Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 07:30


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 67 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: ARN567 + ARS9104
PříspěvekNapsal: 25 srp 2021 15:16 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
K lampáči by snad mohl dát 2x ARE 667 do open baffle a bude to akorát.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARN567 + ARS9104
PříspěvekNapsal: 25 srp 2021 15:24 

Registrován: 17 úno 2021 22:48
Příspěvky: 59
Kraj: ČR - Moravskoslezský
TheLastUnicorn píše:
Pokud je k dispozici výkon 2x5W, pak je namístě hledat primárně něco citlivějšího.
"Podle toho, co píšete, hotové bedny pod 15000 nemá cenu kupovat." - jakože když Ti někdo nabídne JBL M2 za 10 kkč, tak je nevezmeš, protože pod 15 kkč bedny nemají smysl? Zajímavý uvažování...
Zvláštní je i posuzování velikosti...páč Totem 80 není zrovna malá bedna. Je to stejně velký, jako třeba LSM, UMM380, UC280 a další projekty objemu 30-40L.

Začneme těma bednama za 15000.
Asi jsem to špatně napsal. Dočetl jsem se tady, že kupovat průmyslově vyráběné bedny za 15000 nemá smysl. Jinak bych asi nechtěl bedny za 5000?
Ten totem jsem si vybral, protože je k němu kuchařka, a pokud podle ní pojedu, tak bych měl asi udělat dobré bedny. Pokud najdu něco, co je novější a je k tomu stejně dobrá kuchařka, tak bych se pustil do toho. Hlavně, pokud to bude menší. Pokud bych dělal Totemy, musel bych přestavovat nábytek a pokud jste ženatí, tak si dovedete představit, že to by bylo na těch bednách nejhorší.
Pokud jsem se Tě TLU dotknul, tak je moc omlouvám, ty bedny od Tebe jsem zvážil a přiklonil jsem se k tomu, že pokud si udělám vlastnoručně svoje, tak z nich budu mít podstatně větší radost, než kdybych si koupil sebelepší a jenom je prásknul do pracovny. I za tu krátkou chvíli, co jsem tady, jsem pochopil, že jsi tady Guru. Já tu lítám ode zdi ke zdi a 80% toho, co čtu, tady nechápu. Proto jsem opravil svoje 9104 abych měl co poslouchat a určitě to bude dost dlouho trvat, než posbírám vědomosti, abych si mohl něco sám udělat. I když to bude podle kuchařky.
Ještě jednou se omlouvám
Honza49


Naposledy upravil Honza49 dne 25 srp 2021 15:30, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARN567 + ARS9104
PříspěvekNapsal: 25 srp 2021 15:28 

Registrován: 17 úno 2021 22:48
Příspěvky: 59
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Zrušil jsem to


Naposledy upravil Honza49 dne 25 srp 2021 15:34, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARN567 + ARS9104
PříspěvekNapsal: 25 srp 2021 15:32 

Registrován: 17 úno 2021 22:48
Příspěvky: 59
Kraj: ČR - Moravskoslezský
laminat píše:
Já jsem koupil Ti5000 za 20 a jsem taky spokojen, protože nebyly pod 15.


Já jsem to špatně napsal. Hotové bedny jsem myslel průmyslově vyráběné. A není to můj názor. Já tomu prd rozumím. Jenom sbírám znalosti a mám je totálně neutříděné a mám s tím čím dál větší zmatek. Prakticky jsem tu týden a teprve týden se s tím seznamují. Takže asi si dovedeš představit, jaký z toho mám guláš. Takže bych prosil o schovívavost, pokud napíšu nějakou pitomost.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARN567 + ARS9104
PříspěvekNapsal: 25 srp 2021 15:40 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Tak za prvý nejsem žádný guru, za druhý ses nikoho nedotknul, protože si mi nic špatnýho nenapsal.
V první řadě by sis ale měl tak nějak srovnat co chceš a co potřebuješ. Do místnosti 3x4m opravdu nejsou nutný bedny s Ft=20Hz, protože stejně uslyšíš jen vybuzené módy místnosti. Pro Tebe bude úplně dostačující, když soustava zahraje 40Hz s nějakým rozumným poklesem (třeba -6dB). Jinak řečeno, nemusíš se nutně honit za nějakou suboktávou, ale je důležitý, abys byl schopen ty bedny vybudit a měl rezervu i při skladbách s větším dynamickým rozsahem. Bedna, co má citlivost 82dB asi nebude to úplně vhodné. I při tak malé velikosti místnosti zde bude potřebný zesilovač o výkonu min. 30-40W na kanál. Proto bych na Tvém místě zvážil něco citlivějšího. Nepodsouvám Ti svý bedny a ani svý konstrukce, protože i mezi nima toho pro výkon 2x5W moc není (teoreticky UCD265-2 nebo UV3120HE - to jsou však jednak velký bedny, jednak středák už není dostupný).


