Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 06:22


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Koupě gramofonu
PříspěvekNapsal: 26 srp 2017 17:49 

Registrován: 26 srp 2017 17:46
Příspěvky: 3
Kraj: ČR - Pardubický
Zdravím, potřeboval bych poradit s výběrem gramofonu, chtěl bych koupit něco pěkného z druhé ruky. Rozpočet mám okolo 10000 Kč. Upřednostnil bych nějáká 80.-90. léta, třeba Technics, ale nevím jaký gramec vybrat. Potřeboval bych nějáký, který nebude ničit desky a šly by do něj zatím zapojit aktivní bedny, zesilovač a předzesilovač chci řešit časem. Díky moc za rady. Jakub


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupě gramofonu
PříspěvekNapsal: 26 srp 2017 20:39 
Řádný člen

Registrován: 08 kvě 2013 18:01
Příspěvky: 2052
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Za mě tohle ...
Je-li ten kus v pořádku, je to špičkové zařízení za super cenu. Sám na to doma hraju ... Určitě ale vyměň vložku za nějakou nedrahou MC ... Třeba Denon DL-110. Odzkoušeno - hraje skvěle a není drahá. Seriózní prodejce třeba tady.
Ta info o vložce je zároveň tip pro všechny, kdo nějaké otestované MC za rozumné peníze hledají.
Tyhle Denonky fakt hrají dobře a levněji, než v uvedené nabídce, je nepořídíte. V tuzemsku se objevují taky, ale místní prodejci (šmelináři) je mají hrozně předražené.

Jinak poněkud nerozumím Tvé poznámce o mj. předzesilovači později ... bez preampu Ti to hrát nebude.

_________________
Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a odpovědnost za vaše konání. Povýšenost nikdy nemá žádnou omluvu. Pochází buď z malého sebevědomí, nebo se opírá o dočasné a povrchní úspěchy. [Dalajláma]


Naposledy upravil Akusta dne 26 srp 2017 21:08, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupě gramofonu
PříspěvekNapsal: 26 srp 2017 21:06 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Předzesilovač pro přenosku ale budeš muset řešit zároveň s gramofonem, to víš?

Akusta: Já myslím, že ses do zadání zrovna moc netrefil...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupě gramofonu
PříspěvekNapsal: 26 srp 2017 21:11 
Řádný člen

Registrován: 08 kvě 2013 18:01
Příspěvky: 2052
Kraj: ČR - hl. m. Praha
ransom:
To vůbec není pravda. Zadání znělo okolo 10.000,- Kč. Sice nevím, jak moc "okolo" to bylo myšleno, ale těch 12.000,- kč není o tolik víc, vzhledem ke kvalitě toho tangenciálu. Nehledě na to, že by ses do toho nemusel plést. To ať posoudí tázající, ten se ptal. Samozřejmě to budeme všichni respektovat.

Já za B-795 dal v roce 2013 cca 11.400,- (plus cestu do zahraničí pro něj), takže mi ta cena přijde velice dobrá vzhledem k faktu, že tahle perfektní vintage zařízení (nemyslím jen gramofony) mizí z trhu a ceny se výrazně zvyšují.

BTW: Sám jsi nenavrhl nic. A čo Vy si, Kefalín, představujete pod pojmom "okolo"? :lol: Doufám, že jsi tou zbytečnou poznámkou nespustil zdejší typický flamewar o blbostech, což obvykle zcela zastíní původní téma.

_________________
Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a odpovědnost za vaše konání. Povýšenost nikdy nemá žádnou omluvu. Pochází buď z malého sebevědomí, nebo se opírá o dočasné a povrchní úspěchy. [Dalajláma]


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupě gramofonu
PříspěvekNapsal: 27 srp 2017 09:50 

