Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 10:21


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Anténa
PříspěvekNapsal: 22 bře 2018 14:17 

Registrován: 27 dub 2014 21:03
Příspěvky: 27
Kraj: ČR - Středočeský
Vzhledem k tomu, že jsem se zde ku spokojenosti dozvěděl opakovaně co jsem potřeboval, tak mám další dotaz :)

Ze střechy mám svedený koax od televizní antény(matrace) k televizi. Nainstaloval li bych zásuvku s výstupy na vkv i tv, bylo by to řešení Jsem na místě, kde mi přístroje hrají na takové ty dipoly v bužírce za 60kč, nabo kus drátu, ale na stereo to není, o nějakém stínění nemůže být ani řeč.

Dotaz první: Bude to schopno mít lepší příjem i na tu matraci, byť neslouží na toto pásmo?

druhý: mám i vkv anténu(takovou tu dvoumetrovou směrovou, ale musel bych ji nainstalovat na střechu. Navíc je hodně stará a nevím, v jakém stavu je krabička a jestli nebude na cca15m svod potřeba zesilovač. Tedy řešení až krajní,.

dotaz třetí: přístroje mám pohromadě 4(někdy i 5) a anténu potřebuju mít trvale v každém, neb to přepojovat je z prostorových důvodů očistec. Tedy-existuje nějaký vhodný anténní rozbočovač? A nebude signál zeslabený násobkem oněch případných výstupů?

Snad jsem problematiku popsal dostatenčně, a bude li se někomu chtít do elaborátu, budu potěšen :)
Děkuju H.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Anténa
PříspěvekNapsal: 22 bře 2018 16:53 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
1) Něco na tu matraci nachytáš ale velká sláva to nebude.
2) 15 m svod kvalitním koaxem není problém.
3) Rozbočovače samozřejmě existují, co rozbočovač, to 3 dB útlum.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Anténa
PříspěvekNapsal: 22 bře 2018 17:29 
Řádný člen

Registrován: 08 kvě 2013 18:01
Příspěvky: 2052
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Husky-John:

Takhle ne. Vzhledem k tomu, že hodláš signál zatěžovat útlumem přizpůsobených členů, je potřeba mít v prvé řadě (!) co nejsilnější signál z antény. Tudíž to musí být ta správná anténa.
"Matrací" bylo více druhů s různou šířkou pásma. Ale většina byla TV UHF (470 - 790 MHz) - např. toto.
A taková anténa se na příjem rozhlasu vůbec nehodí.

Můžeš to upřesnit - co chceš chytat a jaké PŘESNĚ máš ty antény? Jestli jde o rozhlas FM CCIR, tak to TV matrace opravdu není to pravé ořechové. Pásmo rozhlasu FM CCIR je v rozsahu cca 87,5 - 108 MHz. A tam ta anténa musí mít zisk. A okolo ho nejlépe potlačovat.

Základní přehled pásem je zde.

Napiš, kde jsi, co chytáš (které vysílače) - vyjmenovat a pak budeme ladit dál. Anténní technika je citlivá věc a záleží na spoustě okolností. Mj. i na tom, jestli se jedná o vzdálený příjem bez silného místního rušení okolními vysilači a také na zástavbě okolo ... ta může způsobit spoustu odrazů a s tím je třeba při řešení anténního systému a následných rozvodů počítat.

_________________
Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a odpovědnost za vaše konání. Povýšenost nikdy nemá žádnou omluvu. Pochází buď z malého sebevědomí, nebo se opírá o dočasné a povrchní úspěchy. [Dalajláma]


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Anténa
PříspěvekNapsal: 23 bře 2018 01:07 

Registrován: 27 dub 2014 21:03
Příspěvky: 27
Kraj: ČR - Středočeský
Děkuji, že se do toho někdo semnou pouštíte :)

Takže...že to bude složitější, jsem tak nějak předpokládal. Bydlím na východním předměstí Prahy, resp. pár km za hranicí.
Na antény, které používám, chytnu v místnosti komplet Prahu, Černou horu, RCL(Liberec), Kiss jižní čechy, i ČR HK. Takže rozsah chytaných stanic je veliký. Jsem těsně pod úrovní terénu, mimo přímý výhled, nicméně o pár metrů nad námi je vidět od Jižního města, Českého středohoří, Říp, Ještěd až po Krkonoše a možná kousek dál.

