Poslední návštěva: Právě je 20 dub 2024 00:54


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Spínaný zdroj 100W a viac do 20V
PříspěvekNapsal: 11 lis 2019 14:29 
Řádný člen

Registrován: 07 srp 2016 22:10
Příspěvky: 244
Bydliště: Dúbravka, Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
Zdravím všetkých.

Máte nejaký typ, kde kúpiť spoľahlivý spínaný zdroj, ideálne 20V 5A, alebo niečo podobné.
Ak je to možné, pokiaľ by sa dal kúpiť na Slovensku. Potrebujem to k napájaniu Dčkového zosilňovača - TPA3116.
Mohol by byť aj z Číny, pokiaľ ho má niekto overený.

Prevedenie: môže byť na zabudovanie, s krytom aj bez krytu, alebo ako sieťový adaptér. Je to jedno. Ide mi o spoľahlivosť a vhodnosť pre audio a samozrejme aj o cenu.

Ďakujem.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spínaný zdroj 100W a viac do 20V
PříspěvekNapsal: 11 lis 2019 16:15 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Jestli nespěcháš, tak jedu po Novém roce na sraz do Streženic. Něco můžu vzít s sebou.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spínaný zdroj 100W a viac do 20V
PříspěvekNapsal: 11 lis 2019 20:44 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
používám buď desku z ali k vestavbě a nebo jakejkoliv adaptér 24V 5A, nevím, proč chceš 20V. Potom doporučuju prohrabat šuplíky a sběrnej dvůr a připojit zdroj od NB. 19V nebo 21V je skoro jedno. Ale zbytečně se připravuješ o výkon... A na těch 100W u zdroje bych netrval, stačí 65W zdroj k NB, protože na těch 20V to nedá takovej výkon ani do 4 ohmů.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spínaný zdroj 100W a viac do 20V
PříspěvekNapsal: 11 lis 2019 21:43 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Ono nejde o využitý efektivní výkon zdroje, ale o špičkové proudy. Protože ty spínáky mají proudové omezení, moc nepomůže ani baterie kondenzátorů. Při napájení 20V a zátěži 4R/kanál bude plně vybuzený TPA brát ve špičce skoro 10A. Zdroj to musí aspoň na pár desítek ms vykrýt. Pravda ovšem je, že kde neždímu maximum, honím to taky zdroji od NTB. Většinou to umí kolem 19V/2,5 až 4A.
Vyhrabal jsem doma nějaké použitelné zdroje, tak nabídka platí.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spínaný zdroj 100W a viac do 20V
PříspěvekNapsal: 11 lis 2019 22:28 
Řádný člen

Registrován: 07 srp 2016 22:10
Příspěvky: 244
Bydliště: Dúbravka, Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
No momentálne mám zdroj od NB - 19V 4,74A, to je na štítku. Do akej miery je to pravda netuším. Zdroj je už dosť starý, neviem ako dlho to ešte vydrží. To TPAčko mám vo verzii 2x50W. Mám to k ZV240-kam, tie sú myslím 4 ohmové. Zdroj v podstate riešim z troch dôvodov:
1) Neviem ako dlho bude ešte fungovať ten čo mám,
2) Piskot pri zapojení zosilňovača k PC viď toto vlákno od tretieho príspevku na strane 8, ale to budem aj tak riešiť inak
3) Chcem vyrobiť nejakú elegantnú krabičku a zdroj by bol jej súčasťou.

Podľa datasheetu, ktorý som našiel, by to TPA3116 malo dať 50W do 4ohm pri 21V, o prúde som sa tam veľa nedozvedel.
Otázka teda znie, aké parametre zdroja použiť, aby som z toho dostal maximum, a aké parametre zdroja použiť so ZV240kami pri takej normálnej, susedov neiritujúcej hlasitosti?

