2024 06:26


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: hermetické baterie
PříspěvekNapsal: 12 pro 2015 18:12 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 zář 2011 13:41
Příspěvky: 1165
Kraj: ČR - Moravskoslezský
-zdravíčko, potřebuju se se zeptat na pár pojmů mám prostě v "gelových" aku totální guláš mám teď před sebou dvě baterie 12V 12Ah (sealed lead acid battery). První je zn. RIMA, po dvou letech provozu a nabíjení nabíječkou za pár kaček napětím 12V 1,2A :roll:
1. už to má za sebou je nějaká možnost ji například desulfátovat?
2. ony ty gumové kloboučky na ventilech byly vcucnuté dovnitř co to značí?
3. má se do nich dolívat voda? já vím že ne ale zas jsem našel tady toto http://wiki.mypower.cz/desulfatace a pohled přes víčko je úplně stejný jako u mě jak to tedy je?
4. je trakční baterie něco jiného jako ta moje RIMA?

-Druhá baterka má teprve rok zn. EMOS stejné parametry jako u první
5. jak to je s nabíjecími proudy? na těchto http://wiki.mypower.cz/desulfatace stránkách je v jednom článku napsáno že se nabíjí proudem C/10 a na mé baterce je nepasáno 3,6A. asi bych se řídil tím co je napsáno na baterce ale...
6. má být napětí vyhlazené nebo pulzní?
7. obstaral jsem si proto jinou nabíječku z bazaru kde jsem nastavil správné napětí (14,5V), při jakých naměřených hodnotách mám ukončovat nabíjení?
8. jaká doba nabíjení je pro moje baterky přínosná?
9. co značí pokles napětí na aku při odpojení nabíječky?

No, je těch dotazů trošinku více ale ptám se proto že si neobstarávám prachy jen proto abych si každou chvilku kupoval novou baterku, dík za případné odpovědi :)

tady asi v první části článku je napsáno pár informací http://www.avacom.cz/olovene-akumulator ... b-bateriim, no a zaj se to něco jinéího, na kždých stránkách mi přijde že píšou něco jiného.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: hermetické baterie
PříspěvekNapsal: 12 pro 2015 18:41 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
1. už to má za sebou je nějaká možnost ji například desulfátovat?
Ne, to se při cenách nových baterií nevyplatí. Chemie potřebná k desulfátaci by byla dražší než nová baterka. Desulfátace se dá nejsnáze provést u baterií s kapalnou náplní, což u gelových moc (nebo vůbec) nejde. Krom toho desulfátace snižuje kapacitu. Kdysi jsme desulfátovali vyřazené autobaterie a po pečlivém ošetření baterky s kapacitou 44Ah jsme dostali baterii s využitelnou kapacitou 15Ah. To bylo dobré pro provoz vysílače, ale jako startovací baterie už nikoli.
2. ony ty gumové kloboučky na ventilech byly vcucnuté dovnitř co to značí?
Nejspíš přehřátí a následné vychladnutí.
3. má se do nich dolívat voda? já vím že ne ale zas jsem našel tady toto http://wiki.mypower.cz/desulfatace a pohled přes víčko je úplně stejný jako u mě jak to tedy je?
Ne. Gelové a kyselinové baterky jsou něco jiného. Voda se dolívá do kyselinových.
4. je trakční baterie něco jiného jako ta moje RIMA?
Gelová baterie slouží jako zdroj malého proudu - typicky jako záložní pro zabezpečovačky a podobně. Trakční baterie slouží už podle názvu k napájení pohonů, čili pro odběry velké, nárazové a proměnné, při neustálém cyklování nabíjení/vybíjení. Je to něco úplně jiného.
5. jak to je s nabíjecími proudy? na těchto http://wiki.mypower.cz/desulfatace stránkách je v jednom článku napsáno že se nabíjí proudem C/10 a na mé baterce je nepasáno 3,6A. asi bych se řídil tím co je napsáno na baterce ale...
Nabíjení proudem C/10 platí pouze pro kyselinové startovací a trakční akumulátory. Tvůj gelový se nabíjí nikoli proudem, ale konstantním napětím (většinou cca 14V). 3,6A psaných na baterce je maximální proud zatěžovací. Nabíjecí proud musí být velmi malý.
6. má být napětí vyhlazené nebo pulzní?
To je fuk.
7. obstaral jsem si proto jinou nabíječku z bazaru kde jsem nastavil správné napětí (14,5V), při jakých naměřených hodnotách mám ukončovat nabíjení?
To stanovuje výrobce akumulátoru. Typicky se uvádí dvě hodnoty. Buď trvalé připojení na napětí cca 13,6V nebo cyklické nabíjení ukončené při cca 14,2V. Konkrétní hodnoty ale vyčteš v manuálu.
8. jaká doba nabíjení je pro moje baterky přínosná?
Viz předchozí bod. Buď menší napětí trvale, nebo ukončit po dosažení toho většího napětí (dobu si to určí samo).
9. co značí pokles napětí na aku při odpojení nabíječky?
Nic. Že se přestalo nabíjet.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: hermetické baterie
PříspěvekNapsal: 12 pro 2015 18:51 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 zář 2011 13:41
Příspěvky: 1165
Kraj: ČR - Moravskoslezský
tyjo, díky. K tomu proudu na té emos batece je přímo tabulka s nabíjecím napětím kde je napsáno "počáteční proud 3,6A max" předešlá nabíječka byla schopna aku nabíjet vybitou 48h a to do ni cpala 1,2A a to měla pouze těch 12V, mistr ve škole mi taky říkal že je lepší ji nabíjet vyšším proudem a kratší dobu, nebo ještě větším ale potom se musí hlídat teplota. a to jsem z toho měl úplný guláš :D
kdy je tedy můj aku vybitý? teď má po nabíjení 11,82V