Registrován: 26 srp 2017 17:46
Příspěvky: 3
Kraj: ČR - Pardubický
Díky za rady. Gramofon za 12000 Kč by šel, zase takovej rozdíl to není. Jen mě zarazila ta velikost raménka. Ještě bych se zeptal.. za kolik se dá koupit nějáký slušnější předzesilovač? Případně i zesilovač a pasivní reproduktory. Děkuji.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupě gramofonu
PříspěvekNapsal: 27 srp 2017 10:34 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
Já si teda pořídíl "low end" JVC L-A 100, přenoska 2M RED a předzes. actidamp mk II , celý to vyšlo do 5kKč a zatím nevím, proč bych měl mít gramec dražší, možný QL-A200 s krystalem řízeným motorem. Ničení desek není o ceně gramofonu, ale hodně o jeho nastavení a udržování desek i gramce v čistotě.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupě gramofonu
PříspěvekNapsal: 27 srp 2017 10:41 
Řádný člen

Registrován: 08 kvě 2013 18:01
Příspěvky: 2052
Kraj: ČR - hl. m. Praha
kuba_312 píše:
Díky za rady. Gramofon za 12000 Kč by šel, zase takovej rozdíl to není. Jen mě zarazila ta velikost raménka. Ještě bych se zeptal.. za kolik se dá koupit nějáký slušnější předzesilovač? Případně i zesilovač a pasivní reproduktory. Děkuji.

Raménko - vysvětlím přínos:
jedná se o systém REVOX LINATRACK - jde o tzv. tangenciální snímací systém, u kterého je 100% vyřešen základní nedostatek všech ostatních konstrukcí gramofonu: tento systém má nulovou chybu "snímacího úhlu". Tedy jednoduše řečeno, hrot přenoskové vložky je v každém okamžiku na desce kolmo k drážce desky, tudíž nevzniká zkreslení, dané tím, že by hrot snímal v nějakém jiném úhlu. U běžných ramének klasické konstrukce se jedná vždy o kompromis, kdy se zkreslení chybou snímacího úhlu částečně kompenzuje tzv. přesahem hrotu přenoskové vložky raménka přes osu talíře a tzv. úhlem zalomení raménka (raménka bývají esovitá nebo pouze tzv. zalomená - konec raménka, kde je držák vložky, je v určitém vypočítaném úhlu vůči trubce raménka ...). Ta chyba lze minimalizovat, ale ne zcela odstranit.

Tangenciální systém snímání toto řeší zcela.

Raménko je tak velké proto, že jeho konstrukce kryje servo-mechanismus, který zajišťuje pohyb raménka po desce a jeho zvedání či spuštění.

Následující videa Ti to ukážou ... jak to běží a "co je uvnitř".
https://www.youtube.com/watch?v=-Uczmbib2KI
https://www.youtube.com/watch?v=yhQ_qzhXKfg

Pohon je řešen jako tzv. direct drive - tedy motor přímo pohání talíř (je na jeho ose) a jeho otáčky řídí krystalem řízený generátor.

Je to pohodové na obsluhu. Na konci desky to vypne (důležitá věc - člověk, který např. usne u běžící desky, může ráno zničený hrot přenosky, který ve výběhové drážce bude jezdit celou noc, vyhodit ...)

Samozřejmě jsou i levnější systémy. Ale protože jsem tento "bombónek", vyrobený s typickou švýcarskou pečlivostí, zahlédl za velice dobrou cenu, zmínil jsem se.

_________________
Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a odpovědnost za vaše konání. Povýšenost nikdy nemá žádnou omluvu. Pochází buď z malého sebevědomí, nebo se opírá o dočasné a povrchní úspěchy. [Dalajláma]


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupě gramofonu
PříspěvekNapsal: 27 srp 2017 10:56 

Registrován: 26 srp 2017 17:46
Příspěvky: 3
Kraj: ČR - Pardubický
Díky za rychlou odpověď. Ten gramofon vypadá fakt skvěle, zajímalo by mě ještě, jestli se dá na gramofonu nějako nastavit přítlak a antiskating. V této branži teprve začínám, tak se omlouvám, jestli plácám nějáké blbosti. Jak je nejlepší čistit desky a gramofon? Stačí antistatickým hadříkem?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupě gramofonu
PříspěvekNapsal: 27 srp 2017 11:26 
Řádný člen

Registrován: 08 kvě 2013 18:01
Příspěvky: 2052
Kraj: ČR - hl. m. Praha
kuba_312 píše:
Díky za rychlou odpověď. Ten gramofon vypadá fakt skvěle, zajímalo by mě ještě, jestli se dá na gramofonu nějako nastavit přítlak a antiskating. V této branži teprve začínám, tak se omlouvám, jestli plácám nějáké blbosti. Jak je nejlepší čistit desky a gramofon? Stačí antistatickým hadříkem?

