Poslední návštěva: Právě je 20 dub 2024 00:45


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 53 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Loudness
PříspěvekNapsal: 29 led 2023 11:20 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Thales kdysi na fórech zpopularizoval téměř dokonale chodící fyziologický regulátor. Nebudu znova dopodrobna rozebírat, jestli fyziologie je nebo není potřeba, že chodí opravdu správně pouze za dodržení správné vstupní úrovně a to ještě ve vztahu ke zbytku sestavy atd. Vrátím se pouze k tomu, že běžné zapojení s RC korekcí v odbočce potenciometru je nedostačující.
Těch zapojení s TP289 jsem nadělal několik, k naprosté spokojenosti uživatelů včetně mě (mám ho ve svém monstru na dílně). Má to ale několik drobných nevýhod. Pominu dostupnost a cenu TP289. Koupit se pořád dá a ty tři kila s poštovným slušnou audio sestavu podle mého nijak neprodraží.
TP289 ale nemá nijak luxusní mechanický chod. Což si člověk uvědomí pokaždé když vezme knoflík do ruky. Je trochu náchylný na stárnutí, takže potřebuje občas prostříknout. No a je to velké. Při zástavbě do zesilovače běžných HiFi rozměrů to nevadí.
Teď jsem ale narazil na potřebu vestavby do velmi stísněného prostoru. Kombinace určená do pracovny, na večerní pianko poslech s nepříliš výkonným mini zesilovačem a malými dvoupásmy si sama řekla o fyziologickou regulaci. A do stísněné krabičky by se už nevešel ani samotný TP289, natož součástky okolo. Menší výkon zesilovače spolu s menší citlivostí bedýnek žádaly odbočku uprostřed dráhy. No a k dostání jsou pořád tuzemské TP169 s průběhem L.

Topologie je podobná - ono na tom není co vymýšlet jinak. Vynechal jsem rezistory paralelně k sekcím potenciometru. Ty trochu vylepšují souběh, což nebylo nezbytné. Na druhou stranu zmenšují celkovou impedanci obvodu, pročež pak vycházejí velké hodnoty kondenzátorů - a svitky jsou potom buď rozměrné, nebo se musejí vyskládat z více malých. Nezdržoval jsem se simulacemi, protože takovouhle věc umím střelit od oka a doladit poslechem (bylo nakonec potřeba pouze změnit jeden rezistor). S výsledkem jsem spokojený.

Pár důležitých poznámek:

- Je to optimalizované pro potenciometry TP169 a žádné jiné. Za jedno kvůli odbočce uprostřed, a za druhé proto, že TP169 má sekce nad a pod odbočkou v poměru odporů cca 80/20. Zahraniční potenciometry s odbočkou uprostřed mívají poměr 50/50.
- Právě tak je to optimalizované pro zmíněnou koncepci "pár wattů plus malé bedýnky". Regulace nechodí do nulové hlasitosti a při větších výkonech s citlivějšími repráky by to v dolní poloze hrálo už moc nahlas. Ladil jsem si to přímo pro svoje potřeby, níž chodit nepotřebuju, a menší rozsah regulace se odmění plynulejším průběhem. Kdo by potřeboval na dolním konci větší útlum, tomu by mělo stačit v dolním RC členu použít rezistory 100R na místě R4 a 270R nebo 330R na místě R5, při současném zvětšení C1 na 2u2. Získá tak dalších cca 6db rozsahu dolů.
- Zdvih na výškách je úmyslně malý a pouze na odbočce potenciometru. Kdo by chtěl víc, může zmenšit rezistor R2 na 33K, nebo až na 27K. Zmenšením C3 na 1n2 nebo až 1n0 se posune zisk k nejvyšším kmitočtům. Člen R2C3 lze i vynechat. Výšky pak nebudou ovlivňovány vůbec.
- Komu by se zdál zdvih na basech okolo poloviny dráhy příliš výrazný, může zvětšit C2 na 220n.
- Úmyslně používám potenciometry menších hodnot. Proč? Mám v oblibě minimalismus. Většina současných zdrojů signálu nemá žádný problém s menší zatěžovací impedancí. Výstup zvukovky, DACu, Bluetooth přijímače, DVD přehrávače, nedejbože telefonu, nic z toho nepotřebuje vysokou vstupní impedanci následného zařízení. Právě tak vynechávám korekční předzesilovače jako nepotřebné. Za potenciometr s malým odporem lze přímo, bez potřeby bufferu zapojit koncový stupeň. A s buffery jsou vždycky potíže. Někomu to nevadí, ale poměrně dost posluchačů nese vliv bufferu nelibě. OZ s jednotkovým zesílením za potenciometrem hrají mlhavě zejména při stažené hlasitosti. Jednoduchá zapojení s FETy nebo bipoláry mají mizivou přebuditelnost a horší linearitu při plném signálu. Potenciometrem regulujeme základní úroveň v rozmezí dejme tomu 40dB. Dynamika signálu je dalších aspoň 80dB. Buffer by tedy musel dobře pracovat v rozmezí 120dB. Co má dobrý přenos slabých signálů, špatně si poradí se silnými a naopak. Pokud se omezíme na zapojení potenciometr plus koncový zesilovač, nic si nekomplikujeme a jenom tím získáme. Zrovna nedávno mě rozstřelil jeden mladý začátečník, který tyhle zdánlivě drobné rozdíly neomylně rozeznával na první poslech.
Nu ale dobrá, pokud by někdo potřeboval upravit zapojení pro potenciometr s obligátním odporem 100K (TP169 100K/L je rovněž k dostání), nechť si všechny kapacity vydělí čtyřmi a všechny odpory čtyřikrát zvětší. Bude to pak jen choulostivější na přeslechy.