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARN567 + ARS9104
PříspěvekNapsal: 25 srp 2021 15:46 

Registrován: 17 úno 2021 22:48
Příspěvky: 59
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Mám pročtené i Tvoje projekty. Velký problém je, ze nevím o čem čtu. Proto jsem napsal, že jsem opravil svoje 9104 abych měl na čem poslouchat a čtu, čtu, čtu. Jenomže spoustu věci nechápu. A proto nevím co chci. Přirovnal bych to ke koupi auta, kdy nevím, jestli chci supersporťák nebo náklaďák.
Takže pro začátek: Potřebuji něco hodně citlivého 90Db a víc, a stačí 40-20000Hz.
Je to dobrá informace. Díky.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARN567 + ARS9104
PříspěvekNapsal: 25 srp 2021 16:03 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Dva kusy ARE 667 mi zavadzajú v skrinke z doby, keď som blbol s tesláckymi kinobedňami AKR153. Či by to bolo pre Teba zaujímavé pre začiatok do nejakých ozvučníc - debničiek, neviem. Tu ľudia poradia. Mne sú na nič.


Nahoru
Online Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARN567 + ARS9104
PříspěvekNapsal: 25 srp 2021 16:08 

Registrován: 17 úno 2021 22:48
Příspěvky: 59
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Ahoj. To je ten problém. Já nevím, jestli by to pro mě bylo zajímavé. Ale jak jsem napsal, čtu a jestli se dočtu, tak se ozvu. Já mám ve skříni 2 NOS Arn 567 a taky nevím, co s tím.


Naposledy upravil Honza49 dne 25 srp 2021 17:21, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARN567 + ARS9104
PříspěvekNapsal: 25 srp 2021 16:21 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Podívej se na tohle téma:
http://www.repromania.net/forum/viewtop ... =61&t=8444

Ve verzi 4Ω je citlivost dostatečná. Do větší místnosti se hodí dobře a dají se udělat za rozumný peníz. Provozuju je už nějakou dobu a naprostá spokojenost. Můžu aj předvést.
Z Totemů by byl k podobnému použití modifikovaný a dražší Totem 100B.

Zásadní problém budeš mít s malým výkonem zesilovače. Takže malé bedny s nízkou citlivostí jsou v podstatě ze hry. Já samozřejmě znám filozofii, podle které dělá ozvučení Kudlibabka. Nicméně třeba na hlasitou reprodukci napříč žánry a ve větším prostoru se 5W v elektronkách dá použít jedině ve spojení s extrémně citlivými a v důsledku tedy obřími repráky. Má to zase svoje typické nectnosti, které se milovníkům takového řešení líbí (proto to taky dělají), ale mně třeba ne.
Jakmile bys chtěl použít bedny normální hifistické velikosti, budeš buď potřebovat řádově větší výkon, nebo se musíš spokojit s tichým ševelením. Elektronkový zesilovač má takovou vlastnost, že když ho přebudíš, nevznikne protivné ostré zkreslení jako u tranzistorů. Ovšem krátké a sotva postřehnutelné špičky, které dodávají dobré nahrávce šťávu, to stejně omezí - muzika ztratí dynamiku a přijde o koule. Protože to nezkresluje, člověk si to uvědomí až po delší době. Proto většinou používáme podstatně větší výkony.