Přítlak tam nastavil lze - to se dá jednou provždy udělat při instalaci vložky. Logicky, protože každá vložka je sama o sobě nějak těžká a musí se s tím počítat.
Tato operace výměny a seřízení vyžaduje trochu zkušenosti, ale na to bych Ti pak (pokud si takovou věc opatříš) doporučil tady v Praze kamaráda. Jsi od Pardubic, jak jsem koukal, tak to máš kousek. Antiskating zde nemusíš řešit.

Čitění desek - zapomeň na antistatické utěrky. Ty jen zatlačí bordel do drážek a desku zničí. Desky je třeba čistit antistatickými kartáčky s uhlíkovými vlákny. A kdo má možnost, vypere je v pračce na vinyly. To zejména u desek z "druhé ruky" bývá nezbytné. A poté už jen udržovat kartáčkem.

_________________
Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a odpovědnost za vaše konání. Povýšenost nikdy nemá žádnou omluvu. Pochází buď z malého sebevědomí, nebo se opírá o dočasné a povrchní úspěchy. [Dalajláma]


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupě gramofonu
PříspěvekNapsal: 27 srp 2017 17:27 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 úno 2012 17:26
Příspěvky: 371
Bydliště: Brno
Kraj: ČR - Jihomoravský
Já osobně bych to řekl takto: Záleží, jak moc velkej maniak na gramce seš, kolik máš doma desek, a jak často budeš hrát. Akusta má sice ve všem pravdu, ale na druhé straně (i když Revox je špička) bych 12. kolíků za gramec nedal. To tangenciální rameno sice eliminuje chybu úhlu kolmosti, ale zase na druhé straně vliv této chyby se zbytečně nadhodnocuje- odchylka není zase tak velká, aby nějak významně změnila kmitání obou stran přenosky, a taky 99% všech gramců má klasický ramena a bez problémů. Abych to upřesnil- je to tangenciální rameno sice výhoda, ale PRO MĚ ne tak významná, abych dal za gramec takový prachy.
Ono taky ty stroje už něco pamatujou, a středovej pohon+ tangenciální rameno znamená spoustu potenciálních problémů v budoucnu.
Prostě klasika je klasika. Vybrat už si musíš sám.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupě gramofonu
PříspěvekNapsal: 27 srp 2017 19:23 
Řádný člen

Registrován: 08 kvě 2013 18:01
Příspěvky: 2052
Kraj: ČR - hl. m. Praha
sagitarius píše:
... a středovej pohon+ tangenciální rameno znamená spoustu potenciálních problémů v budoucnu. ...

Které problémy máš na mysli? Pokud by třeba někdo srovnával poruchový středový pohon Litovle u MC600Q s řadou Revox B-79X, tak to jsou nesrovnatelné věci. Kamarád má v rodině a u známých několik těchto strojů a nejen on - a zatím jsem o problémech neslyšel. Proč by měl mít tangenciál problémy?
Když se někdo bojí elektroniky, musí si koupit His Master´s Voice na kliku. :lol:

Samozřejmě: máš pravdu, že se kuba_312 musí rozhodnout sám. Ovšem takhle nepodloženě ho nestraš ...
Jasně - je to dost peněz. Ale chodí to. A dobře. Souhlasím, že harmonické zkreslení do 0.7%, obvyklé u dobře nastavených lepších klasických ramen, je logicky někomu fuk. Což zase ale na druhou stranu v dnešní době, kdy se lidi předhánějí, kolik setin % THD smí mít jejich zesilovač, je humorné.
Zase tu nejsou jiné problémy klasických gramců. Rezonance ramene, antiskating, hluk pohonu, stabilita a přesnost otáček apod. Zrovna jsem nedávno zákazníkovi repasoval NC-450 a nadával jsem na Litovel, jak vrazili do P1101 silikonovou bužírku, která má torzi jako prase, že to rozhodí i antiskating.

