Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 23:32


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: trable s ultrabanálním operákem vyřešeno
PříspěvekNapsal: 26 bře 2016 20:18 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 zář 2011 13:41
Příspěvky: 1165
Kraj: ČR - Moravskoslezský
hned na začátek musím říct aby se to po vyřešení smazalo

zdravím, snad se tu najde nějaká dobrá duše která mi pomůže. původně jsem se tu o tom nechtěl ani zmiňovat protože to není vůbec high end, problémy dělá jeden jediný operák, je to šrot známý jako 4558 má fungovat jako aktivní filtr a předzes pro dva zmůstkované 2030 ale děje se to, že 4558 po zapnutí asi 10s hraje pak stichne, (vyměnil jsem už z bezradnosti tři šváby) poté zesílím zdroj signálu na max, tak začne na 10s hrát, hraje ale absolutně bez basů dělá to pazvuky občas to brumí občas šumí občas lupne chvíli zkresleně hraje pak zase stichne. už si nevím rady už třetí den tam v tom pátrám přitávám blokovací kondíky 10n nejdřív na výstupy pak i na vstupy pak všude možně, na upravování zesílení to nereaguje, zapojení ověřeně fungující, prostě už biju hlavou o zeď. jsem prostě začátečník a nevím si už rady. je napájen ze stabilizátoru 12V.
zapojení na obrázku je totožné kromě zpětné vazby kde je pouze odpor.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Naposledy upravil venouš dne 27 bře 2016 11:00, celkově upraveno 2

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: trable s ultrabanálním operákem
PříspěvekNapsal: 26 bře 2016 22:46 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Nemáš přivedený žádný potenciál do neinvertujícího vstupu - to je celé. Ono to zapojení na obrázku je jaksi pro jinýho švába.

Příloha:
OZ asym.png


Dělič R2,R3 vytvoří polovinu napájecího napětí, C4 ho vyfiltruje. Polovina napájecího napětí je přivedená přes R1 do neinvertujícího vstupu a to samé napětí musí být na výstupu OZ. R1 zároveň určuje vstupní impedanci zapojení. Hodnoty jsou tady pouze ilustrativní.

Blokovací kondíky 10n nemají co dělat na vstupu ani na výstupu. Možná bys neměl nic zkoušet naslepo.

Tak jak to máš na tom svém obrázku a popsané v textu nezískáš žádný aktivní filtr. Ten vypadá jinak.
Poměr (R5+R4)/R4 určuje zesílení.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Naposledy upravil ransom dne 26 bře 2016 23:10, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: trable s ultrabanálním operákem
PříspěvekNapsal: 26 bře 2016 23:09 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 zář 2011 13:41
Příspěvky: 1165
Kraj: ČR - Moravskoslezský
jo, děkuji, s děličem to samozřejmě funguje, s mým schématem taktéž, no zjistil jsem že v mojem případě by ani ten dělič nepomohl, vypadá to že srajda názvem 4558 je asi určena pro nesymetrické napájení, už to běží. :roll: musel jsem vyhodit kondíky 47mikro a spojit se zemí prosezené tři dny...

vyřešeno může se smazati


Naposledy upravil venouš dne 26 bře 2016 23:12, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: trable s ultrabanálním operákem
PříspěvekNapsal: 26 bře 2016 23:12 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
A tohle jako není nesymetrické?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: trable s ultrabanálním operákem vyřešeno, může se máznou
PříspěvekNapsal: 26 bře 2016 23:13 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 zář 2011 13:41
Příspěvky: 1165
Kraj: ČR - Moravskoslezský
každopád mi to s tím ověřeným schématkem nejelo, nevim no. jinak 4558 se cpe všude a šumí. nechám se poučit ale podle mého NE5532 je 100X lepší.

no je to nesymetrické


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: trable s ultrabanálním operákem vyřešeno, může se máznou
PříspěvekNapsal: 26 bře 2016 23:29 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Ani jeden není nic extra, ale že ti to nechodilo s tím nijak nesouvisí.
5532 rozhodně 100x lepší není. Možná si pleteš 4558 a 1458.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: trable s ultrabanálním operákem vyřešeno, může se máznou
PříspěvekNapsal: 27 bře 2016 09:46 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Hlavně není pravda, že 4558 je určen jen pro nesymetrické napájení...ale i při symetrii je nutný dát mezi neinvertující vstup a zem rezistor...a je jedno, jestli 4558, 5532, TL082. Jinak se to chová přesně, jak popisuješ venouši.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: trable s ultrabanálním operákem
PříspěvekNapsal: 27 bře 2016 10:12 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
venouš píše:
musel jsem vyhodit kondíky 47mikro a spojit se zemí