Jedná se čistočistě pouze o frekvence od 87,5 - 108 MHz. To potřebuji chytat. Že ta matrace je nevhodná vím...ale říkal jsem si, že když na takový kus drátu, co se dává k radiobudíkům chytnu hodně, tak že i ona by třeba měla nějaký přínos. Laik. Třeba je to přesně naopak.
Ty dipoly jsou tyto:
https://www.secomp.cz/ohebna-dipolova-a ... i7EALw_wcB
Obrázek

Ale jak jsem řekl, stereo se sice občas rozsvítí, ale šumí to. Prostě špatný.

Původně jsem si myslel na toto:
https://www.kenex.cz/radio-fm-anteny/ma ... LIEALw_wcB

Obrázek

Nicméně známý to má, a říkal že bída. Bydlí co já, a není úplný laik. Přínos prý bídný. Ono to má taky zisk jen 2 dB. No já nevím...kdyby se to řádně posílilo? I když zase píší, že je všesměrová. Nebo tam dát prostě tu velkou směrovou, která by snad díky té velikosti chytala i z jiných směrů?
Tohle je cca to, co mám na mysli:
Obrázek

A teď babo raď.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Anténa
PříspěvekNapsal: 23 bře 2018 12:05 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
baba ti neporadí, technik jo, pokud má dost informací, a ty chtěl už Akusta, a nedočkal se jich, tj směry, z kterejch co hodláš přijímat, a příp jak jsou ty vysílače silný a jak daleko. Potom se dá řešit, jestli je lepší všesměrová se zesilovačem, nebo by stačila směrová a její zisk pokryje ztráty rozbočovačů, příp. s nějakým zesílením. Každý řešení má pro a proti, ale nejde srovnávat situaci s převážně dálkovým příjmem okolo 100km někde na odlehlé vesnici s příjmem signálu na 20-30km od místních vysílačů z různých směrů, třeba někde kousek od Prahy.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Anténa
PříspěvekNapsal: 23 bře 2018 12:45 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Mně to je z popisu jasný. Praha na západ, Černá Hora na severovýchod, Liberec na sever, HK na východ, Kiss na jihovýchod.

Já bych to řešil kompromisně tak: Co nejvýš umístěnou sprostou Yaginu na pásmo CCIR, ta má zisk v ose kolem 5 dB. Namířit na nejslabší stanici, s ostatními už se holt nějak musí poprat. Praha, ta musí jít i na kus drátu (brácha bydlí v Klučově). Do antény pásmový zesilovač a dole pasivně rozbočit. Jinak by musel být rotátor nebo několik antén.
Rádio neposlouchám, takže nevím, jestli ještě navíc nemají ty vysílače různou polarizaci. Pozpaměti by to určitě věděl JirkaK, já to hledat nebudu.

V poslední době přestávám rozumět tomu, proč je potřeba chytat tyhle tuzemské stanice na FM, když se dají chytit na satelitu, DVB-T a na internetu. Ono to běží do vysílače stejně tak komprimovaný, že to na webu v nějakým 128kbps oggu nebo aac horší stejně být nemůže. Já vlastně jediný, co si vzácně z rádia pustím je ČRO Jazz, a ten je na DVB-T i na webu jakž takž poslouchatelný.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Anténa
PříspěvekNapsal: 23 bře 2018 13:10 