Ďakujem Vám obom za objasnenie.

ransom:
Ponuku beriem na vedomie. Ak sa neuponáhľam, alebo si to nerozmyslím, tak sa dohodneme.
Je možné, že s mojou netrpezlivosťou zabudujem do krabičky to, čo momentálne mám :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spínaný zdroj 100W a viac do 20V
PříspěvekNapsal: 12 lis 2019 12:57 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Doma mám sbírku NTB zdrojů. Všechny přežily svůj dárcovský notebook o řadu let a žádné známky únavy nejeví. Myslím že není problém vyžebrat takový zdroj na sběrném dvoře nebo u někoho, kdo servisuje počítače. Zvlášť pokud má třeba zlámaný výstupní kabel.
Když budeš ten TPA hudlat na normální poslech doma u PC, slabší zdroj nijak nepoznáš. Omezovat tě začne teprve když budeš chtít využít plný výkon nadoraz.
Ten odhad zátěže je jednoduchý: Amplituda výstupního napětí zesilovače třídy D je téměř stejná jako napájecí napětí. Špičkový výstupní proud je daný amplitudou napětí a impedancí zátěže. 20V do 4R je špičkový proud 5A. Má to dva kanály, takže při současném vybuzení 10A. Pak záleží na tom, jak rychle reaguje proudová pojistka ve zdroji, při jakém proudu nasadí, jak rychle se zotavuje a jakou má U/I charakteristiku. Může se stát, že při velkém vybuzení začne zdroj limitovat a tím pádem zesilovač zkreslovat a možná i vynechávat. Domnívám se, že 5A zdroj by měl vyhovět bez velkých omezení. Pouze pokud bys vyloženě chtěl vyždímat ze zesilovače i tu poslední kapku, tak má smysl koukat po 10A zdroji, i když ho výkonově nevyužiješ.
Jak to je teď? Zdá se ti, že ten zesilovač nějak výrazně nestíhá? Nebo co tě nutí ten zdroj řešit?
Pro pevnou zástavbu můžu nabídnout třeba jeden ze dvou průmyslových zdrojů 24V co jsem tu včera vyhrabal. Jeden značkový 5A, jeden méně značkový 10A. Oba mají nastavitelné výstupní napětí cca od 20 do 28V. Ale nejsou to zrovna krabičky od zápalek.
Elegantní řešení by ještě moho být pět či šest litiových článků plus 1 až 2A zdroj. Na to by to mohlo hrát trvale ze zásuvky na plný výkon (efektivní odběr bude asi desetinový), nebo nějakou dobu jen na baterky.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spínaný zdroj 100W a viac do 20V
PříspěvekNapsal: 12 lis 2019 17:22 
Řádný člen

Registrován: 07 srp 2016 22:10
Příspěvky: 244
Bydliště: Dúbravka, Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
ransom:
Po tvojom poslednom príspevku, je mi jasné, že zatiaľ asi zdroj riešiť nebudem. Ten čo momentálne mám je 90W a snáď ešte nejaký ten čas vydrží. Zosilňovač stíha v pohode, dosť na to, aby to rušilo aj susedov, čo ale samozrejme nechcem, čiže mám ešte dosť rezervu. Skreslenie nepozorujem, a dokonca sa to pri dosť vysokom výkone ani nehreje. Ďakujem za vysvetlenie, dosť ma zaujímala aj tá teória okolo toho.

Ešte chcem k tomu TPA vymyslieť nejaké ovládanie hlasitosti pomocou DO. Vie niekto niečo poradiť?
Môže to byť aj elektronické ovládanie. Viem, že už by to chcelo novú tému, ale snáď to nebude vadiť.

Ďakujem.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spínaný zdroj 100W a viac do 20V
PříspěvekNapsal: 12 lis 2019 17:56 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
Prostě to kup za 20USD na ali, motorizovanej alps + DO. Co doporučuju, tak za 5usd ochranu reproduktorů, pokud jsou ti milé...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spínaný zdroj 100W a viac do 20V
PříspěvekNapsal: 12 lis 2019 18:03 
Řádný člen

Registrován: 07 srp 2016 22:10
Příspěvky: 244
Bydliště: Dúbravka, Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
kodl:
Tú ochranu akurát pozerám na ali. Mám hľadať niečo konkrétne, alebo v tom nie je veľký rozdiel? Sú tu totiž rôzne a za rôzne ceny.
Repro sú mi milé, keďže sú vlastnoručne vyrobené :) Keď vyhorí to TPAčko, to až tak bolestivé nebude.

