Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 17:39


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 61 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 01 úno 2021 21:04 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Tak dvě komory by byly u 2,5 pásma. Ale měly by být stejně velké. Protože směrem dolů hrajou oba společně.
U d'apolita jedna komora společná, basáky jsou buzené shodně. Mohlo by to fungovat v nějakých 35-40 litrech, pokud sedí katalogové ts parametry.
Očekával bych u 2,5 pásma o malinko lepší vysledek za cenu složitější výhybky. D'apolito bude mít komplikovanější směrové charakteristiky a bude konstrukčně o něco jednodušší a levnější... Babo raď.
Když vezmu do úvahy, že osazení nebude žádnej rokenrol, klidně to udělej jako d'apolito. Pokud časem zatoužíš po něčem lepším, stejně by to muselo být z jinačích repráků. Což?
Ty Visatony v uzavřence nepředvedou moc dobrý spodek (myšleno v poměru k velikosti beden). Trochu pomůže to postavení u zdi, kolem 40 Hz to snese šetrnou pomoc ekvalizéru. Jak velkou máš místnost?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 01 úno 2021 21:26 
Uživatelský avatar

Registrován: 11 pro 2014 12:13
Příspěvky: 114
Bydliště: Orlová
Kraj: ČR - Moravskoslezský
laminat píše:
Mimado: Já bych se, být Tebou, výrazně uklidnil.

Děkuji za radu, ale já jsem naprosto v klidu.

To Ransom:
Napsal si to přesně, jediné, co bych dodal k tvému příspěvku je, že sis mohl odpustit tu poslední větu. Obzvláště jako moderátor. Mě nešlo o to se poměřovat, nebo zpochybňovat něčí výsledky. Já ho ani v tom prvním příspěvku neoznačil, aby to musel brát takhle osobně. To on se do mě pustil, zakončil to větou, že ho nemám co kritizovat, protože jsem nic pro komunitu neudělal, a doplnil hawk... no každý si o tom udělal svůj obrázek.

Omlouvám se, že jsem se k tomu vrátil, přestože se vlákno již posunulo. Mě šlo v podstatě o to, co Ransom shrnul ve svém příspěvku. Hle, najednou to jde a padají návrhy jak z toho udělat slušné bedny.

To Jirkaz64: Já osobně bych dokoupil 3" a udělal z toho 3,5 pásmo.

_________________
DENON AVR-3311,Sony TA-F690ES,Sony CDP-X229ES, Dayton Audio EMM-6, Audioprobe Spartan A


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 01 úno 2021 22:21 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
mimado píše:
laminat píše:
Mimado: Já bych se, být Tebou, výrazně uklidnil.

Hle, najednou to jde a padají návrhy jak z toho udělat slušné bedny.

To Jirkaz64: Já osobně bych dokoupil 3" a udělal z toho 3,5 pásmo.

No...jak z toho udělat slušné bedny...možná spíš jak z toho udělat použitelný bedny aneb jak z toho neudělat průser.
Udělat z toho 3,5-pásmo? Proč 3,5-pásmo? 3-pásmo by nestačilo? Tam už by nevadilo, že se kolem 2kHz rozejdou fáze těch basáků, protože v té oblasti by už dávno hrál střeďák. Zase je dobrý občas trochu přemýšlet dřív, než něco plácnu. :)


Naposledy upravil TheLastUnicorn dne 01 úno 2021 22:24, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 01 úno 2021 22:22 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Měl jsem ti k tomu udělat smajlíka?
Já bych tu stavbu radši moc nekomplikoval. 3,5 pásmo by bylo rozhodně fajn, ale to by se muselo odpíchnout od úplně jiných středobasů. Nakonec by to skončilo 4" kalotou, páskem nahoře a stálo by to dvě pětky jenom na reprákách.
Co to vlastně máš za bednu na tom avataru?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 01 úno 2021 22:25 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
3,5-pásmo s 6,5" dole? Fakt jako???


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 01 úno 2021 23:16 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Mohly by tam bejt Raptory třeba. Nebo ARN567.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 01 úno 2021 23:47 

Registrován: 14 bře 2010 18:20
Příspěvky: 253
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Měření 8ohm verze WS17E

http://www.dibirama.altervista.org/home ... -wmax.html

edit: inspirace 3 pásmo, doplnil WS13E
http://forum.visaton.de/showthread.php?t=21475
https://www.diy-hifi-forum.eu/forum/sho ... -E-gesucht


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 02 úno 2021 06:36 
Uživatelský avatar

Registrován: 31 led 2011 23:13
Příspěvky: 512
Kraj: ČR - Jihomoravský
zdroj: dibirama
Obrázek
No upřímně bych se podíval po jiným repráku, propad na 1kHz nic moc, je to krásně vidět i na impedanci. Dost směruje, chce dělit kolem 1500 Hz. Podle mě je to částečně způsobeno i velkou inverzní prachovkou. Do dvoupásma žádná výhra.

