Poslední návštěva: Právě je 20 dub 2024 04:15


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 61 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 30 led 2021 08:42 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Mimado: Já bych se, být Tebou, výrazně uklidnil. Tazatel dostal odpověď na svou původní otázku, taktéž dostal upozornění, že to bude hrát blbě, doporučení, ať to hodí do kanálu, které odmítl.
Penjo toho udělal pro hifi komunitu hodně, počínaje organizací poslechovek ve Streženicích a konče stavbou různých mamutů.
Já jsem pro hifi komunitu neudělal nic, protože to neumim.
A Tebe se zeptám - kdo jsi Ty, že si dovolíš takhle mentorovat? Mahátmá Gándhí?

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 30 led 2021 08:48 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Každej máte v něčem pravdu.

Když to shrnu:

- Netřeba schvalovat každej nesmysl, kterej si někdo novej přinese.
- Střezme se ale rychlých startů proti takovým. Trochu diplomacie by to chtělo.

Úplně stačí odpovědět na dotaz, ale taktně naznačit, že zamýšlený projekt jaksi není až v příliš mnoha ohledech košer. A nechat to na tazateli.

- Možná pak bude s nedobrými bednami žít šťastně až do smrti, a potom mu to přejme. Je nám po tom hovno.
- Možná za nějaký čas přijde sám na to, že mu něco chybí a vrátí se. Myslím, že to se přihodilo každýmu z nás.
- Možná ho to zaujme a začne se ptát víc. Potom můžeme machrovat.

Stalo se mi nedávno, že nový člen fóra první dotazy nedával do rubrik, ale psal mi soukromě. Právě proto, že viděl, jaké smrště se občas rozpoutají. Měsíc jsme si psali, navštívili se, vysvětlili, ukázali, varovali, doporučili, předvedli praktické rozdíly mezi "dobře" a "špatně", poskytli odkazy k nastudování, nakoupili u Lukysse a začli stavět. Ani se o jeho nadšení nedozvíte. Snad pak aspoň fotky pošle.

Jinak, Mimado, tvůj dotaz co Penjo udělal pro komunitu, byl hodně, ale opravdu hodně mimo. Můžeš si dát pohlavek.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 30 led 2021 21:56 

Registrován: 02 črc 2020 16:04
Příspěvky: 37
Bydliště: Betlem City
Kraj: ČR - Královéhradecký
Vidím, že se tu rozproudila hodně bohatá a plodná diskuze. A potěšilo mě, že mi zůstalo právo na blbost a chybu při výběru typu reprobeden resp.jejich měničů.
Nicméně, děkuji Ransomovi za velmi pregnantní analýzu situace. To myslím opravdu bez ironie. Po zvážení všech plus a minus se přesto trochu obávám položit ještě jednu otázku. Lze ještě s těmito reproduktory(2x WS17E a SC10N) překopat smysluplně Clou na dejme tomu 2,5 pásmo, řekněme na něco podobného jako Visaton Alto Line mk II? Tak dobrá, snad nemávám rudým hadrem před býkem ;)
A teď to do mě perte, jdu si dát stopku moravské trnky... :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 30 led 2021 22:31 

Registrován: 02 led 2011 12:53
Příspěvky: 854
Kraj: SR - Trenčianský
Možností sú:
1. zachovať osadenie čo máš, ALE dostaneš dieru na stredoch, lebo ako som sa už zmienil, fyzicky na seba nedosiahnú.
2. dokúpiť stredy +-4" a spraviť trojpásmo (prípadne 3,5).
3. výšky predať a kúpiť napr. Dayton DC28F, ND25FW, ktoré sa budú dať dobre naviazať na stredobasy.

Varianty 2. a 3. si budú vyžadovať korektné odmeranie meničov v ozvučnici a návrh výhybky.

_________________
4xJPA50, 2xJPA250, 2xJPA250, DPA223, Harrison X1000, Teson A2200, A2400, Luxman L-430, Dual CV1462, CS704, DAC MagicPlus, Senn HD558, Golem II


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 30 led 2021 22:32 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Asi by to 2,5 pásmo nějak kompromisně šlo.

