Poslední návštěva: Právě je 20 dub 2024 01:01


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 46 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Jaké Vazební kondenzátory?
PříspěvekNapsal: 18 srp 2017 21:51 
Řádný člen

Registrován: 08 kvě 2013 18:01
Příspěvky: 2052
Kraj: ČR - hl. m. Praha
John_Frink píše:
Protože nejčastější přìčinou vzniku poruchy přìstroje jsou právě elyty

Panebože - už s těmi kravinami přestaň! To vůbec není pravda. Dokonce jsou případy, kdy 30 - 40 let stará kvalitní zařízení měla při repasi zjištěno, že všechny ellyt. kondenzátory byly OK.

John_Frink píše:
Starý kondenzátor se da po otestovánì ještě použìt ve zdroji nebo někde jinde, ale tam kde tìm kondìkem má prochàzet signál který pak posloucháme, tak to u si myslým neni ok.

Další nesmysl. Na takovéto bláboly je škoda diskového prostoru tohoto serveru.

A ještě to Tvoje MYSLÝM. Kolik je Ti, smím-li se zeptat? Kdybys nevěděl, tak se to píše MYSLÍM. Jde o tzv. "vybraná slova".

_________________
Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a odpovědnost za vaše konání. Povýšenost nikdy nemá žádnou omluvu. Pochází buď z malého sebevědomí, nebo se opírá o dočasné a povrchní úspěchy. [Dalajláma]


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké Vazební kondenzátory?
PříspěvekNapsal: 18 srp 2017 22:10 

Registrován: 28 črc 2017 11:24
Příspěvky: 47
Kraj: ČR - Vysočina
MYSLÌM, že se tu chovám slušně, takže bych na oplátku zasloužil to samé si MYSLÍM


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké Vazební kondenzátory?
PříspěvekNapsal: 18 srp 2017 22:16 
Řádný člen

Registrován: 08 kvě 2013 18:01
Příspěvky: 2052
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Ano, slušně se chováš. Ale píšeš blbosti. Když ses nejprve jen ptal - OK. Ale teď už jsi začal tvrdit věci, které nejsou pravda. Tak Tě snad na to můžu (můžeme) upozornit.

_________________
Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a odpovědnost za vaše konání. Povýšenost nikdy nemá žádnou omluvu. Pochází buď z malého sebevědomí, nebo se opírá o dočasné a povrchní úspěchy. [Dalajláma]


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké Vazební kondenzátory?
PříspěvekNapsal: 19 srp 2017 08:40 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Už aby bolo po prázdninách...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké Vazební kondenzátory?
PříspěvekNapsal: 19 srp 2017 10:14 

Registrován: 14 bře 2009 19:57
Příspěvky: 388
Bydliště: U Ostravy
Kraj: ČR - Moravskoslezský
John Frink:
Nesnáším lidi, kteří bezmyšlenkovitě kvůli lokalizaci závady mění nejraději všechny kondenzátory. Chtěl bych vidět, jak po takové výměně vypadá plošný spoj, zvláště u takových umělců, kteří drží pájku v ruce jednou za rok. Je pravdou, že stav elytů je velmi rozdílný i u kousků stejného stáří. Další pravdou z praxe je, že zrovna ty vyšší kapacity po letech tak nedegradují jako hodnoty menší. Mnoho napoví již první poslech, kdy se dá zjistit jestli přístroj bručí, jestli nezakmitává, jestli nemá nějaký plochý zvuk bez basů, jestli se výrazně neliší hlasitost kanálů.
Mám nyní na stole dva Transiwatty TW40 zhruba stejně staré, ve kterých je v signálových obvodech 8 kusů kondů 5M. V jednom z nich byl vadný jeden kus, ve druhém 7 kusů. Proto je tady nejvhodnější pro beskurychlé zjištění stavu ESR metr, který ihned ukáže co je nutné měnit a co nechat v klidu. Tipuji, že kdyby jsi vypájené kondy proměřil, tak bys zjistil, že jsi provedl mnoho zcela zbytečné práce.
Není tudíž lepší od někoho takové vybavení si půjčit, anebo spolupracovat s ním společně na zjištění stavu přístroje?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké Vazební kondenzátory?
PříspěvekNapsal: 19 srp 2017 11:36 

