Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 19:41


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vliv kondenzátoru na kvalitu zvuku dotaz
PříspěvekNapsal: 25 zář 2021 11:55 

Registrován: 17 úno 2021 22:48
Příspěvky: 59
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Dobrý den
Chtěl bych se zeptat, co způsobuje rozdílnou kvalitu zvuku u různých kondenzátorů. Poprvně jsem se s tím setkal u stavby elektronkového zesilovače, kde musí být vazební kondenzátor čím jak nejlepší. Jedná se vždycky o svitkové kondenzátory. Překvapilo mě, že mají diametrálně odlišnou cenu. Je mi jasné, že rozdíl tu musí být, protože pak by se ty drahé asi neprodávaly. Co to ale způsobuje?
Našel jsem kondenzátor od firmy
SR Passives 39uF za 4 Kč
Monacor 33uF za 206 Kč
Jantzen Audio Cross-Cap 39,00 uF za 40,56 PLZ, což je asi 250Kč.
Můžete mi poslat nějaký odkaz, kde to je vysvětleno?
Děkuji


Naposledy upravil Honza49 dne 25 zář 2021 15:32, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vliv kondenztoru na kvalitu zvuku dotaz
PříspěvekNapsal: 25 zář 2021 12:15 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
V první řadě tady máš smíchané dvě věci: Kondenzátory v zesilovači s kondenzátory do výhybek. Které tě tedy přednostně zajímají?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vliv kondenztoru na kvalitu zvuku dotaz
PříspěvekNapsal: 25 zář 2021 12:37 

Registrován: 17 úno 2021 22:48
Příspěvky: 59
Kraj: ČR - Moravskoslezský
AHA!!! :?
Vůbec jsem nevěděl, že je rozdíl v kondících pro zesilovač a pro repráky. Nejraději bych se asi dozvěděl o obou. Ale přednostně pro repráky. Zesilovač už mám, tam jsem použil doporučený. Repráky budu teprve stavět.
Tady mám ještě Kondensator MCAP EVO AL 33uF/450V Mundorf za cca 700,-


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vliv kondenzátoru na kvalitu zvuku dotaz
PříspěvekNapsal: 25 zář 2021 16:13 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Zásadní rozdíl je v tom, že v reprovýhybkách jsou kondenzátory namáhané proudově a pracují v obvodu s malou impedancí. Vazební zase pracují s napětím malým, až řádu mikrovoltů, často s DC polarizací.

Pokud vynechám různé audio pověry šířené v kruzích highendistů, tak ryze technicky vzato:

Kondenzátory do výhybek musejí mít minimální ESR, musejí mít slušné impulzní parametry a musejí unést zátěž několik ampér při frekvencích cca do 30 kHz. Další podstatná vlastnost je minimální parazitní indukčnost, především ve výškové větvi. V dolní propusti pro basák to zdaleka tak kritické není a klidně tam mohou být i bipoláry, pokud člověk počítá s jejich menší životností. Na středy vyhoví MKT, na výšky se doporučuje MKP. Na výrobci a provedení až tak nesejde. Pokud kondenzátory vyhoví uvedeným požadavkům, předražené luxusní typy s exotickým dielektrikem a stříbrným polepem nemají co nabídnout navíc krom té exkluzivity. Pokud jsou na vyšší napětí, může (ale taky nemusí) to být známka vyšší impulsní zatížitelnosti.

Vazební kondenzátory musejí mít extrémně malý svod, minimální dielektrickou ztrátu, malý vlastní šum při DC polarizaci, nemají mít mikrofonní efekt, na druhou stranu větší parazitní indukčnost není na závadu (pracují v obvodech s impedancí v kiloohmech). Vyhoví polyesterové svitky, v elektronkových obvodech se používají i slídové. Ne keramika a pokud možno taky ne elektrolyty. A zase platí, že opěvování zázračných předražených kondenzátorů je volovina. Hlavně když je někdo strká nazdařbůh někam kam ho napadne, bez jakýchkoli souvislostí. Do značné míry platí, že nejlepší vazební kondenzátor je žádný kondenzátor. Ale ani to není univerzální dogma.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vliv kondenzátoru na kvalitu zvuku dotaz
PříspěvekNapsal: 25 zář 2021 16:23 

Registrován: 17 úno 2021 22:48
Příspěvky: 59
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Moc děkuji.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vliv kondenzátoru na kvalitu zvuku dotaz
PříspěvekNapsal: 25 zář 2021 19:07 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Ještě k té ceně: Kvalitní součást samozřejmě bude o něco dražší než standard. Ale nemůže to jít do absurdit. Na prvním místě je vhodnost nebo nevhodnost určité konstrukční koncepce součásti do dané aplikace. U kondenzátoru tedy materiál dielektrika, způsob jak jsou na dielektriku nanesené elektrody, zpusob jak jsou pak vrstvy skládané, svinuté, jak jsou polepy nakontaktované, jak je celý svitek zafixovaný aby se nerozvolnil... Dejme tomu že výběrový kondenzátor bude stát dvojnásobek ceny standardního. V elektronice ale jako všude často najdeš prodejce, kteří se běžnou vlastnost snaží prodávat jako výjimečnou. Na tomhle principu fungovala už před mnoha lety reklama: Baterie Duracell vydrží rozhodně déle než obyčejné zinkouhlíkové baterie. Jo, ale stejně jako jakékoli jiné alkalické baterie. Takže často najdeš takové dezinterpretace i u drahých zařízení pro snoby. Buď drahé materiály které nic nepřinesou (ovšem jsou krásné, to zase ano), nebo vyzdvihování nějaké vlastnosti, která by ale měla být samozřejmostí. A pak je ještě situace, kdy má součást nebo celý přístroj nějakou vadu, takže hraje odlišně. Ta odlišnost se pak vydává za přednost. Tak třeba kondenzátor s velkou parazitní indukčností funguje jako rezonanční obvod, klidně na frekvenci kolem 10kHz. Zapojený mezi zesilovač s velkou výstupní impedancí a citlivý výškový reproduktor může opravdu ovlivnit kmitočty okolo své vlastní rezonance. Ejhle, máme zázračný kondenzátor, který má lepší výšky! Opravdu to funguje a všichni to slyší, i skeptici!
Že to je vlastně mizerný kondenzátor, který do reprodukce zanáší něco co tam být nemá, to nikoho nenapadne. Protože kvalitní součást se má (aspoň v mém světě) chovat ke zvuku jako by tam nebyla.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group