Ale nerad bych, aby to vypadalo, že Kubu přemlouvám ... Vůbec ne. Je to jeho věc.

_________________
Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a odpovědnost za vaše konání. Povýšenost nikdy nemá žádnou omluvu. Pochází buď z malého sebevědomí, nebo se opírá o dočasné a povrchní úspěchy. [Dalajláma]


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupě gramofonu
PříspěvekNapsal: 28 srp 2017 18:05 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 úno 2012 17:26
Příspěvky: 371
Bydliště: Brno
Kraj: ČR - Jihomoravský
Ale ne, tak jsem to nemyslel, jako strašení. Ale bez ohledu na kvalitu (MC600Q jsem opravdu na mysli neměl- ten byl šitej hodně horkou jehlou), čím víc mechaniky a elektroniky, tím víc možných problémů do budoucna.
Když už bych byl ochotnej gramec za tyhle prachy KOUPIT (fuj, to je hrozný slovo) tak bych šel do novýho Pro-Ject. Geniálně jednoduchý, kvalitní, žádný záludnosti... Naštěstí si gramce stavím sám, takže tohle řešit nemusím.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupě gramofonu
PříspěvekNapsal: 28 srp 2017 20:36 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Nemusí se hned srovnávat Revox s Teslou. To je jako říkat, že zadní náhon je na prd, protože žigulík... :)
Tangenciální Revox je samozřejmě špičková věc, byť pro mne trochu nevzhledná. Určitě však lze do 10 000 Kč koupit i velmi solidní gramec s klasickým pivotovaným raménkem.
Jinak když se tady probírají ty gramce - dlouho jsem nesledoval ceny, tak jsem to teď zběžně zkouk a zůstal trochu vyděšenej. Se mi to jen zdá, nebo ceny opravdu tak porostly? Můj Dual 604 jsem před pár lety kupoval za ani ne 100€ a ve velmi pěkném stavu. Dnes nejde za ty prachy koupit zdá se vůbec nic...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupě gramofonu
PříspěvekNapsal: 28 srp 2017 21:33 
Řádný člen

Registrován: 30 kvě 2014 01:04
Příspěvky: 2082
Bydliště: lázně PDY
Kraj:
Taky mám ten pocit, když vezmu za kolik jsem koupil např.který zesilovač,tak nemám šanci za ty peníze teď vůbec sehnat něco v takové kondici.Vždycky jsem se snažil koupit v co nejlepším stavu.
Myslím že u těchto starých a kvalitních mašinek které jsou opravdu zachovalé už cena nikdy nepůjde dolů.
Což je v dnešní spotřební době hezké a vyjímečné. :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupě gramofonu
PříspěvekNapsal: 28 srp 2017 23:11 
Řádný člen

Registrován: 08 kvě 2013 18:01
Příspěvky: 2052
Kraj: ČR - hl. m. Praha
TheLastUnicorn píše:
... dlouho jsem nesledoval ceny, tak jsem to teď zběžně zkouk a zůstal trochu vyděšenej. Se mi to jen zdá, nebo ceny opravdu tak porostly? Můj Dual 604 jsem před pár lety kupoval za ani ne 100€ a ve velmi pěkném stavu. Dnes nejde za ty prachy koupit zdá se vůbec nic...

Jo, je to tak. Já už třeba dlouho pásl po Luxman C02 ve slušném stavu - vlastně už od listopadu 2013, když ho měl kamarád v Brně na srazu a žasli jsme, jak v něm ten preamp s MC audiotrafy šlape ... Od té doby jde jeho cena furt nahoru. Tehdy byly tak kolem 320 éček, já ho nedávno pořídil za 399.

