Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 15:48


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Frézování a frézovací nástavce
PříspěvekNapsal: 28 dub 2010 01:45 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Kolik toho ty nástavce unesly?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Frézování a frézovací nástavce
PříspěvekNapsal: 28 dub 2010 19:12 
Uživatelský avatar

Registrován: 08 kvě 2009 21:57
Příspěvky: 354
Bydliště: LC
Kraj: SR - Banskobystrický
Tú noname sadu mám - taký priemer, síce keď s nimi robil otec takú skriňu do spálne, tak si toho dosť vytrpeli, hlavne keď sa s tým frézovala drevotrieska, v ktorej boli malé kamienky! Potom neskôr som robil zapustenie reproduktora (tuším so 6mm frézou, ktorá bola aj najčastejšie používaná) a jednoducho praskla resp. zlomila sa a to sa k tomu chovám tiež ako človek. Za tú cenu je to ale v pohode, nič lepšie sa asi čakať nedá. Pre niekoho, kto frézu používa pomenej je to myslím dobrá sada.

edit: zabudol som dodať, že tú sadu som ja kúpil za nejakých 300-400Sk


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Frézování a frézovací nástavce
PříspěvekNapsal: 28 bře 2011 07:50 

Registrován: 11 úno 2011 15:11
Příspěvky: 10
Kraj: ČR - Liberecký
zdravim nemate nejake foto jak spravne frezovat male otvory pro vejskace a stredy pokousim se zapustit repra ale nejak se nedari dekuji moc


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Frézování a frézovací nástavce
PříspěvekNapsal: 28 bře 2011 08:30 
Řádný člen

Registrován: 25 led 2010 21:57
Příspěvky: 1105
Kraj:
Mi ty frézy drží dodnes a v pořádku, nefrézuju s tím dřevotřísku a otáčky frézy +- na půlku.

Zafrézování repro jde řešit tak, že si na to vyrobíš nástavec, aby jsi mohl obkreslovat kružnici, pak v desce vyvrtáš ve středu díry malou dírku a frézuješ. Jinak doma na koleně se špatně dělají celé otvory na repro, neb když už jsi s dírou skoro u konce, jakmile dokončíš kruh,fréza ti zákonitě lehce uhne.
Něco jiného je frézovat otvory pomocí kopírovacího nástavce a mít předem vyrobený kruh o to větší, jaký je průměr toho nástavce.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Frézování a frézovací nástavce
PříspěvekNapsal: 28 bře 2011 12:28 

Registrován: 13 čer 2010 12:10
Příspěvky: 252
Kraj: ČR - Středočeský
Dvakrát jsem měl možnost si vyzkoušet práci s těmito levnými značkami a můžu říct, že za ty nervy při práci to nestojí kupovat. Ani v případě, že to používáte jednou do roka. Jedna byla obyč. hoblík, se kterým jsem nemohl pracovat ani půl hodiny. Naštěstí byl k dispozici po dědovi starší, ale zato pořádnej hobl. Stačilo ho vyčistit a vyměnit šňůru a práce šla sama:). Druhá věc byla přmočará pila, taky po dědovi, ještě nepoužitá. Vyřezal jsem s ní dva otvory na repro a začaly se upalovat kontakty u uhlíků u rotoru. Rovněž např. práce s maflem Narex je naprosto nesrovnatelná s prací s maflem no name....až neuvěřitelně. Levný srágory nikdy víc. Naštěstí mě teď kousek od baráku otevřeli novej obchod s kvalitním nářadím(bosch, narex apod.), takže bude možnost si to zakoupit kdykoli mě cokoli napadne do půl hodinky i s vyzkoušením :D


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Frézování a frézovací nástavce
PříspěvekNapsal: 28 bře 2011 14:25 
Uživatelský avatar

Registrován: 25 zář 2008 15:51
Příspěvky: 950
Bydliště: Holomóc-Mrsklesy
Kraj: ČR - Olomoucký
BOSCH, HLITI, NAREX. Jiné značky pro mě neexistují. Né že bych byl nějakej snob s mega na účtu, ale opravdu se to nevyplatí. Práce není efektivní a mašina jde za chvíli do sraček. U velkých značek máte navíc zaručené, že když se vám ojedou uhlíky, nebo zaratíte sklíčidlo na jinej průměr, tak si ho jednoduše objednáte a výrobce ho okamžitě dodá.