_________________
POSLECH: PreSonus AudioBox 22VSL > Rotel RMB-1066 / Senn. HD555 mod > miniDSP 4x10 HD > repro dle nálady
MĚŘENÍ: Dayton Audio EMM-6 > PreSonus AudioBox 22 VSL > REW / HOLMImpulse > VituixCAD


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 02 úno 2021 09:03 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Tu rezonanci kolem 1k má i mnoho jiných měničů, co se běžně užívaj ve dvoupásmech (námatkou třeba SB16PFC25) a jelikož je ta díra dost strmá, nějak zásadně to slyšet není. V lowcost projektech se to tolerovat dá. Ta směrovost mi tehdy vyšla oproti dibi malinko jiná (škoda, že to měření nemám), ale jinak to víceméně souhlasí. Kdyby ten měnič byl dobrý, už bych ho dávno někde použil. Ale skutečně není důvod. Lepší je i ARN567 a takový SPH-174KE je za stejné peníze taky jinde.
Nevím, zda jsem to psal tady, nebo na AW, že na ty datasheety od Visatonu je potřeba dávat velký pozor, protože ty jejich charky maj hodně daleko od reality. A tím spíš ty jejich simulace v projektech. Proto byla i moje první reakce na tuhle konstrukci tak agresivní - zda opravdu nic lepšího nenašel.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 02 úno 2021 09:29 
Uživatelský avatar

Registrován: 31 led 2011 23:13
Příspěvky: 512
Kraj: ČR - Jihomoravský
Jasan, chápu. Do nenáročnýho projektu to není třeba nějak moc řešit.

Další věc, když už je k dispozici středobas s "čistou" impedancí ± 100 - 2000 Hz, použiješ ho do dvoupásma např. s čelním vyústěním BR, vyšší frekvence lezoucí z nátrubku můžou udělat mnohem větší paseku, než je tohle... Je to krásně vidět na ASR měřeních.

_________________
POSLECH: PreSonus AudioBox 22VSL > Rotel RMB-1066 / Senn. HD555 mod > miniDSP 4x10 HD > repro dle nálady
MĚŘENÍ: Dayton Audio EMM-6 > PreSonus AudioBox 22 VSL > REW / HOLMImpulse > VituixCAD


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 02 úno 2021 10:02 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Proto taky u dvoupásem situuju bassreflex zpravidla vzadu - kvůli eliminaci bordelu, který prolézá portem a interferuje s užitečným signálem. Ale občas si "investor" postaví hlavu, protože chce mít bedny buď u zdi, nebo prostě chce mít vepředu "víc věcí, aby to čelo nebylo takový prázdný". A výjimečně to pravidlo poruším i já - ale to zase v případech, že je ozvučnice dostatečně vytlumená a zásadní problémy nejsou (UC280).


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 02 úno 2021 10:12 

Registrován: 14 bře 2010 18:20
Příspěvky: 253
Kraj: ČR - hl. m. Praha
A chápu správně, že s QTS 0,78 je to vhodné do uzavřené?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 02 úno 2021 10:32 
Uživatelský avatar

Registrován: 31 led 2011 23:13
Příspěvky: 512
Kraj: ČR - Jihomoravský
TLU>
Souhlas, nebo pasivní zářič... Já dávám, pokud situace dovolí, nátrubek zespodu.
xor>
Spíš to určuje souhrn parametrů, než tento jeden. Ale nemá smysl tento reprák dát do basreflexu, už v zavřené bedně tam máš převýšení na basech.

_________________
POSLECH: PreSonus AudioBox 22VSL > Rotel RMB-1066 / Senn. HD555 mod > miniDSP 4x10 HD > repro dle nálady
MĚŘENÍ: Dayton Audio EMM-6 > PreSonus AudioBox 22 VSL > REW / HOLMImpulse > VituixCAD


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 03 úno 2021 19:59 

Registrován: 02 črc 2020 16:04
Příspěvky: 37
Bydliště: Betlem City
Kraj: ČR - Královéhradecký
ransom píše:
Když vezmu do úvahy, že osazení nebude žádnej rokenrol, klidně to udělej jako d'apolito. Pokud časem zatoužíš po něčem lepším, stejně by to muselo být z jinačích repráků. Což?
Ty Visatony v uzavřence nepředvedou moc dobrý spodek (myšleno v poměru k velikosti beden). Trochu pomůže to postavení u zdi, kolem 40 Hz to snese šetrnou pomoc ekvalizéru. Jak velkou máš místnost?