Mám ve skříňce odloženou krabičku s nakoupenými odbočkovými potenciometry za pár drobných z Číny. Po zběžném ohledání vypadají celkem nadějně. Jsou podobné velikosti jako TP169, ale jsou určené do DPS včetně vývodu odbočky, mají rohatkové krokování a hřídelku s 6 mm tisícihranem. Mají to zmíněné jiné rozložení sekcí 50/50 a jsou k dostání v nejmenší hodnotě 47K. Chystám s nimi trochu dokonalejší zapojení, tam už si i trochu zasimuluju. Pokud by se mi výsledek líbil, zveřejním i to.


Příloha:
Fyziologie TP169.png


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loudness
PříspěvekNapsal: 30 led 2023 08:29 
Uživatelský avatar

Registrován: 20 říj 2008 20:31
Příspěvky: 334
Bydliště: Olomouc
Jen bych doplnil, že o správné funkci rozhoduje i citlivost reprosoustavy. Mezi bednou s 92 a 85 dB bude jisty rozdil v poloze knofliku volume a tim i průběhu frekvenční charrakteristiky.
Mám na Denonu DR-285 čudlik Loudness a ten to řeší samostatně a asi i nejlépe. Tim ale nechci vyvolam nějaký flame war. Jen vecna poznámka.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loudness
PříspěvekNapsal: 30 led 2023 09:20 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Jistěže. Ptoto tam citlivost opakovaně zmiňuju.
V podstatě by šly udělat varianty s různým útlumem na úrovni odbočky a tím to celé trochu uzpůsobit kombinaci výkon/citlivost beden/prostor.

Ale ani to nezaručí dokonalou trefu do optimálního průběhu. K tomu by ještě bylo nutné na vstupu dorovnávat úroveň signálu podle skutečné střední hodnoty a taky mít údaj o SPL pro který byla nahrávka masterovaná. To je myslím nad možnosti i potřeby většiny uživatelů. A kdo má vysoké nároky, bude stejně Volume řešit třeba karuselem.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loudness
PříspěvekNapsal: 30 led 2023 10:23 

Registrován: 16 črc 2021 22:06
Příspěvky: 128
Bydliště: Puste Čemerne
Kraj: SR - Košický
Ransom teraz si mi nasadil chrobáka do hlavy. Doma mám toto:

https://m.de.aliexpress.com/i/100500437 ... c2deuMsite

verzia ALPS 27.
Trochu som experimentoval a zaradil ho medzi DAC a Yamahu v režime direct. S výsledným zvukom som veľmi spokojný. Uvažujem, že do môjho koncového zosilňovača s modulmi HYPEX UCD180HG HxR 180W, ktorý ešte nemám dokončený použijem túto fyziologickú reguláciu. Môj DAC ma analógovú reguláciu hlasitosti, ale možno by nebolo na škodu mať v zosilňonači aj fyziologickú reguláciu hlasitosti.Moje odborné znalosti nie sú na takej úrovni aby som dokázal posúdiť kvalitu tohto čínskeho zapojenia. Nebolo by od veci si to Ransomove zapojenie postaviť a porovnať ich medzi sebou.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loudness
PříspěvekNapsal: 30 led 2023 11:16 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
To bys mohl detailně nafotit. Už jsem na to též koukal. Protože je tam víc součástí než bývá obvykle. Schéma se asi bude z oboustranné DPS zkoumat blbě. Ale aspoň na podívání. Díky předem.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loudness
PříspěvekNapsal: 30 led 2023 12:03 