Registrován: 27 dub 2014 21:03
Příspěvky: 27
Kraj: ČR - Středočeský
Ransom to přesně trefil s lokací :) Já myslel(ale víme co to znamená :oops: ), že to z popisu bez pochybností vyplyne. No...jde mi hlavně o pražské stanice. Do centra Prahy cca 25km. To je zásadní. Kde tam jsou vysílače umístěné netuším. Ty ostatní jsem zmiňoval proto, že i ten drát mi je chytí. Ale holt jen na mono. Proč jen nestreamuju..no to dělám taky, ale zahraniční stanice. A na těhle 35-60 let starých rádiích prostě jedu analog. Jsem staromilec :) Na radiu z 60 roku poslouchám 50ky, na 70 šedesátky a sedmdesátky a takovou tu noční pohodovku, na "novějších" to ostatní. To platí i pro případný stream..
A teď jdu prostudovat pořádně to, co jste mi vlastně radili :D


Naposledy upravil Husky-John dne 23 bře 2018 13:50, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Anténa
PříspěvekNapsal: 23 bře 2018 13:46 
Řádný člen

Registrován: 08 kvě 2013 18:01
Příspěvky: 2052
Kraj: ČR - hl. m. Praha
ransom píše:
Já bych to řešil kompromisně tak: Co nejvýš umístěnou sprostou Yaginu na pásmo CCIR, ta má zisk v ose kolem 5 dB. Namířit na nejslabší stanici, s ostatními už se holt nějak musí poprat. Praha, ta musí jít i na kus drátu (brácha bydlí v Klučově). Do antény pásmový zesilovač a dole pasivně rozbočit. Jinak by musel být rotátor nebo několik antén.

Souhlasím s více anténami, nejlépe směrovými (do ideálu jako rotátor on nepůjde, když nechce an i na střechu ...). Ale v tom zarušeném pražském bordelu to bude chtít co nejsměrovější antény s úzkým lalokem, aby se minimalizovalo to, že směska vleze do přijímače (o modelech a kvalitě se tu nemluvilo) a pak z toho křížovka udělá bramboračku.
Tu YAGI, co píšeš, nejspíše NE, protože to nebude dostatečně směrové (nemám čas dohledávat charakteristiku, ale s jedním direktorem a jedním reflektorem to úzké nebude a poleze tam všecko.

Já kdysi filtroval v Praze na Chodově Pšonské Sněžné jámy od Ještědu. Poláci slabí byli rušeni silným Ještědem. Tuším to bylo asi 16° od sebe. Zmákly to 2 nafázované dlouhé YAGI, přesně naladěné tak, aby vznikl propad 16° od maximálního laloku. Zesilovalo se to speciálním preampem hned u antény, napájeným po koaxu.
Duchařina, ale fungovalo (frekvenčně TV UHF, ale jde o princip).

Uvádím to jen jako příklad toho, že když se potká silný rušící se slabým požadovaném, že je sebevražda to pustit do přijímače ...

Levné to není, ale po odladění aspoň ty stanice, co jsou v úplně jiných úhlech, chytat extra anténou. Chce to proměřit (odzkoušet) na místě. V zarušeném prostředí Prahy nedávat všesměrovky nebo nedostatečně úzké antény obecně.

_________________
Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a odpovědnost za vaše konání. Povýšenost nikdy nemá žádnou omluvu. Pochází buď z malého sebevědomí, nebo se opírá o dočasné a povrchní úspěchy. [Dalajláma]


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Anténa
PříspěvekNapsal: 23 bře 2018 13:52 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
No jo, to byly takový ty dobový jahůdky. Kamarád za bolševika podobně odfiltrovával v Bohnicích Rakušáky od Cukráku. Akorát si myslím, že do technicky korektních, leč nákladných a složitých řešení už dnes asi sotva kdo půjde...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Anténa
PříspěvekNapsal: 23 bře 2018 14:04 

Registrován: 27 dub 2014 21:03
Příspěvky: 27
Kraj: ČR - Středočeský
Ještě jsem to doplnil, pro naprostou nespletitelnost :)
Ale z toho co čtu už vidím, že se na to dá pohlíže dvěmě způsoby.
Zcela profesionální a ne levné řešení.viz. právě nyní Akusta,
nebo levnější, dost kompromisní a taky levnější řešení-Ransom