_________________
http://mbelektronika.cz/
http://www.sound-agency.cz

Pronájem a prodej ozvučovací techniky.
Ozvučování a technické zajišťování akcí, DJ's.
Návrhy ozvučovacích systémů.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Frézování a frézovací nástavce
PříspěvekNapsal: 02 dub 2011 10:55 
Řádný člen

Registrován: 25 led 2010 21:57
Příspěvky: 1105
Kraj:
S tím souhlasím, Kalvoji.
Pokud ale člověk dělá jeden dva páry beden do roka, asi se mu nevyplatí kupovat frézu za 16tis. Taky jsme na začátek koupil "šmejd" z KAufladnu za 800kč a funguje a frézuju s tím dodnes a nemyslím si, že bych se u toho nějak nadřel či vynadával do všech sprostých slov :)


Naposledy upravil jmalyska dne 08 kvě 2011 21:00, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Frézování a frézovací nástavce
PříspěvekNapsal: 02 dub 2011 11:25 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
No mám frézu od Bosch a taky to není žádný zázrak, začla mi u ní blbonout aretace hloubky frézování, prostě to nedrželo a fréza po chvíli frézování vyjela nahoru, bylo třeba tu páčku co nejvíce zamáčknout, že se už páčka dřela o tělo frézy, takže to šlo pěkně ztuha a stejně to někdy vyjelo. Teď už jsou ty plasty vydřené, takže páčka jde zamáčknout ještě víc, než předtím a už to konečně drží jak má a ani to nejde tak ztuha. Ale jinak ok, dostává ode mne pořádný záhul a drží.
Jinak bych k těm značkám ještě určitě přidal DeWalt, který mezi ty nejlepší značky bezesporu patří.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Frézování a frézovací nástavce
PříspěvekNapsal: 03 dub 2011 01:10 
Uživatelský avatar

Registrován: 25 zář 2008 15:51
Příspěvky: 950
Bydliště: Holomóc-Mrsklesy
Kraj: ČR - Olomoucký
Na DeWalt jsem zapoměl, ale s těmi mám zkušenost jen s vrtačkami.

Jinak frézku mám tuhle boženu a jede jak divá:
http://www.bosch.cz/press/img/db/obrazky/1-PT-13941.jpg

(aretaci výšky má samozasekávací)

Mimochodem frézuji s tím krom dřeva i železo a hliník.

_________________
http://mbelektronika.cz/
http://www.sound-agency.cz

Pronájem a prodej ozvučovací techniky.
Ozvučování a technické zajišťování akcí, DJ's.
Návrhy ozvučovacích systémů.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Frézování a frézovací nástavce
PříspěvekNapsal: 03 dub 2011 02:21 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Mám tu samou (POF1200AE).

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Frézování a frézovací nástavce
PříspěvekNapsal: 08 kvě 2011 21:05 
Řádný člen

Registrován: 25 led 2010 21:57
Příspěvky: 1105
Kraj:
Před pár dny mi došla domů frézka s kopírovacím kolečkem stejného průměru jako samotný núž frézky. Kopírování 1:1 je super. Dříve jsme to řešil kopírovacím ložiskem, které bylo ale větší a tedy jsem si musel udělat šablony větší. No a tak jsem si hned vyzkoušel vyfrézovat madlo pro přenos. 18mm překližka, zaoblené hrany, rozměr díry 11x11cm. Drží se pěkně a 50kg tím lze unést bez výrané bolesti rukou na delší trasu...
Na webu jsme i našel videa, jak frézovat otvory pomocí ruční frézy, aby se při dořezu kruhu nestalo to, že vám fréza uskočí a zajede do dřeva tak, kde nechcete,.. zkusím to pohledat a upnout sem...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Frézování a frézovací nástavce
PříspěvekNapsal: 09 kvě 2011 19:00 
Řádný člen

Registrován: 25 led 2010 21:57
Příspěvky: 1105
Kraj:
///EDIT: Navazuji na předchozí příspěvek, ve kterém jsem psal, že zde upnu video, jak frézovat kulaté otvory. Video jsem na webu nenašel, tak jsem celý proces vyrobil a nafotil sám a speciálně pro kutily ho sem dávám. Zkušení prominou, že zde píši takové základní věci a amatéři mohou poděkovat, že za ví o něco více :-) ///

Dneska mě napadlo, po nedávném shlédnutí videa na Youtube, že zde přidám také menší fotonávod s popisem, jak docela jednoduše vyfrézovat kulaté otvory pomocí klasické horní frézky. Jsem si jist, že uvedený postup lze vykonat i s přímočarou pilou, pokud má uchycení k vodící tyči. Kutilové si to však zvládnou vyrobit sami, ostatně jako i já.

1) Vezmeme si desku, na kterou chceme vyfrézovat otvor a naznačíme jeho střed. Pokud lze odměřit střed i na druhé straně desky, udělejte to, bude se vám to dále hodit.

2) Označme si, kde je hranice výřezu, tzn "Baffle Cutout
Diameter" - díra pro montáž reproduktoru. Výrobci tento údaj uvádějí v datasheetu. Naznačíme si také rozměr "Overall Diameter" - celkový rozměr reproduktoru, plánujeme-li zafrézování (zapuštění) reproduktoru do desky.

3) Pro další kroky je třeba mít připravenou frézu s vodící tyčí a na konci této tyče mít hrot o délce alespoň 18mm (tloušťka materiálu). Délka může být malinko menší, doporučuji raději větší a pojistit hrot matkou (Já na hrotu mám klasický závit).

