Poslední návštěva: Právě je 26 úno 2020 02:54


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Citlivost vstupů
PříspěvekNapsal: 18 říj 2015 13:00 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 8370
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Řešil jsem tuhle věc už X-krát s řadou lidí a u řady starých zesilovačů. A protože mě už nebaví to vysvětlovat zas a znovu, pokusím se to celé nějak srozumitelně shrnout.

Mnoha lidem slouží a ještě dlouho budou sloužit klasické HiFi zesilovače ze 70. a 80. let. Standardním zdrojem signálu tehdy byl (kromě gramofonové přenosky, která je dodnes pořád stejná) buď magnetofon nebo tuner. Pro ty byla přizpůsobená citlivost a vstupní impedance linkových vstupů. Podle konkrétní značky, typu a roku výroby to bylo většinou 150 - 300 mV/47 - 150 kΩ. Při vstupním signálu, který byl plus minus kolem téhle úrovně se takový zesilovač vybudil na hranici limitace (čili na plný výkon) vytočením regulátoru hlasitosti na maximum nebo skoro na maximum.
Dnes k takovému zesilovači připojíte nejspíš nějaký moderní zdroj signálu - typicky zvukovou kartu, DVD přehrávač, DAC, multimediální přehrávač, CD přehrávač nebo něco podobného. Tyhle věci ale mívají výstupní signál podstatně silnější - nejčastěji 0,5 - 1V, někdy až 2V. Vstupním obvodům to zpravidla nevadí, protože mívají slušnou přebuditelnost. Zesilovač ale dosáhne maximálního vybuzení třeba už před polovinou dráhy regulace hlasitosti. Pokud pominu vedlejší efekt, který je laicky a nesprávně popsaný většinou jako "hraju sotva na 1/4 výkonu a už to je kurevsky nahlas", uživateli to komplikuje život asi tak ze dvou důležitých hledisek.

1) To první a trochu méně důležité je, že nesedí nasazení fyziologické regulace (Loudness), pokud ji člověk používá. Nechci rozdmýchávat polemiky na téma jestli je fyziologie potřebná a vhodná. Kdo poslouchá nahlas, fyziologii nepotřebuje. Kdo si chce udělat večer tichou pohodu, třeba ji docení. Fyziologie by totiž měla šetrně přidávat na basech a výškách při tichém poslechu. Normálně je účinná někde ve spodní třetině dráhy regulace hlasitosti. Pokud ale provozujete starší zesilovač s velkou citlivostí a silným vstupním signálem, klidně se stane, že je fyziologie plně účinná až do maximálního dosažitelného výkonu zesilovače. Potom jsou námitky o "nechutném přebasování" vlastně oprávněné. Je to ale špatně, protože k přibarvení zvuku by mělo dojít opravdu až při hodně nízké hlasitosti. Můžeme teoretizovat o tom, jak moc se musí dodržet fyziologická křivka, jaký to má správně mít průběh, jaký vliv na to má střední hodnota úrovně konkrétní nahrávky, že by se měla vstupní úroveň nastavovat podle VU-metru atd. Myslím ale, že přijatelný kompromis je pořád lepší než mít fyziologii naprosto špatně a k neposlouchání, nebo ji nemít vůbec (pokud bych ji využil).

2) To důležitější je, že při příliš silném vstupním signálu nesedí ani průběh regulace. Že se používá na hlasitost logaritmický potenciometr, to ví skoro každý. Málokdy si ale člověk uvědomí, jaký průběh útlumu taková dobře udělaná regulace vlastně má. Kvalitní potenciometry určené pro regulaci hlasitosti mají totiž průběh od čistě logaritmického odlišný. Nejlépe to je vidět tehdy, když je u vymakaného regulátoru připsaná stupnice s údaji skutečného útlumu v dB. Tam zjistíte, že od maxima dolů je nejprve regulace cca v první třetině velice jemná a v jedné třetině odshora je útlum třeba -10dB. Pokud má regulátor krokování, pak jeden krok znamená třeba jen 1dB. Pod tím se směrem dolů krok postupně zvětšuje na 2, pak na 3dB, v dolní třetině se krok zvětší na 4, pak na 5 dB a úplně dole je poslední krok třeba 10dB.