Technicky nemám problém vylézt na střechu, mám i stožár pětimetrový, na kterém byla i kdysi umístěná ta velká anténa a teď tam trůní jen ta matrace na TV signál. Satelit je bokem. Také nemám ambice na profesionální posluchačské studio. Tedy řešení které mi posílí silné stanice v Praze, aby jely čistě, bez nutnosti složitých věcí jako rotátorů, několikerých antén, další elektroniky atd. a v rámci možností ne zbytečně drahé.
Z našeho pohledu(Škvorec) Praha svírá pohledově úhel do 30°. Od kraje ke kraji. Předpoklad že vysílače budou spíše blíže centru, než okraji myslím taky je. Tedy onen úhel směrovosti ještě zmenšíme. Tedy prosím i ty profesionálně smýšlející o návrh co nejjednoduššího řešení.

A pro pořádek-stanice které u nás hrajou nejvíce: já-Expres, Color, City a Oldies. Rodinka Evropa, City, Kiss.
O ty první mi jde především :mrgreen:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Anténa
PříspěvekNapsal: 23 bře 2018 14:52 
Řádný člen

Registrován: 08 kvě 2013 18:01
Příspěvky: 2052
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Rozumím Tvým požadavkům, ale musíš to na něčem zkusit. Tohle Ti nikdo neporadí tak, aby to 100% chodilo. Někdy je někde super signál a o 3m vedle úplně blbej.
Já jsem nemyslel na každou stanici anténu. Třeba to zvládnou 2-3, třeba 1. Zjisti si a namaluj umístění vysilačů a Tvého baráku. Z toho vyjde hrubá úvaha. A velkou roli hrajou případné velké objekty kolem Tebe. Odrazy od nich. Zkus to jednou anténou (třeba si ji půjč) a uvidíš.
Kolik je těch přijímačů a proč jich je víc? Pokud jsou různě rozmístěny v baráku, můžeš udělat něco jako kabelový rozvod. Při rozmístění přijímačů uvažuj jejich citlivosti.

_________________
Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a odpovědnost za vaše konání. Povýšenost nikdy nemá žádnou omluvu. Pochází buď z malého sebevědomí, nebo se opírá o dočasné a povrchní úspěchy. [Dalajláma]


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Anténa
PříspěvekNapsal: 23 bře 2018 14:59 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
Neznám místní podmínky, ale na první pokus bych zkusil tu yagisměrem +- na prahu, svod, připojit do jednoho rádia a jásat :D
pokud to bude hrát i přes dva rozbočovače, tak jásat ještě víc, a už nic dalšího neřešit. :lol:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Anténa
PříspěvekNapsal: 23 bře 2018 15:00 
Řádný člen

Registrován: 30 kvě 2014 01:04
Příspěvky: 2082
Bydliště: lázně PDY
Kraj:
Dodnes vlastním funkční středovou parabolu 120cm s motorem přijímám přes 30 družic. cca 4000 TV kanálů rádií nepočítaně... Dřív jsem měl doma Yaginu s rotátorem na horší příjem výborná.
Teď používám na FM už jen ten pasivní kruh. V Poděbradech ok. Receiver i tuner Yamaha nemají s příjmem problém.
Poslední dobou jsem si oblíbil třeba tuhle stránku.Jsou jasně i jinné. Příjde mi to opravdu nejlepší a nejjednodušší řešení. Nevím teda jestli jsou všechna rádia co by si chtěl přijímat zda jsou na netu?...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Anténa
PříspěvekNapsal: 23 bře 2018 15:40 

Registrován: 27 dub 2014 21:03
Příspěvky: 27
Kraj: ČR - Středočeský
Díky za rady, cestou pokus-omyl se zřejmě budu muset vydat.

Rádia mám v jedné místnosti(ta jmenovaná), další různě po baráku, ale tam už mi stačí "drát".
A analog, protože jsou to historická radia a já chci, aby sloužila svému účelu. Mám to rád. Nepotřebuju je jen jako zesilovače. I když každé tak posloužilo a občas slouží.. A ještě dotaz..pokud vícero antén...tak propojit paralelně? Nebo tam musí být nějaký bazmek...výhybka či co?


