Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 18:04


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 65 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Spolehlivý, přesný a festovní RLC mulťák
PříspěvekNapsal: 02 bře 2016 00:34 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Tak jsem vybral ty s funkcí "True RMS": http://www.ges.cz/cz/merici-pristroje/m ... &catId=SEA
Ale vůbec nevím, jak se liší jednotlivé řady Uni-T "61" od "71", navíc rozlišeno jednotlivými písmenky na konci... :? A nebo prostě vzít ten, co radil Basinga; Uni-T UT139C, který "True RMS" taky mít má?

No a RLC to je ještě horší, když ten z GMka není nic moc. Tady z GESu žádný nemá "True RMS", takže nevím, jak to bude s komplexní impedancí: http://www.ges.cz/cz/merici-pristroje/m ... /SEAM.html


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spolehlivý, přesný a festovní RLC mulťák
PříspěvekNapsal: 02 bře 2016 01:10 
Řádný člen

Registrován: 08 kvě 2013 18:01
Příspěvky: 2052
Kraj: ČR - hl. m. Praha
standby píše:
https://www.gme.cz/multifunkcni-rlc-metr-cem-dt-9935-p722-436
nebrat šrot. měl jsem už dva kusy odchází čip po roce, přestane měřit vysoké kapacity. vždy vrátili peníze. hledej jiný.

Jen jestli to není rukama :lol:
Protože možná to chce přečíst a dodržet toto: " ... UPOZORNĚNÍ: Pokud jsou měřenou součástkou kondenzátory, vždy zajistěte aby byl kondenzátor před měření m vybitý. U větších kapacit trvá poněkud déle, než se kondenzátor zcela vybije. Připojení nevybitého nebo jen částečně vybitého kondenzátoru může vest k elektrickému rázu a také poškození přístroje, který není možno dále používat. ..."
Nějak mi přijde Tvůj důvod poškození přesně odpovídající velkému náboji na C, který v případě většího napětí může odprásknout čip ... Chce to dát pozor ... mně zatím neodešel.

_________________
Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a odpovědnost za vaše konání. Povýšenost nikdy nemá žádnou omluvu. Pochází buď z malého sebevědomí, nebo se opírá o dočasné a povrchní úspěchy. [Dalajláma]


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spolehlivý, přesný a festovní RLC mulťák
PříspěvekNapsal: 02 bře 2016 09:22 
Řádný člen

Registrován: 06 led 2014 11:42
Příspěvky: 192
Kraj: ČR - Ústecký
Zorgu, UT139C je True RMS. Nicméně, jak jsem s ním byl spokojený a doporučil Ti ho, tak minulý týden jsem přeměřoval pár odporů a zjistil jsem, že proměřuje. Po sérii náročných měření (odporová dekáda, kalibrovaný MM FLUKE) jsem jej odeslal na reklamaci. 100 Ohm změří jako 104 Ohm. U měřáku za 1600,- bych to tedy nečekal..


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spolehlivý, přesný a festovní RLC mulťák
PříspěvekNapsal: 02 bře 2016 09:30 
Řádný člen

Registrován: 06 led 2014 11:42
Příspěvky: 192
Kraj: ČR - Ústecký
..jo a u RLC metrů True RMS nehledej....


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spolehlivý, přesný a festovní RLC mulťák
PříspěvekNapsal: 02 bře 2016 22:08 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Našel jsem jedinej multimetr s "True RMS" funkcí, kterej má i doplňkový měření indukčnosti: Protek HC-506, jen se mi nezdají rozsahy (přesnost) u indukčnosti (10mH přesnost by byla k prdu)...

Zítra si skočím vyzkoušet ten RLC metr, co doporučoval původně Ransom, mají ho teď se slevou a vypadá za ty peníze nejlíp, jen mě děsí ta spolehlivost. Chtěl bych něco festovního, co mi vydrží léta...