Pro teď se spokojím s tímhle. Vysvětlování všech souvislostí bude na hodně dlouho. Jestli potom některé věci přehodnotíš, nebo naopak usoudíš, že ti načatá cesta bude nadále vyhovovat, to je vyloženě tvoje věc a nikdo tě proto nepošle do háje.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARN567 + ARS9104
PříspěvekNapsal: 25 srp 2021 17:20 

Registrován: 17 úno 2021 22:48
Příspěvky: 59
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Já ten elektronkový zesilovač dělal, protože jsem na stejné bedny slyšel elektronkový a tranzistorový zesilovač. Tím elektronkovým jsem byl nadšen. S hudbou jsem začal před rokem, předtím jsme neměl čas. Takže tady jsem taky začátečník. Moc jsem toho neslyšel. Asi si ten elektronkový zesilovač nechám. Mám ho od dubna a kdyby mi neprdly bedny, byl bych spokojen. Jenomže jste mi napsali, že to, co mám není moc dobré, tak to chci řešit.
Ps. Jak jsou veliké ty bedny? 80 litrů mi připadá docela dost.
Pps. Máte je moc hezky udělané. Kdyby se mi povedly udělat bedny tak hezky jak vám, byl bych s sebou moc spokojený. :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARN567 + ARS9104
PříspěvekNapsal: 25 srp 2021 17:36 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Veď...nie každý má možnosť bedne komplet od nuly...spraviť doma, nie každý má na to možnosti. Ak si spravil elektrónkový zosilňovač - výhybky a zapojenie reproduktorov zvládneš krásne. Skelety som si aj ja dal spraviť - ani nemám kde, v obývačke by to nešlo - ani to neviem, no výhybky som si v pohode zapojil sám.


Nahoru
Online Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARN567 + ARS9104
PříspěvekNapsal: 25 srp 2021 17:42 

Registrován: 17 úno 2021 22:48
Příspěvky: 59
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Ja bych to udelal sam. Mam docela dobre zarizenou dilnu. Narezat bych si to nechal. Precejenom to v OBI nrezou lip nez ja maflem,nikdyz mam kolejnici.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARN567 + ARS9104
PříspěvekNapsal: 25 srp 2021 17:56 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Ja dodám - prepáč, nevšimol - neuvedomil som si ten zosilňovač s 2x5 wattmi.

Sám počúvam 99% času na 2x30 wattovom čude (teda to nebude nejak podstatný rozdiel v hlasitosti) jedny z Unicornom vymyslených atd bední a nemám portebu vyššieho výkonu - no ono to môže byť osobným nastavením - proste mi najviac sedí zvuk o "prirodzenej" hlasitosti, teda reč tak, ako by som ju počul naživo a hudba len o niečo málo hlasnejšie.
Môže to byť aj tým, že terajšie bedne čo mám, zahrajú všetko to, čo som prv nepočul a nepoznal - tak si to vychutnávam takmer 24/7.


Nahoru
Online Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARN567 + ARS9104
PříspěvekNapsal: 25 srp 2021 18:02 

