Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 11:37


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Třípásmo s ARN734
PříspěvekNapsal: 24 zář 2022 22:02 

Registrován: 28 zář 2020 23:55
Příspěvky: 4
Kraj: ČR - Olomoucký
Zdravím.Získal jsem zdarma 4 ks ARN734 ve výborném stavu.Protože jsou to jedny z nejlepších basáků od Tesly,rozhodl jsem se je využít a realizovat s nimi třípásmo.Nechci ale jít cestou ARS 844 nebo k nim dát nepovedené ARZ 4604+ARV 3604.O kombinaci mám určitou představu:na středy použít středobas Monacor SP60/4 a na výšky Dayton ND25FA-4.Oba mají s ARN734 shodnou citli-
vost 90dB.Podle jejich charakteristik bych zvolil fd1=300-400 Hz a fd2 2500-3000 Hz.Potřebuji poradit,zda je moje úvaha realizovatelná.Objem skříně pro ARN73x je 40-45 litrů.Jaký objem bude mít oddělovací box pro Monacor SP60 pro výše uvedené fd1?ARZ460x mají pro fd1=500Hz 0,8 l.Pokud se nemýlím,dají se oba koupit u administrátora LuKysse v Reproobchodě.Protože použiji všechny 4 basáky,budu vyrá-
bět 4 skříně(2x já,2x bratr) a musím koupit středobas i výšku také po 4 ks.
Doufám,že jsem se do toho moc nezamotal a je to srozumi- telné.Děkuji všem za rady,podněty a návrhy.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Třípásmo s ARN734
PříspěvekNapsal: 26 zář 2022 08:59 

Registrován: 02 led 2011 12:53
Příspěvky: 854
Kraj: SR - Trenčianský
Akosi sa tu k tomu nikto nemá, tak skúsim ja.

Kombinácia tebou vybraný stred+výška je použiteľná, bas+stred by teoreticky tiež išla použiť. Tak nejak by to bolo aj adekvátne cenovo k ARN.

Zhodnú citlivosť reproduktorov vôbec riešiš nemusíš. Stredy a výšky môžu mať kľudne oveľa vyššiu citlivosť, ktorá sa dorovná jedným až dvoma odpormi vo výhybke.

Voľba deličiek je čisto na návrhu a skúsenostiach maníka, ktorý si to celé pomeria a potom rozhodne, kde by bolo najideálnejšie voliť deličky. Takto sú to len hrubé úvahy.

Uzavrenka do 40l - treba hodiť do simulačného programu. Hlavne by bolo vhodné zmerať TS parametre, či sa neukáže, že sú vhodné aj do BR. Takýto počin robil TLU s peknými veľkými stĺpmi, kde nad ARN738 bolo SPH170 a nejaká výška nad tým.

Objem kastlíka pre stred - zase podľa veľkosti stredu. Pri tom 4" by stačil približne 0,8-1l. Skúsený ladič zase určí presnejší objem.

Lukyss:
http://repromania.net/forum/viewtopic.php?f=6&t=8628

_________________
4xJPA50, 2xJPA250, 2xJPA250, DPA223, Harrison X1000, Teson A2200, A2400, Luxman L-430, Dual CV1462, CS704, DAC MagicPlus, Senn HD558, Golem II


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Třípásmo s ARN734
PříspěvekNapsal: 26 zář 2022 14:31 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Tady bude nejpodstatnější otázka, jak se bude dělat výhybka. Vždycky, když se předběžně mluví o volbě dělicích kmitočtů, tak to zavání nějakými počtami obecných vzorečků, z čehož samozřejmě vyjdou jen filtry pro odporovou zátěž, nikoli funkční výhybka pro dané reproduktory. Ono kdo umí měřit a pracovat s těmi grafy, tak se obvykle na děličky ani neptá. Ty budou nahrubo zřejmé z měření, ale až simulace ukáže, kde a jak si to nejlépe sedne. maximálně se zeptá, zda už někdo s tím měničem pracoval a co si ještě nechá líbit a co už ne.
Pokud se uvažuje o spodní děličce, je vhodné mít rezonančku sestavy střed-kastlík minimálně oktávu pod uvažovanou děličkou. Dle TS parametrů střeďáku lze tuto frekvenci odsimulovat třeba v Amplionu nebo WinISD. Při uvažované děličce 300Hz je tedy vhodné mít FS celku na 150Hz nebo níž. Odhadem bych volil raději kastlík objemu minimálně 2,5-3L.
Osobně bych použil i větší střed. Pro 11" basák s nutností poměrně nízkýho dělení je to už se 4" středem dost o držku. Použil bych spíš tohle:
https://reproobchod.cz/dayton-audio-dc130b-4-p4006