Dál studuju, jak se mohou lišit jednotlivé řady Uni-T (maj toho jako psů), ale jako obvykle tápu a nedokážu najít pro mně významný rozdíl vyšších řad od doporučovaného 39C...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spolehlivý, přesný a festovní RLC mulťák
PříspěvekNapsal: 02 bře 2016 22:17 
Řádný člen

Registrován: 08 kvě 2013 18:01
Příspěvky: 2052
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Když budeš opatrný a vybíjet kondíky před měřením (viz moje poznámka výše), tak Ti nic nehrozí.
Mně chodí jako Tomášovi - skvěle.

_________________
Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a odpovědnost za vaše konání. Povýšenost nikdy nemá žádnou omluvu. Pochází buď z malého sebevědomí, nebo se opírá o dočasné a povrchní úspěchy. [Dalajláma]


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spolehlivý, přesný a festovní RLC mulťák
PříspěvekNapsal: 04 bře 2016 16:36 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Tak ten CEM DT-9935 na mě udělal velmi, velmi dobrý dojem. Přístroj je poměrně těžký, přes 3/4kg. Na měření indukčnosti rovnou i nabízí údaj o stejnosměrném odporu v jednom displeji, což je šikovné nice-to-have. Měření lze provádět na 0.1, 0.12, 1 nebo 10kHz. Přívodní šňůry mají mít něco mezi 0.1 a 0.2Ω, ale ještě nevím, jak se zautomatizuje odčítání této hodnoty od naměřené, což pro přesnost na cívky do reproduktorových soustav imho dostačuje. Obsahuje širokou sadu konektorů. Podle mě za podobné peníze nic srovnatelného neexistuje.

Pikolík v Gé-eMku říkal, že naobjednal všechny multimetry, aby měl od každého alespoň jeden kus, takže tam příští týden naběhnu. Doufám, že si nenaběhnu :lol:
Vyzkouším ten Protek a uvidíme, jak se to chová. Zatím takhle od stolu nemám absolutně žádného favorita, jelikož mi pikolík sám od sebe bez mučení sdělil, že Uni-T stahujou, že byly hodně poruchové. A nic dalšího moc na výběr není - Voltcraft? No nevím, to je nějaká conradovská čína; to samé v bledě modrém. Pak jedině Fluke, ale ty nějak nikdo moc nenabízí a nevyznám se v jejich řadách...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spolehlivý, přesný a festovní RLC mulťák
PříspěvekNapsal: 04 bře 2016 21:10 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Popravdě, mě ten měřák slouží zatím dobře a i kdyby měl životnost omezenou, vyplatil se mi.
Jiná varianta by byla sehnat některý z RLCG metrů co dělala Metra. Občas se nějaký najde na Aukru nebo na Bazoši. Jenomže ty už mají za sebou roky provozu a kdo ví jak dnes měří. Kalibrace je drahá jak prase. To vím velmi dobře, protože jsem kdysi dělal metrologa právě na měrovém středisku...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spolehlivý, přesný a festovní RLC mulťák
PříspěvekNapsal: 04 bře 2016 23:10 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Mám ještě doma Teslu RLCG 595, ale ten taknějak blbne, o kalibraci ani nemluvě :/


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spolehlivý, přesný a festovní RLC mulťák
PříspěvekNapsal: 11 bře 2016 17:58 
Řádný člen

Registrován: 06 led 2014 11:42
Příspěvky: 192
Kraj: ČR - Ústecký
Tak včera mi volali - reklamace UNI-T UT139C-, nabídli mi nový kus nebo vrácení peněz. Dnes mi přišel nový kus, tentokrát měří přesně. Docela slušný e-shop (svetsoucastek.cz).


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spolehlivý, přesný a festovní RLC mulťák
PříspěvekNapsal: 16 bře 2016 11:11 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Já mulťák furt ještě nemám (teda, pořádnej RMS), ale příští tejden skočím do toho GMka na ozkoušení. Uni-T už bych po těch zvěstech nechtěl ani smykem...

