Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 17:51


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 65 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Uprava vyhybky pre IRB 16/60/01,8 + IRT 10/80/01,8
PříspěvekNapsal: 23 srp 2016 16:54 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Já se obávám, že akustické úpravy tomu nepomohou. Je to dané hlavně rozměry místnosti a vzájemným umístěním repráků a poslechového místa. Musela by se tudíž změnit celá dispozice místnosti. Aby bedny nestály v koutech. Právě tímhle umístěním se někdy nouzově dohání "málo basů" u malých aušusových bedýnek.

(editoval jsem překlep, jinak jsem nic neměnil)


Naposledy upravil ransom dne 24 srp 2016 20:53, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Uprava vyhybky pre IRB 16/60/01,8 + IRT 10/80/01,8
PříspěvekNapsal: 24 srp 2016 20:13 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 úno 2012 17:26
Příspěvky: 371
Bydliště: Brno
Kraj: ČR - Jihomoravský
Ransom má naprostou pravdu. Koukám, že máš dost podobnou cimru jako já, a je to celkem snadno řešitelný. Tu pravou skříň šoupni do pravýho rohu (za dveře), levou skříň strč do levýho rohu, stolek s TV posuň víc doprava a sloupky postav po jeho stranách a bude to v pohodě. Mám to udělaný skoro stejně a nemám se zvukem a odrazy problém.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Uprava vyhybky pre IRB 16/60/01,8 + IRT 10/80/01,8
PříspěvekNapsal: 24 srp 2016 20:28 
Řádný člen

Registrován: 07 srp 2016 22:10
Příspěvky: 244
Bydliště: Dúbravka, Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
Zdravím. Snažím sa merať tú impedančnú charakteristiku a nejako si s tým neviem rady. Mám prepojený výstup zvukovky so vstupom podľa schémy na odkazovanej stránky. Mám spustený LIMP no a neviem čo ďalej. Čo mám sledovať, resp. robiť. Prípadne aké údaje by som mal z toho programu hodiť na fórum, aby to niekto z vás mohol posúdiť.

Ď.

Nejde mi to skalibrovať. A ukazuje to niečo takéto:
Příloha:
Bez názvu.jpg

to asi nemám niečo dobre nastavené..., či?


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Uprava vyhybky pre IRB 16/60/01,8 + IRT 10/80/01,8
PříspěvekNapsal: 27 srp 2016 07:46 
Řádný člen

Registrován: 07 srp 2016 22:10
Příspěvky: 244
Bydliště: Dúbravka, Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
Pomôže niekto? Rád by som to nameral a hodil sem nejaké výsledky na posúdenie, len neviem čo konkrétne, aby ste mi mohli poradiť. Ď.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Uprava vyhybky pre IRB 16/60/01,8 + IRT 10/80/01,8
PříspěvekNapsal: 27 srp 2016 14:53 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Náznak impedančky tam máš viditelný. Buď máš nastavený slabý výstupní signál, nebo je v místě měření velký hluk a otřesy - proto je to tak zubaté. Ale už z tohohle bych věštil, že to bude laděné plus minus správně.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Uprava vyhybky pre IRB 16/60/01,8 + IRT 10/80/01,8
PříspěvekNapsal: 27 srp 2016 17:44 
Řádný člen

Registrován: 07 srp 2016 22:10
Příspěvky: 244
Bydliště: Dúbravka, Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
Čiže ak som to celé správne pochopil, ak bude impedančka ok, tak ladenie je správne a tým pádom sú bedne v poriadku a problém je na 100% len v ich umiestnení. Ak som to pochopil zle, tak ma prosím poopravte. Je potrebné robiť ďalšie merania, okrem tej impedančky??? Imp. charakteristiku namerám znovu, za lepších podmienok :) potom sa ozvem. Ale ak by som mal okrem toho merať aj niečo iné, budem rád ak mi dáte vedieť čo.
Ď.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Uprava vyhybky pre IRB 16/60/01,8 + IRT 10/80/01,8
PříspěvekNapsal: 27 srp 2016 19:53 
Uživatelský avatar

Registrován: 12 dub 2014 16:06
Příspěvky: 363
Kraj: ČR - Jihomoravský
Udelej neco s tim meritkem, at se z toho da neco cist. A cely to mas posunuty o pravdepodobne hodnotu referencniho odporu. Spatne zapojeny nebo meris na blbym miste v pripravku.
Ladeni je tam kde faze impedance protina 0 stupnu. Az neco lepsiho zmeris a bude to v tom videt, tak to porovnej s dokumentaci, podle ktere jsi to stavel, impedance tam nekde asi bude.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Uprava vyhybky pre IRB 16/60/01,8 + IRT 10/80/01,8
PříspěvekNapsal: 27 srp 2016 20:51 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Skúsil by som prehodiť ľavý a pravý kanál na vstupe zvukovky. A pohrať sa so vstupnou citlivosťou a výstupom zvukovky.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Uprava vyhybky pre IRB 16/60/01,8 + IRT 10/80/01,8
PříspěvekNapsal: 29 srp 2016 07:09 
Řádný člen