Jestli myslíš kondík 47u na tom prvním obrázku, co uzemňuje konec zpětné vazby, tak jsi udělal naprostou píčovinu. Vyrobil jsi totiž absolutně nestabilní ss zesilovač, který teď zesiluje svůj vlastní offset.
No, hlavně že jsi spokojený. Ale prosím tě neraď ty své nesmysly nikomu dalšímu.
4558 se používal ve vstupních obvodech mixpultů. Takže pokud někomu šumí, je to spíš nějakou zásadní chybou zapojení.
uPC1032 jaksi není operační zesilovač, vstupní ss napětí má odvozené ve svém vnitřním schématu. Po žádném operačním zesilovači ale nemůžeš chtít aby fungoval stejně. To bys mohl zrovna zkusit stejně zapojit žárovku a divit se, že nezesiluje.
To na prvním obrázku není žádný filtr, nejspíš je to předzesilovač pro snímací magnetofonovou hlavu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: trable s ultrabanálním operákem vyřešeno
PříspěvekNapsal: 27 bře 2016 11:04 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 zář 2011 13:41
Příspěvky: 1165
Kraj: ČR - Moravskoslezský
ouha... :shock: no tak jo, teď jste mě dostali, máte pravdu, to jsem nevěděl... možná proto mi nejde nastavit zesílení, jelokož se vždy umlčí při změně zpětnovazebního odporu. tak dík :) vrznu tam ten dělič a snad to pofičí. a proto mi nešlo trimrem který byl připojený k gnd nastavit zesílení, což mi kdysi šlo :)


Naposledy upravil venouš dne 27 bře 2016 11:16, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: trable s ultrabanálním operákem vyřešeno
PříspěvekNapsal: 27 bře 2016 11:13 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Možná by sis mohl za domácí úkol naštudovat nějakou publikaci o použití OZ. V jednom díle AR před lety to bylo docela slušně zpracované. Mám se po tom podívat?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: trable s ultrabanálním operákem vyřešeno
PříspěvekNapsal: 27 bře 2016 11:19 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 zář 2011 13:41
Příspěvky: 1165
Kraj: ČR - Moravskoslezský
no jako vem si to z mé stránky i mistr říkal "dělič" no a když mi to fungovalo s tím kondíkem, tak si říkám paráda aspoň tam nepotečou klidové proudy ale marne... prostě jsem se opět něčemu přiučil díky.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: trable s ultrabanálním operákem vyřešeno
PříspěvekNapsal: 27 bře 2016 11:33 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
A ransom má pravdu, v případě prvního obvodu se opravdu jedná o snímací zesilovač pro cívkový magnetofon s rychlostí posuvu 9,53cm/s s páskem Fe2O3...odpovídají tomu časové konstanty obvodu - přibližně těch 3180/90us.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: trable s ultrabanálním operákem vyřešeno
PříspěvekNapsal: 27 bře 2016 12:45 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 zář 2011 13:41
Příspěvky: 1165
Kraj: ČR - Moravskoslezský
přesně tak. Děkuji za cenné rady. Jo a Ransome, jestli chceš se zmínit o tom AR určitě to bude k věci.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: trable s ultrabanálním operákem vyřešeno
PříspěvekNapsal: 27 bře 2016 14:45 
Uživatelský avatar

Registrován: 28 zář 2011 13:41
Příspěvky: 1165
Kraj: ČR - Moravskoslezský
zapojil jsem ten podle schématu a hraje už konečně normálně, teď už jen vymyslet chlazení na 2030 v můstku.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: trable s ultrabanálním operákem vyřešeno
PříspěvekNapsal: 29 dub 2016 17:22 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Hasičák. Pardon, myslel jsem starý pasiv, který se třeba dával k procesorům AMD... Dá se z nějakého vyhozeného kompu vybrakovat zadarmo.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group