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Třípásmo s ARN734
PříspěvekNapsal: 26 zář 2022 16:49 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Nebyl by pak nad ten 5,25" zase lepší ND25FW?
Koneckonců, tahle dvojice už chodí velmi dobře jinde.
ARN734 bude líp fungovat ve větší ozvučnici, když už by měla být uzavřená. Nějakých 55 až 60 litrů.
Kdyby se ještě k tomu ukázalo, že jsou vhodné do BR, už by z toho mohla být s rozumným příplatkem (cca 1500 na páru) docela zajímavá soustava.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Třípásmo s ARN734
PříspěvekNapsal: 26 zář 2022 18:45 
Uživatelský avatar

Registrován: 16 led 2015 22:31
Příspěvky: 184
Bydliště: Bystré
Kraj: ČR - Pardubický
Dneska když jsem se nudil v práci, tak jsem tady na fóru narazil na příspěvek od Ransoma a i já jako dement jsem tam toho dost pochytil, co se týká základů u reprosoustav, tak ti doporučuju si to taky přečíst :D A ještě bych mu chtěl za to poděkovat, že si našel očividně dost času a něco takovýho vytvořil :) Udělal bych z toho povinnou četbu tady na fóru a až by dotyčný z toho složil test, tak by sem teprve mohl psát :lol: https://mega.nz/file/s99jwI5J#uaR6osu1A ... PDCeYZBxcU


Naposledy upravil Kreator dne 28 zář 2022 11:25, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Třípásmo s ARN734
PříspěvekNapsal: 26 zář 2022 23:05 

Registrován: 28 zář 2020 23:55
Příspěvky: 4
Kraj: ČR - Olomoucký
Zdravím a děkuji všem 4 přispěvatelům za podnětné návrhy.
Volba dělicích kmitočtů není samozřejmě o výpočtech,ale simulaci,jak píše TLU.A má pravdu i vtom,že k ARN734 bude místo 4" SP60 asi lepší větší Dayton DC130B,o kterém jsem také uvažoval,ale ten má větší citlivost=92,1dB.Snažil jsem se vybrat reproduktory se stejnou citlivostí.Ta se sice dá
srovnat odpory,ale čím méně jich ve výhybce je,tím lépe,ne? Ransom píše,že 734 by pracovala lépe v uzavřence 55-60 lit-
rů.Není to už hodně,když např.v Teslácké ARS844 jede ve 40 litrech a větší ARN860x,ev.312-x pracují v 50 litrech?
Vím,že to vůbec nic neznamená a rozhodující bude měření podle TS parametrů.Co se týká BR,tak jsem někde četl,že
právě ARN73x do nich NEJSOU vhodné,pouze do uzavřenky.
Kreatorovi děkuji za odkaz na článek od Ransoma.Určitě si ho přečtu několikrát.Realizace třípásma se 734 bude rachota,
ale myslím,že se vyplatí.Ještě jednou díky všem!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Třípásmo s ARN734
PříspěvekNapsal: 27 zář 2022 06:19 

Registrován: 02 led 2011 12:53
Příspěvky: 854
Kraj: SR - Trenčianský
Odpory vo výhybkách nie sú vôbec žiadna katastrofa, ale úplne bežná a nutná záležitosť. Vyššia citlivosť preto nie je problém, ako som písal vyššie.
Objem ARS844, 1PF 067 08, atď. je zúfalo poddimenzovaný. Roky skúseností, simulácií a meraní dokazujú, že tých pár litrov naviac tým ARNkám len prospeje, čo sa týka rozsahu smerom dole.
TS parametre - reálne namerané, ukážu, kam je vhodný ten ktorý reproduktor. Nájdu sa kusy, ktoré sú vhodné aj do BR a to je potom "rachot". Nebál by som sa toho. Takisto som spomínal, že práve TLU také bedne stvoril.

_________________
4xJPA50, 2xJPA250, 2xJPA250, DPA223, Harrison X1000, Teson A2200, A2400, Luxman L-430, Dual CV1462, CS704, DAC MagicPlus, Senn HD558, Golem II


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Třípásmo s ARN734
PříspěvekNapsal: 27 zář 2022 07:01 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
mirhem píše:
Zdravím a děkuji všem 4 přispěvatelům za podnětné návrhy.
Volba dělicích kmitočtů není samozřejmě o výpočtech,ale simulaci,jak píše TLU.A má pravdu i vtom,že k ARN734 bude místo 4" SP60 asi lepší větší Dayton DC130B,o kterém jsem také uvažoval,ale ten má větší citlivost=92,1dB.Snažil jsem se vybrat reproduktory se stejnou citlivostí.Ta se sice dá
srovnat odpory,ale čím méně jich ve výhybce je,tím lépe,ne? Ransom píše,že 734 by pracovala lépe v uzavřence 55-60 lit-
rů.Není to už hodně,když např.v Teslácké ARS844 jede ve 40 litrech a větší ARN860x,ev.312-x pracují v 50 litrech?
Vím,že to vůbec nic neznamená a rozhodující bude měření podle TS parametrů.Co se týká BR,tak jsem někde četl,že
právě ARN73x do nich NEJSOU vhodné,pouze do uzavřenky.
Kreatorovi děkuji za odkaz na článek od Ransoma.Určitě si ho přečtu několikrát.Realizace třípásma se 734 bude rachota,
ale myslím,že se vyplatí.Ještě jednou díky všem!

