Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 10:43


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Čistění LP desek
PříspěvekNapsal: 08 led 2017 16:24 
Řádný člen

Registrován: 30 kvě 2014 01:04
Příspěvky: 2082
Bydliště: lázně PDY
Kraj:
Nechce se mi kupovat myčka. Tolik desek zase nemám.Myslíte si, že tohle vyhoví?
Nebo co používáte?Někde jsem četl, že na čištění je celkem vhodný i lékařský líh?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čistění LP desek
PříspěvekNapsal: 08 led 2017 20:30 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Len uvažujem (máme tiež kopec starých gramoplatní)
Čistiaci roztok dostať, dá sa namiešať.
Veľmi jemné štetčeky majú ženy v "kozmetike" - používam na objektívy.
Rôzne mikrovláknové utierky dostať.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čistění LP desek
PříspěvekNapsal: 08 led 2017 21:09 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Scarabeo: Nestačí. Kup si alespoň Knosti Disco Anti-Stat nebo jeho ekvivalent od Pro-Jectu. Nebo si dej desky vyprat někam do hifi studia.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čistění LP desek
PříspěvekNapsal: 08 led 2017 21:14 
Řádný člen

Registrován: 30 kvě 2014 01:04
Příspěvky: 2082
Bydliště: lázně PDY
Kraj:
No já jsem použil jemný kartáček na zuby na jehlu.Mám 3M hadříky a ředěný Izopropanol.
Právě jsem narazil na recenze kde píší,že ty hadříky vůbec nejsou antistatické.S tím vypráním jinde to mě nenapadlo...
Díky Lamináte. ;)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čistění LP desek
PříspěvekNapsal: 08 led 2017 21:49 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Ty hadříky antistatické jsou. Jenže jimi si akorát ty nečistoty rozpatláš po desce a zatlačíš do drážky.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čistění LP desek
PříspěvekNapsal: 09 led 2017 00:32 
Řádný člen

Registrován: 08 kvě 2013 18:01
Příspěvky: 2052
Kraj: ČR - hl. m. Praha
scarabeo píše:
Nechce se mi kupovat myčka. Tolik desek zase nemám.Myslíte si, že tohle vyhoví?
Nebo co používáte?Někde jsem četl, že na čištění je celkem vhodný i lékařský líh?

Není to úplně levné, ale i kdybys těch desek měl třena jen pár desítek a asi si i nějaké ještě koupíš ... vyplatí se. Já tohle říkal roky taky a dnes jsem spokojenej ...
Jakékoliv jiné metody (otírání apod.) jsou jen likvidace desky. A jde to rychle. Bordel v drážkách musíš smočit, případně rozpustit a odsát podtlakem.

http://www.audiofriend.cz/analog/pracky ... white.html
Občas musíš vyprat i nový vinyl, o starších z druhé ruky či vlastních ani nemluvím.
Třeba by se sehnala ještě za míň. Nekoukal jsem venku atd.

_________________
Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a odpovědnost za vaše konání. Povýšenost nikdy nemá žádnou omluvu. Pochází buď z malého sebevědomí, nebo se opírá o dočasné a povrchní úspěchy. [Dalajláma]


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čistění LP desek
PříspěvekNapsal: 09 led 2017 07:19 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Na Hifinádorech jsem též viděl několik postupů k domácí výrobě pračky.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čistění LP desek
PříspěvekNapsal: 09 led 2017 18:45 
Řádný člen

Registrován: 08 kvě 2013 18:01
Příspěvky: 2052
Kraj: ČR - hl. m. Praha
laminat píše:
Na Hifinádorech jsem též viděl několik postupů k domácí výrobě pračky.


Netřeba hned na transcendentní server. Co třeba tady: šikovný Mirek - funguje mu to SUPER :D

_________________
Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a odpovědnost za vaše konání. Povýšenost nikdy nemá žádnou omluvu. Pochází buď z malého sebevědomí, nebo se opírá o dočasné a povrchní úspěchy. [Dalajláma]


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čistění LP desek
PříspěvekNapsal: 09 led 2017 19:23 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
No jo, to je ale šikovný profesionální Mirek - kdo z nás má takové možnosti a schopnosti?