Asi to bude tím, že ty vintage věci už z trhu mizí ... kdo to chtěl prodat, prodal a ostatní si to asi nechají a prodávat nebudou (taky proč, že?) ... A jak ty věci čím dál tím víc nejsou, leze cena nahoru ... Obdobně se zvedly vložky (ten samý prodejce dnes prodává Denon DL-110 výrazně dráž, než před 4 lety). A tak je to asi se vším. U těch gramofonů to asi ovlivňuje i fakt, že trh s vinyly roste čím dál víc.

_________________
Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a odpovědnost za vaše konání. Povýšenost nikdy nemá žádnou omluvu. Pochází buď z malého sebevědomí, nebo se opírá o dočasné a povrchní úspěchy. [Dalajláma]


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupě gramofonu
PříspěvekNapsal: 28 srp 2017 23:56 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Jakkoliv lze se vším souhlasit, tak tohle člověk, který např. usne u běžící desky, může ráno zničený hrot přenosky, který ve výběhové drážce bude jezdit celou noc, vyhodit ... je s kanónem na brabce. Hrot by se za celou noc hraní opotřebil MAXIMÁLNĚ o těch osm provozních hodin ale protože bude jezdit v prázdné drážce, v reálu se opotřebí asi tak o dvacet provozních minut.
A dvanáct tisíc není za dobrý gramofon moc ale než za předražený (protože moderní a populární) gumičkofon z Litovle bych je dal za pěkně zachovalý Thorens 126.
A že tangenciál má nepřetržitě nulovou chybu HTA taky není úplně přesné - na to, aby se spustil servomotor posunu vozíčku, musí nejprve nějaká axiální chyba vzniknout, aby mohla být kompenzována.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupě gramofonu
PříspěvekNapsal: 29 srp 2017 00:11 
Řádný člen

Registrován: 08 kvě 2013 18:01
Příspěvky: 2052
Kraj: ČR - hl. m. Praha
laminat píše:
Jakkoliv lze se vším souhlasit, tak tohle člověk, který např. usne u běžící desky, může ráno zničený hrot přenosky, který ve výběhové drážce bude jezdit celou noc, vyhodit ... je s kanónem na brabce. Hrot by se za celou noc hraní opotřebil MAXIMÁLNĚ o těch osm provozních hodin ale protože bude jezdit v prázdné drážce, v reálu se opotřebí asi tak o dvacet provozních minut.

Koukám, že už jsi zapomněl, že když ses takto velice mýlil poprvé, Seiko Tě z Tvého omylu vyvedl praktickým příkladem ... :lol:

_________________
Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a odpovědnost za vaše konání. Povýšenost nikdy nemá žádnou omluvu. Pochází buď z malého sebevědomí, nebo se opírá o dočasné a povrchní úspěchy. [Dalajláma]


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupě gramofonu
PříspěvekNapsal: 29 srp 2017 00:30 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Nespočetněkrát jsem usnul u gramofonu bez koncového vypínání a hrot to přežil bez viditelné a slyšitelné úhony.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupě gramofonu
PříspěvekNapsal: 29 srp 2017 02:27 
Řádný člen

Registrován: 08 kvě 2013 18:01
Příspěvky: 2052
Kraj: ČR - hl. m. Praha
laminat:
Věřím, ale je otázka co slyšíš na Tvé aparatuře Ty a co Jirka na jeho špičkové ... případně co by takto poškozený hrot udělal s vinyly po delší době hraní ...

_________________
Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a odpovědnost za vaše konání. Povýšenost nikdy nemá žádnou omluvu. Pochází buď z malého sebevědomí, nebo se opírá o dočasné a povrchní úspěchy. [Dalajláma]


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupě gramofonu
PříspěvekNapsal: 29 srp 2017 05:50 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Promiň, zapomněl jsem na to, že špičkoví a profesionální jsou tady jen jiní. A teď k věci: Celé to bylo kdysi, Jirkova zkušenost taky byla kdysi. Dneska mám v běžném užívání jen gramofony s koncovým vypínáním.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group