EDIT: Pěkný příklad dobrého regulátoru je u sovětských zesilovačů řady Amfiton. Jsou dělané pomocí přepínače. Mají díky tomu skvělý souběh kanálů i přesně definované krokování útlumu a navíc mají připsanou stupnici v dB, takže je tu jasně vidět o co přesně běží. Odshora jsou jednotlivé stupně za sebou takto (v decibelech):
0, -2, -4, -6, -8, -10, -12, -14, -16, -18, -20, -22, -25, -28, -32, -36, -40, -46, -56, -∞.


To naprosto přesně vyhovuje nárokům našeho ucha. Při větší hlasitosti je prostě vhodnější jemná regulace, při velmi malé hlasitosti bychom naopak změnu o 1dB ani nepostřehli. A tady je ten malér: Silný signál znamená, že regulujeme hlasitost nejčastěji v dolní třetině dráhy regulátoru. Hraje nám to nahlas, ale regulujeme velmi hrubě. Je to nepříjemné, přicházíme tak o velkou část komfortu ovládání.

A teď co s tím. Rozdíl potřebné úrovně je většinou nějakých 12-15dB. O tolik by se dala snížit výstupní úroveň některých přehrávačů nebo zvukovky, ale není to dobrá cesta. Druhou možností je snížit zisk zesilovače. To by bylo technicky zcela korektní, ale není to úplně jednoduchý zákrok. Proč, to je na větší rozbor a hlavně neexistuje univerzální návod - u každého typu zesilovače to půjde udělat jinak a u některých třeba vůbec ne.

Nejjednodušší možnost je sice kompromisní, ale zásah zvládne provést kdekdo i bez speciální výbavy a znalostí. Zdálo by se, že snížením vstupní úrovně děličem se připravíme o část deklarovaného odstupu šumu, ale není tomu tak: ten odstup je totiž deklarovaný právě při té nižší úrovni. A protože většina zesilovačů má tak jako tak odstup na linkových vstupech slušný, nemá smysl si s tím příliš lámat hlavu.
Na prvním obrázku je výřez ze schématu Akaie AM-32 jako typického příkladu popisované situace. Tuhle úpravu jsem řešil na dálku a TheKytu si ji dělal podle pokynů sám. Všechny linkové vstupy jsou fyzicky stejné, jen jsou různě označené pro přehlednost (AUX, Tuner, Tape...). Jediné co je potřeba - vytvořit na každém použitém vstupu jednoduchý odporový dělič s potřebným útlumem. Celková impedance děliče vyhoví kolem 10kΩ pro většinu zdrojů signálu. Pro sluchátkové výstupy může být klidně i podstatně menší, ale těch 10kΩ je více méně univerzálních. Dělič je prajednoduchá věc, ale pro méně znalé je na druhém obrázku. Použijí se běžné miniaturní rezistory velikosti 0207 nebo 0204 v metalizovaném provedení s přesností 1%. V tom nejprimitivnějším případě stačí je připájet do luftu přímo na konektory. Pokud jsou konektory na desce, přeškrábne se živý spoj a přerušené místo se prvním rezistorem přemostí, druhý se připojí za ním a na signálovou zem. Tady konkrétně jsou v sérii se vstupem ochranné/desaturační rezistory 470R. Ty se nahradí horními odpory děličů a za nimi se dolní odpory připájejí ze strany spojů.
U každého zesilovače a pro každý zdroj signálu se musí provedení podřídit konkrétní situaci. Změnou velikosti odporů v děliči se dá upravit útlum podle potřeby, hodnoty volíme takové, aby jejich součet byl cca těch 10kΩ. Tady na obrázku třeba získáme vstupní impedanci 9kΩ a útlum 12dB. Pro 6dB vyhoví rezistory 4k7 + 4k7. Pro 15dB rezistory 8k2 + 1k8, pro 9 dB to bude 6k8 + 3k3. Většinou bude potřeba provést zatlumení o těch 12 až 15 dB. Pro jistotu je ale vhodné vybavit se větším sortimentem rezistorů a podle potřeby dělič upravit.

