Poslední návštěva: Právě je 23 dub 2024 21:32


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 42 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Ladění výhybek
PříspěvekNapsal: 05 led 2010 11:43 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 28 zář 2008 19:41
Příspěvky: 241
Bydliště: Kolín - middle Bohemia
Kraj: ČR - Středočeský
Kluci, věčná (často konče militantní) konfrontace PA vs Hi-Fi nikam nevede, to dobře víte ;) Dobrá je úvaha sjednotit nějaký rozumný standard. Co tedy kdo považujete za rozumné a ku prospěchu věci v návrhu, ladění a následné realizaci výhybky? Kombinace strmostí, "rozumně" rovná chárka, dokonalé sfázování, kompenzace impedance reproduktorů, srážení píků (1,2,3...?), minimum pasivních součástek :?: A jak vidíte " potřebnou kvalitu" jednotlivých komponentů? Kondenzátory: minimum asi budou svitky ESO, Bennic, nebo se vyplatí pořídit http://www.es-ostrava.cz/pdf/katalog_cz ... PSnCZN.pdf Olej a stříbro od Mundorfů už je asi moc :P Cívky: klasika je klasika, ale mají nějakej "zvukovej" přínos fóliový cívky? Co trafocívky? Nebo stříbrokabel na vejšky :lol:

Nehanil bych přímo hifisty, voodoo a okázalost mají nastarosti hájendisti ;)

_________________
H.F.C.K. --------------------------------.....currently domestic audio system under construction!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ladění výhybek
PříspěvekNapsal: 05 led 2010 12:49 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Thalesi, po přečtení Tvého příspěvku mám dojem že PA máš jen za výrobnu hluku. "Nějak dělí" tohle zavání tím že se tam prostě nějak někde prdne dělička a hotovo. Vybírání reproduktorů podle projevu - v Hifi je mnohem více materiálů které se používají na membrány, což také dělá tak velký rozdíl v projevu, v PA je to jasný prostě papír, spíš se řeší kombinace driver/horna protože tam můžou být dost zásadní rozdíly v projevu. Takže prostě nestačí vzít nějaký basák k tomu výkonově dostatečný driver a prdnout to na nějakou hornu.
Charakteristika není vše, rovná bedna může klidně hrát na hovno. Občas jsem od hifstů zaslech názor že všechno záleží na výhybce a že je jedno jaké reproduktory použiješ, výhybkou se dá reproduktoru pomoct aby hrál tak jak potřebujem, ale rozhodně to z toho neudělá lepší reprák. Prostě je rozdíl zda použiju RCF LF12G301 nebo Deltu12LF a sebe lepší výhybka jí nepomůže.

Nicméně výběr měničů je tvoje věc a ne člověka, který tu výhybku bude ladit, takže to s tím vybíráním považuji do dost blbý argument rozdílu mezi laděním PA a Hifi.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ladění výhybek
PříspěvekNapsal: 05 led 2010 17:16 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Při 130-140db z metru se opravdu k PA nedá přistupovat tak, jako k hifi. Jsou to zdaleka jiné disciplíny, téměř neporovnatelné. Když je ale dost peněz, jistě se to celé musí řídit prakticky stejnými pravidly, a lid uměle vytvářející propast mezi těmito kategoriemi nechápu.
Hifi soustavy se dělají i z PA měničů, a pracuje to též výborně.
Jenže kvalitní hifi na poli pro 1000 lidí holt musí stát i několik milionů, a takovému hifi se většinou říká PA - LA :-)

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ladění výhybek
PříspěvekNapsal: 06 led 2010 04:58 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Neboli jsme se oklikou dostali k tomu co jsem psal že?

Mimochodem procesory a ekvalizéry jsou schopné řešit jen cháru a jak už jsem psal chára není vše.

Také není pravda že všechno záleží na výhybce ale řekl bych že výsledné nuance projevu reprosoustav má poněkud větší váhu než u PA.