Kluci, zeptám se na kalibraci: jak to u tý 9935 funguje? Když to nakalibruju ("CAL"; nejdřív naprázdno pak nakrátko), tak ono si to už i rovnou odečte odpor přívodních šňůr? Páč se mi zdá, že to měří furt stejně a ty cca. 0.2Ω, co ty přívodní šíny maj, musím furt odečítat (když to šlusnu, furt to těch asi 0.2Ω ukazuje). Ono pak když měřím cívku basáku pro další zjištění T/S parametrů, byly by ty desetiny ohmu už celkem významná chyba...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spolehlivý, přesný a festovní RLC mulťák
PříspěvekNapsal: 17 bře 2016 23:42 
Řádný člen

Registrován: 08 kvě 2013 18:01
Příspěvky: 2052
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Ahoj, sorry za pozdní reakci, ale já byl na celodenní konferenci Ubiquiti.

1) Kalibrovat DCR na tomto přístroji nejde (nechápu proč je Číňan takové tele). To ukazuje furt stejně. Ale schéma přístroje a mikroobvodu nemáme, tak to nemá cenu řešit ...

2) Zkalibrovat jdou pouze ostatní měřicí rozsahy. V rámci naší debaty jsem zkontroloval měření na rozsahu Rs. Ostatní (L,C atd. jsem nekontroloval).

Po kalibraci stroje můžeš ty odpory cívek z tlustého drátu (i ostatní rezistory malých hodnot) měřit na Rs. Ohmické odpory rezistorů malých hodnot přesně a ohmický odpor cívek v řádu jednotek mH jako třeba tlumivek k basákům (zkoušel jsem 4.4 mH) přesně, pokud nastavíš měřicí frekvenci na 100 Hz.

No a chceš-li minimalizovat tu klidovou hodnotu na DCR, musíš (což doporučuju pro měření nižších odporů i tak) vyházet nebo nepoužít ty tkaničky, co k tomu Číňani dodali, ale udělat si tlusté kablíky, co nejkratší a nejtlustší ... s kvalitními banánky s malým přechoďákem.

Takže na to, cos chtěl = malé odpory v řádu desetin ohmu až jednotek ohmu, postupuješ takto:

a) vyrobíš si svoje tlusté kablíky, co nejkratší a nejtlustší
b) zkalibruješ na ně stroj
c) měříš Rs na frekvenci max. 100 Hz

A je to ... jinak na DCR to můžeš měřit taky, ale budeš muset odečítat odpor kablíků dle a)

Lze si takto poradit a obejít omezení stroje. Teď jsem si to ověřil VA metodou z laboratorního zdroje přes odpor 100 ohm (přesně 99,1 ohmu) a vyšlo toto:

U0 = 10 V
Rsériový = 99,1 ohm
Uvýst = 0,067 V

tedy Rcívky = Rsériový/(Uvýst/U0-1)

Rcívky = 0,765972005 ohmu (výpočtem z hodnot VA metodou)
Změřeno Rs (100Hz) = 0.75 ohmu

Změřeno RDCR = 0,85 ohmu
Změřeno RDCR pro zkratované měřicí vodiče = 0,1 ohmu
Odečteme-li 0,85 - 0,10, dostaneme 0,75 ohmu.

Lepší výsledek, než by člověk za ty prachy čekal. Jen je potřeba uvážit vše a zvolit metodu. :D

_________________
Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a odpovědnost za vaše konání. Povýšenost nikdy nemá žádnou omluvu. Pochází buď z malého sebevědomí, nebo se opírá o dočasné a povrchní úspěchy. [Dalajláma]


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spolehlivý, přesný a festovní RLC mulťák
PříspěvekNapsal: 18 bře 2016 07:08 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Akusta píše:
Teď jsem si to ověřil VA metodou z laboratorního zdroje přes odpor 100 ohm (přesně 99,1 ohmu) a vyšlo toto:

U0 = 10 V
Rsériový = 99,1 ohm
Uvýst = 0,067 V

tedy Rcívky = Rsériový/(Uvýst/U0-1)

