Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 13:49


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 53 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Loudness
PříspěvekNapsal: 22 bře 2023 13:56 

Registrován: 08 čer 2015 21:30
Příspěvky: 39
Kraj: SR - Trenčianský
Pár dosiek došlo. Tie bodky a čiarky sú prach, nie kazy :-)
Myslím, že je to hodne slušná práca. A Ransom to dobre navrhol.

Všetci, čo mi poslali SS ohľadom DPS - ozvem sa Vám, potrebujem trocha času, som slimák, tak žiadna panika.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loudness
PříspěvekNapsal: 01 dub 2023 13:16 

Registrován: 16 črc 2021 22:06
Příspěvky: 128
Bydliště: Puste Čemerne
Kraj: SR - Košický
Spáchal som ďalšiu fyziologickú reguláciu. Na mňa až príliš minimalistické, nakoľko mám len trafopájku,ale to je už môj problém.Na rozdiel od tej predchádzajúcej to nielen dobre hra ale aj dobre vyzerá(aspoň na moje pomery).Prekvapujúco to funguje na prvé zapojenie.Ešte mám v úmysle umiesniť do nejakej malej krabičky potenciometer na reguláciu hlasitosti a fyziologickú reguláciu. Bude to taký prenosný regulátor hlasitosti a variabilný loudness v jednom.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loudness
PříspěvekNapsal: 01 dub 2023 21:59 

Registrován: 08 čer 2015 21:30
Příspěvky: 39
Kraj: SR - Trenčianský
Ako som pochopil, tak chceš dať loudness + klasický potenciometer na hlasitosť do jednej krabičky.
Kam chceš zaradiť normálny potenciometer hlasitosti, pred loudness alebo až za ním?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loudness
PříspěvekNapsal: 02 dub 2023 05:19 

Registrován: 16 črc 2021 22:06
Příspěvky: 128
Bydliště: Puste Čemerne
Kraj: SR - Košický
Teraz to mám na skúšku zapojené takto:Dac-potenciometer hlasitosti-loudness-koncak.
Žiadne problémy som nezaznamenal.Chcem ešte vyskúšať dať loudness pred potenciometer hlasitosti. Popravde neviem čo je technicky správne, len experimentujem.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loudness
PříspěvekNapsal: 02 dub 2023 08:42 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Pokud bude potenciometr před fyziologií, musel by mít extrémně malý odpor. Tohle zapojení ma frekvenčně závislou, a to dost malou vstupní impedanci. Pokud máš potenciometr 2k/G, tak hrdě do toho.
Naopak za fyziologií by musel být následný potenciometr aspoň 50k a vstupní odpor dalšího zařízení zase aspoň 50k. Jinak dojde (opět vlivem frekvenčně závislé, a s polohou běžce se měnící výstupní impedance fyziologie) k nějaké degradaci frekvenčky a k deformaci průběhu regulace.

Nejlépe by tedy bylo mít mezi potenciometrem a fyziologií buffer. Což bývá poněkud problematická záležitost.

Máš to postavené asi jako první. Ty dvojice rezistorů v sérii, to jsi asi neměl 300R? Ono kdybys dal 330R, taky by se houby stalo.

Neodepsal jsem zatím Slimakovi. Děkuji za vzorek DPS!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loudness
PříspěvekNapsal: 02 dub 2023 17:46 

Registrován: 16 črc 2021 22:06
Příspěvky: 128
Bydliště: Puste Čemerne
Kraj: SR - Košický
Tie rezistory v sérii sú 2k7, nemal som len 3W tak som to riešil takto(2k2+510).Potenciometer pred loudness je logaritmickým 20K.Predstavoval som si to asi veľmi jednoducho, dám tam hocijaký potenciometer a je to vybavené.Zapojené to mám od piatku, ale poriadne som to otestoval až dnes.Nie je to nič hrozné, ale je počuť slabý šum.Pár dni to nechám tak a potom dám za loudness potenciometer 50K. Výsledok uvidím resp. počujem, stále len experimentujem.Možno sa ozve aj Slimák, ten s tým má zrejme najväčšie skúsenosti.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loudness
PříspěvekNapsal: 02 dub 2023 18:57 

Registrován: 08 čer 2015 21:30
Příspěvky: 39
Kraj: SR - Trenčianský
Ransom - rado sa stalo. My ďakujeme za fyziológiu.
Ešte pred Martinom to postavil jeden člen fóra, ktorý si bol u mňa pre DPS a moc fyziológiu chválil.

