Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 10:46


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: rekonstrukce beden - přestavba
PříspěvekNapsal: 09 srp 2016 22:21 

Registrován: 01 dub 2016 21:17
Příspěvky: 20
Kraj: ČR - Zlínský
chtěl bych touto cestou požádat o několik rad či doporučení
- kdysi dávno, tak 20 let zpátky jsme s bráchou stavili bedny na takové malé disko akce, sloupovky dva basáky dole, nějaký turbobas, střed a výška nahoře, skříně olepeny tkaninou a ocelová síťka přes repro kvůli opilcům......, taková divočina, vyhýbku sestrojil nějaký zkušený pán. Tak asi po 20 letech se bedny vytáhli ze skladu a rozhodl jsem se, že je uvedu do bojeschopného stavu.
Tady na foru jsem koupil skříně na sloupy, upravím přední panel - díry na repro dle potřeby.
otázka č. 1 jaké zvolit rozložení reproduktorů odspoda bas, bas , střed, výška a nebo bas,střed, výška, bas ? ( takové brácha ještě má - nějaké tesly origo, černé a nehráli zle )

otázka č. 2 kam umístnit , kolik a jakých rozměrů použít turbobasy - trubky

otázka č. 3 jaký použít výškáč ? ( na bednu dva basy ARN6614, ty chci použít každopádně, střed ARZ 4608 - taky bych rád zužitkoval, výškáče byli tak nějaké tesly ale zhořeli a tak naposled tam brácha strčil nějaké LESON tak ty asi nic.......

otázka č. 4 vyhýbka ? koupit nějakou hotovou a nebo nechat vyrobit a nebo kdyby někdo měl nějakou vhodnou navíc......,

Bude mi postačovat, když se kvalitou zvuku dostanu lehce nad standart českých továrních reprobeden z konce minulého století

Neznáte někoho z okr. Uh. Hradiště a poblíž kdo by mi mohl s tímto projektem pomoci ??


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: rekonstrukce beden - přestavba
PříspěvekNapsal: 09 srp 2016 22:49 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Spal to a nebo prodej na aukru dokud funguje Tesla mánie. Pak si v klidu sedni a odpověz si na otázku, co vlastně a na co to vlastně chceš (na doma, na diskotéku, na zahradu ke grilu nebo do garáže když svařuješ). Poté si budeš moct zvolit ověřený veřejně dostupný projekt, který obšlehneš do posledního puntíku (rozměry, rozmístění repro, výhybky, prostě všechno).
Totiž, to, co požaduješ - pokud si nejsi schopný udělat si to sám (evidentně ne) - je absolutně neadekvátní nákladově (čas, prostředky, peníze) těm repro a co by z takového paskvilu i při nejlepší péči vzniklo. Výše uvedeným postupem si ušetříš strašné spousty času, peněz a obrovské zklamání z výsledku neodpovídajícímu vynaloženému úsilí.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: rekonstrukce beden - přestavba
PříspěvekNapsal: 09 srp 2016 23:24 

Registrován: 01 dub 2016 21:17
Příspěvky: 20
Kraj: ČR - Zlínský
Dík za reakci, kluk už se na to hrozně těší a tak do toho jdu. Úpravu skříní - ozvučnic a vše kolem zvládnu, jen ty vyhýbky.....


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: rekonstrukce beden - přestavba
PříspěvekNapsal: 09 srp 2016 23:34 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Že vše kolem zvládneš bych si dovolil rozporovat. Vybral sis naprosto debilní repro navíc ve 4Ω, tak mi řekni, jak je chceš dát paralelně, aby to utáhl běžný zesilovač? Pochybuju, že k tomu budeš mít nějakej paralel nebo digitál, co do 2R nebude mít problém. Dále, neříká se turbobas ale bassreflex a uvedená repra jsou pro něj absolutně nevhodná. Pominu samozřejmě, že objem, který ta repra požadují určíš od boku resp. dle již koupených skeletů :roll: atd., atd.

liba23 píše:
, jen ty vyhýbky.....
Však právě, "JEN" :lol:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: rekonstrukce beden - přestavba
PříspěvekNapsal: 09 srp 2016 23:53 

Registrován: 01 dub 2016 21:17
Příspěvky: 20
Kraj: ČR - Zlínský
Ty repráky jsem si nevybral, ty jsem vytáhnul z těch starých skříní.
No když jsou tak nevhodné na použití v kombinaci s bassreflexem tak proč se dávali třeba tady ?
viewtopic.php?f=9&t=2527&start=0


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: rekonstrukce beden - přestavba
PříspěvekNapsal: 09 srp 2016 23:59 

Registrován: 01 dub 2016 21:17
Příspěvky: 20
Kraj: ČR - Zlínský
http://repromania.net/tesla/tesla-repro ... s-9238.php


a tady https://elektro.bazos.cz/inzerat/629833 ... RS9238.php


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: rekonstrukce beden - přestavba
PříspěvekNapsal: 10 srp 2016 00:09 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Mě se ptej :) větší odpad aby člověk pohledal ;)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: rekonstrukce beden - přestavba
PříspěvekNapsal: 10 srp 2016 11:57 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Jo, ty trojpásma z Ety hrajou opravdu jako z prdele.
Rád bych ti dal pozitivnější odpověď, ale Zorg má bohužel pravdu.

