Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 19:25


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Anténa
PříspěvekNapsal: 24 bře 2018 00:22 
Řádný člen

Registrován: 08 kvě 2013 18:01
Příspěvky: 2052
Kraj: ČR - hl. m. Praha
godz:
A když si vzpomenu, jakou člověk za tu trpělivost při bastlení preampu a následně ladění antény pro dálkový příjem dostal odměnu:
Úžasné nahrávky například ze zmíněného Jauerlingu - Ö3 - tehdy ta modulace byla super. Ty nahrávky na pásek ... :lol:
Skoro mě mrzí, že jsem tehdy neměl moje dnešní kotoučáky a dost pásků ... Tehdy i rádia hrála z tzv. "trvalek" = záznam na 38 cm/s.

To, co dnes leze z FM (až na malé výjimky) ... FUJ. A rádia povětšinou hrajou z MP3 ...

_________________
Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a odpovědnost za vaše konání. Povýšenost nikdy nemá žádnou omluvu. Pochází buď z malého sebevědomí, nebo se opírá o dočasné a povrchní úspěchy. [Dalajláma]


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Anténa
PříspěvekNapsal: 24 bře 2018 07:56 

Registrován: 22 črc 2009 10:57
Příspěvky: 386
Ešte niekde mám zopár pásiek, ktoré som nahrával tiež z O3. My sme chytali Kahlenberg na 99,9 MHz. Najlepšie nahrávky som ale urobil cez elektrónkové rádio. Preladil som vstupný diel a trochu podoťahoval podľa magického oka mf zosilovač. Pomerový detektor z elektrónkami nemá chybu. Novšie príjmače sa na lampové rádio nikdy nedostali. Ono sa to dalo použiť aj preto, že tých vysielačov bolo málo a nižšia selektivita vtedy nevadila. Zvukovo sa to s tým dnešným odpadom nedá porovnať. A často som nahrával aj z Vltavy, tam si tiež dávali záležať na kvalite vysielania. Ešte si spomínam na experimenty s Klabalovou aktívnou anténou, myslím tú s tým dipólom. Naozaj to fungovalo stopercente, len keď bol signál slabý, šumové pomery v stereu sa už nevylepšili. Pre stabilný monopríjem to bolo výborné.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Anténa
PříspěvekNapsal: 24 bře 2018 11:37 

Registrován: 27 dub 2014 21:03
Příspěvky: 27
Kraj: ČR - Středočeský
Ty bláho...sakra věda :) Jen chci ujistit..absolutně to není o tom, že bych někomu nevěřil, nebo se bál nějakých extrémních nákladů. Ty rady beru jako velice fundované a absolutně je nezpochybňuju. Já elektronice nerozumím...jsem přez mechanické věci a tam čím jednodušší, tím spolehlivější. Tak jsem se laicky mohl domnívat, že tak nějak by to mohlo být i tady. Ale čím více to čtu, tím víc vidím, že u elektroniky jsou věci dost odlišné a že to není totéž, co třeba hydraulika.
Já to holt vezmu od začátku. Nejdřív prostě připíchu to, co tam mám a zjistím jak se věci mají. Pak si zjistím kde jsou vysílače a začnu tím nejzákladnějším. Tzn. jednou anténou. Ale věřím(nebo spíš doufám), že bude stačit. No a vymýšlet složitější věci můžu vždy :)

Děkuju moc za rady, jak se doberu k nějakým výsledkům, dám vědět ;) Jen to bude nějakou dobu trvat, neb mám hromadu důležitějších činností, které musím udělat přednostně :cry: A pokud narazím na nějaký problém, přijdu se poradit sem k lidem, kteří tomu rozumí ;) :idea:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Anténa
PříspěvekNapsal: 24 bře 2018 12:24 

Registrován: 26 bře 2013 14:37
Příspěvky: 85
Kraj: ČR - Středočeský
Na http://www.dxradio.cz/jidxc/fm_cr.htm je podrobný přehled všech FM vysílačů včetně výkonu, polarizace a souřadnic. Řada vysílačů má totiž vertikální polarizaci a například Evropu 2 jsem poslouchal na 88,10 z Ještědu (1 kW/v přes vertikální dipól), i když je to dál a menší výkon, tak byla lepší než 88,20 z Petřína (5 kW/c). Rozhodují místní podmínky, jsem z Kladna a nyní bydlím v domě bez výhledu na Prahu. Vidím ale Bukovou horu a Ještěd.

