Poslední návštěva: Právě je 26 dub 2024 19:11


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný reproduktor
PříspěvekNapsal: 03 črc 2021 11:17 

Registrován: 27 lis 2019 20:27
Příspěvky: 55
Kraj: SR - Žilinský
K tým D-čkovým zosíkom - vrelo odporúčam si preštudovať datasheet ku konkrétnemu IC čo je na doske, číňan často uvádza nepresné alebo úplne nesprávne údaje (nič nové) a tak sa ľahko môže stať že to nehrá dobre alebo aj odíde...
TPA3116 je na svoju cenu až moc dobrý, ale záleží aj na zvyšku súčiastok na doske ako to bude hrať. Z datasheetu by som po pamäti vypichol, že pre 4Ohm je max. vhodné napájanie 21V (myslí sa tvrdý spínaný zdroj čo pod záťažou neklesá) a ak je 2.1 doska popísaná ako 2x50 + 100W tak tých 100W sa myslí do 2Ohm záťaže pochopiteľne (PBTL zapojenie). IC umožňuje kombináciou dvoch odporov nastaviť gain, pri najmenšom zosilnení sa dosiahne najmenší šum na výstupe ale je problém to štandardným signálom vybudiť naplno, pri najvyššom zase v prípade citlivejších reprákov bude šum dosť obťažovať pri nízkej hlasitosti alebo medzi skladbami... Pri troche zručnosti s pomocou datasheetu je možné odpory na doske nájsť a preletovať.

Všimol som si že číňania sú darebáci a buď nečítajú datasheet alebo tomu nerozumejú a tak sa často stáva že nezosynchronizujú IC ak ich tam je viac ako jeden. To narobí riadnu paseku a pazvuky. Pokiaľ je v jednom zariadení použitých viac koncových zosilňovačov v triede D, musia ísť na jednej frekvencii!

Dosky s integráčmi PAM ma zvukom neoslovili, skôr naopak, ale tie s 5V napájaním nájdu vďaka cene a možnosti kŕmiť z USB alebo jedného Li-Ion článku uplatnenie v nenáročných aplikáciách.

Na zvuk má vplyv aj vstupná časť, oplatí sa pozrieť aké sú tam súčiastky (hodnoty aj typ) a porovnať s datasheetom. To platí aj pre výstupný filter...

Poznámočka k tomu prenosnému minirepráku - montáž repro zvnútra tak že hrajú do "tunela" zaručene sprasí zvuk... Že to tak robia všetci "majstri" na Youtube na tom nič nezmení, a nie je to jediná chyba ktorá sa v tých návodoch nájde...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný reproduktor
PříspěvekNapsal: 05 črc 2021 20:40 

Registrován: 07 bře 2020 10:52
Příspěvky: 35
Kraj: ČR - Středočeský
Ahoj,

Opět děkuji za odpověď.

Co se týče těch D-ček, jako výkonově to, co uvádí, nečekám, a ani nepotřebuji. Na přenosný reproduktor by to bylo moc. Většinou si řeknu, že to má o něco méně, než je polovina toho, co udávají. Co se týče těch frekvencí, tak tam máš pravdu. Táta na měření má vybavení, koupil jinou 3116 2.1 a tam se ta frekvence opravdu lišila. U té co mám já nevím. Zkusím nějak prozkoumat ten vstupní filtr, ale nepředpokládám, že si z toho něco odnesu. To už je mimo moje znalosti. Ale vzhledem k tomu, že takto to považuji za nepoužitelnou desku, tak neni zbytí xD

Ten repráček funguje s PAMkem, a rozhodně to není žádný zázrak, ale na ten první pokus jsem se na to vyprd a lupnul to tam. No a k tomu tunelu. Já věděl, že mě to bude nakonec s***, ale nebylo zbytí. Repracky nemají díry na šrouby a do tý 15mm překližky jsem to nebyl schopnej nalepit. Navíc mi to nešlo udělat tak, aby mi to z druhý strany nechalo repráky "dejchat". A za další jsem neměl víc zkosenou frézu, abych tu díru víc otevřel. No a to je právě to, proč jsem ten repráček dělal. Kromě domku na panenky jsem ze dřeva nevyrobil nic jinýho než dveře, takže jsem už zjistil spoustu "detailů" na kterých mám do prvního pořádného repráku co dohánět. V tomhle případě jsem neočekával výsledek, kterej mě uspokojí. Ale právě na to, kolik tam toho je špatně, to ještě jde.

Ještě jednou děkuji za reakci!

Krásné léto všem ;)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group