Registrován: 07 srp 2016 22:10
Příspěvky: 244
Bydliště: Dúbravka, Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
Zdravím vás;
tak som opakoval meranie; ako tak sa mi podarilo to skalibrovať, či je to namerané dobre neviem, ale takéto niečo mi z toho vyliezlo:
Příloha:
limp-nova.jpg


Toto sú grafy, ktoré sú v projekte na stránke DEXON:
Simulace impedance daného ladění ozvučnice:
Příloha:
ksestavasloupova1xirb16z.jpg


Simulace vstupní impedance:
Příloha:
2ksestavasloupova1xirb16vyz.jpg


Moc sa v tých grafoch nevyznám, preto by som Vás chcel poprosiť o nejaký záver; snáď som to už nameral dobre :)

Ďakujem všetkým za vyjadrenie.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Uprava vyhybky pre IRB 16/60/01,8 + IRT 10/80/01,8
PříspěvekNapsal: 29 srp 2016 08:51 
Uživatelský avatar

Registrován: 12 dub 2014 16:06
Příspěvky: 363
Kraj: ČR - Jihomoravský
No vidis, to vypada rozumne. U tebe to vychazi tak na 35Hz, a podle jejich grafu taky tak. Takze ladeni mas podle me ok.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Uprava vyhybky pre IRB 16/60/01,8 + IRT 10/80/01,8
PříspěvekNapsal: 29 srp 2016 12:39 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Takže bedny jsou naladěné správně a dunění by způsobovat neměly.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Uprava vyhybky pre IRB 16/60/01,8 + IRT 10/80/01,8
PříspěvekNapsal: 29 srp 2016 12:58 
Řádný člen

Registrován: 07 srp 2016 22:10
Příspěvky: 244
Bydliště: Dúbravka, Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
Ok, ale prosím neukameňujte ma, keď sa spýtam: Ako ste z tých grafov na to prišli? :)
Snažím sa to pochopiť, ale akosi som mimo. A ešte, čo to znamená, že sú ladené na 35Hz???

A pred tým ako ukončím toto vlákno, chcem sa ešte opýtať:
1) Nemohli predsa len páni z Dexonu ladiť bedne trošku basovejšie, čo by znamenalo, že bedne sú určené do väčšieho priestoru???

2) Ak je to tak, dalo by sa predsa len trošku pomocou výhybky utlmiť basy a pridať výšky??? Predsa len, aj keď mám bedne odtiahnuté od rohov izby, hrá to trošku ako pod dekou - nešlo by to aspoň trochu poupraviť? (tento jav vzniká len pri niektorých CD - môže to byť aj masteringom?)
Dá sa to korigovať na zosilňovači, ale chcel som aby to čo najlepšie hralo bez korekcií - teda keď mám zapnutý Pure direct.

3) Ak sú bedne OK, znamená to že musím riešiť len ich umiestnenie, chápem to správne?

Ešte raz veľmi pekne Ďakujem tým, čo prispeli svojimi radami a názormi a poprosím ešte odpovede na otázky viď. vyššie.

Vďaka.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Uprava vyhybky pre IRB 16/60/01,8 + IRT 10/80/01,8
PříspěvekNapsal: 29 srp 2016 13:12 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
No...či je to naladené naozaj dobre by povedalo až meranie TS parametrov basáku a následná simulácia podľa použitej ozvučnice, prípadne priame akustické nearfield meranie. Takto vieme akurát to, že výsledok súhlasí s návrhom od Dexonu. Nevieme však, či bol základný návrh správny.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Uprava vyhybky pre IRB 16/60/01,8 + IRT 10/80/01,8
PříspěvekNapsal: 29 srp 2016 15:59 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Ok, ale prosím neukameňujte ma, keď sa spýtam: Ako ste z tých grafov na to prišli? :)
Snažím sa to pochopiť, ale akosi som mimo. A ešte, čo to znamená, že sú ladené na 35Hz???


Impedanční křivka má v dolní části dva vrcholy. Na cca 70Hz je rezonance samotného repráku. Ta je vždy vyšší než jeho vlastní rezonance mimo bednu (uzavřením do bedny Fs repráku stoupne). V sedle mezi oběma vrcholy je frekvence, na kterou je naladěný basreflex, zde cca 35Hz. Ladění basreflexu je dané kombinací objemu bedny s průměrem a délkou nátrubku (jde o takzvaný helmholzův rezonátor). Proto není možné dát do bedny nějaký nátrubek, co se zrovna člověku líbí - musí mí takové rozměry, aby spolu s objemem bedny vytvořil požadovaný rezonanční kmitočet.

