Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 15:46


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 72 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Objem reprobedny
PříspěvekNapsal: 01 srp 2010 23:35 

Registrován: 01 srp 2010 23:33
Příspěvky: 3
Kraj: ČR - Jihomoravský
Dobrý den, chtěl bych vědět, kolik litrů musí mít bedna pro reproduktor ARN-5618 (http://www.ges.cz/-arn-5618-ges07000058.html).

Děkuji


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Objem reprobedny
PříspěvekNapsal: 02 srp 2010 00:13 
Uživatelský avatar

Registrován: 08 kvě 2009 21:57
Příspěvky: 354
Bydliště: LC
Kraj: SR - Banskobystrický
Maximálne 20l pre uzavretú bedňu, najčastejšie sa používa okolo 15l.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Objem reprobedny
PříspěvekNapsal: 02 srp 2010 10:05 

Registrován: 05 říj 2008 09:26
Příspěvky: 569
Bydliště: Trenčín
Kraj: SR - Trenčianský
Vitaj Kael,
Ako vraví tomtom, 15-20L, len ešte doplním že uzavretá ozvučnica.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Objem reprobedny
PříspěvekNapsal: 02 srp 2010 10:18 

Registrován: 01 srp 2010 23:33
Příspěvky: 3
Kraj: ČR - Jihomoravský
Aha ale já hodlám do ozvučnice osadit basreflex. Kolik musí být l v tomto případě?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Objem reprobedny
PříspěvekNapsal: 02 srp 2010 12:16 

Registrován: 05 říj 2008 09:26
Příspěvky: 569
Bydliště: Trenčín
Kraj: SR - Trenčianský
Tento reproduktor nieje až tak vhodný do basreflexovej ozvučnice, ale keď už musí byť tak daj okolo 20L.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Objem reprobedny
PříspěvekNapsal: 02 srp 2010 12:27 

Registrován: 01 srp 2010 23:33
Příspěvky: 3
Kraj: ČR - Jihomoravský
Ok, díky za odpovědi!
BTW: Proč není vhodný?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Objem reprobedny
PříspěvekNapsal: 02 srp 2010 12:44 

Registrován: 05 říj 2008 09:26
Příspěvky: 569
Bydliště: Trenčín
Kraj: SR - Trenčianský
Kvôli jeho TS parametrom, má slabý pohon. Viac tu http://www.repromania.net/teorie/


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Objem reprobedny
PříspěvekNapsal: 12 srp 2010 02:09 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Pokud se potuní magnetem dá se dát do BR. Frekvenčně to vychází ale nemá to moc hezké skupinové zpoždění. jestli si dobře pamatuju tak ten BR vycházel právě do 20 litrů. Musel bych se podívat co jsem to kdysi nasimuloval.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Objem reprobedny
PříspěvekNapsal: 02 bře 2012 22:01 
Uživatelský avatar

Registrován: 19 bře 2010 16:42
Příspěvky: 34
Kraj: SR - Nitrianský
20 litrov uzatvorena a dostatocne zatlmená ...basreflex v ziadnom prípade
v uzatvorenej hrajú pekne

_________________
Esi


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Objem reprobedny
PříspěvekNapsal: 02 bře 2012 22:22 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
20 litrů uzavřená je zbytečně moc.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Objem reprobedny
PříspěvekNapsal: 25 pro 2015 23:52 

Registrován: 21 pro 2015 18:40
Příspěvky: 22
Bydliště: Košice
Kraj: SR - Košický
Páni, zdravím všetkých audiofilov. Som tu úplne nový a amatér. Potrebujem pomôcť. Potrebujem vypočítať objem bass-reflex ozvučnice pre basový menič Monacor SPH-25OKE. Našiel som tu nejaké odkazy na program výpočtu ozvučnice (anglicky neviem ani šteknúť), ale mne tam vyhadzuje objem dosť cez 1OO L a to sa mi zdá príliš. Ak by mi s tým niekto mohol, budem rád. Z tých programov som skrátka mimo.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Objem reprobedny
PříspěvekNapsal: 26 pro 2015 10:28 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Basreflex je velmi citlivý na správné naladění a to zase vychází ze skutečných TS parametrů reproduktoru. Ty se ale často (většinou) od TS parametrů udávaných výrobcem dost liší. Pokud reprák máš, je potřeba ho nejprve odměřit. Pokud ho nemáš, dá se výsledek (velikost ozvučnice) odhadnout podle katalogových údajů a po koupi repráku a jeho odměření teprve doladit basreflex.

