Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 05:36


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Levný čínský multimetr DT9205A+
PříspěvekNapsal: 24 bře 2016 11:18 

Registrován: 02 čer 2012 20:45
Příspěvky: 591
Bydliště: Bratislava IV
Kraj: SR - Bratislavský
Príležitostne chodím na elektro burzu a tam som kúpil multimeter DT9205A+, úplne nový, asi za 250 korún. Neviem čím to je, či to ´život dal´, alebo je to výchovou, ja jednoducho nedokážem opovrhovať jednoduchými vecami.

Nemám ho v úmysle propagovať alebo odporúčať-to by som od najprujšieho zdôrazniť kceu.

Prístroj je z plastu (to žlté je mäkký odoberateľný obal) uspokojivej kvality, popis je slušný, bez nedostatkov. Display je veľký, zobrazuje 1XXX. Volič rozsahov má dobre zvolený odpor pri prepínaní polôh. Meracie káble sú ohybné a sú dlhé asi 50 cm. Dodané hroty majú priemer iba 1,9 mm, takže bežné krokosvorky určené na priemer 2 mm sa bez úprav nedajú použiť. To nemusí byť závažný problém, pretože zdierky na prístroji majú bežný ´design´ - čo umožňuje použiť iné, kvalitné káble.

Meracie rozsahy sú:
Jednosmerné napätie: 200mV až 1000V, 5 rozsahov, +/- 1% + 2
Striedavé napätie: 200mV až 750V, 5 rozsahov, +/- 1% + 5
Vnútorný odpor (pri meraní napätia) je 10MΩ,
Frekvenčný rozsah pre striedavé napätie: udávaný 40Hz až 400Hz, skutočný 20Hz až 20 kHz.

Odpory: 200Ω až 200MΩ, 7 rozsahov, +/- 1% + 3, a +5 na 20MΩ
Jednosmerný prúd: 2mA až 20A, štyri rozsahy, +/- 1% + 3, a +5 a +10 na najvyšších rozsahoch
Striedavý prúd: 20mA až 20A, tri rozsahy,
Kapacity: 2nF až 200uF, 5 rozsahov - na mojom ukazuje nezmysly.

Pri voľbe rozsahov v zvolenom násobku čísla 2 zobrazuje display 1.xxx, alebo .xxx Pri prepnutí rozsahu sa posunie desatinná čiarka vždy o jeden rád doprava, takže klesá počet číslic za desatinnou čiarkou.

Čo mňa osobne potešilo, je meranie napätí.
Pri jednosmernom je možné, vďaka rozsahu 200 mV, merať napätia aj na emitorových, resp. katódových odporoch o veľkosti 0,22 až 1Ω, a aj rozsah do 1000V je pre mňa užitočný.
Pri striedavých napätiach je vďaka vysokému vnútornému odporu a širokému frekvenčnému rozsahu, v určitých prípadoch, možné použiť prístroj ako nf milivoltmeter. Na rozsahu 200 mV je možné posúdiť aj kľudový odstup zosilňovača, resp. magnetofónu. Ja osobne dosť často overujem úrovňové diagramy, takže pre mňa to má význam.
Meranie odporov je nastavené tak, že pri každom rozsahu je za desatinnou čiarkou iba jedna číslica. Pri spojených svorkách je zbytkový odpor vyjadrený číslom 0,2 Mne sa občas stane, že vidím na odpore 3 prúžky rovnakej farby a nedokážem určiť, či je to červená alebo pomarančová, takže na overenie hodnoty odporu, keď je poškodené označenie to stačí.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.