Výchozí průser té konstrukce spočívá v tom, že dva středobasy hrajou spolu, a nad nima je poměrně vysoko dělený výškáč. 2,5 pásmo by proti tomu fungovalo jako klasické dvoupásmo (na to by snad ty repráky mít mohly), dělení středobas/výška by se tedy týkalo jen horního středobasu. Pod určitým kmitočtem (už daleko od děličky s výškou) se k tomu vrchnímu středobasu přidá ten spodní, na basech pak hrajou společně.
Má ta 2,5 pásmová konstrukce svoje úskalí, musel by to někdo odladit, výhybka bude složitější.
Bedny už máš? I s dírami? (Takže nemůžeš měnit koncepci?) Repráky už máš? (Takže je potřebuješ využít?) Ty WS17 se nehodí jinam než do uzavřenky a v poměru k velikosti bedny to nepředvede ani nijak zázračný spodek, byť jsou na to dva. Každopádně ta kombinace repráků nemá potenciál na kdovíco. Ne že by byly špatné; jde o tu jejich kombinaci. Na dvojpásmo to není úplně vhodné.

K vysvětlení jak moc nějaká konstrukce může být špatná, se příliš nedají používat slova, pokud neodkazují na sdílenou nebo podobnou poslechovou zkušenost. Výsledkem poslechového porovnání samozřejmě může být klidně "mně to takhle stačí". Ale co kdyby ne?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 31 led 2021 07:26 
Uživatelský avatar

Registrován: 31 led 2011 23:13
Příspěvky: 512
Kraj: ČR - Jihomoravský
Měřili jste někdo ty 6,5"?

Edit:
Že tam bude díra na děličce, vychází z koncepce, ale třeba by s tím šlo ještě v nějakých poslouchatelných mezích pracovat, proto se ptám.

_________________
POSLECH: PreSonus AudioBox 22VSL > Rotel RMB-1066 / Senn. HD555 mod > miniDSP 4x10 HD > repro dle nálady
MĚŘENÍ: Dayton Audio EMM-6 > PreSonus AudioBox 22 VSL > REW / HOLMImpulse > VituixCAD


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 31 led 2021 11:04 

Registrován: 02 črc 2020 16:04
Příspěvky: 37
Bydliště: Betlem City
Kraj: ČR - Královéhradecký
Ransome, bedny ještě nemám, ani nadělený materiál. Proto vlastně byl ten příspěvek, tloušťka vs. objem. Repra mám a chtěl bych je využít. Z mého laického pohledu by snad šlo využít tuhle koncepci http://www.humblehomemadehifi.com/download/Humble%20Homemade%20Hifi_LBS.pdf s tím, že by to byla uzavřenka, BR moc nechci, měl bych to blízko zdi (plusminus 25cm). Ovšem chápu, že asi největší problém bude výhybka :(


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 31 led 2021 11:28 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
To je uspořádání D'apolito. Má to výhody i nevýhody. Bedna jenom musí být vyšší, aby se výškáč dostal do správné úrovně.
Problém zůstává ten, že to tvoje osazení je na korektní dvoupásmo nedostatečné, bez ohledu na uspořádání. Ten výškáč je vhodný do trojpásma, potřebuje dělení tak 4kHz, a to už je na středobasy zase moc vysoko. Dá se s tím udělat jakýsi kompromis, ale zrovna střední pásmo, které je nejvíc háklivé na chyby, to odsere. Pokud by ses s někým dohodl na odladění, nechej se přesvědčit do výměny výšek. Stojí to za to.
Bsreflex nemá nic společného s tím, kde bedny stojí. Samozřejmě jsou mezi lidem zkušenosti s basreflexem problematickým (špatně naladěným, použitým s nevhodnými repráky, úmyslně zneužitým, aby to hodně dunělo), ale korektní basreflex s vhodným reprákem je zpravidla lepší než uzavřenka. Tady už je ale rozhodnuto.
Postavení ke zdi se zohledňuje při ladění výhybky - zda a jak moc bude kompenzovaný bafflestep. Bedny laděné do prostoru (s plnou kompenzací bafflestepu) jsou pak u zdi přebasované. Naopak bedny laděné ke zdi (s malou nebo žádnou kompenzací) ve volném prostoru na basech ztrácejí.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 31 led 2021 11:34 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Jestli je ozvučnice uzavřená, nebo bassreflexová s vhodností pro umístění soustavy u stěny příliš nesouvisí. V zásadě může být jeden i druhý typ primárně určen jak do prostoru, tak i k zavěšení na zeď. Tohle je tedy spíš otázka celkové konstrukce (především tvar ozvučnice a naladění výhybky).
A ano, výhybka je vždycky problém a zároveň stěžejní pro kvalitu soustavy. Sebelepší měniče to nezachrání, pokud je výhybka nekompetetní.