Martine nemyslím si to cos napsal ohledně toho že bych si myslel že se v PA neřeší vůbec nic jen hluk i když ten je dominantní. Jen se toho řeší méně. To je právě problém těch diskusí kdy nelze tohle všechno probrat. Jak vidíš jednou se dopustím lehkého zjednodušení a už mě chytáš za slovo. Já nevedu boj HiFi versus PA. Já jsem si jen dovolil konstatovat že se jedná o dvě souběžné a přesto rozdílné oblasti podobně jako je doprava autem a MHD. Chápete ten rozdíl že? I kdybyste jeli sebeleuxusnější MHD tak to pořád bude odlišné od dopravy autem a zrovnatak je jasné že z luxusního auta nebude nikdy MHD. přesto se obojí vyznačuje tím že to jede třeba po městě a dopraví tě to z bodu A do bodu B. I kdybych popsal 3 A4 rozdíly tak jak je vidím já stejně bych nedokázal ošetřit všechny možné situace tak abyste mi v té úvaze nenašli slabinu. to se fakt dá rozumně probrat jen s dostatkem času někde u piva. Nechme autobus autobusem a luxusní auto autem. Obojí je užitečné.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ladění výhybek
PříspěvekNapsal: 06 led 2010 15:39 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Thalesi, jelikož Tě znám osobně, tak si nemyslím že to jen vidíš jako udělátka na hluk. Vyznělo to tak trochu jako že se vezme basák k tomu výkonově vhodnej driver, někam se tam hodí dělička tak aby to ta bedna vydržela a basta. S tím vybíráním měničů máš tak trošku pravdu, ale je to tím že v hifi se používá materiálů na membrány a stále se řeší jestli papír, hliník, polypropylen, aerogel (nebo co to zas teďka vymysleli) případně karbon, u výšek zas textil vs titan. Ale to prostě nepovažuji za rozdíl v ladění výhybek. Dej opravdu konkrétní příklad rozdílu při ladění výhybky.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ladění výhybek
PříspěvekNapsal: 07 led 2010 02:22 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Tak fajn. Když už si nakousnul ty výšky. Když budu mít nějaký dejme tomu 7" středobas a dám k němu místo textilní kaloty kovovou hnedka bude výhybka vypadat trochu jinak. Proč? Protože kovové membrány peakujou. Řešil by to někdo v PA? neřešil. Totéž dělají i kovové (i jiné) membrány třeba u středobasů. Kolikrát se dávají kompenzace ještě dost slušný kus za děličkou, klidně i několik. Proto aby byla chára dokonalá? Ne - protože je to prostě slyšet že tam ta membrána dělá něco co nemá. Chára není stěžejní, je to jen jakýsi vedlejší ukazatel toho že se tam asi něco děje. Takový indikátor který tě upozorní že něco není OK. někdy řekne co a někdy musíš hledat. Hifi řeší jak se k sobě různé reproduktory hodí témbrově (to už jsme probrali) ale není to dané jen materiálem membrány. I u PA můžeš mít dva papírové reproduktory a přesto bude hrát každý jinak. Tyhle věci se často z cháry vůbec nepoznají ale sluchově a tedy i subjektivně ano. Totéž různé drivery a horny. Ale řeší se to? A nebo se řeší jen vhodnost dané kombinace reproduktorů do daného prostředí? Pokud vím řeší se jestli vyhovuje směrovka pro dané prostředí, jestli to unese výkonově, jestli +- autobus to na sebe navazuje tak aby tam nebyl nějaký vyložený průser. Příkladem jsou kombinace 15" reproduktor + něco. Já bych takovou kombinaci neudělalani kdyby oba použité měniče byly sebedokonalejší. Proto se mi třeba líbil ten drimův projekt který alespoň teoreticky splňuje některé základní věci. Ale řeší tu někdo barvu a podání středů? A jestli jsou výšky opravdu výškami? Myslím že moc ne. Kdyby totiž ano nebyl by problém použít PA jako takové trochu výkonější HiFi až na omezení daná měniči - ty jsou optimalizované pro daný účel a nic s tím nenaděláme. HiFi také obsahuje celou řadu abstraktních pojmů podobně jako některé umělecké obory a to přestože to má svůj technický základ. Tohle prostě nejde rozebrat rozumně v konkrétních bodech. Pokud bych hledal nějakou definici tak to asi nejde. Snad jen konstatovat že to je jen o přístupu a co mi ta která oblast dovoluje (a má to smysl) udělat.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ladění výhybek
PříspěvekNapsal: 07 led 2010 09:51 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Thalete, nemůžu zapírat, že máš obecně pravdu. Problém je jinde. Z 15"+něco je dnes už docela slušně rozumět, co se z toho line. Peaky v kovových výškách se řeší, popřípadě už tam nejsou :-), ale když vzpomenu ten zbytek - Navrhni cenově nějaké hifi, co ozvučí to samé co 500W PA 15"+1", aby to dodrželo ty požadované hifi vlastnosti. Myslím že pochopíš, proč se to neřeší, a také to, že ten kdo na to má peníze a zákazníky, ten to zcela jistě ŘEŠÍ. Jenže do PA se také běžně motá obchod, proto opravdu bereš do ruky neporovnatelné, neb hifi-soustava s PA měniči odladit jde, jen na to musíš zvolit správný okruh lidí, a ne obchodníky, které ani nezajímá, co to vyhybka je.
A právě tito pak PA používají ke svému obchodu za prachy, a za nedoladěný bafflestep jim prachy nikdo nestrhne.
Jsi strašně moc nefér. Asi půjdu bulet do kouta....