1. odpory ve výhybkách: Pokud u ARN734 s citlivostí cca 90dB/W/m srovnáš jev zvaný bafflestep, půjdeš o 4-6dB s citlivostí dolů. Předpokládám, že s tímhle si vůbec nepočítal. Krom toho, vhodně použité odpory ve středovýškové části nejsou žádné zlo. Že jsou nežádou cí je pouze mýtus stejně, jako mnoho dalších fyzikálně nepodložených pověr kolem soustav.
2. Co dělala se svýma reprákama Tesla je irelevantní, protože ta navyráběla tolik prasáren, až hanba. Většina jejich soustav měla objem dosti poddimenzovaný. Nikdo dneska nezavře ARN6604 do 15L jen proto, že to Tesla dělala u ARS825. Pro ARN73x je opravdu ideální objem 50-60L uzavřených, nebo u vybraných kusů cca 100L basreflex (nutná kompenzace impedančního hrbu dole). Že ARN73x je vhodný pouze do uzavřenky, to je takové obecné pravidlo. Nelze tím nic pokazit. V basreflexu je opravdu možné jej použít jen za určitých podmínek. Já s ARN73x dělal několikrát.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Třípásmo s ARN734
PříspěvekNapsal: 28 zář 2022 09:52 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Kreator píše:
Udělal bych z toho povinou četbu...

Neser.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Třípásmo s ARN734
PříspěvekNapsal: 28 zář 2022 11:26 
Uživatelský avatar

Registrován: 16 led 2015 22:31
Příspěvky: 184
Bydliště: Bystré
Kraj: ČR - Pardubický
To bych si nedovolil.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Třípásmo s ARN734
PříspěvekNapsal: 28 zář 2022 13:33 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Chceš aby mě nenáviděli jako Jiráska nebo Němcovou?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Třípásmo s ARN734
PříspěvekNapsal: 28 zář 2022 17:55 
Uživatelský avatar

Registrován: 16 led 2015 22:31
Příspěvky: 184
Bydliště: Bystré
Kraj: ČR - Pardubický
Nedá se nic dělat...budeš muset na sebe vzít tohle riziko :lol:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Třípásmo s ARN734
PříspěvekNapsal: 02 říj 2022 00:25 

Registrován: 28 zář 2020 23:55
Příspěvky: 4
Kraj: ČR - Olomoucký
Mám ještě další 2 dotazy.
1.pro TLU:BR 100 lt nehrozí - budu dělat 4 uzavřenky.Brácha by tak velké skříně neměl kam dát.TS parametry Daytonů DC
130B-4 i ND25FA-4 pro simulaci ozvučnice mám,ale pro 734 jsem zatím nikde nenašel.Nebyly by náhodou k dispozici?
2.pro Ransoma:Proč je ND25FW lepší než FA?
Díky oběma za odpovědi.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Třípásmo s ARN734
PříspěvekNapsal: 02 říj 2022 08:26 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
TS patametry konkrétních kusů ARN je potřeba změřit. Jejich rozptyl byl velký jako mezi různými typy. Nekonzistentní výroba plus trochu vliv věku...
Měření TS parametrů je to nejjednodušší, co se dá měřit. Zvládne to každý. Zvukovka s Line-In vstupem, jeden odpůrek, kousek plastelíny a setinková váha.
U středu to ani není potřeba simulovat. V podstatě stačí pro objem V z poměru V/Vas spočíst kam se posune Fs v komoře. Ale protože jsme líní počítat, a nepamatujeme si dlouho nepoužívané vzorečky, je často jednodušší používat simulaci.
U výšek TS parametry netřeba.

Jen si říkám, jaký je rozdíl ve velikosti mezi 60 a 100 litry. U krychle by to bylo 44 vs 50 cm (při 20mm stěnách)...

ND25FW má waveguide. Je tak možné ho použít pro nižší dělení a mnohem lépe navázat na větší středobas/střed pod ním. Odmění se za to. Kdyby byl pod ním 4", FA by vyhověl dobře. Ale ten 4" by zase komplikoval navázání na basák. Všecko souvisí se vším.
Spousta továrních beden (i z velmi kvalitních repráků) je pokažená právě tím, že ty repráky na sebe nedosáhnou. Proč se šidit, když to není nutné?