Martin - presne preto som sa pýtal kvôli in/out impedanciám a ovplyvňovaniu kriviek regulácie - zareagoval Ransom. Nesprávne hodnoty ďalšieho potenciometra zmenia krivky charakteristiky.

Technicky správne je to tak, ako písal Ransom, ja to budem mať v preampe nasledovne:
Input gain stage ala Borbely, fyziológia Ransom s mierne upravenými hodnotami, buffer ala Nelson Pass a za ním 10k potenciometer na klasickú reguláciu hlasitosti a následne koncák.
Modifikácia - Gain stage - fyziológia - buffer - klasická regulácia volume - biamp aktívna výhybka - 2 koncáky.
Do dôchodku môžem stavať pri slimačom tempe :-)

Ak dáš 50k poťák za fyziológiu a máš koncák s "klasickou" vstupnou impedanciu 50k až tak nič sa nestane. Horšie to bude ak je koncák s nižšou impedanciou, ja mám napr. input impedance koncáka 5k - zhoršia sa šumové pomery a ovplyvnia krivky fyz. regulácie.

Pokiaľ nechceš stavať buffer (čo je problematika naozaj na samostatné vlákno) a zbytočne špekulovať, tak najlepšia možnosť je ako písal ransom, pred fyziológiu poťák 2k/G a máš vystarané.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loudness
PříspěvekNapsal: 02 dub 2023 19:47 

Registrován: 16 črc 2021 22:06
Příspěvky: 128
Bydliště: Puste Čemerne
Kraj: SR - Košický
Slimák, Ransom dík za užitočné informácie. Mám sa ešte veľa čo učiť.Použijem poťak 2k/G a budem mať vystarané.Idem googliť, kde sa taký dá zohnať.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loudness
PříspěvekNapsal: 02 dub 2023 20:12 

Registrován: 08 čer 2015 21:30
Příspěvky: 39
Kraj: SR - Trenčianský
Trebárs tu:

https://www.tme.eu/sk/details/r16148-1b ... -passives/

https://www.tme.eu/sk/details/r16148-1b ... -passives/


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loudness
PříspěvekNapsal: 02 dub 2023 21:43 

Registrován: 08 čer 2015 21:30
Příspěvky: 39
Kraj: SR - Trenčianský
Nasimulované priebehy zo zdrojom signálu s output impedance 250R, j-fet frontendom,
a záťazou s impedanciou 100k (buffer).
Korektor má mierne upravené hodnoty pre moju potrebu.

Příloha:
borbely_ransom1.png

Příloha:
borbely_ransom2.png

Příloha:
borbely_ransom3.png

Příloha:
borbely_ransom4.png

Příloha:
borbely_ransom.png


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loudness
PříspěvekNapsal: 26 črc 2023 15:09 

Registrován: 16 črc 2021 22:06
Příspěvky: 128
Bydliště: Puste Čemerne
Kraj: SR - Košický
Po pár mesiacoch používania fyziologickej regulácie (Loudness) podľa návrhu Ransoma sa chcem s Vami podeliť o moju skúsenosť.Pred reguláciu som umiestnil potenciometer 2k/G,tak ako mi bolo poradené.Riešenie s potenciometrom mi príde lepšie ako používať len samotnú reguláciu.Väčšinou mám reguláciu vytočenú na maximum, len pri horších nahrávkach si ju doladím podľa potreby a potenciometrom upravím hlasitosť.Všetko je v jednej krabici spolu s koncákom.Pre mňa je to ideálne riešenie.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loudness
PříspěvekNapsal: 02 srp 2023 09:29 

Registrován: 08 čer 2015 21:30
Příspěvky: 39
Kraj: SR - Trenčianský
Perfekt, urobil si si v podstate "variable loudness".


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loudness
PříspěvekNapsal: 02 srp 2023 10:13 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Jako u Yamahy!

Psal mi mr. Belza, že to bude otištěné v AR 9/2023.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 53 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group