edit: táto poznámka je takmer pri každej tej repro ochrane: The DC protection can't work with the Digital Power Amplifier board or BTL Circuits. Znamená to, že to nefunguje s Dčkovými zosíkmi?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spínaný zdroj 100W a viac do 20V
PříspěvekNapsal: 12 lis 2019 21:31 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Hledej ochranu pro BTL (můstkové zesilovače).
U můstku se dva zesilovače přetahují o reprák, každý z jedné strany. Jako když dva tahají pilu. Výstup není nikde spojený se zemí. Ochrana musí kontrolovat napětí mezi výstupy můstku, ne proti zemi. Ochrana pro klasický zesilovač by polovinu můstku z každého kanálu šlusla na zem.
Ono to nevypadá, ale ta ochrana vlastně chrání i domácnost. DC napětí z proraženého zesilovače dovede reprák za nepříznivých podmínek klidně i zapálit. Ne že by se to stávalo denně, ale...

Motorový potenciometr jak radí Kodl je samozřejmě nejlepší řešení a nic jiného bych ani nezkoušel.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spínaný zdroj 100W a viac do 20V
PříspěvekNapsal: 12 lis 2019 21:52 
Řádný člen

Registrován: 07 srp 2016 22:10
Příspěvky: 244
Bydliště: Dúbravka, Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
Ďakujem za objasnenie, nevedel som, že Dčkový zosík je btl. O tých Dčkách viem naozaj..... nič :)

edit: a môžem tú ochranu napájať z rovnakého zdroja ako zosík?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spínaný zdroj 100W a viac do 20V
PříspěvekNapsal: 12 lis 2019 22:29 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
jasně. To je přesně ta ochrana repro, co k TPA používám. Dá se možná sehnat i s dopravou zdarma za tyhle prachy. Na výstupu TPA je prostě cca polovina napájecího napětí, takže zkrat na kostru je likvidační, tak aspoň ne pro repráky... a pro info, ZV240 mají 8 ohm středobas, takže napětí ze zesilovače není nikdy dost...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spínaný zdroj 100W a viac do 20V
PříspěvekNapsal: 16 lis 2019 15:50 
Řádný člen

Registrován: 07 srp 2016 22:10
Příspěvky: 244
Bydliště: Dúbravka, Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
Zdravím.
Ešte otázka k tomu môjmu zdroju (19V 4,74 A):
Potrebujem, aby to utiahlo, okrem toho TPAčka, aj motorový potenciometer, ochranu reproduktorov, DA prevodník a poprípade aj nejaké to relátko prepínača vstupov.

Na doske TPAčka je aj 5V výstup, avšak neviem, koľko to dokáže dať prúdu.

1) Ochrana repro má napájanie 12 - 32V, čiže to by som pripojil z miesta, z ktorého bude napájané aj TPA, čiže priamo zo zdroja.
2) Potenciometer má napájanie 9V, ale na doske je stabilizátor 78m05, ten by som mohol vyradiť a pripojiť ho priamo na 5V z TPAčka
3) Takisto DA prevodník by som pripojil na tých 5V z TPA
4) A tiež relé prepínača vstupov na tých 5V.

Otázka znie, či to tých 5V všetko utiahne? Netuším koľko to má všetko dohromady spotrebu.
Alebo, bude lepšie kúpiť nejaký 5V 1A stabilizátor? A ak je podľa vás lepší stabilizátor, čo ešte k nemu dokúpiť?

Ďakujem.

toto je to moje TPA


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spínaný zdroj 100W a viac do 20V
PříspěvekNapsal: 16 lis 2019 19:13 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
jasná odpověď NE. Na fotce je vidět malinkej SMD stabilizátor, pokud bude dělat 5V z 20V, tak na něm bude při 0.5A odběru 7.5W ztrátovej výkon.
Motor pohonu alps má na dorazu 150mA, při chodu 100mA, elektronika DO odhaduju tak podobně, pro 5V relátka počítej cca 100mA/kus - klasický Finder 4051 , miniaturní snad i míň - ostatně relátka bych dal na 24V bez stabilizace, ušetříš tím spoustu energie ztracené ve stabilizátoru, 24V relé 4051 má odběr cca 25mA, 12V 50mA.
V TO263 je stabilizár je sice max. 0.8A, ale nedokáže ten výkon ani přenést na plošňák, potažmo na tak malé desce ho nemá kam vyzářit.
Pokud bude mít dálkáč i funci zap, vyp zesilovače, tak by měl mít samostatnej zdroj, nějakej 7-9 adaptérek.
Ke stabilizátoru stačí přímo na nožičky keramický kondenzátory 100n na vstup i výstup a hlavně pořádnej chladič...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spínaný zdroj 100W a viac do 20V
PříspěvekNapsal: 23 lis 2019 10:33 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Ještě k těm zdrojům.
Uklízím a vyhrabal jsem něco pěkného. Takže pokud někdo chce honit nějaký ten zesilovač D, nebo třeba autorádio, nemá vhodný spínaný zdroj a třeba se mu doma válí trafo se sekundárem 12V, tak tady mám kondenzátor Siemens 100.000uF/16V. K tomu usměrňovač a pojede to jako z autobaterie.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spínaný zdroj 100W a viac do 20V
PříspěvekNapsal: 30 lis 2019 21:19 
Řádný člen

