Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 10:07


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Wharfedale Linton 3xp - basový reproduktor přestal fungovat
PříspěvekNapsal: 11 dub 2020 13:54 

Registrován: 04 bře 2020 16:45
Příspěvky: 4
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Zdravím,
Chtěl jsem se zeptat jestli je možné ještě tento reproduktor nějak zachránit. Začlo v něm chrčet nejspíše poté, co jsem zapnul zesilovač a nevšiml si, že je volume cca na 90%. Po vizualní stránce vypadá v pořádku. Vůbec se v opravě elektroniky nevyznám, byl bych tedy velmi rád pokud byste mě mohli případně odkázat na nějakého opraváře, nejlépe v Praze...
Děkuji

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek


Naposledy upravil GanjaShaman dne 12 dub 2020 10:24, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Wharfedale Linton 3xp - basový reproduktor přestal fungo
PříspěvekNapsal: 11 dub 2020 14:20 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Podobné věci se stávají při používání audiotechniky pod vlivem návykových látek často. Divím se, že na to nepamatuje zákon, protože reprobedna je v rukou člověka pod parou nebo v rauši stejně nebezpečná jako auto. Buď rád, že's nikoho nezabil.

Ten reprák po tom zážitku a) přestal fungovat nebo b) i nadále hraje a chrčí? Pokud b), vyloučil jsi chybu v zesilovači a jinde v bedně? Nejjednodušší by bylo ten reprák odpojit a zkusit samotný. Bude potřeba závadu lokalizovat, protože opravy repráků jsou jiná odbornost než opravy elektroniky. Nabidl bych pomoc, ale skrzevá tu karanténu teď do Prahy nejedu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Wharfedale Linton 3xp - basový reproduktor přestal fungo
PříspěvekNapsal: 11 dub 2020 16:03 

Registrován: 04 bře 2020 16:45
Příspěvky: 4
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Hraje ale chrčí. Asi jsem o to zavadil při utírání prachu, k toluenu jsem nečuchal :?
Zkusil jsem prohodit kabely, přepojit z kanálu A na B. Samotný reproduktor jsem nezkoušel.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Wharfedale Linton 3xp - basový reproduktor přestal fungo
PříspěvekNapsal: 11 dub 2020 16:33 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Tak já to jen tipoval podle tvýho nicku.
Zkus jemně zatlačit na membránu a pustit. Vydává při pohybu škrábavý zvuk?
Připoj ten reprák samotný mimo bednu a pomalu přidávej hlasitost. Co to dělá?
Jen pro info: co to je za zesilovač?
Jsi si jistý, že to dělá jen basák a ne celá bedna?
Přepínání A-B většinou nepoví nic. Je potřeba přehodit bedny mezi sebou. Ale to jsi asi dělal, že.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Wharfedale Linton 3xp - basový reproduktor přestal fungo
PříspěvekNapsal: 12 dub 2020 15:06 

Registrován: 04 bře 2020 16:45
Příspěvky: 4
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Pokud zatlačím na membránu, tak je opravdu slyšet škrábavý zvuk.
Natočil jsem krátké videjko, jen tak pro představu.
:arrow: https://youtu.be/KjN8RlLdN0g

Jinak je to zapojeno do zesilovače
Sony TA-F335R
Specifications
Power output: 40 watts per channel into 8Ω (stereo)
Frequency response: 7Hz to 100kHz
Total harmonic distortion: 0.03%
Damping factor: 50
Input sensitivity: 2mV (MM), 150mV (line)
Signal to noise ratio: 76dB (MM), 100dB (line)
Output: 150mV (line)
Speaker load impedance: 4Ω to 16Ω

Mohu ten reproduktor zapojit rovnou do zesilovače?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Wharfedale Linton 3xp - basový reproduktor přestal fungo
PříspěvekNapsal: 12 dub 2020 21:04 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Stačil by jen typ zesilovače. Technická data si dovedu nalézt, ale nejsou v tomhle případě stejně k ničemu.
To zahejbání s membránou zkus znovu. Měl jsem to napsat víc polopaticky, moje chyba. Zatlačit se musí tak, abys membránu tlakem na okraj nevyosil. Takže dvěma prsty, blíž ke středu, na dvou protilehlých bodech. Nebo třema. Aby se membrána pohybovala v ose. Takhle není úplně jasný, jestli cívka drhne protože je reprák poškozený, nebo protože ti membrána uhnula ke straně.
Ano, basák se může zkoušet přímo na zesilovač bez výhybky a vyndaný z bedny. Jenom se přitom nemůže hulit na plnej knedlík. Většina basáků s měkkým zavěšením mimo bednu lítá jak o život i při menším vybuzení. Nejsou na to dělaný jako třeba repra do auta. Proto je potřeba najíždět s hlasitostí od nuly a nepřehánět.
Pokud cívka opravdu drhne, pak se musí reprák rozebrat. Někdy je systém věkem rozcentrovaný, tady možná při tom zařvání cívka narazila na dno magnetu a zdeformovala se.
Tenhle reprák bude podle fotek asi míň bytelný, ale snad by se dal rozložit a zase složit. Na tohle jsou dobrý Tesly, ty se dají opravovat montpákou, palicí a autogenem.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Wharfedale Linton 3xp - basový reproduktor přestal fungo
PříspěvekNapsal: 14 dub 2020 19:26 

Registrován: 04 bře 2020 16:45
Příspěvky: 4
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Tak jsem ho zkusil zapojit samostatně, chrčí ale hraje. Když zatlačím na membránu, tak se zvuk sice trochu pročistí, ale jakmile ji pustím začne to zase chrčet. Výměně za jiný se samozřejmě nebráním. Ať už by to byla Tesla nebo nějaký jiný nový. Hlavně aby to zase hrálo...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Wharfedale Linton 3xp - basový reproduktor přestal fungo
PříspěvekNapsal: 14 dub 2020 21:30 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Na britském Ebayi jsou tyto basáky k nalezení v cenovém rozpětí 11 až 26 liber šterlinků. K tomu poštovné do ČR kolem 17 liber.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Wharfedale Linton 3xp - basový reproduktor přestal fungo
PříspěvekNapsal: 15 dub 2020 22:43 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Za jinej neměnit. Sice se to tenkrát nějak moc neladilo, ale nepatří tam "nějakej" reprák.
Možná by se mi podařilo ho opravit. (A nebo zkurvit úplně.)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group