Ano, basreflexová ozvučnice vychází větší. A také se některé repráky do basreflexu nehodí, což je tak trochu i případ tohoto typu. Mravně se bude chovat v uzavřené bedně kolem 40-50l. Jakmile ho dáš do basreflexu menšího než 100l a navíc nedejbože nevhodně laděného, bude místo basování bučet jak nepodojená kráva (zkusil jsem si to narychlo nasimulovat).

Jen pro upřesnění: Nejde pouze o objem. Basreflex pracuje na principu helmholzova rezonátoru, takže jde o kombinaci objemu s průměrem a délkou nátrubku, což vše dohromady určuje ladění rezonátoru. A to zase musí přesně odpovídat potřebám konkrétního reproduktoru. Korektní basreflex nevznikne tak, že se do bedny strčí nátrubek z krámu, který se mi zrovna líbí designově.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Objem reprobedny
PříspěvekNapsal: 26 pro 2015 18:41 

Registrován: 21 pro 2015 18:40
Příspěvky: 22
Bydliště: Košice
Kraj: SR - Košický
Do trojpásmovky mi bol doporučený a vybraný človekom čo sa týmto zaoberá už roky, len doporučené rozmery a objemy mi nedal. Momentálne basák hrá v bass-reflex ozvučnici cca 85 L s bassreflexom ako si povedal aký obchod dal (80x170 mm) a presne to hrá ako píšeš. Niektoré žánre a pesničky fajn a niečo zasa bučí a hrá tak nízko, že brnia poháre vo výtrine. Keďže som naozaj amatér a nikto na mňa nemá čas na erudovanú radu a pomoc, tak ak môžeš mi s tým nejako pomôcť nech tie bassy skrotím a nejako uhladím, budem veľmi rád.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Objem reprobedny
PříspěvekNapsal: 26 pro 2015 18:54 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
1. Sú to basy, nie bassy...neviem, čo furt majú všetci s bassmi, ale strieľal by som za to...
2. Ak Ti niekto vedel odporučiť takto drahý reproduktor (naviac z celej kevlarovej série má imho asi najslabší motor), prečo sa ho nepýtaš aj na ozvučnicu, ak má skúsenosti?

Nieže by som bol neochotný, ale všetci najprv kupujú a až potom si idú po radu sem...ja by som Ťa do tej 250ke rozhodne nebol navliekol, pretože pre BR to potrebuje rovnako hovadskú ozvučnicu, ako 300ke. Systém je totiž už pomerne ťažký a veľmi mäkko zavesený, ale pohon je 200-kový. Tá ozvučnica bude musieť byť naozaj väčšia, než 100L, ak to má fungovať úplne korektne a bez kompenzácii. Možno bude lepšie obetovať spodok a strčiť ho do uzavrenky...okolo 50L, ako písal ransom.
Btw., čo je to za trojpásmo, čo je nad tým kevlarom a aká je výhybka?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Objem reprobedny
PříspěvekNapsal: 26 pro 2015 18:58 

Registrován: 21 pro 2015 18:40
Příspěvky: 22
Bydliště: Košice
Kraj: SR - Košický
Skúsil som ho už aj zavrieť v tom objeme, ale vtedy basy zmizli úplne. Skúsil som aj vybrať vytlmenie, ale v podstate sa nič podstatné nezmenilo, takže mi z toho vychádza, že bude asi gro problému presne ako vravíš v bass-reflexe a jeho naladení. No a to je pre mňa "španělská vesnice"...:). Inak, objem ozvučnice pre neho, je v tolerancii objemu niekde v 3/4, ktorý k nemu doporučil výrobca. Ja keď som to staval pred asi 10-timi rokmi tak k repro boli "rodné listy" a tam bol uvedený doporučený objem jak pre uzatvorenú, tak aj pre bass-reflex ozvučnicu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Objem reprobedny
PříspěvekNapsal: 26 pro 2015 19:05 