Registrován: 28 črc 2017 11:24
Příspěvky: 47
Kraj: ČR - Vysočina
Já nevím co se tu furt řeší kondík za osm korun, tak ho prostě vyměním preventivně za nový a ušetřím si práci měřit nějaký 30 let starý tesla elyt.S elytama mám taky zkušeností dostatek. Nedávno jsem třeba měnil v pc zdroji a zdroj jede dál.LCD monitorů mi prošlo rukama taky dost a zase byl na vině elyt ve zdroji.Základní pc desky taky mívají po letech elyty v háji.Ikdyž v signálové části nejsou tolik proudově namáhané jako ve zdrojích, tak stejně stárnou a přenášenej signál je čase horší a horší.Hlavně je to slyšet na výškách a rozplizlých basech.Prostě věřím tomu, že když vyměním elyty v tom zesilovači, že ten zvuk ožije. Už po výměně těch 5 mikro růžových elytů v korekcích jsem zaznamenal obrovskou změnu v kvalitě.Stačí, když si na ty velký růžový elyty 500M sáhnu a hřejou.Si myslím, že to není v pořádku.Celý konec jsem proměřil a seřídil podle servisního manuálu.Tím nechci říct, že některé značky elektrolytických kondenzátorů tolik let nevydrží např. elna (kvalitní elyt), jenže Tesla je na tom o dost hůř.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké Vazební kondenzátory?
PříspěvekNapsal: 19 srp 2017 12:19 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
John_Frink píše:
Kamarád má Nordmende PA-1100 a je v tom myslím že stk 0039 a má prý to má zvuk jako víno

Nemá. Nordmende PA 1100 mám shodou okolností taky. Není to opravdu nic zázračného, už proto že na konci je laciný kvazikomplementár a před tím velice primitivní předzesilovač. Pod pojmem zvuk jak víno si opravdu představuju něco jiného. Postavím ti vedle toho levnou starou Yamahu AX-450 a budeš čumět s otevřenou hubou jaký je to rozdíl. Já ho držím jen kvůli manželce, protože je designově opravdu krásný (mám černý).
Ty hybridy měly jednu jedinou zásadní výhodu: Jednoduchost při sériové montáži, obešly se i bez nastavování kliďáku. Bylo mezi nimi několik typů výběrových, které byly opravdu dobré, ale stály a stojí dodnes majlant a moc běžně se právě kvůli ceně nepoužívaly. Na diskrétní konec, dejme tomu Leach, nebo nějaký SPS od Aldaxu ale ani ty lepší STK-čka zvukově nemají.

Na hledání vadných nebo podezřelých elytů úplně stačí pořídit si zajícometr, se kterým v audio obvodech lokalizuješ špatné vazební kondíky spolehlivě.
Jestli ti ty výstupní kondy hřejou, to je špatně. Jsi si ale jistý, že se nezahřívají od něčeho okolo?
Jestli výměna vazebáků pomohla, dobrý, je to důkaz že aspoň některý nebyl v pořádku. Ale měnit všechny jen tak je už trochu nesmysl. Jinak ano, měl jsem v rukách třeba Transiwatty, kde byla víc než polovina vazebních TE98x po smrti. Tam to je ale dané debilní konstrukcí, kde ty elyty trpí vysokou teplotou okolí. Jinak jsou téměř nesmrtelné.
Pokud to pořád chceš za každou cenu měnit, kup si standardní Nippony a víc nevymýšlej.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké Vazební kondenzátory?
PříspěvekNapsal: 19 srp 2017 13:23 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Tak oni byli i výrobci, kteří i do špičkových profesionálních dělenců rvali STK-čka - ale zrovna ty bych za etalon nepovažoval.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké Vazební kondenzátory?
PříspěvekNapsal: 19 srp 2017 15:10 

Registrován: 16 kvě 2017 08:23
Příspěvky: 88
Kraj: ČR - Karlovarský
Já toho blbouna zabiju :lol: ten kamarád s Nordmende jsem já, a fakt jsem toužil po tom slyšet, že mám doma kraksnu :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké Vazební kondenzátory?
PříspěvekNapsal: 19 srp 2017 15:34 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Montgomery: Nemáš na AVmanii nick petison?

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké Vazební kondenzátory?
PříspěvekNapsal: 19 srp 2017 15:46 

Registrován: 16 kvě 2017 08:23
Příspěvky: 88
Kraj: ČR - Karlovarský
Nee, na AVmanii nechodím..