Registrován: 07 srp 2016 22:10
Příspěvky: 244
Bydliště: Dúbravka, Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
Ak teda použijem ten môj zdroj a z neho budem priamo napájať zosík a ochranu + stabilizujem napätie toho zdroja na 5V, ktorým budem napájať DAC, motorový alps a relátka, zostane mi dosť výkonu na to TPA? Aká približne bude výkonová strata na tej 7805ke? Aké teplo to asi vyprodukuje? Mám chladič z CPU, ale chcem ho použiť bez ventilátora, uchladí to?

A ešte mám jednu prosbu, asi to sem nepatrí, ale je to súčasť veci, pre ktorú riešim zdroj. Chcem mať v zosilňovači aj funkciu MUTE. Neviem ako sa to bežne rieši, mňa napadá len relé, ktoré pri zopnutí rozpojí kontakty z výstupu zosilňovača. Môžem to riešiť takto jednoducho, alebo sa to v praxi rieši inak?

Ďakujem.

Toto je chladič, ktorý chcem použiť:


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spínaný zdroj 100W a viac do 20V
PříspěvekNapsal: 01 pro 2019 11:39 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
jo, to bude víc než dostatečný :) tohle používám na 50W LED, tj 30W tepla a 20W světla...
Zkus napřed kupecký počty, než vznešeš dotaz.
Pokud BY všechny ty okoloblbiny sežraly celej 1A, tak na 20V je to 20W... Ale realita snad bude drobek lepší.
A znovu opakuju, 2x50W TRA odevzdá do 4 ohm odporvých při napájení 24V a zkreslení 10%...
Pro 20V to bude cca 70% výkonu při tomhle zkreslení (a to nechceš poslouchat) a tvý reprobedny určitě nemají konstatní impedanci 4 ohmy čistě reálnou v celým spektru... Nakonec jsem praktickými pokusy zjistil, že 19V zdroj 3.5A od NB urřitě nevypadává na nadproud ani mu neklesá napětí při volume na max...
Naopak zdroj 24V prej 6A z ali do odporové zátěže už mám při volume max a sinusovým signálu problém, ale znovu, impedance beden a hudební signál - 50W příkonu při 20V napájení bude teoretický maximum.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spínaný zdroj 100W a viac do 20V
PříspěvekNapsal: 01 pro 2019 15:10 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Já bych ale nenapájel jednim zdrojem všechno. Rozhodně ne koncák plus cokoli vstupního (předzesilovač, převodník...). Je to téměř jistota všelijakého rušení.
Koncák plus řídící obvody a ochrany klidně. Pro převodník samostatný zdroj nebo izolovaný DC/DC měnič.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spínaný zdroj 100W a viac do 20V
PříspěvekNapsal: 01 pro 2019 15:37 
Řádný člen

Registrován: 07 srp 2016 22:10
Příspěvky: 244
Bydliště: Dúbravka, Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
Dík za odpovede.

ransom: niečo takéto by mohlo byť?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spínaný zdroj 100W a viac do 20V
PříspěvekNapsal: 01 pro 2019 16:34 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
ten není galvanicky izolovanej. Spíš tohle: https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet ... 5S-2W.html Já teda používám pouze B0505s na galvanický oddělení 5V digitálních věcí...
Na druhou stranu DC/DC má obvykle lepší účinnost než lineární stabilizátor.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group