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čistění LP desek
PříspěvekNapsal: 09 led 2017 21:17 
Řádný člen

Registrován: 30 kvě 2014 01:04
Příspěvky: 2082
Bydliště: lázně PDY
Kraj:
Já určitě ne... :) Nejde ani tak o peníze i když 13 tis za OKKI NOKKI tedy nedám...
Jen mi ta pračka přijde trochu srandovní.Ale věřím vám.
Neumím si ale představit, že bych před každým použitím desku pral.I když to asi po vyprání už nebude nutné.Ale vždycky přeci přibudou nějaké nečistoty?
Staré desky si občas zapraskají,mají na to asi i nárok.
Horší ale u těch nových.Když desku očistím vrátím ji do obalu a pak znova vytáhnu můžu začít s čištěním znovu.Jediná možnost by byla koupit si snad i nové obaly desek.
A ještě jsem koukal na staré vnitřní obaly. Byly z plastu nebo z jemného voskovaného papíru.Většinou neměly žádné přeložené spoje a pokud ano tak vždy z vnějšku.
Nové desky mají obaly z tvrdého papíru překlad spoje papíru je z vnitřku a ještě se ze spoje vytlačí lepidlo na desku.
Když jsem to říkal pánovi z reklamací z Tónisu tak se mi už téměř vysmál.
Jen jsem mu řekl, že by to mohl vzít alespoň jako takovou zpětnou vazbu a že by se mohli podívat jak se dělaly obaly dříve.Tak potom trochu zvolnil.
Podruhé už ty desky vracet nebudu.Nevím ale jesti se raději nevrátím jen k občasnému nákupu z Antikvariátu....
Doufal jsem,že bude co do použití něco alespoň trochu jednoduššího čím bude možné desku před použitím částečně a pokud možno bez následků očistit.....


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čistění LP desek
PříspěvekNapsal: 09 led 2017 22:59 
Řádný člen

Registrován: 08 kvě 2013 18:01
Příspěvky: 2052
Kraj: ČR - hl. m. Praha
scarabeo píše:
Já určitě ne... :) Nejde ani tak o peníze i když 13 tis za OKKI NOKKI tedy nedám...
Jen mi ta pračka přijde trochu srandovní.Ale věřím vám.
Neumím si ale představit, že bych před každým použitím desku pral.I když to asi po vyprání už nebude nutné.Ale vždycky přeci přibudou nějaké nečistoty?
Staré desky si občas zapraskají,mají na to asi i nárok.
Horší ale u těch nových.Když desku očistím vrátím ji do obalu a pak znova vytáhnu můžu začít s čištěním znovu.Jediná možnost by byla koupit si snad i nové obaly desek.
A ještě jsem koukal na staré vnitřní obaly. Byly z plastu nebo z jemného voskovaného papíru.Většinou neměly žádné přeložené spoje a pokud ano tak vždy z vnějšku.
Nové desky mají obaly z tvrdého papíru překlad spoje papíru je z vnitřku a ještě se ze spoje vytlačí lepidlo na desku.
Když jsem to říkal pánovi z reklamací z Tónisu tak se mi už téměř vysmál.
Jen jsem mu řekl, že by to mohl vzít alespoň jako takovou zpětnou vazbu a že by se mohli podívat jak se dělaly obaly dříve.Tak potom trochu zvolnil.
Podruhé už ty desky vracet nebudu.Nevím ale jesti se raději nevrátím jen k občasnému nákupu z Antikvariátu....
Doufal jsem,že bude co do použití něco alespoň trochu jednoduššího čím bude možné desku před použitím částečně a pokud možno bez následků očistit.....