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké Vazební kondenzátory?
PříspěvekNapsal: 19 srp 2017 16:09 

Registrován: 14 bře 2009 19:57
Příspěvky: 388
Bydliště: U Ostravy
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Pokud chceš preventivně měnit vše, tak pak nechápu, proč jsi tu kvůli opravy či repase jednoho rádia založil tři vlákna. Mohl jsi to povyměňovat a možná by to i fungovalo. Z tvých dotazů vyplynulo, že receiver je pro tebe španělská vesnice a na základě toho se zde odvíjely rady, aby jsi do přístroje zasahoval jen minimálně.
Samozřejmě lze postupovat i výměnou všeho, ale je to pak jen tvá volba.
Výše jsem psal o dvou Transiwattech, kterými jsem se v uplynulých dnech zabýval. Tady také u jednoho z nich byla provedená úplná repase a u druhého se měnilo jen to, co již vzhledem k letitosti zesilovače nevyhovovalo. Výsledkem je, že oba pracují stejně dobře, ale ten repasovaný více lahodí oku - to se stejně nakonec po zasunutí do skříňky jako přednost nepozná.
Čili si dělej co uznáš za vhodné a pokud možno už nezkládej další (čtvrté) vlákno o receiveru 814A.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké Vazební kondenzátory?
PříspěvekNapsal: 19 srp 2017 19:33 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Montgomery píše:
Já toho blbouna zabiju :lol: ten kamarád s Nordmende jsem já, a fakt jsem toužil po tom slyšet, že mám doma kraksnu :)

Nenapsal jsem že kraksnu. Jenom to není top. Proti nějaké AZS222 to je zase o dvě klasy lepší.

Akusta: Musí tvůj příspěvek nutně vypadat jako reklamní leták na totální výprodej koberců?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké Vazební kondenzátory?
PříspěvekNapsal: 19 srp 2017 20:03 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
Ty fotky TW40 v původním znění mi úplně vehnaly slzy do očí, vypadá to hodně podobně jako můj první zesilovač, co jsem si sám udělal ...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké Vazební kondenzátory?
PříspěvekNapsal: 19 srp 2017 23:14 
Řádný člen

Registrován: 08 kvě 2013 18:01
Příspěvky: 2052
Kraj: ČR - hl. m. Praha
ransom píše:
Akusta: Musí tvůj příspěvek nutně vypadat jako reklamní leták na totální výprodej koberců?

Jestli myslíš ty barvy a velikosti písma, máš pravdu - nemusí. Ale vytočila mě blbost tvrzení, že " ... nejčastější přìčinou vzniku poruchy přìstroje jsou právě elyty ..." a když jsem pak viděl tu gramatiku ...

Už to tu psalo víc lidí, že je tu zbytečně založeno X vláken a dotyčný stejně reaguje na naše rady tak, že je v podstatě ignoruje a tvrdí tu své "pravdy" či domněnky.

_________________
Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a odpovědnost za vaše konání. Povýšenost nikdy nemá žádnou omluvu. Pochází buď z malého sebevědomí, nebo se opírá o dočasné a povrchní úspěchy. [Dalajláma]


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké Vazební kondenzátory?
PříspěvekNapsal: 19 srp 2017 23:17 
Řádný člen

Registrován: 08 kvě 2013 18:01
Příspěvky: 2052
Kraj: ČR - hl. m. Praha
kodl píše:
Ty fotky TW40 v původním znění mi úplně vehnaly slzy do očí, vypadá to hodně podobně jako můj první zesilovač, co jsem si sám udělal ...


Jo - Transiwatty byl kus historie. Já slyšel první dobře znějící desku právě na TW40. A na Strahově se TWčka stavěla na pokojích o stošest :lol: Jako študáci jsme prachy neměli a tohle drahé nebylo.

_________________
Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a odpovědnost za vaše konání. Povýšenost nikdy nemá žádnou omluvu. Pochází buď z malého sebevědomí, nebo se opírá o dočasné a povrchní úspěchy. [Dalajláma]


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké Vazební kondenzátory?
PříspěvekNapsal: 20 srp 2017 06:46 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Akusta: Brzdi. Za prvé elyty opravdu jsou nejčastější příčinou poruch nebo zhoršení parametrů. A za druhý - že zrovna ty máš starost o diskový prostor a množství příspěvků, to mě docela překvapuje. Takže pěkně v klidu, jo? Je tady spousta času všecko si vyříkat bez rozčilování jako dospělí běloši.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké Vazební kondenzátory?
PříspěvekNapsal: 20 srp 2017 10:22 
Řádný člen