ND25FW si s DC130B rozumí velmi dobře (zrovna poslouchám velká, dobře laděná trojpásma na dílně). Hodí se ušetřit si práci, starosti, čas a prostředky, někdy i zklamání, a sáhnout po osvědčené kombinaci.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Třípásmo s ARN734
PříspěvekNapsal: 02 říj 2022 10:03 
Uživatelský avatar

Registrován: 16 led 2015 22:31
Příspěvky: 184
Bydliště: Bystré
Kraj: ČR - Pardubický
Kdybys nevěděl, tak tady je návod.
http://tksoundworks.com/z-navody/meranietsp.html


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Třípásmo s ARN734
PříspěvekNapsal: 02 říj 2022 13:45 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
TS parametry 734 nemám. A k čemu Ti vlastně budou? Pokud si nejdeš hrát s basreflexem, tak ta uzavřenka je jasná. Ideál je těch 50-60L. Drobný sem a tam tady nejsou vůbec podstatný, finální slovo stejně řekne místnost. Několikrát jsem psal, že lidi příliš prožívaj simulace objemů, hrají si tam s nicotnýma hodnotama...ono tam stačí dodržet nějaký přibližný vhodný hodnoty a výsledek je zaručený. Je fuk, jestli má bedna objem 50 nebo 55L, jestli je basreflex laděn na 30 nebo 32Hz. Reálný slyšitelný rozdíl ve standardní obytné místnosti se bude limitně blížit nule. To už víc do toho bude kecat vhodné tlumení bedny.
U DC130B-4 budou pro dostatečně nízké FS stačit v kastlíku 2L. Pokud se dá o litr víc, tak tím líp. Rozumné maximum budou asi 4L, kde Fs sestoupí na 100Hz. Nezapomenout pořádně kastlík vytlumit.
K rozdílu ND25FW a ND25FA bych jen dodal, že krom lepšího navázání na sřeďák se docílí i o něco lepšího vyzařování soustavy po stránce směrovosti.

Tohle jsou ale všechno věci, ze kterých obavu nemám. Při dodržení nějakých obecných zásad tam fakticky není moc co zkazit. Z čeho mám větší strach je výhybka. Ta tady řekne to finální slovo, zda z toho bude slušná bedna (potenciál ta kombinace má), nebo jen další bastl, který sice nebude hrát dobře, ale může dělat radost ze stavby a že člověk něco udělal vlastníma rukama. A tady přichází ta obava, že pokud stavitel neumí ani změřit TS parametry, akustický měření a spinorama bude pro něj úplná španělská vesnice. A tak se zase jednou použijí vzorečky LC filtrů pro odporovou zátěž (nebo rovnou programy typu Helish) a...všechno to, o čem debatujeme ztratí smysl. Dokonce pro vzorečkový výhybky je výška ve zvukovodu horší volba, než klasický přímovyzařující měnič.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Třípásmo s ARN734
PříspěvekNapsal: 02 říj 2022 20:03 

Registrován: 28 zář 2020 23:55
Příspěvky: 4
Kraj: ČR - Olomoucký
Díky všem za velmi hodnotné odpovědi!Moc si vážím vašich fundovaných rad.1.Jasně,rozdíl mezi 60 a 100 lt,co se velikosti týká,už nebude tak markantní,ale brácha šetří každý cm a už i
ty 60ky pro něho budou dost.Ale vyrábět 2 páry uzavřenek 60lt+2 páry BR 100lt,se mně nechce.Navíc BR jsou náročnější
na vyladění.S tím by mně už musel někdo pomoci.Zůstanu tedy u 4 ks uzavřenek.Pokud zvolím čistý objem 60lt,zmenší
se mně o 4lt kastlíku pro středobas a zůstane 56.Nebo o něho musím zvětšit těch 60lt a vyrobit skříně s V=64lt?2.Co se týká
navázání na DC130B,přemýšlel jsem o tom,že když použiji místo 4" SP60 5,25",navázání na 734 bude jistější,ale právě zase nemusí bez problémů dosáhnout na FA.Použiji tedy FW.
Speciálně pro TLU:nemusíš mít strach,že všechny vaše odborné rady bych pohřbil vzorečkovými výhybkami.To by pak bylo mrhání vaším časem a snahou pomoci mně.Ano,jsem úplný začátečník,ale nezahodím jak vaše rady,tak i moje investice+čas.Proto se raději zeptám(líná huba...),ev.požádám někoho o pomoc,aby jsem z té kombinace dostal možné maximum.Tozn.,že tady nejsem určitě naposled.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group