Naposledy upravil Husky-John dne 24 bře 2018 11:22, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Anténa
PříspěvekNapsal: 23 bře 2018 16:48 
Řádný člen

Registrován: 08 kvě 2013 18:01
Příspěvky: 2052
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Víc možnosti. Vysvětlím na příkladu rozvodů STA (spol. televizní anténa):
Signál jde z antény buď přímo nebo přes její ant. zesilovač. Ten je obvykle těsně u antény. Z jednotlivých antén a jejich zesilovačů se pomocí slučovače signál sloučí do jedné trasy. V místech spotřebičů jsou tzv. odbočovače.
Je to proto, aby se připojená zařízení neovlivňovala.
Pozor: odbočovač má průchozí a odbočovací útlum (ne zrovna malý). Hodnoty jsou uvedeny v dokumentaci těchto prvků.

_________________
Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a odpovědnost za vaše konání. Povýšenost nikdy nemá žádnou omluvu. Pochází buď z malého sebevědomí, nebo se opírá o dočasné a povrchní úspěchy. [Dalajláma]


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Anténa
PříspěvekNapsal: 23 bře 2018 17:52 

Registrován: 27 dub 2014 21:03
Příspěvky: 27
Kraj: ČR - Středočeský
Tomu rozumím. Já myslel v případě třeba tří stejnych směrových antén, se svým samostatným koaxiálním svodem. Tedy ne spolu s televizí. Ale jestli ty tři stejné muzu nahoře spojit a jedním kabelem poslat dolů.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Anténa
PříspěvekNapsal: 23 bře 2018 20:22 
Řádný člen

Registrován: 08 kvě 2013 18:01
Příspěvky: 2052
Kraj: ČR - hl. m. Praha
V žádném případě. Každá anténa musí být impedančně přizpůsobena ke kabelu. Nelze jen tak spojit.
Musíš je stáhnout dolů každý extra svým kabelem a pak v tzv. slučovací jednotce je sloučit do jednoho. Ještě se ale právě (což jsem naznačil) v jednotlivých zesilovačích (buď nahoře u každé antény nebo dole ve slučovači, případně na obou místech - základní zesílení nehoře, zbytek pohodlně regulovatelně dole) srovná zisk všech kanálů, aby byl cca stejný.

Mj. se taky často napájí anténní zesilovače po koaxu zespoda a tudíž má každý anténní zesilovač svoje napájení (zdroje je dole jeden, ale přes odpory a filtry se to rozdělí do všech stoupaček.

Abych Tě nestrašil ... ty anténní zesilovače přímo nahoře na anténě často tvoří jeden kvalitní nízkošumový VF tranzistor (žádná drahá věda).

_________________
Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a odpovědnost za vaše konání. Povýšenost nikdy nemá žádnou omluvu. Pochází buď z malého sebevědomí, nebo se opírá o dočasné a povrchní úspěchy. [Dalajláma]


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Anténa
PříspěvekNapsal: 23 bře 2018 21:55 

Registrován: 22 črc 2009 10:57
Příspěvky: 386
No dnes by so širokopásmovým vstupom neuspel. Bolo by to trvalo prebudené. CCa pred 35 rokmi som s kamarátom riešil na paneláku kde som sa vtedy nasťahoval príjem Viedne. Signál bol pomerne stabilný, ale často rušený a mal aj odraz. Na základe článkov v AR ale aj vlastným experimentovaním sme sa kamošom vypracovali a nakoniec sme robili údržbu antén pre hromadu barakov v našom meste. U nás na baráku sme mali v rozvode 8 kanálov STV1,2 ČT1,2, MTV1,2 a ORF 1,2.Okrem toho sme mali v rozvode aj VKV CCIR pásmo. Vzdialenejšie signály boli niekedy na hranici, takže niekedy bol obraz zašumený. Neskôr sme vyrábali vlastné nízkošumové predzosilovače a intenzívne zlaďovali výkonové zosilovače a meniče spoločných antén. Samozrejme mali sme aj vobler a merák intenzity poľa. Experimentovali sme z 2 aj 4 člennými sústavami. 4 členné sústavy sú fajn, ale vyžadujú homogénne pole. Pokiaľ tomu tak nie je, je niekedy lepší príjem na 2, dokonca niekedy len na 1 anténu. Viac ako inštalovanie veľkej sústavy na pevné miesto sa osvedčilo vyhľadávanie miesta s najsilnejším signálom. Ale je to riešenie v podstate len pre ploché strechy. Koncom 90 rokov s nástupom predaja satelitnej techniky záujem o terestriálny príjem upadal, až nakoniec úplne zanikol. Potom sme robili kábelové rozvody, ale to už bola iná kapitola. A čo sa týka VKV - degradácia zvuku na strane vysielateľov je tak strašná, že sa to ani nedá počúvať. Takže dnes počúvam VKV len v aute a doma zo stolného rádia