Registrován: 21 pro 2015 18:40
Příspěvky: 22
Bydliště: Košice
Kraj: SR - Košický
No problém je, že na zvyšok návodu, výpočtov či vysvetlenia už nemal čas, lebo je to časovo náročné a on bol zaneprázdnený. A už to nezmením. K tomu trojpásmu, je tam SPH-135KEP a DT-254. Výhybku od BS-acoustic CN 2-3-12/8 mi k ním dopasoval podľa grafov jednotlivých repro a výhybky. Akurát sú v nej vymenené všetky kondíky za MKT a MKP od Monacor-u.


Naposledy upravil Robert dne 26 pro 2015 19:26, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Objem reprobedny
PříspěvekNapsal: 26 pro 2015 19:11 

Registrován: 21 pro 2015 18:40
Příspěvky: 22
Bydliště: Košice
Kraj: SR - Košický
Páni obaja máte pravdu a som rád, že konečne počujem názory a vyjadrenia na úrovni. Len tie moje bedne nemôžem vyhodiť ani porezať. Natrápil som sa s nimi jak sviňa a aj vyzerajú naozaj slušne. Ostáva mi len dať na vaše rady a nejako s tým skúsiť niečo urobiť.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Objem reprobedny
PříspěvekNapsal: 26 pro 2015 19:40 

Registrován: 21 pro 2015 18:40
Příspěvky: 22
Bydliště: Košice
Kraj: SR - Košický
Mal som požičané Mordaunt Short Avant 906, tak stredy a výšky boli v porovnávaní v pohode, ale ten spodok jak z kravína.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Objem reprobedny
PříspěvekNapsal: 26 pro 2015 20:11 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Tá sústava je čo sa týka výberu repro OK...streďák aj výška zodpovedajú a ku 250KE sa hodia. No vidím tu dva problémy:
1. nevhodná ozvučnica - podľa môjho názoru reálne Qts toho reproduktoru bude okolo hodnoty 0,5...prípadne ľahko cez 0,5. Spolu s vysokým VAS (okolo 200L) to dáva vo výsledku reproduktor, ktorý bude naozaj vhodnejšie uzavrieť. Ak ostaneš u tých 85L a bassreflexe, nalaď ten bassreflex hodne nízko (pod 20Hz) a vytlm to...pri vnútornom priemere nátrubku 80mm by však mal dĺžku pol metra. Alebo ho teda zapchaj úplne a bedňu takisto v celom objeme vytlm nejakým vatelínom.

2. výhybka - výhybka postavená na základe datasheetových grafov, naviac len prekopaný šrot z BS-ka je k ničomu. Tie reproduktory by si rozhodne zaslúžili poriadnu výhybku. Chcelo by to normálne zmerať, odsimulovať a navrhnúť poriadne. Keď už si toľko investoval do tých meničov...nie je možné, aby sa to pred tými avantami zahanbilo...skôr naopak, malo by si to s nimi utrieť zadok.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Objem reprobedny
PříspěvekNapsal: 26 pro 2015 20:19 

Registrován: 21 pro 2015 18:40
Příspěvky: 22
Bydliště: Košice
Kraj: SR - Košický
Máš pravdu Qts má 0,41 a Qes 0,45.
Problém je, že ja neviem basreflex ladiť a zatvorené som ich už mal aj zatlmené ale zmizli úplne basy. S výhybkou s tebou súhlasím, len zasa nemám nikoho, kto by mi s tým vedel a bol ochotný pomôcť...:(
Škoda, že si tak ďaleko a nie je možný osobný kontakt.
Dal som tu fotky. Hrúbka stien je 22-52 mm (MDF), hmotnosť 52 kg
Příloha:
PICT0002a.jpg
,
Příloha:
PICT0005a.jpg
,
Příloha:
PICT0007a.jpg
,
Příloha:
PIC01 (4)a.jpg


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 72 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group