Přestože jde o velice primitivní úpravu a zdánlivě malý rozdíl úrovně, efekt je překvapivě velký a rozhodně přínosný. Kupodivu i u takových aušusů, jako byly Teslácké zesilovače AZS101 (to zapojení bylo použité i v řadě gramofonů - NZC150, NZC160, NZK150...).

Zesilovače z konce 80. let už mívají vstup pro CD, který byl přizpůsobený pro výstupní úroveň CD přehrávačů, čili pro cca 0,5 - 1V. Rozdíl proto není až tak velký jako u strojů starších. Ve všech případech je ale vhodné zjistit si skutečnou citlivost vstupů a skutečnou výstupní úroveň zdroje signálu a pokud je tam větší rozdíl, pak provést vhodnou úpravu.

Jak jsem napsal už nahoře: Hnidopich má samozřejmě pravdu v tom, že jde stále o přizpůsobení nedokonalé (protože zanedbáváme střední úroveň signálu, která je závislá na konkrétní nahrávce). Jde ale o přijatelný kompromis, který je lepší než to prostě nechat tak.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.

_________________
Na internetu není místo pro pravdu. (Howard Joel Wolowitz)


Naposledy upravil ransom dne 03 lis 2016 14:10, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citlivost vstupů
PříspěvekNapsal: 18 říj 2015 20:45 
Uživatelský avatar

Registrován: 29 lis 2013 17:13
Příspěvky: 201
Bydliště: Krnov
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Ano,všiml jsem si tohoto jevu. Přikládal jsem to stáří,případně poruše některých součástek ve svých veteránech. Nejmarkantnější je to u kombinace UNITRA Elizabeth + cd KENWOOD DP-1060. Laicky nejstarší zesilovač+nejnovější zdroj signálu. Volume v 1/2 dráhy a hlasitost nesnesitelná. Pokud na stejný vstup připojím starý kazetový mgf. UNITRA můžu dráhu volume použít téměř celou. (když jsem sám doma :lol: ) Takže mám dvě možnosti. Buď si každý vstup opatřím odpovídajícím odpor. děličem,poté co budu znát jeho citlivost, nebo budu kombinovat stroje s podobným datem "narození".
Omluvte můj amatérský popis,snad jsem to pochopil správně. Je to pro laika jako jsem já cenná a poučná informace. Tome díky.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citlivost vstupů
PříspěvekNapsal: 18 říj 2015 21:39 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 8370
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Popsal jsi to naprosto přesně. Ne, to není závada, pouze nekompatibilita úrovní signálu. A právě proto, že jde o věc tak protivnou a přitom tak jednoduchou, pokouším se ukázat na prajednoduché řešení.
Pokud má zesilovač dostatek vstupů, pak stačí upravit jen ty skutečně používané. Horší situace bude třeba u některých receiverů, které mají jen jeden gramofonový a jeden linkový vstup. Pokud by někdo chtěl u takového receiveru používat linkový vstup pro velmi rozdílné signály (kazeťák a PC), pak se to dá vyřešit útlumem přepínatelným.

_________________
Na internetu není místo pro pravdu. (Howard Joel Wolowitz)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citlivost vstupů
PříspěvekNapsal: 08 bře 2016 16:04 
Uživatelský avatar

Registrován: 20 srp 2011 19:11
Příspěvky: 379
Bydliště: Kénig pfeld Bémerland
Kraj: ČR - Jihomoravský
Náhodou jsem narazil na toto téma a zjistil,že můj Sansui A40 má po repasi u Sinclaira vstupní imp.+citl
160mV/100ohm.Takže jestli jsem to správně pochopil je třeba srazit vstupní signál cca o 15db.
Jo vzpomněl jsem také na měření max hlasitosti Totemů,při jaké jsou běžně poslouchány.Každej asi poslouchal
s jinou vstupní citlivostí...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citlivost vstupů
PříspěvekNapsal: 10 bře 2016 13:26 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 8370
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Yarmil píše:
Každej asi poslouchal s jinou vstupní citlivostí...