ransom mě předběhl

Blackrider: Asi pět let dozadu jsem zkoušel WS17E, v zásadě to šlo použít někam k 2,2-2,3kHz. Spodek je sice takovej celkem oničem, ale znásilnit k sobě WS17E a SC10N by samozřejmě šlo. Dělit někde těsně před 2,5k a strmým filtrem. No vzhledem k tomu, že můžu pohodlně použít jinou výšku, co s 2k nebude mít problém, tak nevidím důvod to dělat u nově navrhované bedny.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 31 led 2021 12:19 

Registrován: 02 črc 2020 16:04
Příspěvky: 37
Bydliště: Betlem City
Kraj: ČR - Královéhradecký
Víceméně jsem se dopracoval ke stejnému rozhodnutí a to: Co takhle jinou výšku? Jen kterou? Mám sice dtm104/8, ale to je asi jako z bláta do louže, že? A zas jsem u té výhybky...No snad to vyřeším, u nás svítí slunce, tak se balím a jdu na šichtu :(


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 31 led 2021 15:08 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Takováhle situace se zpravidla řeší buď vyloženě nízkorezonanční kalotou (mívá dutý pólový nástavec a za magnetem komoru z plastové misky a díky tomu fs pod 800Hz), nebo kalotou ve zvukovodu. Musí ale mít ještě o něco nižší fs než SC10N. Tam je k dispozici několik typů, pro které výrobce zvukovod dodává, případně je už zvukovod součástí repráku. Jestli by tam šel jebnout nikoli drahý ND25FW, k tomu ať se raději vyjádří ostřílení ladiči, kteří ho mají oměřený, ohmataný a očichaný.
S odladěním výhybky na míru ti tu třeba někdo pomůže za nějakou úplatu. Kombinace, u kterých byl potenciál, že si je postaví víc lidí, chlapi dělali i gratis. Ale tohle bude vyloženě zakázková kusovka. I tak se ale investice vyplatí.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 01 úno 2021 09:40 
Uživatelský avatar

Registrován: 31 led 2011 23:13
Příspěvky: 512
Kraj: ČR - Jihomoravský
TLU> Dík za info.

jirkaz64>
Já bych změřil impedanci, TS parametry těch středobasů. Od toho se odpíchnout s pracovním objemem a taky uvidíš jak se reprák na spodku bude chovat. Nejschůdnější se mi zdá použití kaloty se zvukovodem. Válí se mi tady 1" AL Seas kalota ve WG 300 a to už by mohlo fungovat. Klidně se toho za nějakej přiměřenej peníz zbavim.

_________________
POSLECH: PreSonus AudioBox 22VSL > Rotel RMB-1066 / Senn. HD555 mod > miniDSP 4x10 HD > repro dle nálady
MĚŘENÍ: Dayton Audio EMM-6 > PreSonus AudioBox 22 VSL > REW / HOLMImpulse > VituixCAD


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 01 úno 2021 13:08 

Registrován: 02 črc 2020 16:04
Příspěvky: 37
Bydliště: Betlem City
Kraj: ČR - Královéhradecký
Penjo mi tu navrhoval Dayton DC28F nebo ND25FW a já se mezitím koukal v reproobchodu na Zetag E2803 a Audio Research AR26TG55, ale nekamenujte mě jestli je to úplně mimo. Orientoval jsem se jen podle katalogových údajů, dělicí frekvence, rozsahu použití, fs...začínám se v tom těžce ztrácet, ten hdd v mé hlavě už není nejnovější. Asi škoda, že ten DC28F se dá zřejmě objednat jen zvenku, ale to moc nevadí.. takže zatím rozhodutí nepadlo. Jde taky o to abych na kouli k mercedesu nevázal žebřiňák, anebo naopak :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 01 úno 2021 13:12 