Registrován: 17 úno 2021 22:48
Příspěvky: 59
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Bydlím v domě, poslouchám většinou večer a nemám vytoceny potak víc než do 1/o6. Stačí mi to. Většinou si u toho čtu. Jenom ty desky kdyby se nemusely pořád otáčet. Spotofy je už poznat, že to není ono.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARN567 + ARS9104
PříspěvekNapsal: 25 srp 2021 18:12 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Ten vztah je jednoduchý. Čím citlivější bedny, tím menší výkon ti stačí k jejich vybuzení na stejnou hlasitost. Citlivost se udává v dB na watt příkonu, případně v dB při standardním napětí 2,83V na výstupu zesilovače. Rozdíl citlivosti 3 dB znamená dvojnásobek potřebného výkonu u méně citlivých (nebo polovinu u citlivějších). 6dB je čtyřnásobek nebo čtvrtina, 10 dB je desetinásobek nebo desetina.
Pokud bedny mají odehrát většinu akustického pásma včetně nějakých basů, tak s požadavkem na velkou citlivost rapidně roste jejich velikost.
V HiFi jsou běžné bedny s citlivostí kolem 82 dB u malých regálovek až 92 dB u velkých podlahových beden. Největší zvukařské PA bedny mají kolem 100 dB citlivost. Těm by 5W stačilo v pohodě, ale možná by ti ani neprošly dveřmi. Tudíž je tady jednoznačná a jednoduchá úměra. S pěti watty se musíš vzdát buď basů, nebo hlasitosti, nebo místa.
Tranzistorový zesilovač jsi zkoušel jaký? Elektronky si někdy zvuk dost vymýšlejí, zvlášť ty nejjednodušší zapojení s měkkým výstupním trafem. Tam se pak snadno stane, že zvuk ve spojení s konkrétními repráky slyšitelně přebarví. Není to věrné, ale může se to líbit. Na druhou stranu, měli jsme na srazu jednou historický, ale kvalitní a kdysi i patřičně drahý lampáč od Revoxu. Majitel se těšil, jak nás podrtí a byl zklamaný, že to na přímé porovnání hraje úplně stejně jako tranzistory. Nám hifistům se naopak líbilo, že hraje stejně jako tranzistory.
Které bedny myslíš? Ty hrombedny mají podle provedení 60 až 80 litrů. Ono to zas tak moc není. Jsou to takové větší regálovky do obýváku. Moje jsou ty v šedém koberci, mám je v práci na dílně. Poslouchá se to samo.
Budu se opakovat, ale nejlíp bys udělal, kdyby sis přivezl zesilovač a zkusil si to, poslechl si různé bedny plus věnoval čas dotazům. Nebo si pro srandu postav něco jednoduchého a levného. Určitě není dobrý nápad vrhnout se po hlavě do náročnějšího projektu bez jasné představy co to bude předvádět.

Spotify není a nikdy nebude ono. Akorát je potřeba nezaměňovat příčinu. Ono to neni ono ne protože to je digitální a komprimované. Deska v principu nijak kvalitní médium není. Jenomže na deskách jsou jiné nahrávky. Na Spotify jsou nahrávky zpravidla znehodnocené nejnovějším remasteringem.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARN567 + ARS9104
PříspěvekNapsal: 25 srp 2021 18:23 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Podľa toho, čo píšeš, Ťa posluch zvuku celkom dosť zaujal. Ľudia chystajú "posluchovku" - tam budú viacerí, ktorí o tom zvuku čosi vedia za roky a budú tam viaceré zaujímavé reprosústavy. Nezájdeš pozrieť a popočúvať?

Ad - elektrónky.
Nádherná vec hľadieť na nažhavené vlákna a ešte úžasnejšia pozorovať zelené "magické oko." Ja som to šťastie mal od zhruba roku 1966.


Nahoru
Online Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARN567 + ARS9104
PříspěvekNapsal: 25 srp 2021 19:57 

Registrován: 17 úno 2021 22:48
Příspěvky: 59
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Nezajdu. Zrovna v tom čase budu v cizině. Je to škoda, protože jsem toho moc neslyšel a tam bych si určitě vybral. Možná přehodnotil celou filozofii.
Magické oko tam nemám, ale ty elektronky fakt hezky svítí. :)


Naposledy upravil Honza49 dne 25 srp 2021 20:06, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARN567 + ARS9104
PříspěvekNapsal: 25 srp 2021 20:05 

Registrován: 17 úno 2021 22:48
Příspěvky: 59
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Pro ransona.
To není špatný nápad, začít z něčím menším. Ten zesilovač je až třetí.
K těm malým bednám mám dotaz. Většina malých beden má basreflex vzadu. Proč ho má a proč je vzadu jsem se už dočetl. Jenom nevím, jak daleko mají být bedny ode zdi. Dočetl jsem se, že metr a půl, půl metru, dvojnásobná vzdálenost šířky basreflexu a šířka basreflexu. Dokonce jsem našel bedny, ke kterým se dodává kousek molitanu na zaslepení díry. Kde je pravda? Děkuji