To je ale přeci úplně jedno.

_________________
Na internetu není místo pro pravdu. (Howard Joel Wolowitz)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citlivost vstupů
PříspěvekNapsal: 10 bře 2016 22:06 
Uživatelský avatar

Registrován: 20 srp 2011 19:11
Příspěvky: 379
Bydliště: Kénig pfeld Bémerland
Kraj: ČR - Jihomoravský
Psal jsem dotaz sice po noční,ale ani dnes po 12ti hodinové šichtě nejsem moudřejší.Jednalo se o měření na výstupu zesilovače,přičemž byl dán vstupní signál o stejné úrovni pro všechny.Ten kdo měl tedy zes. s citlivějším
vstupem,naměřil tedy na výstupu více než ten s méně citlivým zesíkem.Pokud byly zes.výkonově stejné a volume měli oba stejně.
Pokud by nastavovali volume(zesílení) podle uší(stejná hlasitost),na výstupu by měli oba stejně.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citlivost vstupů
PříspěvekNapsal: 26 dub 2016 20:32 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 8370
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Pokud řešili kdo poslouchá jak nahlas, podstatné je naměřené napětí na výstupu. Na citlivosti vstupu ani na průběhu regulace v tom případě nezáleží.
Ale to jen domýšlím a tvůj popis je dost nejasný. Musel bys sem hodit odkaz.

_________________
Na internetu není místo pro pravdu. (Howard Joel Wolowitz)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citlivost vstupů
PříspěvekNapsal: 27 dub 2016 20:42 
Uživatelský avatar

Registrován: 20 srp 2011 19:11
Příspěvky: 379
Bydliště: Kénig pfeld Bémerland
Kraj: ČR - Jihomoravský
No řešlo se to v Totemech od str.31- Mabat 17.3.13


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citlivost vstupů
PříspěvekNapsal: 11 črc 2016 21:20 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 8370
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Dostal jsem se k tomuhle vláknu až po delší pauze.

Na tom odkazu se měří výstupní napětí a je tudíž šumafuk, jaká je vstupní citlivost zesilovače.

Funguje to prostě tak: Máš dvě nahrávky. Jednu s hudebním záznamem o známé střední hodnotě, druhou se sinusovým signálem. Pustíš si hudbu a nastavíš si na zesilovači takovou hlasitost, jakou považuješ za svoje poslechové maximum. Pak beze změny nastavení pustíš sinusový signál a změříš napětí na výstupu zesilovače. Zadáš do vzorečku a vyjde ti, jak velký výkon uspokojí tvoje ucho.
Znovu opakuju: Na citlivosti vstupů tady nezáleží. Ano, každý poslouchá jinak nahlas, to ale proto, že si každý nastaví regulátorem takovou hlasitost, jaká jemu osobně vyhovuje. A projeví se i velikost místnosti, u různých beden jejich různé citlivosti.

_________________
Na internetu není místo pro pravdu. (Howard Joel Wolowitz)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citlivost vstupů
PříspěvekNapsal: 21 bře 2017 07:08 

Registrován: 21 bře 2017 07:05
Příspěvky: 3
Kraj: ČR - Zlínský
Pěkný popis, Bohouš by ti odpověděl, že buď to máš špatně postavené, anebo špatně měříš, ale zcela jistě by napsal, že jeho zesák je nejlepší a nezničitelnýทางเข้าบาคาร่า


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citlivost vstupů
PříspěvekNapsal: 05 kvě 2017 08:51 