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ladění výhybek
PříspěvekNapsal: 07 led 2010 10:14 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Nejsem nefér. Už jsem kolikrát řekl že mým cílem není kopat do autobusu (totiž do PA). Jen jsem řekl že to je trochu jiný svět. Kolikrát to ještě budu opakovat?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ladění výhybek
PříspěvekNapsal: 07 led 2010 11:52 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Já nevím. Jiný svět to je, ale kdybysis přečetl nějakou "literaturu" z webu RCF/Nexo/EAW, věděl bys, že to kluci v LA řeší uplně stejně, ba možná některé věci i víc. Myslím že takové věci jako GF v hifi ani nejsou.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ladění výhybek
PříspěvekNapsal: 07 led 2010 14:30 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Nevím čemu říkáš GF ale o line array jsem docela četl. Jen je to v HiFi minoritní oblast což je docela škoda.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ladění výhybek
PříspěvekNapsal: 07 led 2010 14:49 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
A není to jen proto, že koukáš na to PA tam venku na poli namísto doma v obýváku?

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ladění výhybek
PříspěvekNapsal: 07 led 2010 15:09 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Teď nevím jak to myslíš.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ladění výhybek
PříspěvekNapsal: 07 led 2010 15:35 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Přesně jak to říkám. Kdybys pozorněji četl prodance, zjistil bys, kolikrát se tam Hubert a jiní zmiňovali o domácím PA, postaveném převážně z 8" nebo 10" středových reproduktorů, s jiným přístupem, občas s přímovyzařující vejškou, atd....
Doma se k tomu opravdu jako k hifi přistupuje. Nikdo nikdy si doma nedal postavit 15"+1" s jednoduchým sladěním...

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ladění výhybek
PříspěvekNapsal: 07 led 2010 19:08 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Tak k těm peakům, pokud tam bude něco co by mi vadilo, budu to řešit ať je na to PA nebo na doma, i u lepších PA beden se to jistě řeší - EAW či RCF ať pasivně nebo aktivně. Nejvíce se určitě řeší kombinace driver/horna, protože tam jsou největší rozdíly. Jak se měniče k sobě hodí, no někdo to bude řešit víc někdo míň... 15"+1" je pro mě už nepřijatelné, i na PA, něco jiného už je aktivně dělená 15"+2", která se dá klidně dělit i na 1kHz.
Občas je v měřeních od Huberta vidět že v některých sestavách je peak na výškách (zhruba od 10kHz), Hubert to tam nechává, já bych to tam v žádném případě nenechal, protože peak na výškách je pro mě nepřijatelný a rozhodně bych to řešil i za cenu složitější výhybky. Mám v plánu postavit si RLC dekádu abych mohl ladit výhybky v reálném čase, to jak to dělají všichni Hifisti se mi nelíbí, LspCad sice simuluje dobře, ale když si výsledek nemůžu hned poslechnout a doladit podle ucha je k prdu.

GF je Guiness Focusing, což je speciální procesing od EAW, doporučuji dát na prodance do vyhledávače "GF" a něco si o tom přečíst.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ladění výhybek
PříspěvekNapsal: 07 led 2010 20:03 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
že se prej doma hifi 12"+1" nedělá....
http://elektro.bazos.sk/inzerat/2828994 ... -repro.php

P.S.: To jen tak na odlehčení...

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ladění výhybek
PříspěvekNapsal: 08 led 2010 15:36 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Já vím o blbovi co dal dohromady ARN930 (mohutný 15" nízkorezonanční gumák na home HiFi) a nějaké piezo. No jo, kvalitka.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ladění výhybek
PříspěvekNapsal: 08 led 2010 19:32 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Právě teď mám něco podobného doma. Koupil jsem na Aukru 1 PF 067 71, sice dost zbědované ale až tohle jsem nečekal:
Chlap s tím chtěl dělat randál, tak spálil střeďáky a vejškáče. Střeďáky prostě odpojil a vejšky nahradil piezy od Dexonu. Chtěl jsem to uvést do původního stavu ale jsou tak zbědované, že basáky půjdou do komory na rezervu a zbytek přijde vyhodit.
On tam prostě středy vůbec neměl a ještě mě přesvědčoval, jak to bomba hraje. No, ještě že nestih zlikvidovat alespoň ty 8608...

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ladění výhybek
PříspěvekNapsal: 08 led 2010 19:54 
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:01
Příspěvky: 2775
Bydliště: Brandýs nad Orlicí
Kraj: ČR - Pardubický
laminat - jen aby nebyly načaté taky :cry:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ladění výhybek
PříspěvekNapsal: 11 led 2010 16:16 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Možné je všechno. Hrají normálně a stejnosměrný odpor mají taky plusmínus HGK stejný, jako jiné ARN 8608.
Ty pieza jsem z toho vykuchal, díry byly zadělané jen sklenářským kytem (taky dílo), možná se je pokusím přece jen revitalizovat.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ladění výhybek
PříspěvekNapsal: 12 led 2010 05:53 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Na to že to hraje nedej. Mám tu ARN664 kde jsem musel měnit cívku. nic nedrhlo, impedančně byla OK - prostě nic nesvědčilo že by jí neco bylo. nicméně byla připálená a former uprostřed úplně zuhelnatěl a rozsypal se, z drátu cívky se začal olupovat lak. Drželo to jen za ty dráty silou vůle. Takže rozebrat a zkontrolovat. Jinak může zdechnout v nejnevhodnější chvíli a vzít sebou třeba zesilovač.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 42 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group