4) Ze spodní strany desky upevníme hranol. Já použil vruty, ale pro pozdější re-frézování (chybičky se stát můžou a milimetr pokud pochybí, resp. bude malý otvor, se už pak opravit nedá) je lepší převrtat desku a hranolek a utáhnout na pevno šrouby a matkou. Upevnění MUSÍ být provedeno jak uvnitř kruhu, tedy v místě "odpadu", tak i na vnější straně. To proto, aby se po odfrézování veškerého dřeva vnitřní kotouč neuvolnil. Uvolnění by zapříčinilo to, že vám frézka ujede a zajedete tam, kde nechcete. Při zaoblování hran by jste celý kruh ani nedokončili.

5) Máme-li připraveno, provrtáme naznačený střed díry vrtákem do dřeva o průměru, odpovídající hrotu. Větší díra by způsobila, že fréza by byla volná a dělala excentrické otvory. Do menší díry logicky hrot nenasuneme.

6) Nasadíme na frézu vodící tyč a tu usadíme to středového otvoru, který jsme si vyvrtali. Dále si nastavíme průměr díry a to tak, že vnější hranou frézky (frézovacího nože) najedeme na značku, kterou jsme si předem připravili (Baffle Cutout Diameter-díra pro montáž reproduktoru)

7) Začneme frézovat. Rychlost postačí střední. Na mé testovací fréze z Kauflandu za 800kč frézuju na rychlost 3 z celkových devíti. Jakmile vyfrézujeme otvor, zůstane nám díky hranolu střed – odpad na svém původním místě.

8) Nyní můžeme lehce zaoblit hrany – i když kdo nechce, nemusí. Zaoblení spočívá pouze ve výměně frézovacího nástroje při zachování stejné vzdálenosti frézy od středu.

9) Po vyfrézování díry si můžeme také reproduktor zapustit do desky. Mnoho lidí tento zvyk má rádo a z hlediska akustiky je to lepší, než když reproduktor „leží“ ne desce. Zafrézování spočívá jenom v tom, že zvětšíme vzdálenost frézy od středu (na vodící tyči posuneme směrem ven) na zaznačenou vzdálenost Overall Diameter, neboli celkový rozměr reproduktoru. Zahloubení je třeba provést tak, aby byl reproduktor schován v desce, ale nesmí být utopený moc hluboko, pak by i ten milimetr desky před reproduktorem působilo jako zvukovod a mohlo by to ovlivnit zvuk. Jen upozorním, že zahloubení je vhodné provádět jen u silnějších desek, příkladově 21mm nebo 2x12mm, 2x15mm, 2x18mm protože výška reproduktoru (Depth) se pohybuje okolo 1mm a při použití 15mm desky by vám zbylo pouze 5mm „masa“ což je třeba na 800W woofer kriticky málo a reproduktor by se asi po čase zcela jistě z desky utrhnul.

10) Závěrem chci říct, že celý postup sice zabere 4x tolik času co obyčejné vyřezání přímočarou pilou, ale kdo si potrpí na kvalitě designu a je tak trochu maniak jako já, rád si čas strávený u výroby své reprosoustavy prodlouží a po prvním testu si spokojeně může poplácat po rameni :)

Všechny fotky z fotonávodu jsem umístil na Uložto.cz link je ZDE:
http://www.ulozto.cz/8930999/frezovani-otvoru-rar


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Frézování a frézovací nástavce
PříspěvekNapsal: 10 kvě 2011 17:56 
Řádný člen

Registrován: 25 led 2010 21:57
Příspěvky: 1105
Kraj:
Kluci, hoďte sem nějaké linky na firmy, které podle vzoru (formát A4,A3,A2) vyrobí plastovou šablonu pro frézování pomocí kopírovacího kolečka, tedy tloušťka šablony alespoň 3mm...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Frézování a frézovací nástavce
PříspěvekNapsal: 10 kvě 2011 19:11 
Řádný člen

Registrován: 25 led 2010 21:57
Příspěvky: 1105
Kraj:
Trocha zručnosti a i svépomoci lze doma za pomocí přímočaré pily s ultratenkým pilovým plátkem, určeným pro vlnkové řezy, vyrobit šablony pro zafrézování loga na reprosoustavy... :)
Foto šablony po hrubém opracování, následovat bude jemné doladění rovnosti hran a pěkných kulatých rohů...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Frézování a frézovací nástavce
PříspěvekNapsal: 10 kvě 2011 20:44 
Uživatelský avatar

Registrován: 25 zář 2008 15:51
Příspěvky: 950
Bydliště: Holomóc-Mrsklesy
Kraj: ČR - Olomoucký
Tak s tím by se mě je**t nechtělo :)

_________________
http://mbelektronika.cz/
http://www.sound-agency.cz

Pronájem a prodej ozvučovací techniky.
Ozvučování a technické zajišťování akcí, DJ's.
Návrhy ozvučovacích systémů.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Frézování a frézovací nástavce
PříspěvekNapsal: 28 kvě 2011 16:07 
Řádný člen

Registrován: 25 led 2010 21:57
Příspěvky: 1105
Kraj:
No kdyby se Ti nechtělo, rád ti logo vyrobím :-D


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group