Registrován: 05 kvě 2017 08:37
Příspěvky: 1
Kraj: ČR - Královéhradecký
Dobrý den,
Šlo by tímto způsobem i snížit úroven pro autozesilovač?Jde mi o to,že v autě mám orig. radio,které nemá link výstup.Zesilovač mám Fenner fb250v.Ten má na sobě i high input,ale i přes něj je zesilovač hned přebuzený.Nemáte na toto nějaké řešení ?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citlivost vstupů
PříspěvekNapsal: 05 kvě 2017 18:59 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 8370
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Tam by možná bylo lépe nerejpat se do zesilovače. Dělič se dá zapojit zvenku a najít třebas i zkusmo vhodný dělící poměr.

_________________
Na internetu není místo pro pravdu. (Howard Joel Wolowitz)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citlivost vstupů
PříspěvekNapsal: 01 úno 2020 16:32 

Registrován: 07 srp 2016 22:10
Příspěvky: 152
Bydliště: Dúbravka, Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
Zdravím.
Neviem kam by som zaradil moju otázku, táto téma sa mi javí najbližšia k môjmu problému.
Takže, kúpil som modul D zosilňovača TPA. A modul ovládania hlasitosti s motorovým ALPSom.
Problém je v tom, že v prvých 2/3 dráhy potenciometra ALPS stúpa hlasitosť veľmi pomaly a v poslednej tretine, keď už sa dostáva zosilňovač na plný výkon, stačí malý pohyb potenciometra a hlasitosť stúpa až príliš rýchlo. Skúsil som odstrániť potenciometer na doske zosilňovača a tu nastal ďalší problém: zosilňovač začal veľmi šumieť. Potenciometer na zosilňovači je 1kohm a motorový ALPS je 100kohm. Keď na vstup zosilňovača paralelne pripojím 1kohm rezistory (ako náhradu za potenciometer) šum stíchne, ale mám pocit, že to šumí viac ako s pôvodným potenciometrom. Existuje nejaké riešenie odstránenia tohto problému? Za každú radu vopred ďakujem.

Ešte poznámka: na problém s nastavovaním hlasitosti nemá vplyv veľkosť vstupného signálu. Testujem to s mobilom, a je úplne jedno aká hlasitosť je na mobile. Šum počuť úplne rovnako aj keď je vstup pripojený aj keď je odpojený.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citlivost vstupů
PříspěvekNapsal: 01 úno 2020 18:48 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 8370
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
To je naprosto jasné. Ten 100k ALPS potřebuje velkou zatěžovací impedanci. Alespoň 50kΩ, aby se jeho průběh přiliš nezměnil. Ty ho zatěžuješ odporem 1kΩ. Výsledkem je přesně to co popisuješ.
Ten zesilovač zase naopak potřebuje mít vstup uzavřený malou impedancí.
Jediná možnost, pokud chceš zachovat ten ALPS, je vložit mezi něj a vstup zesilovače ještě buffer. Tedy předzesilovací stupeň s vysokým vstupním a malým výstupním odporem a zesílením 0dB.

_________________
Na internetu není místo pro pravdu. (Howard Joel Wolowitz)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citlivost vstupů
PříspěvekNapsal: 01 úno 2020 18:57 

Registrován: 07 srp 2016 22:10
Příspěvky: 152
Bydliště: Dúbravka, Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
Dík za vysvetlenie.
Nejaké jednoduché "schématko" by si neporadil? Nepotrebujem žiaden hájend, je to pre čajna lowcost projekt.

Ešte ma napadlo, ale to asi nebude mať súvis, že ten ALPS je lineárny a na hlasitosť sa používa logaritmický, nemôže byť trošku "viny" aj v tom?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citlivost vstupů
PříspěvekNapsal: 01 úno 2020 19:13 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 8370
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Ne. Lineární průběh má přesně opačný efekt. Velká hlasitost v dolní části, pak už jen minimální nárůst od poloviny nahoru.
Z čeho soudíš že je lineární? Motorové jsou většinou logaritmické. Na zkoušku stačí dát běžec do poloviny a změřit odpor mezi běžcem a začátkem a koncem dráhy. Pokud je odpor dolní poloviny výrazně menší než odpor horní poloviny (cca třetina, čtvrtina...), jde o logaritmický potenciometr. U lineárního jsou obě poloviny cca stejné, exponenciální potenciometr má menší odpor horní poloviny. Ve značení (A/B) je často hokej.