K anténám: postavil jsem taky HB9CV (odkaz viz Akusta ) a i z Kladna šel občas stereo Oesterreich 3 z Jauerlingu. Měl jsem tenkrát (cca 1977) na střeše paneláku ještě 9-ti prvkovou Yagi pro dálkový příjem podle knížky M. Českého o délce 4,9 m. Rozdíl proti HB9CV nebyl velký, navíc měla prvky d=4mm, na ně s oblibou sedali holubi a ohýbali je. Výhodou HB9CV je kromě kompaktních rozměrů i odolnost. Při rozměrech přepočtených na FM jsem jí měl svařenou z ocelových trubiček a drátů a ta je funkční i po 40-ti letech (i když je už schovaná ve sklepě).
Úplně poslední byla provizorní CB Quad anténa přepočtená pro FM, která je konstrukčně velmi jednoduchá a je lepší než jednoduchý dipól: https://premsvo.wordpress.com/quad-pro-fm/

V poslední době totiž poslouchám hlavně Google Play, pozná to můj vkus a nabízí mě to podle toho skladby, vše absolutně bez reklam. Ale chápu ten pocit, když hraje starý analogový tuner s podsvícenou stupnicí a měřáky.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Anténa
PříspěvekNapsal: 24 bře 2018 12:52 
Řádný člen

Registrován: 08 kvě 2013 18:01
Příspěvky: 2052
Kraj: ČR - hl. m. Praha
SvoP:
Já mám HB9CV na balkóně a stále funkční (celou tu dobu, jak píšeš Ty).
Pan Rudolf Baumgartner byl génius ... klobouk dolů.

_________________
Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a odpovědnost za vaše konání. Povýšenost nikdy nemá žádnou omluvu. Pochází buď z malého sebevědomí, nebo se opírá o dočasné a povrchní úspěchy. [Dalajláma]


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Anténa
PříspěvekNapsal: 26 bře 2018 16:00 

Registrován: 27 dub 2014 21:03
Příspěvky: 27
Kraj: ČR - Středočeský
Ta HB9CV by eventuelně teoreticky mohla splňovat mé požadavky? Mohl bych si ji vyrobit. ¨

A na střeše mi leží ta velká vkv a to je ta na obrázku. Je trochu zohýbaná, vítr ji shodil z té ploché střechy, ale srovnat to půjde. Ten kolmý člen má skoro metr a na délku má určitě 3 m Za komančů jsme chytali stereo německo. A leží na zádech.
Bohužel jsem byl nucen ho sem dát v takhle debilní pozici. Fórum to neumí zmenšit na použitelnou velikost a já to pro změnu neumím zmenšít v pc :oops:


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Anténa
PříspěvekNapsal: 26 bře 2018 18:36 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
Udělej raděj novou HB9CW, tohle už má všechny roky použitelnosti za sebou.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Anténa
PříspěvekNapsal: 26 bře 2018 19:36 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Niečo takéto (pre 701 Mhz dorobené na motív HB9CW) a pre VKV samotné som mal kedysi a chytalo to zaujímavo celkom.



http://intrucks.com/wp-content/uploads/ ... 74548a.jpg


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Anténa
PříspěvekNapsal: 26 bře 2018 21:46 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
To asi nemyslíš vážně, nebo jo? ta smyčka by měla cca 1.5m šířku a plech by měl mít aspoň 2x lambda, což je cca 6mx6m...
HB9CW je tohle: Obrázek
a tady je i návod na přepočet na jakejkoliv kmitočet, tj někde ze středu VKV pásma, cca 97MHz:
http://www.qsl.net/dk7zb/HB9CV/Details-HB9CV.htm


Naposledy upravil kodl dne 26 bře 2018 21:50, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Anténa
PříspěvekNapsal: 26 bře 2018 21:50 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
V UHF prepocitane z HB9, na fmradio samotnu holu osmicku.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group