Poslední návštěva: Právě je 20 dub 2024 06:07


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Hrátky s 2AN63350
PříspěvekNapsal: 11 črc 2021 20:29 

Registrován: 01 črc 2019 20:07
Příspěvky: 55
Kraj: ČR - Pardubický
Dostal jsem staré rádio Hymnus s 2 ks 2AN63350 (Tesla. 5 Ohm, 5 W, 8 palců, citl. asi 91 dB/VA, Qt asi 1,5 v mém případě nízké rezonance). Zaujal mě jejich nízký rezonanční kmitočet asi 50 Hz (ekv. objem asi 50l) a rozebíratelnost. Takové retro pololampové kombíčko k baskytaře pro naše coutry sedánky ze starého rádia by bylo pěkné! Jenže Qt omezuje jeho využití tak do otevřené ozvučnice.
Tak jsem odmontoval magnetický obvod a použil magnet ala ARN5604 (6604). Bl vzrostlo z necelých 3 na asi 5 Tm, citlivost by měla stoupnout o 4 dB a Qt by měl klesnout asi na 0,7.
Nectností je nesymetrická poddajnost. Dovnitř tuhne mnohem dřív než při pohybu ven, ale u basy to dá druhou harmonickou, tedy "barvu".
Použitím přídavného magnetu snad docílím citlivosti skoro 97 dB/VA a Qt něco nad 0,5. Takže z Hymnusu bude po úpravách baskytarová country stylovka 50 l bass reflex... (Pozn. Hrajeme akusticky, takže basa jede tak na 1 W - doposud na 15 l s ARO6604.)
Je to hraní s fyzikou, záleží na povaze hračičky, doufám, že mě neukamenujete...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hrátky s 2AN63350
PříspěvekNapsal: 11 črc 2021 21:33 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
Tohle rádio mám jako sbírkovej kus, a přijde mi hloupý je zničit kvůli páru mizernejch repráků...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hrátky s 2AN63350
PříspěvekNapsal: 11 črc 2021 22:51 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Těch repráků je všude dost, žádná katastrofa. Na takovýhle pokusy dobrý, na reprodukovanou hudbu ale ani náhodou.
Provedení s feritovým magnetem se vyrábělo i sériově, jmenovalo se to tuším... jo, 2AN64350. Magnet byl shodný s magnetem na ARE551 (jeden pěkný mám tady na polici). Magnet stejné velikosti jako u ARN56x/66x, lepený, se soustruženými nástavci, montovaný na pětišroubové přírubě stejně jako ten AlNi.
Zajímalo by mě ale, jak jsi došel k těm hodnotám citlivosti a Bl. Protože čistě na poslech mají tyhle repráky dost bídnou citlivost. 91 dB má oficiálně novější a účinnější ARO689.
Další věc, že mají od přírody mohutný a poměrně silný AlNi magnet, a rozhodně bych nečekal s feritem tak velký posun Bl. Měřil jsi to?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hrátky s 2AN63350
PříspěvekNapsal: 12 črc 2021 09:45 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Kdyby to měřil, tak by věděl přesný hodnoty Qts i SLp...
Citlivost 97dB je jen zbožným přáním a této hodnoty dosáhne tak leda na nějakém break-upu. Rozhodně to nebude jeho průměrná využitelná citlivost.
Jinak to nějak zásadně komentovat nemíním. I se silnějším magnetem z toho bude reproduktor v podstatě k ničemu. Ale jeho rádio, jeho repráky a pokud si chce s tím hrát...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hrátky s 2AN63350
PříspěvekNapsal: 12 črc 2021 15:09 

Registrován: 01 črc 2019 20:07
Příspěvky: 55
Kraj: ČR - Pardubický
Bl změřené na Audiovebu bylo necelé 3 Tm. Magnet i cívka mají 6 mm a cívka 65 závitů. Takže sycení bylo asi jen 0,6 T (i zde byly kritizovány bolšánem ošizená Alnica třeba u ARO 711). ARO 689 mívalo katalogových 92 dB/W (sycení 0,8T).
Nový ferit je asi RFT průměru asi 85 mm a výšky mezery 5 mm. Při 1 T sycení vychází zlepšení až o 4 dB, což potvrdila statická zkouška výchylky. Při tuhosti 1 mm / N (statické měření) a proudu 150 mA ven 1 mm a dovnitř 0,5 mm. Odpovídá to v průměru 5 Tm. Jak zde uvádíte, kompenzační magnet zvýší citlivost asi o 1,5 - 2 dB (Qt třeba z 0,7 na 0,5), takže výsledek 96 - 97, což není nemožné.... I kdyby 95 dB/W a Q 0,7, bude z toho uzavřenka (špunt na díru není problém). To podle zvuku... Mě stačí "kvalifikovaný odhad".
Jinak membrána je "hadrovitá". U 1. kusu jsem testoval zatížení 5 W na 50 Hz, až se vyrvaly přívodu cívky z pájecí plošky v membráně. Takže u 2. kusu jsem tato místa impregnoval vteřiňákem a celou membránu tak trošku vylepšil nasátím černé spray barvy. Stejně pojedu tak na 1 W (výchylka!).
P.S. Mám restaurovaného lampového "Bulhara" z r. 1974 (s eliptickým reprákem s kmitačkou mimo podélnou osu elipsy + "výškáče"), což mi postačuje. Hymnus je prý nic moc proti Filharmonii, jak mi řekl kámoš sběratel, to už to prý začal bolševik kur... Ale kysna dává vzhledový potenciál...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hrátky s 2AN63350
PříspěvekNapsal: 15 črc 2021 17:16 

Registrován: 01 črc 2019 20:07
Příspěvky: 55
Kraj: ČR - Pardubický
Pokračoval jsem s pokusy s kompenzačním magnetem (Reproobchod). Pokud jsem je přiložil opačnými póly (ochotně se přichytí), došlo k poklesu výchylky asi o 20% (pokles Bl na 80%, pokles citlivosti o 2 dB, nárůst Qe a Qt). Test na 3 různých reproduktorech (s plastovým košem, malý s kovovým košem a zmíněný 2AN.... s vyměněným magnetem za ferit).
Pokud jsem přiložil magnet stejnými póly k sobě (drží se neochotně), byl pozitivní účinek na výchylce a hlasitosti téměř nepostřehnutelný. Ale jistý pozitivní účinek tu je, protože v rezonanci 2AN... na 50 Hz tak o 20% poklesla výchylka, tedy se opravdu trochu snížil Qe a Qt. Pokusil jsem se na "dvojmagnetí" po přilepení ještě nasadit kovový hrnek, ale dosáhne se tak jedině magnetického odstínění, nikoli již dalšího znatelného zlepšení.
P.S. Když někoho napadlo znovu prozkoumat obsah Fe ve špenátu, zjistil, že se první autor spletl o desetinné místo a ostatní to po něm jen opisovali ;)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hrátky s 2AN63350
PříspěvekNapsal: 18 črc 2021 19:07 

Registrován: 01 črc 2019 20:07
Příspěvky: 55
Kraj: ČR - Pardubický
Tak jsem to šoupl do Hymnusu upraveného na bass-reflex. Asi 50l, naladěn na 40 Hz. Koaxiálně jsem to doplnil ARV161 odděleným 5 uF. Opravdu to hraje od 40 Hz a na 63 - 80 Hz není převýšení hlasitosti, tudíž Qt se bude blížit 0,5. Soustavu lze vybudit pouze tak na 1W (SPL 95 dB/m). I přednes hudby je velmi dobrý...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group