Registrován: 02 led 2011 12:53
Příspěvky: 854
Kraj: SR - Trenčianský
Mám doma aj originál Dayton DC28F, aj Zetag E2803 z BSka. Na prvý pohľad sú to úplne identické reproduktory, ale už Unicorn mal podozrenie, že to tak nebude úplne pravda. Zmeral impedančku tých svojich a ja som včera zmeral tie moje. Merania sa nezhodujú, čo kus, to originál.
Z tohto dôvodu nedoporučujem brať tie napodobeniny z BSka. Za tých ušetrených 7-8€/ks to nestojí.
Vyzerá to tak, že nepodarky z výroby idú za lacnejšie pod značkou Zetag a kvalitné, ktoré prešli nejakou výstupnou kontrolou idú pod značkou Dayton.

_________________
4xJPA50, 2xJPA250, 2xJPA250, DPA223, Harrison X1000, Teson A2200, A2400, Luxman L-430, Dual CV1462, CS704, DAC MagicPlus, Senn HD558, Golem II


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 01 úno 2021 15:47 

Registrován: 02 črc 2020 16:04
Příspěvky: 37
Bydliště: Betlem City
Kraj: ČR - Královéhradecký
Penjo: Díky za info, v tom případě se přikláním opravdu k tomu DC28F, ještě tak vědět jak by byl na tom ten Audio Research AR26TG55. Ale nehoří to a žádný čas mě netlačí, třeba se někdo najde kdo s ním má zkušenost.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 01 úno 2021 15:58 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
AR26TG55 určitě ne, to tam můžeš nechat rovnou ten SC10N. Potřebuješ něco s nižší FS, poznáš to už podle zadního chamberu. Z věcí, které jsou dostupné zde je vyhovujucí měnič třeba tohle:
https://www.reproobchod.cz/monacor-dt-101sk-p1992
https://www.reproobchod.cz/dayton-audio-nd25fw-4-p3932 (je to takové určité znásilnění toho měniče, ale jde to)
a výborná, ale již dražší je tahle Sica:
https://www.bsacoustic.cz/vysokotonove- ... 0.28380tw/


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 01 úno 2021 18:55 

Registrován: 02 črc 2020 16:04
Příspěvky: 37
Bydliště: Betlem City
Kraj: ČR - Královéhradecký
TLU: Děkuji Ti, to je fofr, to jsem fakt nečekal. Z mého hlediska tak mám na výběr mezi třemi vhodnými výškami, čekal jsem tak dvě a že si hodím korunou ;)
- Sica je mezi nimi nejdražší
- Dayton i s dopravou z venku levnější
- zbývá Monacor dt101sk, skoro za polovic?
takže vzhledem k třídě těch středobasů bude asi nejlepší výběr Monacor ;) cena vítězí (prozatím)
Teď se můžu soustředit na bedny a výhybky


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 01 úno 2021 20:22 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Než to rozkucháš, bude potřeba ještě rozhodnout to uspořádání.
D'apolito? Dvouapůlpásmo?
Mmch, jestlipak bude ten DT od Monacoru dostupný?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 01 úno 2021 20:42 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Pokud vím, DT-101SK se pořád normálně vyrábí a z nabídky Monacoru nikdy nezmizel.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vnitřní objem stavebnice Visaton Clou
PříspěvekNapsal: 01 úno 2021 20:54 

Registrován: 02 črc 2020 16:04
Příspěvky: 37
Bydliště: Betlem City
Kraj: ČR - Královéhradecký
Ransom: tak nečekal jsem a brousil po netu :) ty monacory zatím jsou... Ohledně uspořádání, jak bys to viděl ty? Zajímá mě i jiný názor. Já spíš asi D'apolito, sice asi jiné rozměry bedny, na druhou stranu snad jednodušší výhybka. Mám pravdu? Původní 2p ve dvou rozdílných komorách asi nebylo moc košer, že? Nakonec z celého Clou zůstanou jen ty středobasy...
Dobrou noc všem,jdu do hajan. Ráno ve 3 zas do rachoty :)


Naposledy upravil jirkaz64 dne 01 úno 2021 21:04, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 61 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group