_________________
Sony TC-129


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Levný čínský multimetr DT9205A+
PříspěvekNapsal: 24 bře 2016 12:08 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 úno 2012 17:26
Příspěvky: 371
Bydliště: Brno
Kraj: ČR - Jihomoravský
Je to sice hezký, i ten výklopnej displej je zajímavej, když to leží na stole, ale když porovnáš naměřené hodnoty s honotama naměřenýma skutečným měřákem, budou v některých případech dost rozdílné. Ono skutečně od toho nemůžeš očekávat stejnou kvalitu, jako od měřáku třeba za dvacetinásobek ceny. Taková je realita. Já jsem si tohle pořídil do auta, kde přesnost "indikátoru" postačuje.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Levný čínský multimetr DT9205A+
PříspěvekNapsal: 05 dub 2016 21:49 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
podle mě DT9205 je nejlepší "servisní měřák" co jsem kdy měl, předchozí verzi bez gumy a výklopnýho displeje jsem vozil cca milion kilometrů v autě a nikdy mě nenechal na holičkách, má dobrý pískátko, co píská hned po spojení, ne za chvilku jak u některejch i výrazně dražších metrů.
Další skvělá vlastnost je auto power off - k čemu kdesi v lesích super měřák, když sem ho včera nevypnul a má vybitou baterku... Mechanická odolnost a spolehlivost na čínu neuvěřitelná. I po těch letech je ten můj pořád v TP 2,5%+-1digit,( ověřeno lab. voltmetrem s kalibrací TP 0,2) -
což pro technickou praxi bohatě stačí, samozřejmě ne do laboratoře, ale měření kondenzátorů a kmitočtu sem nikdy raděj nepoužíval...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Levný čínský multimetr DT9205A+
PříspěvekNapsal: 10 dub 2016 12:37 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Jen poznámečka: Kdyby si někdo chtěl taky pořídit multimetřík, koukejte pořádně co přesně kupujete. Samotné typové označení totiž vůbec nic neznamená a mohou se pod ním skrývat kdejaké varianty měřáku od mnoha různých výrobců. Všecko co dostanete jsou hromadně a anonymně generované pajcy pajců pajců nějakého původního typu, vyráběné po skončení výroby nejprve jako přesná generika a pak už jen jako přibližné kopie. Některé povedené, některé méně povedené. Funguje to samozřejmě s přijatelnou přesností a spolehlivostí všechno, protože na takovém měřáku toho není mnoho, co by se dalo nějak zásadně zkazit. Momentálně je ale k dostání třeba na Aukru jeden z mnoha klonů DT9205A za pěkný peníz. Jenomže ono to nemá výklopný displej, přestože na obrázku je!
Schválně zkuste, kolik najdete klonů třeba nejběžnějšího DT820C (s měřením teploty). Jednou jsem ho viděl v krámě za 49Kč, což je cena za kterou do něj normálně koupíte 9V baterii. Popis přístroje byl vytištěný na obyčejném samolepícím papíru a přelepený něčím jako izolepa a odlupoval se už v krámě.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Levný čínský multimetr DT9205A+
PříspěvekNapsal: 02 čer 2016 21:04 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
dál v textu je obrázek, co asi odpovídá skutečnosti, je podobnej mýmu "novýmu" DT9205A, akorát na tom mým není konektor na tranzistory - proč je ta poloha Hfe na přepínači... Mám 328 tester z ebay nejenom na tranzistory. Je zajímavý, že to i s dopravou vychází aukro líp než aliexpres nebo ebay, takže bych asi neváhal.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Levný čínský multimetr DT9205A+
PříspěvekNapsal: 02 čer 2016 21:19 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Poloha Hfe na přepínači je proto, že to Hfe měří. Je k tomu adaptér co se strčí do hlavních zdířek. Takhle to má řada multimetrů.
Ano, dál v textu obrázek je, ale člověka má nalákat právě ten obrázek v titulku, kde je vyobrazený původní typ s výklopným displejem. Další investicí pak budou aspoň trochu slušné měřící šňůry (pokud platí ten obrázek v textu).
Jestli myslíš takovej ten tester co rozezná připojenou součást, označí vývody a zobrazí hodnoty, tak to je fajn pěkná hračka třeba na rozeznání vývodů u tranzistoru, ale na seriózní měření (třeba tlumivek a kondenzátorů) nepoužitelná. Ono i u multimetru je funkce Hfe dobrá leda na vytřídění funkčních a nefunkčních kusů.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group