Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 12:50


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Proč nemají sluchátkové zesilovače korekce ?
PříspěvekNapsal: 12 kvě 2021 13:19 

Registrován: 14 říj 2014 10:51
Příspěvky: 99
Kraj: ČR - Středočeský
Mám špunty za 800 Kč a není důvod je poslouchat, ani v malém přehrávači, ani CD atd. Teprve po připojení do zvukovky PC a pošoupáním ekvalizeru se stal malý zázrak-hraje to. Sice sluchátky jenom kontroluju kvalitu stažné hudby, ale dík alespoň za to. Zřejmě to znamená, že korigovat nedostatky sluchátek či sluchu ve sl. zesilovačích výrobci raději neřeší, aby se moc do té problematiky kvality zvuku nezamotali ?
Pokud se ptám hloupě, tak chytřeji to nešlo.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Proč nemají sluchátkové zesilovače korekce ?
PříspěvekNapsal: 12 kvě 2021 17:19 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Špatně hrajícím sluchátkům korekce nepomůžou, dobře hrající je nepotřebujou.
Přenosné MP3 přehrávače ekvalizér vždycky nějaký měly. Na telefonu, tabletu, PC máš taky vždycky nějaký softwarový. U HiFi zařízení se jaksi počítá s použitím dobrých sluchátek. Já si svoje sluchátka neekvalizuju nikdy.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Proč nemají sluchátkové zesilovače korekce ?
PříspěvekNapsal: 01 čer 2021 14:19 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Fyziologická regulace, korekce vzhledem k momentální chuti a náladě, to je normální. Jiné důvody to mít nebude. A šetření. Processing se stává levnějším než mechanické úpravy.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Proč nemají sluchátkové zesilovače korekce ?
PříspěvekNapsal: 05 čer 2021 22:56 

Registrován: 29 pro 2008 01:20
Příspěvky: 160
Sluchadla urcene pre Hifi maju vysoke impedancie, obvykle cez 60ohm (niekedy aj 250-500). To ma o.i. jeden dovod - frekvencna chara nereaguje na zosilnovac. Prenosne sluchadla, aby mali nejaku hlasitost na prenosnom zariadeni s 2*10mW vykonu, maju semtam aj 12ohm a frekvencka vzhladom na nelinearity, rezonancie a pod., lieta hore dole niekolko dB s mizivym vykonom zosilnovaca.
Obvykle trpia basy a vysky. Telefony napr. pre hluchadla svojej znacky maju prednastavene ekvalizery.
Vacsinou vsak EQ nastavovat v telefone nepomoze, pokazi sa daco ine. Mnohe telefony napr. maju limitovanie celkoveho vykonu - pridavas basy a on ubera stredy a este trochu inak vysky, ale nedviha hlasitost. Cele zle.

Nakolko sluchadla maju neuveritelne rozdiely vo frekv. charakteristike, nejake typicke korekcie ako basy na 100Hz a vysky na 10kHz, co je uplne najbeznejsia kombinacia na zosilnovacoch, im nepomohli.
Tu je to pekne rozobrate
https://mynewmicrophone.com/what-is-hea ... And-Graphs

https://www.headphones.com/pages/measur ... y-response


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Proč nemají sluchátkové zesilovače korekce ?
PříspěvekNapsal: 06 čer 2021 08:16 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Dodal bych s dovolením ještě toto:
Vliv impedance sluchátek se projeví pouze tam, kde má sluchátkový výstup velký vnitřní odpor. Nepamatuju se, jestli je pro něj nějaký obecný standard, ale v praxi je vždycky v desítkách Ω. Většinou mezi 22 a 68Ω. U sluchátkového výstupu běžných HiFi zesilovačů je výstupní odpor daný použitým děličem (z koncáku), u sluchátkových zesilovačů je zpravidla do výstupu vložený sériový rezistor.
Pak je tedy jasné, že se sluchátky 300Ω bude vliv zvlněné impedanční charakteristiky mizivý, zatímco se sluchátky 32Ω se zvlní i frekvenčka (plus bude pohyb membrány hůř tlumený ze strany buzení).
Já sám sluchátka nepoužívám na audiofilské zážitky, jenom na ševelení někde kde nemám ozvučení, nebo když nechci rušit. Ale vylovím z paměti nějakou zkušenost, spíš jen jako zajímavost.
- Dostal jsem kdysi od Slimaka (potkali jsme se podvakráte ve Streženicích a pak ještě u nás) desku na Dispre, tož jsem si ji osadil a vetknul do ohavné plechové krabičky. Při připojení nízkoimpedančních sluchátek na výstup bez sériového rezistoru sice hrozí při neopatrnosti ohluchnutí nebo požár hlavy, nicméně to hraje znatelně líp.
- V době, kdy jsem neměl mnoho zkušeností s poslechem a byl jsem pouze drzý elektrikář, za mnou přišel kamarád muzikant se studiovými sluchátky AKG s impedancí 2x600Ω (typ si fakt nepamatuju), že v nich při domácím mixu málo slyší, a chtěl pro ně nějaký sluchátkový zesilovač. Moc toho tenkrát na trhu nebylo, kamarád nebohatý, tož jsem mu poradil vetknout před sluchátka nadrzo stavebnici koncáku od EZK s 2x LM3886. Napájené to bylo malým trafem z magnetofonu B-101 (2x22V naprázdno). Mělo to obrovský úspěch a mám zato, že to tak používá dodnes (je to přes dvacet roků). Instruoval jsem ho tenkrát, že tam nesmí strkat žádná jiná sluchátka než vysokoimpedanční. Myslím, že to upozornění měl pak vygravírované i na panelu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Proč nemají sluchátkové zesilovače korekce ?
PříspěvekNapsal: 06 čer 2021 22:11 

Registrován: 03 led 2020 19:30
Příspěvky: 176
Bydliště: Benešov
Kraj: ČR - Středočeský
Asi jedna osmina impedance sluchátek.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Proč nemají sluchátkové zesilovače korekce ?
PříspěvekNapsal: 07 čer 2021 13:25 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Nabízí se přizpůsobovat zisk a výstupní odpor podle připojených sluchátek. Co by to ale nadělalo v rukách laiků, to ani nechci domýšlet.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Proč nemají sluchátkové zesilovače korekce ?
PříspěvekNapsal: 05 led 2022 09:35 

Registrován: 14 říj 2014 10:51
Příspěvky: 99
Kraj: ČR - Středočeský
Už mám před sl. zesilovačem ekvalizer a nestěžuju si. Sluchátka Superlux. To kdyby to zajímalo některého začátečníka pokročilejšího věku.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Proč nemají sluchátkové zesilovače korekce ?
PříspěvekNapsal: 12 led 2022 23:55 

Registrován: 03 led 2020 19:30
Příspěvky: 176
Bydliště: Benešov
Kraj: ČR - Středočeský
Tak tam se ten eq uplatní mám je taky ale mám i jiné kde není potřeba.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group