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARN567 + ARS9104
PříspěvekNapsal: 25 srp 2021 20:18 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Jak daleko mají být bedny ode zdi je dáno jednak průměrem bassreflexu, jednak celkovým naladěním bedny. Především tedy jak moc je kompenzován jev zvaný bafflestep. Do určité frekvence totiž soustavy vyzařují do 360°, od určité pak do 180°. To se projeví jako pokles úrovně o cca 6dB na těch frekvencích, kde to vyzařuje do celýho prostoru. Kompenzací bafflestepu se pak myslí, o kolik dB jsou úrovně srovnaný, resp. o kolik dB se zatlumí charakteristika, kdy bedna vyzařuje už jen do poloprostoru. Plně kompenzovaná bedna se staví ode zdi co nejdál, aby se pak z ní vlivem odrazů ode zdi nestal boombox. Naopak, bedny bez kompenzace bafflestepu jsou určeny pro přiražení ke zdi, nebo pověšení na zeď. Bafflestep vykompenzuje právě ten odraz, jelikož tím dafcto vytvoříme poloprostor. No a pak máme růžně částečně kompenzované bafflestepy, kde se pak využije třeba poloha basáku nízko nad podlahou, nebo je bedna relativně blízko u zdi...
Molitan pro zaslepení bassreflexu není obvykle tak úplně pro zaslepení, ale pro vytvoření tzv. varioventu (aperiodické ozvučnice).


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: ARN567 + ARS9104
PříspěvekNapsal: 25 srp 2021 20:36 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Zatímco jsem psal, Unicorn byl rychlejší... Tak tu bude ještě jednou totéž.

Já to vezmu heslovitě, zkratkovitě, ne úplně přesně, bez velkýho vysvětlování.
1) Basreflex je způsob, jak využít část energie, kterou reprák vyzařuje dozadu za sebe.
2) Basreflex je pro reprák přídavná zátěž (reprák vykonává víc práce, odevzdává víc energie). Ne každej reprák to svede bez problémů. Některé se na to nehodí vůbec.
3) Pro funkci basreflexu je celkem jedno, kde se na bedně nachází.
4) U malý bedny je pro basreflex logicky víc místa vzadu.
5) Zadní umístění má výhody i nevýhody. Jednou z výhod je i to, že z díry vzadu jsou méně slyšet zvuky, které by z ní slyšet být neměly. Shodou okolností se to víc hodí u malých dvoupásmových beden. U trojpásmových toho z díry tolik slyšet nebývá.
6) Basreflex není prostě jen díra nebo trubka. Spolu s objemem bedny a vlastnostmi repráku tvoří přesně vyladěný systém.
7) Zadní basreflex potřebuje před sebou nějaký volný prostor, do kterého funguje.
8) Každá bedna by měla mít jasně definováno, jestli je určená k postavení do volného prostoru, ke zdi nebo na nábytek. Bedna určená ke zdi ztrácí ve volném prostoru na basech. Bedna určená do volného prostoru u zdi duní. V koutě pak příšerně duní. Tahle věc je určená ponejvíce tím, jestli jí konstruktér do výhybky vetknul nebo naopak vynechal kompenzaci bafflestepu. Bafflestep je pokles na basech daný rozměry bedny.
9) Základem dobrého ozvučení je vždycky po všech stránkách dobře vyladěná bedna. V reálu se ale vždycky ještě přidá vlastní akustika místnosti. V oblasti nízkých frekvencí mluvíme o tzv. módech. Na frekvencích, které jsou určené rozměry místnosti a vzájemnou polohou beden a posluchače v prostoru, vznikají v různých místech maxima a minima. Prostě jsou některé basové tóny místností potlačené a jiné zdůrazněné. Pokud se nahodile stane, že některý výrazný mód vyjde zrovna na frekvenci kolem naladění basreflexu, nebo pokud bedny musíš přirazit blíž ke zdi, může se zkusmo basreflex trochu přitlumit, aby se snížila jeho účinnost. Na to jsou ty ucpávky z řídkého molitanu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 67 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group