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: hermetické baterie
PříspěvekNapsal: 12 pro 2015 19:05 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Gelová baterie obecně není dělaná ani na velé nabíjecí proudy, ani na velké zátěže.To je dáno právě tou gelovou náplní. Baterie s kyselinovou (tekutou) náplní může plynovat, "vařit". Gelová nikoli. Všechno by se ale mělo dát vyčíst z datasheetu od výrobce.
Obecné zásady jsou: Velmi malý nabíjecí proud s omezením nabíjecího napětí a relativně malé vybíjecí proudy. Kyselinová baterie (třeba startovací) s kapacitou 44Ah snese nabíjení proudem kolem 8A po dobu 6h a vybíjení krátkdobě proudem 220A.
Gelová baterie o stejné kapacitě se snad ani nevyrábí. Největší co jsem měl v ruce (z velké skříňové UPSky) měly 12Ah. Snesly vybíjecí proud 6A a nabíjely se konstantním napětím 14V cca 72 hodin.

Pod 12V napázdno je asi známka, že to má za sebou.


Naposledy upravil ransom dne 12 pro 2015 19:17, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: hermetické baterie
PříspěvekNapsal: 12 pro 2015 19:16 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 zář 2011 13:41
Příspěvky: 1165
Kraj: ČR - Moravskoslezský
aha... kamarád má dokonce 18Ah ale napsáno tam může být i 180. mě nejvíc vrtá že tam je napsáno trěch 3,6 initial current. jinak pro mě není problém to nabíjet delší dobu. jinak jaké napětím má tato vybitá baterie? 10V?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: hermetické baterie
PříspěvekNapsal: 12 pro 2015 19:20 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Žádná olověná baterie by neměla mít pod 12V. Ani gelová, ani kyselinová. Jinak to značí vybití. U některých typů to může znamenat i to, že je kaput.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: hermetické baterie
PříspěvekNapsal: 12 pro 2015 19:42 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 zář 2011 13:41
Příspěvky: 1165
Kraj: ČR - Moravskoslezský
měl jsem ji zapojenou na těch 14V no a pod odpojení to takhle kleslo jinak včera jsem na to s klukama hráli, odebíral jsem z toho asi cca 5A po dobu asi pěti hodin, ta baterka snese dost kolikrát na to připojená tv tesla merkur bedny, a led pásek s odběrem 0,5A a celý večer pohodička, občas na to ještě zapojím i nabíječku na mobil a videohry a to jsem to nabíjel tou předešlou nabíječkou, no a při takovém odběru ji chci potom věnovat co nejlepší péči. kolik by měla mít teda ta vybitá baterka?

nebo potom není nabitá, jaký proud by měla odebírat nabitá baterka? 0,00A? právě to co jsi psal že nemůže plynovat činí zascházení s takovou baterkou složitější, u normální baterky se odšroubujou víčka a sleduje se bublání, tady to tak nende. datasheet jsem nesehnal tak alespň něco zhruba.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: hermetické baterie
PříspěvekNapsal: 12 pro 2015 19:58 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Tyhle baterky jsou zpravidla hlídané na vybití pod kritické napětí (UPS a podobně) aby se nezničily. Stejně bys to měl hlídat sám při použití mimo. Při vybití pod 12V se rozkládají elektrody.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: hermetické baterie
PříspěvekNapsal: 13 pro 2015 16:38 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 zář 2011 13:41
Příspěvky: 1165
Kraj: ČR - Moravskoslezský
do pr..., ještě mě napadlo že může blbě měřit měřok, vezmu to ke kámošovi a přeměřím to jejím. jinak mě napadlo, baterky bublají jen když jsou už nabité ne? zatím dík...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: hermetické baterie
PříspěvekNapsal: 13 pro 2015 17:37 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 zář 2011 13:41
Příspěvky: 1165
Kraj: ČR - Moravskoslezský
tak všecko je OK jen měřák měřil o volt méně :D