Nemohli predsa len páni z Dexonu ladiť bedne trošku basovejšie, čo by znamenalo, že bedne sú určené do väčšieho priestoru???

Odhadem bych řekl, že spíš ne. Protože ladění basreflexu je od rezonance repra poměrně daleko. Nejčasteji vychází na cca 0,6 až 0,7 fb. Bedny úmyslně zaduněné ("cool bassy pro pitomce") často používají reprák nevhodný do BR (IRB vhodný je) a ještě navíc BR laděný blízko k jeho rezonanci. To je ale jen odhad. Jak tomu je ve skutečnosti, to by se dalo zjistit jedině tak, že by se změřily skutečné TS parametry repráku vyndaného z bedny bez výhybky a nasimulovalo by se to softwarově. Je tady dost možné, že máš naopak basreflex zbytečně podladěný a proto i méně účinný. Nějaké obecné ladění BR neexistuje, protože se na výsledku podílí velmi mnoho proměnných, hlavně skutečné (ne katalogové) elektromechanické parametry repráku. Proto je dnes nejvhodnější používat simulační soft, který okamžitě ukáže jak se bude ten který reprák při různých objemech bedny a různém ladění BR chovat (odpadá tím spousta empirické práce).

Ak je to tak, dalo by sa predsa len trošku pomocou výhybky utlmiť basy a pridať výšky??? Predsa len, aj keď mám bedne odtiahnuté od rohov izby, hrá to trošku ako pod dekou - nešlo by to aspoň trochu poupraviť? (tento jav vzniká len pri niektorých CD - môže to byť aj masteringom?)
Dá sa to korigovať na zosilňovači, ale chcel som aby to čo najlepšie hralo bez korekcií - teda keď mám zapnutý Pure direct.


Každá nahrávka je jiná. Jak bys to řešil u různě nahraných CD? Přepínáním výhybky?
Jednomu holt nezbývá, než řešit aparaturu podle dobrých nahrávek a na ty špatné sprostě nadávat.
A opakuju, špatné chování na basech nelze řešit laborováním s výškami.

Ak sú bedne OK, znamená to že musím riešiť len ich umiestnenie, chápem to správne?

Naprosto.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Uprava vyhybky pre IRB 16/60/01,8 + IRT 10/80/01,8
PříspěvekNapsal: 29 srp 2016 18:44 
Řádný člen

Registrován: 07 srp 2016 22:10
Příspěvky: 244
Bydliště: Dúbravka, Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
To ransom: Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Ešte mi ale vŕta hlavou tvoja veta:
Citace:
Je tady dost možné, že máš naopak basreflex zbytečně podladěný a proto i méně účinný.

Čo znamená podladený basreflex a môže sa to prejaviť aj tým mojim dunením? Nátrubok mám presne podľa výpočtu, tj vnútorný priemer 70mm a dĺžka 170mm - ak sa mierne zmenili rozmery bedne (vplyvom inej hrúbky dosiek), treba upraviť aj dĺžku nátrubku?

A ešte som sa zle opýtal ohľadom návrhu od dexonu: nemyslel som, že by páni z Dexonu ladili ozvučnicu a basreflex basovejšie, ale či nemohli výhybku ladiť basovejšie, predsa len v konštrukčnom popise je táto veta
Citace:
...výhybka, která byla odsimulována a navržena na počítači a následně na základě poslechových testů, upravena...
; predsa len každý má rád niečo iné a každý má "iné uši" :)

A keď by som chcel zmerať a vypočítať všetko odznova (pre pokoj v duši), stačí mi ten program ARTA? A čo budem ešte potrebovať, resp čo všetko musím zmerať a vypočítať? Asi to nejde len tak, ale rád si to doštudujem a postupne by som chcel bedne prepočítať.

Ešte raz ďakujem.

Editoval som len pravopis.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Uprava vyhybky pre IRB 16/60/01,8 + IRT 10/80/01,8
PříspěvekNapsal: 29 srp 2016 20:16 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Podladěný basreflex je - jak jsem psal - méně účinný. Tudíž to bude úplně dole basovat méně, ne více. Krom toho při rozměrech tvojí místnosti půjde spíš o frekvence o oktávu či dvě vyšší, někde nad 60Hz.

Protože to vypadá, že i s větší bednou ladění více méně odpovídá tomu původnímu, s nátrubkem bych zatím nehýbal.