Registrován: 08 kvě 2013 18:01
Příspěvky: 2052
Kraj: ČR - hl. m. Praha
ransom:
No dobře. Sice s těmi ellyty to má zdánlivou logiku tím, že si lidi myslí, že každý lety musí vyschnout, takže někteří šílenci je mění všechny i ty, co to nepotřebují ... ale jak už bylo řečeno, je to dáno jejich případnou původní (ne)kvalitou a návrhem obvodů. Prdel je, když si lidi jdou pro nové ellyty do GME a koupí Hitano shity a neřeší, že vyměnili staré, stále ještě dobré, za nový hnůj, co má ESR horší, než ten starý ...
Takže máš i nemáš pravdu, dospělý bělochu :lol:

Jinak ESR zajícometr schvaluju ... mám ho a umí pomoct (a stojí pár kaček).

_________________
Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a odpovědnost za vaše konání. Povýšenost nikdy nemá žádnou omluvu. Pochází buď z malého sebevědomí, nebo se opírá o dočasné a povrchní úspěchy. [Dalajláma]


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké Vazební kondenzátory?
PříspěvekNapsal: 20 srp 2017 18:12 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Ze svých zkušeností můžu říct, že na vadné elyty jsem u lepších přístrojů narazil jen minimálně. A to šlo v drtivé většině o skutečně "odjeté" stroje.
I nedávno jsem na žádost majitele měnil preventivně elyty v Pioneeru RT-707. Samozřejmě, že všechny zbytečně. Půlka z nich měla parametry i po těch 35 letech lepší, než nový značkový kus.
Ani bych tak úplně neřekl, že za většinou závad starých přístrojů stojí elyty. Za zhoršenými parametry zapravidla asi ano, ale co se závad týče, tak u mně vedou spínače, přepínače a tranzistory. Pokud tedy vyloučím závady po nějakém neodborném zásahu.
Teď mám na stole GX-747, kde se taky jdou měnit všechny vazební kondy (většinou za svitky), tak jsem zvědav, kolik z těch asi 50ks bude reálně špatných. Můj tip je, že žádný. Magneťák sice vykazoval nějaký závady (napínáky neuměly najít "home position") a při nahrávání vypadával levý kanál...to však samozřejmě nijakýma elytama nebylo. :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaké Vazební kondenzátory?
PříspěvekNapsal: 20 srp 2017 20:44 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Ale o tom přece žádná. Kdyby se tyhlety dohady týkaly značkové vintage audiotechniky z 80. let, pak by moje zkušenost byla hodně podobná. Jenomže tady se to celé hned od počátku vytrhává z kontextu.
Akusta: V čistě obecné rovině ta věta opravdu platí. Protože většina porouchané elektroniky kolem nás je spotřebka, spínané zdroje a podobně, drtivou většinou z posledního desetiletí. Víme přece všichni jak to vypadá. Nikde a nikdy jsem nikoho nepodporoval v bezhlavém měnění starých dobrých kondenzátorů za laciné nové šmejdy. Naopak od samého počátku tvrdím, že to je blbost. Nepodsouvej mi to, prosím.
Další věc je, že téma se týká nikoli bytelných a poctivých japonců, ale Tesly Bratislava. A na rovinu, Tesla je zrovna na tohleto občas háklivá. Kdyby pro nic jiného, tak prostě proto, že mívá těch malých elytů v signálové cestě požehnaně. A že některé typy tuzemských elytů jsou vyhlášené svou nespolehlivostí. A taky proto, že některé tuzemské přístroje fungovaly jako malé pícky.
Takže Johnovi dávám více či méně zapravdu aspoň v tomhle. Ale přesto si myslím, že ani tak není důvod k paranoidnímu měnění všeho.
Naopak sebeméně podezřelý kondenzátor nepatří nikam jinam než do koše. Používat ho někde, kde to - snad - nevadí, je příšerná volovina.

Pro Johna: Citoval jsi vlastně téměř doslova autora slavného zajícometru. Možná by Tě to mohlo přivést až k myšlence zkusit si tu diagnostiku a servis trochu na úrovni. Ta blbinka nestojí svět. Na spínané zdroje se z různých důvodů nehodí, ale zrovna v audiotechnice je k nezaplacení:
http://www.zajic.cz/esr/esr.htm
Pokud jsou kondenzátory i po třiceti nebo kolika letech v pořádku, opravdu není jediný důvod měnit je jen tak z plezíru. Naprosto zbytečně rozrejpeš plošňák, který je u Tesly zásadně nevalné kvality...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 46 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group