Jo, jo, teď už to vím taky. Kdybych sem nezabrousil a neptal se, tak žiju celkem spokojeně v nevědomosti...
Obývák mám 4,6x4,5m (cca 21 m2) současné bedny jsou na delší straně, osy od sebe 3,6m a já na sedačce, ta moje říká válečka, od beden taky 3,6m. Hezký rovnostranný trojúhelník...
Zhruba jsem si spočítal a navrhnul velikost d'Appolita pro dělení na 2kHz. Vychází mi to při ose výšky v 94cm na v1220*š216*h320mm, střed těch středobasů 170mm nahoru i dolů od osy výšky. Vnitřní objem při 18mdf je 60,53 litrů. Prakticky na každý WS17E objem Vas co píšou v kat.listu. Stejně s tím musím počkat až jak vyjde výhybka.
Ale návrh a odladit výhybku, to je fakt vyšší dívčí. Spočítat pár vzorečků, to ještě jo. Ale dál už to je pro mě jiná liga, musím se obrátit na někoho kdo bude ochoten se tímhle zabývat a nebude to daleko...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 03 úno 2021 20:27 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Moment. Vas není žádný doporučený objem bedny! To je jeden z ts parametrů, tzv. "ekvivalentní objem", vyjadřuje některé mechanické vlastnosti kmitacího systému.
Ten objem bedny by měl být tak jak jsem psal. Víc ne, probůh...
Výhybku ti bude muset někdo odladit. Na to je potřeba mít už repráky v bedně, protože na ladění má vliv tvar bedny, její šířka, vzájemná poloha repraků a jejich umístění na čele, jejich hloubka zapuštění. Dělá se na to řada akustických měření a z nich se pak simuluje výhybka. Žádným počítáním se k potřebné přesnosti nedá dobrat.

Xor: Obecně ano, repráky s Qts kolem 0,6 až 0,8 zpravidla nejlíp vycházejí do uzavřenky. Jenomže "zpravidla" neznamená "vždycky", protože to není jedinej určující parametr. Takže zásadně začínáme simulací. V Amplionu to zvládne i cvičená malpa.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 03 úno 2021 21:04 

Registrován: 02 črc 2020 16:04
Příspěvky: 37
Bydliště: Betlem City
Kraj: ČR - Královéhradecký
A do háje, tak jsem zas vedle. Tak jdu hledat jak se dobrat k objemu pro dva Visatony WS17E v jedné bedně...aspoň ta jejich výška by měla sedět, resp. střed tweeteru a osy středobasů.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 03 úno 2021 21:12 
Uživatelský avatar

Registrován: 21 bře 2010 13:03
Příspěvky: 262
Kraj: ČR - Olomoucký
Dva stejné basové reproduktory mohou být v jedné komoře o dvojnásobném objemu, platí to i pro 2,5 či x,5 pásmo. Jde o shodnou rezonanční frekvenci. Samozřejmě ideální je každý reproduktor samostatná komora, ale není to nutné.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 03 úno 2021 22:55 

Registrován: 02 črc 2020 16:04
Příspěvky: 37
Bydliště: Betlem City
Kraj: ČR - Královéhradecký
Ransom: Opravdu oba basáky v jedné komoře cca 40 litrů? Já jen že Clou má jeden středobas v jedné 36litrové a ať počítám podle všeho možného i nemožného vychází mi to na dva v jedné uzavřené komoře na větší objem :( tak fakt nevím, taky bych radši aby to nebylo tak mohutné


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 04 úno 2021 08:22 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Maximálně 40 litrů.
Jestli chceš, udělám ti k tomu později výklad.
Clou je celý taková prapodivnost.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 11 bře 2021 12:43 

Registrován: 16 pro 2020 12:45
Příspěvky: 101
Kraj: ČR - Zlínský
Nasměruje mě někdo na odkaz, kde by byl popis, výhody/nevýhody, postup návrhu 2,5 pásmové soustavy/vyhybky. Popř. někdo rozepsal vlastní zkušenost. Díky


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 61 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group