ARN6614 použitelné omezeně, dva kusy asi tak v 60-70 litrech uzavřených, čili bez basreflexu. Musely by samozřejmě být zapojené do série, ne paralelně. ARZ4608 vůbec ne a skládat bedny z "nějakých" repráků a "nějaké" výhybky strčených do "nějaké" ozvučnice, to nejde. To bude vydávat zvuky, ale ne hrát.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: rekonstrukce beden - přestavba
PříspěvekNapsal: 10 srp 2016 16:26 

Registrován: 01 dub 2016 21:17
Příspěvky: 20
Kraj: ČR - Zlínský
Chlapy, určitě máte pravdu, o tom se přít nebudu, taky se nebudu snažit tvořit žádný zázrak, jak jsem psal, spokojím se zvukem Tesel z konce minulého století a při použití lepších výšek a středů by snad i ten zvuk mohl být trošku nad těma teslama. Jinak ty ozvučnice mám a použiju, taky basáky, snad bych to mohl omezit na jeden na bednu, teďko k tomu vhodný střed, výšku, vyhýbku.

Jak jsem dal ten odkaz na inzerát vyhýbky z tesel, ta by nebyla použitelná po nějaké menší úpravě ?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: rekonstrukce beden - přestavba
PříspěvekNapsal: 10 srp 2016 16:39 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Chápeš už konečně, že to (tvorba beden a odlazení výhybky) není vůbec jednoduchý a NELZE to takhle učit od stolu? :x
Bez měření se nehneš vůbec nikam. Pokud chceš něco jen odhadovat, tak už je fakt úplně jedno, jak to poslepuješ, protože z toho stejně bude bez měření paskvil. Takže ano klidně si tam flákni nějakou výhybku a nějaký repráky, ono to nějak hlučit bude.

Btw, tyhle dotazy se tady opakujou s železnou pravidelností a odpověď je vždy stejná: když nic neumíš, obšlehni ověřený projekt! :idea:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: rekonstrukce beden - přestavba
PříspěvekNapsal: 10 srp 2016 17:14 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Já naprosto chápu tvoje přání a pohnutky, ale s tím ti tady asi nikdo nepomůže, protože by se zpronevěřil vlastním zkušenostem a znalostem. Tesla z osmdesátých let je (při vší úctě k tradici) cosi, co už nikdy v životě poslouchat nechci a ani bych už něčemu podobnému nechtěl asistovat (krom restaurování unikátů do sbírky nebo nějakého toho retra pro radost, když ale přitom má člověk na skutečné hraní a poslouchání něco normálního).
Bedny dobré se přitom od těch špatných nemusejí nutně lišit ani x-násobnou cenou ani pracností.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: rekonstrukce beden - přestavba
PříspěvekNapsal: 10 srp 2016 18:02 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Já ti to libo23 raději ještě jednou vypíchnu:
ransom píše:
Bedny dobré se přitom od těch špatných nemusejí nutně lišit ani x-násobnou cenou ani pracností.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: rekonstrukce beden - přestavba
PříspěvekNapsal: 10 srp 2016 18:43 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 úno 2012 17:26
Příspěvky: 371
Bydliště: Brno
Kraj: ČR - Jihomoravský
liba23 píše:
Bude mi postačovat, když se kvalitou zvuku dostanu lehce nad standart českých továrních reprobeden z konce minulého století

Bohužel přístupem, jaký k tomu máš se tomu "standardu" ani nepřiblížíš! Tesla měla tenkrát ty výhybky alespoň vypočítané, ale ty tam chceš fláknout "co bude k dispozici". To je jako bys do nádrže auta chtěl nalít cokoliv co poteče, hlavně aby to bylo tekutý. Atd. atd. Prostě pochop, že- jak už ti naprosto přesně napsal Zorg, takto to hrát NEBUDE. Repráky se kupujou tak, aby k sobě pasovaly, bedna se dělá podle konkrétních repráků, výhybka se navrhuje podle naměřených parametrů repráků osazených už v konkrétní bedně, bassreflexy se dělají nebo nedělají podle toho, zda jsou repráky do BR vhodné nebo nejsou, jejich rozměry se určují podle požadovaného ladění soustavy na základě parametrů basáku a ozvučnice (programem v PC).........
Takže už v tomto vláknu potřetí: Zbav se toho, a okopíruj PŘESNĚ hotový odladěný projekt, jinak to nemá smysl a hrát to nebude ani jako ty starý Tesly.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: rekonstrukce beden - přestavba
PříspěvekNapsal: 10 srp 2016 22:37 