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Anténa
PříspěvekNapsal: 23 bře 2018 23:08 
Řádný člen

Registrován: 08 kvě 2013 18:01
Příspěvky: 2052
Kraj: ČR - hl. m. Praha
godz:
Naprostý souhlas. On mi to tazatel asi moc věřit nebude (zdálo se mu to nákladné a že nepotřebuje žádné studio atd.), ale opravdu je dnes jiná doba, než kdysi, kdy bylo pár vzdálených vysilačů, které se daly v pohodě chytat slušnější směrovkou s nízkošumovým preampem.

Já třeba chytal roky Jauerling z Prahy na HB9CV anténu. Dnes? Ani náhodou.

Jenže doba pokročila, i u nás se objevilo CCIR pásmo a zejména zejména v okolí velkých měst je tak zasrané bordelem a vzájemným rušením, do toho ty strašné odrazy od budov ... A jen ty nejdražší přijímače s vysokou odolností proti křížové modulaci a selektivitou si s tím svinstvem částečně poradí.

Takže ne - nemluvil jsem a nenabízel kdovíjak sofistikované řešení - jen čirou nutnost. Nešlo o dosažení nadbytečné kvality - jen získání poslouchatelné. Směrové antény dobře nasměrované a optimalizované dle signálu, který je k dispozici.

_________________
Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a odpovědnost za vaše konání. Povýšenost nikdy nemá žádnou omluvu. Pochází buď z malého sebevědomí, nebo se opírá o dočasné a povrchní úspěchy. [Dalajláma]


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Anténa
PříspěvekNapsal: 23 bře 2018 23:53 

Registrován: 22 črc 2009 10:57
Příspěvky: 386
Stopercentne si rozumieme. Písal si aj o potláčaní signálu dvojicou antén. Áno bol to jeden zo spôsobov ako potlačiť odrazy, alebo presným stanovením azimutu medzi žiadaným signálom a rušivým a po zohľadnení ich vlnovej dĺžky sa dalo dvojicou antén krásne eliminovať rušenie. Na túto tému bol v Sdelovacej technike z roku 1977 výborný článok a z toho som vychádzal. Holt, bola to iná doba. Ale bolo to aj taká zaujímavá práca. Radi sme dávali na frak profesionálnym antenárom. Mnohokrát sa nám podarilo vydolovať signál aj tam kde podľa nich nič nebolo. Obzvlášť problematický sme mali príjem ORF 2, vysielač Kahlenberg 24 kanál. Signál nebol extrémne silný, ale dal sa použiť. Najhoršie bolo to, že sme tu mali za chrbtom vysoko výkonný vysielač na 23 kanáli ktorého zvuková nosná intenzívne modulovala nosnú obrazu na 24 kanáli. Pri použití dvojice antén, nízkošumového zosilovača (na vstupe BFT 66, BFR 34a, neskór "dvojbázové" Fety) sa to zlepšovalo. Ideálne to bolo prehnať cez menič, najvýhodnejšie na 1 kanál. Totiž na 1 kanáli sa dá dosiahnuť podstatne lepšia selektivita ako pri priamom zosilení, alebo pri konverzii na kanál v III. pásme. Prípadne sa ešte použila selektívna zádrž a rušenie prakticky zmizlo.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group