Výhybka zcela určitě není laděná do basů. Ona není pravděpodobně ani simulovaná v současném smyslu, ale asi jen na základě impedancí repráků. Podle poslechu se pak třeba trochu hýbalo s dělením a zatlumením výšky, ale rozhodně ne s přidáváním basů. To se řešilo už na začátku pod heslem "kompenzace".

Pokud bys chtěl mít 100% výsledek, bylo by potřeba nejprve korektně dotáhnout ladění systému basák - bedna - basreflex - tlumení. To je ta jednodušší část a stačí k ní jednoduchý soft, setinková váha a přípravek na měření impedance, který už máš.
Druhý krok by byl změření reproduktorů akusticky a v případě že by se to ukázalo jako potřebné, tak i doladění výhybky. O tohle je rozhodně lépe požádat někoho zběhlého a vybaveného.

Já ale stále tvrdím, že laborování s výhybkou tvůj problém nevyřeší. Zlepšit by se tím eventuelně mohlo hlavně střední pásmo.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Uprava vyhybky pre IRB 16/60/01,8 + IRT 10/80/01,8
PříspěvekNapsal: 16 zář 2016 09:45 
Řádný člen

Registrován: 07 srp 2016 22:10
Příspěvky: 244
Bydliště: Dúbravka, Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
Zdravím, po dlhšej odmlke chcem požiadať ešte o upresnenie, čo sa týka tlmenia bední. Otázka je smerovaná hlavne na ransoma, pretože mi už predtým na ňu odpovedal. Budem však rád, keď sa vyjadrí každý.

Citace:
4) mohol by mi niekto podrobnejšie popísať, prípadne nakresliť, ako rozložiť tlmenie v bedni? A aký presne materiál na to použiť?

Vatelín z obchodu s látkami, originální tlumící rouno z obchodu s audiotechnikou nebo duté vlákno ze staré přikrývky. Volně vyplnit cca dolní a horní třetinu bedny tak, aby okolo nátrubku BR byl volný prostor. To znamená vyplnit naznačený prostor celý, ale materiál nestlačovat. Zadní stěnu proti nátrubku, přední stěnu okolo nátrubku a boky vedle nátrubku pokrýt cca 5cm vrstvou.


Idem dnes kupovať a následne umiestniť do bední vatelín. Vzhľadom k tomu, že umiestnenie basového reproduktora je už za hornou tretinou bedne, chcem sa opýtať, či mám vatelín umiestniť naozaj len v cca hornej tretine, tým pádom bude tlmenie zasahovať približne po os basáku, alebo či mám vatelínom pokryť priestor až po BR nátrubok, tak aby tlmenie pokrývalo celý basák?
Ďakujem za odpovede. Ideálny by bol nejaký náčrt. Vonkajšie rozmery mojej bedne sú: výška 800, šírka 232 a hĺbka 300 mm. Os basového reproduktora od vrchnej strany je cca 270 mm, čo je cca 1/3 bedne.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Uprava vyhybky pre IRB 16/60/01,8 + IRT 10/80/01,8
PříspěvekNapsal: 16 zář 2016 23:43 
Uživatelský avatar

Registrován: 20 lis 2008 10:59
Příspěvky: 899
Kraj: SR - Košický
BR bedne nejako extra tlmiť netreba. Obvykle vyhovuje vatelin cca 2-3cm hruba vrstva naokolo, často sa na prednu stenu sa ani nedava. BR nátrubok by to v žiadnom prípade nemalo upchávať ani zasahovať do repro a pod...
Vzhľadom na smiešnú cenu meničov hrá táto zostava pomerne slušne a často prehrá kedejaké jakože HiFi čínske bedne. Čo sa týka basov tak je možné skrátením nátrubku potiahnúť ladenie vyššie, chlapci skúšali a vyhovovalo im cca na 40-45Hz potom to bude mať väčší atack no bude menej tých spodných basoch čo sú najmä pri filme či kalsickej hudbe, je to aj otázka vkusu, no od 16cm repra tiež zázraky sa čakať nedajú.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Uprava vyhybky pre IRB 16/60/01,8 + IRT 10/80/01,8
PříspěvekNapsal: 17 zář 2016 08:52 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Až na to, že celé vlákno sa tu preberá opačný problém...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Uprava vyhybky pre IRB 16/60/01,8 + IRT 10/80/01,8
PříspěvekNapsal: 18 bře 2017 11:58 
Řádný člen

Registrován: 07 srp 2016 22:10
Příspěvky: 244
Bydliště: Dúbravka, Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
Po dlhšej odmlke, by som rád ešte raz všetkým poďakoval.
Problém som nakoniec riešil vytlmením bední pomocou vatelínu. Vyplnil som celý priestor, len v oblasti br nátrubku som nechal voľný priestor. Pocitovo to hrá teraz oveľa lepšie.

Ď.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 65 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group