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: hermetické baterie
PříspěvekNapsal: 16 pro 2015 22:07 

Registrován: 04 zář 2010 21:56
Příspěvky: 116
Kraj: ČR - Královéhradecký
Kurnik ty té baterce dáváš zabrat.
Hlavně - nabíječka pro gelové akumulátory musí mít limit výstupního napětí. To napětí je důležitější než nabíjecí proud. Podívej se pořádně na bok akumulátoru, najdeš tam zhruba následující:
STANDBY USE - 13.6 - 13.8V
CYCLE USE - 14.4 - 14,6V
Ten údaj se podle výrobce může o pár desetin lišit.
To znamená že když budeš mít zdroj se stabilizovaným výstupním napětím okolo těch 13.6V, gelový olověný akumulátor na něj můžeš připojit libovolně dlouho, třeba i trvale, a nic se nestane. Vůbec není chyba, když to napětí bude ještě o trochu menší - cokoliv nad 13V ten akumulátor nabije, jen to bude dlouho trvat. Je to režim, který se běžně používá v UPS, alarmech a podobných přístrojích, kde je zálohování které musí zafungovat při výpadku.
To vyšší napětí je pro automatickou, opakuji - automatickou - nabíječku v cyklickém provozu nabití/vybití. Plně nabitý olověný akumulátor včetně gelového má typické napětí 12.6V. Při vybíjení napětí postupně klesá, při 12V by vybíjení mělo být ukončeno a při dalším vybíjení se ničí elektrody. Když už se tak stane, akumulátor se musí okamžitě nabít.
Při nabíjení napětí zase postupně stoupá, při asi 14V se dosáhne tzv. plynovacího napětí. To už se akumulátor blíží plnému nabití, část obsažené vody v elektrolytu se začíná rozkládat na kyslík a vodík a uniká přes zátky ven (i ta gelovka je má, jsou to ty gumové čepičky). Při dosažení napětí zhruba 14,6V je olověný akumulátor plně nabitý a dál už se jen rozkládá voda z elektrolytu. U klasické autobaterky to nevadí, pokud proud není extrémně velký aby rozvařil elektrodové desky, voda se doleje. U gelovky je to těžký průser. Pár takových přebití a je po smrti. Někdy se dá ještě zachránit, když se ty gumové čepičky sundají a dovnitř se nakape trochu destilované vody. Po kapkách, tolik, kolik se ještě dokáže vsáknout do toho elektrodového systému - ne že to v ní bude šplouchat. Každopádně - gelovku při dosažení napětí nad 14V je nutné hlídat a pokud z ní uslyšíš slabé šumění a pšoukání, okamžitě vypnout. Automatická nabíječka to v podstatě udělá sama, přesto není dobré třeba větší gelovku nabíjet nabíječkou pro autobaterii.
Po odpojení od nabíječky napětí na svorkách akumulátoru klesne z těch zhruba 14V na zmíněných 12,6. To je normální a tak to má být.
Dále k tvým otázkám:
Olověné akumulátory mají několik druhů, klasické jsou startovací baterie do aut. To je akumulátor uzpůsobený tak, aby dal veliký startovací proud, ale konstrukce je zase trochu na úkor životnosti. Trakční olověná baterie je třeba do elektrických ještěrek nebo vozíků, dřív i do elektromobilů, má trochu jinou konstrukci desek. Nesnáší velké vybíjecí proudy, auto s ní nenastartuješ, na druhou stranu lépe snáší plné vybití a má celkově větší životnost. Gelový akumulátor má blíž k tomu trakčnímu, navíc tím že je utěsněný se musí dávat pozor na jeho přebití. Jednou vyvařená voda se do něj už těžko dostává zpět.
Proud 1/10 kapacity platí pro klasické autobaterky, tam se může překročit při vybité baterce, dokud nezačne a) vařit a za b) ohřívat se. U gelovky je to maximální limit který se nesmí překročit. kdyby nabíjecí proud přelezl tu 1/10 kapacity, musíš ubrat nabíjení napětí, Akumulátor se nabije i libovolně menším proudem, jen to přiměřeně déle trvá.
Jinak pozor - gelovka je proto gelovka, že v ní žádná volná voda není. Je jenom vlhká, voda je vázaná v systému toho akumulátoru. Když ten vnitřek akumulátoru vyschne, je po smrti.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: hermetické baterie
PříspěvekNapsal: 22 pro 2015 16:07 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 zář 2011 13:41
Příspěvky: 1165
Kraj: ČR - Moravskoslezský
děkuji za vyčerpávající odpověď :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group