Pár věcí, Pavle:

1) Desky se neperou furt .. nejčastěji 1x po koupi, právě z těch antikvariátů apod. Hodně zasraná i vícekrát ... ale hned po tom pořízení. To drobné provozní povrchové zaprášení setřeš PŘED přehráním antistatickým kartáčkem. Ale v těch antistatických obalech (viz dál) to fakt vydrží čisté.

2) Ano, po vyprání ji obvykle strčíš do antistatického PVC obalu (ten linkovaný je asi nejlevnější a je dobrý) a teprve pak do origo kartonu.

Teď jsem zrovna u Conrada dokupoval ty antistatické obaly. Koupil jsem jich víc (troje balení) a mám dopravu zdarma a ještě jsem využil slevu 120,- Kč, co ta stránka nabízela, takže v přepočtu 5,70 Kč za kus. To je fakt dobrá cena.

Neboli: chceš-li mít opravdu kvalitní poslech vinylů, bez pračky se neobejdeš. Problém je totiž to, že ten bordel z drážek jinak těžko dostaneš ...

Vezmi ta čísla relativně: při cca 100 deskách a průměrné ceně 500 Kč, je pořízovačka uvedené pračky cca 25% ceny desek. A protože pak kupuješ další desky, už se to vyplatí víc ... A máš-li nějaké raritní poklady ... není co řešit. (ten průměr jsem dost podstřelil ... Jsou také vinyly za 700 Kč i za 1000 Kč ...)

A ten chlap z Tónisu je asi pěkně tupej ... to jsi mu řekl dobře a ještě to chtělo poslat ho do pr....
Ty jsi pan zákazník. On je JEN prodejce. Bez Tebe by chodil na kořínky ...

Další věcí je to, že ty obsahem nejzajímavější a nahrávkou z posluchačského hlediska nejkvalitnější vinyly se právě kupují jako použité. Ty nové hnoje často za moc nestojí z různých důvodů. Bývá např. problém s remasteringem, ne každý to umí, a bývá proti originálnímu vydání dojebán. Viz třeba nové vydání Želvy od Olympicu, kterou velmistři vyrobili z CD masteru, protože prý ztratili magnetofonové záznamy od staré skvělé Želvy. A spousty dalších příkladů, kdy RM verze stojí za hovno.
Proto fajnšmekři shánějí desky z prvních origo vydání, kde kvalita byla. Jenže takové desky jsou nejsou levné a sehnat poklad v MINTu (nejkvalitnější kategorizace, bez poškození, praskotu apod ...) není sranda. A vstupní vyprání bývá nezbytné ...
Dobrým zdrojem informací je web http://www.discogs.com, kde jdou desky i koupit. Prodejci jsou hodnoceni a tak to většinou dopadne dobře.

K tomu čištění:
scarabeo píše:
Někde jsem četl, že na čištění je celkem vhodný i lékařský líh?

Ne, směs na čištění do praček se skládá z Isopropylu, destilované vody v poměru cca 1:10 a trochy smáčedla (Fotonal). Ale pak musíš smočený a uvolněný bordel odsát podtlakově. Jinak by se po odpaření mycího roztoku rozvrstvil v drážce, což není účelem. Jakékoliv patlání po desce bez následného okamžitého odsátí je k ničemu.

_________________
Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a odpovědnost za vaše konání. Povýšenost nikdy nemá žádnou omluvu. Pochází buď z malého sebevědomí, nebo se opírá o dočasné a povrchní úspěchy. [Dalajláma]


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čistění LP desek
PříspěvekNapsal: 10 led 2017 08:18 
Řádný člen

Registrován: 30 kvě 2014 01:04
Příspěvky: 2082
Bydliště: lázně PDY
Kraj:
Díky moc za vysvětlení Akusto. ;)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čistění LP desek
PříspěvekNapsal: 10 led 2017 14:51 
Řádný člen

Registrován: 06 led 2014 11:42
Příspěvky: 192
Kraj: ČR - Ústecký
Okki Nokki teď někdo prodává za 9.000,- na hifionline...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group