Registrován: 16 črc 2021 22:06
Příspěvky: 128
Bydliště: Puste Čemerne
Kraj: SR - Košický
Toto sú najlepšie detaily akých som schopný. Zatiaľ to mám v takejto provizórnej krabičke a rozobratie trvá len pár sekúnd.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loudness
PříspěvekNapsal: 30 led 2023 14:35 

Registrován: 22 črc 2009 10:57
Příspěvky: 386
V zosilovačoch AZS 222,223 a tiež aj v tuneroch z Bratislavy 810,813 a 814 boli trojodbočkové potenciometre (tam soudruzi z NDR neudělali chybu), hodnota 50 K. S tými sa dala urobiť parádna fyziológia. V B 73 a neskôr v 816 kach boli nainštalované trojodbočkové ťahové potenciometre hodnoty 47 k. Kedysi som inštaloval trojodbočkový poťák 50 k aj sfyziológiou do Transiwatu a hifisti, ktorí ku mne chodili si pochvalovali ako mi to dobre hrá "basy a výšky". Boli to časy keď sme hrali cez tesly a o bafflestepe som ešte nevedel nič ...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loudness
PříspěvekNapsal: 01 úno 2023 22:39 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Pardon, Tesla sice ty dederonské potenciometry používala, ale byly jen ve starších řadách zesilovačů. V AZS179, 215, 217, 218, gramofonech NZC 143, 420 a 430, ale rozhodně ne v AZS222 a 223. Tam byly TP289.
Ještě byly ty TGL potenciometry v magnetofonu B43.

Dá se s tím udělat fyziologie docela dobrá, což o to. I když tři odbočky jsou na to už nadbytečné. Ještě nedávno jsem dva kusy vyraboval z vraků receiverů Proxima. Už ani nevím, kam to přišlo.

Doma mám dva ty tahové potenciometry se třemi odbočkami, co byly v B73. Mně se to ale nelíbí, protože při regulaci každého kanálu zvlášť nebude fungovat souběh korekce. A i kdyby se to podařilo spojit na společné táhlo, stejně ten souběh dobrý nebude.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loudness
PříspěvekNapsal: 07 úno 2023 11:01 

Registrován: 16 led 2022 10:38
Příspěvky: 41
Kraj: SR - Trnavský
Ahoj, postavil som reguláciu podľa "Thales" čo bola uverejnená na webe, ale našiel som to isté susednom audiowebe, len odpor 1k5 je na pozícii kondenzátora 10nF. Priznám sa, že viem poskladať niečo vypočítať to je asi tak všetko, ale posúdiť či to je dobre alebo zle zapojenie nie. Prikladám schému.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loudness
PříspěvekNapsal: 07 úno 2023 13:19 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
U sériového členu nezáleží na pořadí.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loudness
PříspěvekNapsal: 07 úno 2023 19:09 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
když už tohle řešíte, nezkoušel někdo tohle: http://www.belza.cz/audio/lpots.htm
Obrázek

-je mi jasný, že to hraje trochu pořád, i úplně zeslabený, ale co zapojení AURA?
Obrázek
nezkoušel jste to někdo nasimulovat?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loudness
PříspěvekNapsal: 07 úno 2023 19:50 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Do zapojení AURA bych zásadně nešel. Prostý důvod: Jakmile cokoli injektuješ do běžce potenciometru, je to brutálně háklivý na kontakt toho běžce s dráhou. To druhý zapojení co Belza zmiňoval je v principu podobný.

Belzovy stránky nějak nechodí. Koukl jsem se na to znovu jen díky tomu, že mám tu stránku uloženou v počítači.

Před chvilkou jsem odeslal do výroby desky pro variantu se zmíněným čínským potenciometrem. Zatím jsem to zkoušel na nepájivce, zdá se to dobrý. Povedlo se to jakž takž miniaturizovat, jednostranná destička 37x44 mm i s potenciometrem, hřídel potenciometru na kratší straně. Přívod a vývod na Duponty (nebo cokoli ve stejném rastru).