Rcívky = 0,765972005 ohmu (výpočtem z hodnot VA metodou)
Změřeno Rs (100Hz) = 0.75 ohmu


Pitomost.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spolehlivý, přesný a festovní RLC mulťák
PříspěvekNapsal: 18 bře 2016 11:25 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Akusta píše:
Po kalibraci stroje můžeš ty odpory cívek z tlustého drátu (i ostatní rezistory malých hodnot) měřit na Rs. Ohmické odpory rezistorů malých hodnot přesně a ohmický odpor cívek v řádu jednotek mH jako třeba tlumivek k basákům (zkoušel jsem 4.4 mH) přesně, pokud nastavíš měřicí frekvenci na 100 Hz.
Já si myslím, že to u cívek platit nebude. Chci měřit stejnosměrný odpor a né střídavinou měřit rezistivní složku impedance na nějaké (jedné) frekvenci. Že to možná bude vzdáleně platit jsem si všimnul taky, ale tam by ta chyba byla ještě větší než odečítat ty přívodní šňůry.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spolehlivý, přesný a festovní RLC mulťák
PříspěvekNapsal: 18 bře 2016 13:02 
Řádný člen

Registrován: 08 kvě 2013 18:01
Příspěvky: 2052
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Zorg píše:
Já si myslím, že to u cívek platit nebude. Chci měřit stejnosměrný odpor a né střídavinou měřit rezistivní složku impedance na nějaké (jedné) frekvenci. Že to možná bude vzdáleně platit jsem si všimnul taky, ale tam by ta chyba byla ještě větší než odečítat ty přívodní šňůry.

Jo, chyba byla, ale na vyšších frekvencích ... ale já psal na 100 Hz. Na 100 Hz to sedí.

Ostatně je to Tvoje věc - psal jsi: "Kluci, zeptám se na kalibraci" a já jsem si dal tu práci, abych Ti to otestoval a sdělil výsledek. Škoda té práce. :x Byla to jen navržená alternativní metoda. Klidně si používej DCR a odečítej ...

ransom píše:
Pitomost.

No to jsi toho moc nenapsal ... Tuhle blbou poznámku neberu. Přístroj máš, proč jsi Zorgovi neporadil ? Nehledě na to, že jsi napsal reakci na VA metodu - a ta platí. Já tou metodou exaktně změřil ss odpor té cívky.
A protože se rád hádáš, můžeš začít :lol:

Zdá se, že totalitní úsloví: "Iniciativní blbec je horší, než třídní nepřítel" stále platí :lol:
Jen mě štve, že ti čínští inženýři nejsou schopni v návodu metody, použité daným přístrojem, řádně definovat. Schéma od nich samozřejmě nečekám ... Protože metoda měření Rs u toho přístroje je nějaká podivná, jinak by nemohla být frekvenčně závislá. Rs je v daném případě ohmický odpor cívky, kde proud a napětí jsou ve fázi.

_________________
Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a odpovědnost za vaše konání. Povýšenost nikdy nemá žádnou omluvu. Pochází buď z malého sebevědomí, nebo se opírá o dočasné a povrchní úspěchy. [Dalajláma]


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spolehlivý, přesný a festovní RLC mulťák
PříspěvekNapsal: 18 bře 2016 14:15 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
No ptal jsem se proto, že v manuálu toho moc popsanýho není. Mě to taky moc jasný není - teď bych zfleku rupnul z fyziky 3. roč. gymnázia, ani bych se nestačil otočit, jakej by to byl fofr :D tak jsem se ptal, jak to máte. Samozřejmě děkuju oboum, ransom už mi i psal. Já večer ještě písknu nějaký cívky a srovnám si to s měřením v limpu.
Jo a na ohmovu metodu jsem samozřejmě moc línej :oops: :P