Registrován: 01 dub 2016 21:17
Příspěvky: 20
Kraj: ČR - Zlínský
Nechci tam cpát co bude po ruce, proto jsem taky tady založil toto téma. " Tesla měla vyhýbky alespoň vypočítané " tak by se snad nějaká dala použít .......?
Je fakt, že moje znalosti v oboru jsou na nule. Tak ta Tesla - ETA, pak technika Praha nebo tak nějak dělali velikostně podobné bedny s těmito basáky, proto jsem se domníval že tato kombinace je použitelná.....
Zkusím se zeptat ještě jinak, nevíte o nějakém alespoň trochu funkčím projektu u něhož se používají ty basáky co mám ? ARN 6614
Ty ozvučnice mají objem necelých 50 litrů


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: rekonstrukce beden - přestavba
PříspěvekNapsal: 11 srp 2016 12:53 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
S jedním ARN6614 bych věděl. Dá se s přimhouřením oka použít do dobře hrajících laciných TM380, které spolehlivě přehrají jakoukoli soustavu od Tesly, včetně těch větších. Se dvěma ale nevím o nikom, kdo by něco vymyslel.
Druhý problém je, že těch necelých 50l je pro dva ARN6614 dost málo a být tam ještě navíc basreflex, to by bylo teprve kujáve rošambó (basreflexová ozvučnice vždycky vychází větší než uzavřená). Je pravda, že že Tesla, Elektronika i Eta (a ještě i další výrobci) tyhle repráky do basreflexu cpali a dávali je i po dvou do malé bedny, ale taky to podle toho dopadalo. Spousta komerčních výrobců po celém světě to u nejlevnějších beden dělá taky tak. Ono to pak místo basů hraje jako když houká vlak v tunelu, ale prostý lid - nic lepšího neznaje - právě tohle obdivuje (tzv. kůl hustý bassy). Přitom těch basů není ve skutečnosti víc, jenom se rozpliznou do nesrozumitelna. U katastrofického filmu se to ještě snese, u muziky (ani u té nejdebilnější) už ale ne.
A to je vlastně komentář jenom k basákům. ARN6614 patří v rámci Tesly spíš k tomu horšímu. Cosi se s nimi udělat nechá, ale ve spojení s touhle ozvučnicí zrovna moc ne. Komentáři k ostatním reprákům bych se radši vyhnul.

Můžeš si s tím postavit kopii RS538, to jest včetně celého osazení a výhybky, s bednou bez basreflexu. Bude to hrát stejně mizerně jako RS538, se všemi jejich nectnostmi, ale jako pokus o dobové retro to aspoň nějaký smysl bude dávat. Jenom to pak nikde nevydávej za špičkový bedny. A neříkej, že jsem ti to poradil.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: rekonstrukce beden - přestavba
PříspěvekNapsal: 11 srp 2016 14:31 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Tuhle diskusi jsem naštěstí zaregistroval až teď, takže jsem nemusel být sprostý. Turbobas, voe, hustý. Krutohustopřísný.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: rekonstrukce beden - přestavba
PříspěvekNapsal: 11 srp 2016 15:22 

Registrován: 16 zář 2014 21:12
Příspěvky: 1169
Bydliště: Brno
Kraj: ČR - Jihomoravský
Myslím, že máme nový výraz :)

_________________
Creative SBX HD, Akai AM-32, ARS 9204-Godz rebuild, TM380, TM3120


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: rekonstrukce beden - přestavba
PříspěvekNapsal: 11 srp 2016 17:24 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Houby novej, to se tak občas říká. A TURBO BASS taky bývalo profláknuté logo psané obrovskými zlatými nebo bílými písmeny na přenosných radiomagnetofonech Philips na přelomu 80. a 90. let.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: rekonstrukce beden - přestavba
PříspěvekNapsal: 11 srp 2016 20:03 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Zkusit dát ty ARN-ka do série, použít basovou sekci výhybky z 8 ohm verze TM380 a zbytek ze 4 ohm verze TM380. Bedna výhradě uzavřená bez jakýchkoli "turbobasů" (proboha, to zas je název). ARZ4608 zahodit do kopřiv, nebo prodat.
Přemýšlím akorát, co se těma dvěma basákama vatně získá...u TM380 to bude i s jedním ARN6614 výkonově limitováno stejně spíš středem a výškou. Takže lepší asi zůstat u klasické verze TM380 s jedním basákem. Takže prodat středy, prodat 2ks ARN a za vydělané peníze lze zakoupit 2ks ARE5808 (ty se v podstatě rozdávaj) a 2ks Mirage 5DR51441.
http://www.reproobchod.cz/vifa-mirage-5dr51441-p3873


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: rekonstrukce beden - přestavba
PříspěvekNapsal: 11 srp 2016 20:48 

Registrován: 01 dub 2016 21:17
Příspěvky: 20
Kraj: ČR - Zlínský
The Last Unicorn -
Prosím tě, to tvoje bydliště Trenčanský kraj souhlasí ? že bych tě požádal o pomoc se sestrojením té vyhýbky.

Turbobas - no tak jsem snad v části pro začátečníky tak se z toho ne......... .
Vy se na to díváte tak že máte hodně zkušeností, na jednu stranu je to určitě dobře.
Mým záměrem však bylo jen zužitkovat materiál - repráky a skříně.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group