Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 19:18


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Simulace v MicroCap
PříspěvekNapsal: 03 kvě 2022 06:49 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Používáte někdo? Potřebuju radu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Simulace v MicroCap
PříspěvekNapsal: 03 kvě 2022 11:13 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Já jsem si to před časem nainstaloval, protože jsem zachytil radu, že je to zdarma ke stažení, a chtěl jsem si pro zajímavost nasimulovat průběh korekcí. To se mi povedlo, ale žádné další zkušenosti s tím nemám. Co se ti nedaří?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Simulace v MicroCap
PříspěvekNapsal: 03 kvě 2022 11:45 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Než začnu kreslit a vysvětlovat, zkusím jednoduchý dotaz.
Dejme tomu že mám korektně nakreslený RC obvod z několika prvků, připojený a nastavený generátor. Simulace mi korektně vykreslí průběh útlumu i fáze v jednom z uzlů (to poznám na první pohled). Jenomže mě zajímá průběh v jiným uzlu. Jak zvolím jako výstup jinej uzel, to se mi za nic na světě nedaří nikde vyzkoumat.

A když nakreslím několikrát po sobě přesně stejný zapojení s přesně stejnými hodnotami, najednou se stane, že mi to simuluje průběh třeba hned za generátorem (soudím z toho, že je v rozmezí zlomků dB).


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Simulace v MicroCap
PříspěvekNapsal: 03 kvě 2022 13:07 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Teď u toho nejsem a nevyzkouším to. Já jsem to řešil tak, že jsem vzal nějaké to vzorové schema, to jsem vyčistil a mezi in a out body nakreslil to svoje. Fungovalo to.
Jinak by to mělo být tak, že si do schematu přidáš node a pojmenuješ ho, a v jeho místě potom necháš provést analýzu. Název nodu je vidět v okně nastavení AC analýzy (F9) ve sloupečky Y expression. A nový nod vložíš do schematu doubleclickem.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Simulace v MicroCap
PříspěvekNapsal: 03 kvě 2022 13:31 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Zkusím. Díky.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Simulace v MicroCap
PříspěvekNapsal: 03 kvě 2022 20:58 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Chodí!
Díky za nakopnutí. Jsou věci, které se v tutoriálech a nápovědách mezi množstvím balastu snadno přehlédnou. A rozklíčovat ten uzel ve změti znaků při setupu analýzy mi nešlo. (Většinou si hrdě vystačím s logikou a metodou pokus - omyl...).

Moje první dílko - optimalizovaná fyziologie s potenciometrem s odbočkou uprostřed, potlačená nula (na -45dB), vylepšení souběhu. Toto konkrétně pro čínský potenciometr zmíněný v jiném vlákně. Jak mi zbude chvilka, udělám to ještě pro TP169/L (taky odbočka uprostřed, ale trošku jinej průběh). Pro TP289/Y (s odbočkou ve třetině a cca logaritmickým průběhem) už to tady kdysi bylo publikovaný.

Příloha:
loud.png


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Simulace v MicroCap
PříspěvekNapsal: 03 kvě 2022 22:00 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Super! Hoď se pak taky ty průběhy. Když tam dáš potenciometr opravdu jako potenciometr, tak můžeš do simulace přidat i průběhy při jeho otáčení, s definovaným krokem. S odbočkou jsem to ale nezkoušel.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Simulace v MicroCap
PříspěvekNapsal: 03 kvě 2022 22:15 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Potenciometr se mi taky nějak nedaří najít.
Mě ale zajímají průběhy jenom na odbočce a na dolním konci (kde je těch cca -45dB). Do těch se potřebuju trefit součástkama okolo. Neuložil jsem si simulace, jenom schéma. Zejtra to vyjedu znova.
Je to poněkud složitější než běžné zapojení s RC členem na odbočce. Taky by pro vypnutí Loudnessu byl potřeba vícepólový přepínač.

Ale stavěl jsem několikrát regulátor s TP289, který tu kdysi zpopularizoval Thales (nebyla to jeho konstrukce) a kromě přesného přepínače s odporovou sítí nic lepšího neznám. Obrázek tutaj. Mám nepatrně jinou topologii, což je dáno jiným poměrem odporů dráhy nad a pod odbočkou. A na odbočce musí být zdůraznění okrajů pásma menší, protože je odbočka blíž k maximu (je tam cca -15dB útlum).
Příloha:
Fyziologie optimal.png


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group