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spolehlivý, přesný a festovní RLC mulťák
PříspěvekNapsal: 18 bře 2016 14:35 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Akusta: Prostě to máš blbě a to tak že dost. Myslím nikoli celý příspěvek, ale tu část, kterou jsem citoval. Se Zorgem si píšu soukromě.
1) To co jsi popsal není žádná VA metoda. Jestli jsi myslel Ohmovu metodu, ta vypadá jinak. Pokud sis vymyslel vlastní VA metodu, kde měříš proud?
2) Tak jak jsi to popsal nemáš šanci malý odpor změřit korektně. Je to totiž celé špatně. Klidně ti na to udělám rozbor i s obrázkama, ale nemám na to teď zrovna čas. Nebereš tam vůbec v úvahu úbytky na vodičích a přechoďáky, měříš zbytečně malé ss napětí. Uvádět vypočtenou hodnotu na deset platných číslic, to už vůbec nekomentuju (ještě že jich na kalkulače nemáš patnáct). Sorry, ale tohle by ti ve školní laborce stačilo tak na utírání stolů.
3) Pokud furt někoho napomínáš abychom se vyjadřovali jako odborníci, zkus s tím taky začít.

"Iniciativní blbec je horší, než třídní nepřítel" - to jako fakt???


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spolehlivý, přesný a festovní RLC mulťák
PříspěvekNapsal: 18 bře 2016 15:24 
Řádný člen

Registrován: 08 kvě 2013 18:01
Příspěvky: 2052
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Točíš se na pojmech a zachraňuješ situaci za každou cenu.
VA nebo Ohmova ... koho to sere ? Ano .. Ohmovou ...
Celá RM pochopila, že jsem potřeboval změřit ten ohmický odpor cívky nějak rychle a dobře.
A hlavně orientačně. Jestli mi Rs té cívky tvoří delič s tím cca 100x větším sériovým odporem, tak ho z toho spočítám, ne ? A přechodové odpory ? Vývody cívky byly dobře utažené po šroubové sbírky. Lepší, než sranda banánky u budíku ...
Tak neser. Ještě do té stupidity namontuj Kirchhoffáče ...
Jo a měřil jsem ta napětí sračkovým digitálním multimetrem.
Ale přesnost byla srovnatelná s přesností toho RLC metru.
Dej si pivko, to uklidňuje ... :-)

_________________
Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a odpovědnost za vaše konání. Povýšenost nikdy nemá žádnou omluvu. Pochází buď z malého sebevědomí, nebo se opírá o dočasné a povrchní úspěchy. [Dalajláma]


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spolehlivý, přesný a festovní RLC mulťák
PříspěvekNapsal: 18 bře 2016 15:29 
Řádný člen

Registrován: 08 kvě 2013 18:01
Příspěvky: 2052
Kraj: ČR - hl. m. Praha
ransom píše:
Tak jak jsi to popsal nemáš šanci malý odpor změřit korektně. Je to totiž celé špatně ...

Víš, za jakých podmínek se dá přibližně mluvit o zdroji konstantního proudu ? S definovanou chybou ... Já měl v sérii odpor 100 ohm.

_________________
Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a odpovědnost za vaše konání. Povýšenost nikdy nemá žádnou omluvu. Pochází buď z malého sebevědomí, nebo se opírá o dočasné a povrchní úspěchy. [Dalajláma]


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spolehlivý, přesný a festovní RLC mulťák
PříspěvekNapsal: 18 bře 2016 15:43 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Přinejmenším ti tam chybí jasný popisy metody a schéma zapojení. A taky jasně definovat, kde, v jakých bodech budeš co měřit, protože jinak naměříš blbosti. Žádná VA metoda neexistuje...
Nikde zmínka, že pro přesné měření se musí měřený odpor připojit čtyřvodičově - ve dvou bodech zdroj proudu a ve dvou bodech měřit úbytek.
Kde jsi napsal, že jsi vytvořil zdroj (jakž takž) konstantního proudu? Nikde. Píšeš to přitom pro méně znalé...
Jestli jsi to nepochopil, tak rejpu hlavně do tvého požadavku korektního technickýho vyjadřování. Furt s tím někoho napomínáš a sám to neděláš.
Nevím kde bereš jistotu, že "celá RM" pochopila?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 65 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group