Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 11:11


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: stavba reprobeden
PříspěvekNapsal: 03 bře 2019 14:03 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Tak jak to má třeba Penjo. 15" basák, 7" nižší střed, 2" kalota jako vyšší střed a nad tím AMT. Já to mám v podstatě stejně, jen místo AMT jsem zvolil pro jistotu 3/4" kalotu a basák mám jen 12".


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba reprobeden
PříspěvekNapsal: 03 bře 2019 14:35 
Řádný člen

Registrován: 30 kvě 2014 01:04
Příspěvky: 2082
Bydliště: lázně PDY
Kraj:
Mariane nějaká fotečka by nebyla?... :twisted:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba reprobeden
PříspěvekNapsal: 03 bře 2019 15:58 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Testovací skelet sem dávat nebudu...finální skelety jsou teprv ve výrobě. Premiéra bude možná ve Streženicích...pokud se to stihne.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba reprobeden
PříspěvekNapsal: 04 bře 2019 11:44 

Registrován: 26 úno 2019 02:15
Příspěvky: 6
Kraj: ČR - Středočeský
Když já se nemohu zbavit dojmu, že to složité ladění výhybek je proto, že repráky (aspoň ty lepší) mají sice podle katalogu v požadovaném pásmu rovnou charakteristiku, ale při standardních podmínkách, kdy zesilovač má nulový vnitřní odpor. Jenže pasivní výhybka se tak nechová, reprák je na dělícím kmitočtu zatížený kapacitou nebo indukčností. Tím dojde u "vzorečkové" výhybky ke zvlnění amplitudové i fázové charakteristiky, které se musí laděním výhybky zase nějak srovnat. Další věc je fázový posun, pokud má každý reprák membránu trochu v jiné poloze vůči přední desce. I to se dohání výhybkou.
Ano, dobře odladěná výhybka dobře hraje i s levnějšími repráky. Tomu rozumím, výhybka kompenzuje jejich nedostatky a charakteristiku (i fázovou) podle možností srovná.
Takže pokud vezmu repráky, co jsem si pro své bedničky vybral - tedy které mají rovnou charakteristiku i kus za dělícím kmitočtem a připojím je na zesilovač, který je bude tlumit standardně (nulový odpor), neměly by se chovat nějak nepředvídatelně a měly by mít opět ty katalogové charakteristiky. Aspoň střeďák uzavřeného typu a výškáč. Takže výhybkou nemám co kompenzovat. Beru že budu muset srovnat fázové rozdíly na dělících kmitočtech a že u basáku je to složitější (tlumení bedny, její objem, tvar...) ale to se snad dá rozumně zvládnout. S dobře naladěnou výhybkou bych třeba mohl použít levnější repráky, ale přidělal bych si s tím spoustu práce, která mi v tuhle chvíli přijde zbytečná. Myslím že jen ta práce truhláře bude dražší a že nějaká tisícovka navíc za repráky v tom až tak nehraje roli. A nakonec přece jen radši pracuju s SMD součástkama, než abych motal cívky do výhybek.
Takže na základě informací, co jsem tady pochytil, mám v hlavě následující koncepci beden.
Objem 15-20 litrů, masiv tam prostě chci.
Tlumení toho masivu a zároveň chlazení výkonových zesilovačů. Na boční stěny použiju sendvičovou konstrukci, na ten masiv dám zevnitř nějaký ten měkký tlumící sajrajt co se dává do aut a na něj nějaký 5 mm Al plech. Zesilovače se budou chladit přes přes dřevo celou boční plochou bedny. Mělo by to stačit.
Pro možnost nastavení paremetrů budou 12 dB výhybky, kde místo pevných odporů budou digitální potenciometry. Ke každému pásmu ještě fázovací článek, kterým mohu dorovnat na dělícím kmitočtu rozdíl fáze mezi pásmy. Další potenciometry budou pro dorovnání úrovní jednotlivých pásem.
Takže budu moct nejen ladit dělící kmitočty, ale co je v pasivních výhybkách problém, nastavit překrytí mezních kmitočtů mezi sousedními pásmy (dolní propust u basáku proti horní propusti u střeďáku, to samé střeďák - výškáč). Nezávisle mohu hýbat s fázovým rozdílem mezi sousedními pásmy. Všechny konstanty výhybek budou uložené v paměti procesoru a budu si je moct po sériové lince nastavit z počítače. Takže postupně nastavovat a měřit, ale už bez předělávání cívek ve výhybkách a bez rozebírání beden. Procesor a těch pár digi potenciometrů je pár korun navíc a myslím si, že to s tím půjde nějak slušně nastavit. Software - jen doupravím to, co jsem dělal do spousty jiných aplikací.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba reprobeden
PříspěvekNapsal: 04 bře 2019 12:35 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Chytrému napověz, hloupého...
Udělej si, co uznáš za vhodné. V tuto chvíli je pro mně psaní do tohodle vlákna už jen mlácením prázdné slámy. Fakt nechápu, k čemu sem vlastně ajnštajni jako Ty vůbec píšou svý dotazy, když vůbec nemají snahu respektovat rady těch, co už v tomhle oboru něco málo umí. :roll:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba reprobeden
PříspěvekNapsal: 04 bře 2019 12:45 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Nemálo :) Sú ľudia, ktorí si ani sami pred sebou nepriznajú ak sa mýlili. Aj mňa zobudilo až vypočutie si kvalitných bední.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba reprobeden
PříspěvekNapsal: 04 bře 2019 13:58 

Registrován: 22 črc 2009 10:57
Příspěvky: 386
Komu niet vzájomnej rady, tomu niet hospodárskej pomoci ... :lol:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba reprobeden
PříspěvekNapsal: 04 bře 2019 16:46 

Registrován: 02 led 2011 12:53
Příspěvky: 854
Kraj: SR - Trenčianský
penjo píše:
Nuž...niekto sem príde po radu, keď nevie k problematike nič a nechá si poradiť. Iný sem príde po radu, už keď je rozhodnutý ako čo spraví a keď mu jeho "riešenie" nikto neodobrí, aj tak si spraví po svojom. To ale nás trápiť predsa nemusí.

:roll:

Páni, podľa mňa sa sem len prišiel pánko pochváliť, akú kravinu sa chystá urobiť. Tak ho nechajme, nech sa hrá na vlastnom piesočku.

_________________
4xJPA50, 2xJPA250, 2xJPA250, DPA223, Harrison X1000, Teson A2200, A2400, Luxman L-430, Dual CV1462, CS704, DAC MagicPlus, Senn HD558, Golem II


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba reprobeden
PříspěvekNapsal: 04 bře 2019 16:48 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
:lol:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba reprobeden
PříspěvekNapsal: 04 bře 2019 17:45 
Řádný člen

Registrován: 11 kvě 2010 16:35
Příspěvky: 355
Kraj: SR - Banskobystrický
"Takže budu moct nejen ladit dělící kmitočty, ale co je v pasivních výhybkách problém, nastaviť prekrytie medzných frekvencii medzi susednými pásmami"

No to práve nie je problém ani pri pasívnych výhybkách. Východzie medzné frekvencie pri návrhu sú možno zhodné, ale ladením sa môžu bez problémov meniť.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group