Pokud to chceš napájet stejným napětím jako ten TPA, bude potřeba napájecí napětí trochu filtrovat. Pro tenhle případ úplně stačí primitivní zapojení dvojitého OZ jako NE5532 s jednotkovým zesílením a nesymetrickým napájením. Třeba toto, pokud se dá od Krčmáře kupovat i na Slovensko.

_________________
Na internetu není místo pro pravdu. (Howard Joel Wolowitz)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citlivost vstupů
PříspěvekNapsal: 01 úno 2020 19:26 

Registrován: 07 srp 2016 22:10
Příspěvky: 152
Bydliště: Dúbravka, Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
Súdim tak podľa označenia toho ALPSu. Je to modul z číny, takže to asi nebude originál ALPS, celý modul aj s diaľkovým stál necelých 10euro :)
Má to označenie: 738M-100KBX2
Niekde som sa dočítal, že B je lineárny a A je logaritmický. Ale skúsim to premerať.

Dík.

Edit: to A/B v tvojom príspevku som prehliadol, čiže výrobcovia sa nevedia dohodnúť na označení? :shock:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citlivost vstupů
PříspěvekNapsal: 01 úno 2020 19:37 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 8370
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Ano, právě proto, že je v tom hokej, často je to značené opačně. V tomhle ohledu je naše staré evropské N, G, Y, L a E poněkud jednoznačnější. Ale zase na druhou stranu potenciometry z Ostravy stály celkem za prd. No a nejjasnější je značení LIN a LOG. Tomu rozumí i moje žena.

_________________
Na internetu není místo pro pravdu. (Howard Joel Wolowitz)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citlivost vstupů
PříspěvekNapsal: 01 úno 2020 19:42 

Registrován: 07 srp 2016 22:10
Příspěvky: 152
Bydliště: Dúbravka, Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
:D
OK, premerám to, aspoň pre poriadok a nejaký ten predzosilňovač zbúcham, alebo kúpim, to bude rýchlejšie.
A už naozaj posledná otázka: Ak meraním zistím, že je lineárny, riešenie problému ostáva nezmenené? Teda predzosík a bude všetko OK?

Edit: Zmerané. Podľa merania je lineárny...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citlivost vstupů
PříspěvekNapsal: 01 úno 2020 20:18 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 8370
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Takhle: Pokud máš výkonný zesilovač, citlivé bedny a k tomu navíc potřebu poslouchat (aspoň někdy) potichu, bylo by to na závadu. Ještě víc by to bylo na závadu, pokud by zesilovač měl výrazně vyšší citlivost než je úroveň budícího signálu.

Pokud to máš na hlasitý poslech, zesilovač nemá přemíru výkonu, má nižší citlivost, bedny nejsou příliš citlivé a ještě navíc máš třeba možnost snížit úroveň už na zdroji signálu (telefon, počítač), není to neštěstí. A úprava průběhu potenciometru se v tomhle případě dá provést jedním přidaným rezistorem. Nevidím to pak jako průser.
Navíc ještě máš možnost do řetězce přidat přepínač základního útlumu, pokud bys trval na tichém poslechu někdy večer. Ten přepínač může mít i fyziologickou korekci. Není úplně vhodné v tomhle případě ubírat na regulátoru telefonu nebo počítače o víc jak cca 15-20dB. Za jedno kvůli odstupu šumu a za druhé se tím připravuješ o část bitového rozlišení.

Ať tak či onak, nemusí to ve tvém konkrétním případě nutně vadit.

_________________
Na internetu není místo pro pravdu. (Howard Joel Wolowitz)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.czPowered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group