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loudness
PříspěvekNapsal: 08 úno 2023 13:05 

Registrován: 16 led 2022 10:38
Příspěvky: 41
Kraj: SR - Trnavský
Ďakujem "ransom", zletoval som hniezdo podla thalesa a odskušal na výhybke ktorú si použil do Tesmax 62. je to uchometrický ok. Teraz to hodiť na plošak :roll: ani neviem kolko krat som to prekreslil. Teraz som našiel ešte chýbajúci spoj :roll: Tie cisla pri potenciometri nie su podla katalogu.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loudness
PříspěvekNapsal: 08 úno 2023 21:47 

Registrován: 08 čer 2015 21:30
Příspěvky: 39
Kraj: SR - Trenčianský
Ak by niekto chcel origo DPS podľa Thalesa, mám doma zopár voľných kusov.
Zmieňované zapojenie som vyskúšal a je dobré, z určitých dôvodov sa pre mňa ale nehodí.
Každopádne DPS viem poslať ak by niekto mal záujem. Rovnako mám aj origo poťáky na Thalesovo zapojenie, neboli nikdy použité, len ležali v sklade.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loudness
PříspěvekNapsal: 09 úno 2023 12:40 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Chlapi, to je slovo do pranice. Berte dokud nabízí!

Ta věc z Ali co postoval Martin bude pravděpodobně ono zahraniční zapojení z Belzových stránek (viz Kodl). Tam upozorňuji na dvě úskalí. Je to háklivé na kontakt běžce a korektně to bude chodit pouze do vyšší zatěžovací impedance.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loudness
PříspěvekNapsal: 09 úno 2023 12:54 

Registrován: 08 čer 2015 21:30
Příspěvky: 39
Kraj: SR - Trenčianský
Kontakt bežca pri ALPSe nebude až taký problém.
Skôr vyššia zaťažovacia impedancia ak to niekto chce hodiť medzi preamp a koncák.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loudness
PříspěvekNapsal: 11 úno 2023 00:04 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Přišly mi dnes destičky (chválím https://www.plosnaky.cz za expresní dodávku). Na zkoušku jsem osadil první kus, zrovna jsem i malinko upravil hodnoty součástí pro větší rozsah regulace. Během víkendu to zkusím poslechnout. Dokonalé to nebude nikdy, ale kompromis nesmí ničím zásadně vadit. Lepší je korekce méně výrazná než přehnaná.
Nejprve jsem desku vymýšlel jako oboustrannou. Ale bez prokovů se naprd spojují vrstvy, pokud se pod součástkou nedají zapájet z obou stran. Nakonec stačila deska jednostranná a tři propojky. Kreslil jsem ji ve Sprint Layout pouze jako jednotlivé pady a spoje, podle ručního náčrtu. Takže není osazovací plán. Pokud budu mít náladu, ještě to upravím.
Tradičně se mi povedl drobný kiks - má to být osazené souvislou řadou šesti kondenzátorů RM5 o rozměrech 5x7,5 mm bez mezer. No a teprve při osazování jsem shledal, že kondy 1u0, co jich mám pytel ve skříni, jsou rozměru 6x7,5. Tož jsem to tam nějak přibastlil.
Deska bude použitelná i pro TP169 s pájecími očky. Potenciometr se k ní prostě přidrátuje. A samozřejmě se upraví hodnoty součástí.

Příloha:
loud china.jpg


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loudness
PříspěvekNapsal: 12 úno 2023 13:44 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Ještě jsem to přerovnal a tahle des(tič)ka by asi mohla už jít do světa.
Rozměr ještě zmenšený na 34x36 mm, montáž za osu potenciometru.
Místo Dupontů by se měly vejít i trojpólové konektory JST-XH 2.54.
Potenciometry k dostání tady za suchý z nosu.
Podklad pro výrobu desky (.lay) na vyžádání u mě.

Příloha:
2023-02-12_16h57_42.png

Příloha:
Fyziologie čína 50k.png


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loudness
PříspěvekNapsal: 13 úno 2023 03:13 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
Trochu off topic: Včera jsem prvně zadal výrobu desky i osazení SMD na jlcpcb, tak čekám, jak to dopadne... Lenost vládne světu. Podle obrázku, co poslal číňan to vypadá, že všechny součástky jsou tam kde mají být, tak snad i v realitě to tak bude. Co mě šokovalo, tak je to levnější, než si to pokoupit v TME a bastlit vlastnoručně.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loudness
PříspěvekNapsal: 13 úno 2023 12:59 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Je dobrý něco umět, a pak zas není špatný nechat si to udělat jinde.
Já už o tom uvažoval taky. Jenomže jak se znám, vždycky můj návrh potřebuje nějaký dodatečný úpravy.
Včera jsem si udělal radost. Používal jsem (velice sporadicky) šlohnutý Sprint-Layout 5. Nefungovaly u něj některý funkce, jako třeba zobrazování popisků u součástí. Nejspíš ztraceno v cracku. Tak jsem si koupil oficko šestku. Za dvanáct stovek není co vymýšlet.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 53 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group